Geri Dön
GündemRestoran, lokanta ve kafeler ne zaman açılacak? Hangi tarihte açılıyor?

Restoran, lokanta ve kafeler ne zaman açılacak? Hangi tarihte açılıyor?

Restoran, lokanta ve kafeler corona virüsün ilk günlerinden itibaren kapalı... İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kapatılan bu işletmelerin iyileşen corona virüs tablosu sonrası ne zaman açılacakları merak konusu... Bu nedenle de 'Restoran, lokanta ve kafeler ne zaman açılacak? Hangi tarihte açılıyor?' soruları epey aratılıyor.

Restoran, lokanta ve kafeler ne zaman açılacak? Hangi tarihte açılıyor?

Corona virüsün mağdur ettiği işletmelerin başında restoran, lokanta ve kafeler geliyor. Yiyecek ve içecek sektörü covid-19 nedeniyle zor duruma düşerken hem iş yeri sahipleri hem de bu işletmelerde çalışanlar işlerinin başına geri dönmek istiyor. Sürekli olarak ise 'Restoran, lokanta ve kafeler ne zaman açılacak? Hangi tarihte açılıyor?' sorusu soruluyor.

SON DAKİKA GELİŞMESİ

Restoran ve kafeler 1 Haziran'da açılıyor.

RESTORAN VE TURİZM İŞLETMELERİ BELİRLENEN KURALLAR ÇERÇEVESİNDE AÇILACAK

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede elde edilen başarının ardından restoran ve turizm işletmelerinin hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak açılmaya başlayacağını söyledi.

Demirer, turizmci Dr. Cem Kınay'ın sanal ortamda hazırladığı "Yeni Gastronomi" konulu söyleşide, restoran ve turizm işletmelerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde hizmet vereceğini ifade etti.

Koronavirüs salgını sonrası yerel ve bölgesel turizm girişimlerinin ön plana çıkacağını dile getiren Demirer, "Gelecek, geçmişin yalınlığını özleyen bir noktada. Özellikle gastronomide bu durum böyle. Maharet sadeliği, güzel ve mükemmel bir şekilde sunabilmek. Bir restoranın, bir şefin önemli özelliği bu. Bu önümüzdeki dönem için yeni bir trend olacak." dedi.

Demirer, turizm ve gastronomi sektörünün, salgından en çok etkilenen alanların başında geldiğini ve yeniden hizmete başlamak için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm işletmeleri ve restoranların zorlu bir süreçten geçtiğini ifade eden Demirer, "Restoran ve işletmeler sıkıntılı bir şekilde açılacak. Haziran'ın 15'ine kadar restoranlar açılır. İçişleri Bakanlığının kararnamesiyle kapatıldık, Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı genelgeyle de açılacağız. Genelge yayımlandı. Tabii ki yavaş yavaş açılacak. Sağlık Bakanlığının insan sağlığı noktasında belirlediği kriterler uygulanacak." diye konuştu.

Demirer, Türkiye'de 100 bine yakın yeme-içme işletmesi olduğunu ifade ederek, koronavirüsle mücadele sürecinde hem işletme çalışanlarına hem de vatandaşlara önemli sorumluluklar düştüğünün altını çizdi.

Sürecin başarıyla atlatılması için bilinçli tüketici ve işletmelere ihtiyaç duyulduğunu anlatan Demirer, "Bir dönem boyunca bu kuralları uygulamalıyız. Salgın yavaşladıkça ve bitme noktasına geldikçe kurallar gevşeyecek. Açılış için belirlenen sosyal mesafe kuralları belli. Sandalyeler arası 60 santimetre, masalar arası bir buçuk metre olacak." dedi.

Dr. Cem Kınay da sadelik ve öze dönüşün, gastronomi ve turizm anlayışında yeni trend olacağını kaydetti.

KAFELER VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Kafe ve lokantalar için verilmiş net bir tarih yok. Bu işletmelerin haziran ayı ortasında açılması bekleniyor.

Ayasofya'da yıllar sonra bir ilk! İftar için ezan okunduDemirören Haber Ajansı (DHA) Ramazan ayının ilk günü özel izinle Ayasofya'ya girdi. Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılıp cami olarak faaliyete geçmesinin ardından iftar için ilk ezan okundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet