Geri Dön
GündemRize'de selde kaybolan 2 kişi için aramalar devam ediyor

Rize'de selde kaybolan 2 kişi için aramalar devam ediyor

Rize’de, 6 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde kaybolan Hasan Arıcı ve Batuhan Delihasan'ı arama çalışmaları sürdürülüyor. Dalgıçların dere yatağında yaptığı aramaya askeri helikopterlerle de havadan destek veriliyor.

Rize’de çarşamba günü meydana gelen, 6 kişinin hayatını kaybettiği sel ve heyelan felaketinde Muradiye beldesinde çöken evin enkazı altında kalan Batuhan Delihasan ile Güneysu ilçesinde sele kapılarak kaybolan Hasan Arıcı’yı arama çalışmaları sürüyor. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 2 bin 837 personelin görevlendirildiği kentte, kaybolan 2 kişi için dere yatakları taranıyor. Arama çalışmalarına 77’si dalgıç olmak üzere 305 personel katılıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 1 sahil güvenlik gemisi, 30 gemi personeli, AFAD ve jandarmaya ait 4 köpekli arama timiyle de arama çalışmalarına destek veriliyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na ait 2 helikopterle de havadan dere yatakları taranıyor. Güneysu ve Salarha derelerinde yaklaşık 15 kilometrelik güzergahta aramalara devam ediliyor.

Arama çalışmasını izleyen Zinnet Mercan, “Çok feci bir geceydi, inşallah bir daha yaşamayız. Şimdi kayıpları derenin başından beri arıyorlar. Umarız hızlıca bulunurlar. O akşam dere yola kadar çıkmıştı. Kayıplar suya karıştıysa kim bilir nereden çıkar” dedi.

Ahmet Mercan ise “O gece çok büyük felaket oldu. 2 kaybımız var inşallah çabuk bulunurlar. Ekipler dere boyunda arıyorlar. Deredeki bu duvarlar yapılmasaydı bizim köyümüz tamamen giderdi” diye konuştu.

BAKANLAR SEL BÖLGESİNDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize’de sel bölgesini helikopterle havadan inceledi. Güneysu ilçesine de geçen bakanlar, selden etkilenen alanlarda incelemelerde bulundu, esnafla görüştü. Güneysu Tenzile Erdoğan Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden ve yetkililerle görüşen bakanlar, sürdürülen temizlik çalışmaları hakkında bilgi aldı.  

Güneysu'nun Tepebaşı köyüne geçen Bakan Soylu, selde kaybolan Hasan Arıcı’nın yakınları ile görüştü, arama çalışmalarını yürüten ekipten bilgiler aldı.

SON ANLARI KAMERADA

Güneysu ilçesi Tepebaşı köyünde sele kapılarak, kaybolan Hasan Arıcı’nın son anlarına ait görüntüler de ortaya çıktı. Görüntüye göre, sağanağın şiddetini artırdığı köyde, evinin önünde bekleyen Arıcı, yağışı izliyor. Arıcı’nın olaydan 3 gün önce çekilen görüntüsünde ise çatı tamiri için çalıştığı görülüyor.

497 KİŞİLİK EKİP ARIYOR

Öte yandan selde kaybolan Hasan Arıcı ve Batuhan Delihasan’ı arama çalışmalarına katılan dalgıç sayısı 77'den 108’e çıkarıldı. 497 kişilik ekip, 2 noktada kayıpları arıyor. Arama çalışmalarına Jandarma Genel Komutanlığı’ndan gelen 20 kişilik JÖAK ekibi de eşlik etti.

Kentte, 11 ilden gelen 45 ekiple sürdürülen çalışmalarda; Çayeli ve Güneysu ilçesi ile merkezde toplam 53 konut, 74 iş yeri ve 41 araçta hasar tespit edildi. Tespit çalışmaları sonucu 39 ağır yıkık bina, 83 ağır yıkık bağımsız bölüm belirlendi.

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler