Geri Dön

Seyahat izin belgesi nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır? Şehirler arası yolculuk nasıl olacak?

Corona virüsü yeni tedbirler kapsamında yurt içi yolculuklarda vatandaşlar seyahat izin belgesi almak zorunda... Yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar şimdi seyahat izin belgesi nasıl alınır? Şehirler arası yolculuk nasıl olacak? sorusunu soruyor.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır? Şehirler arası yolculuk nasıl olacak?

 

Corona virüsü veka ve ölü sayısı artıyor, tedbirlere de her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak şehirler arası yolculuk ve yurt için uçuşlarda vatandaşların izin belgesi alması gerekiyor. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır? Şehirler arası yolculuk nasıl olacak?

SEYEHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Yeni tip koronavirüs salgını için alınan tedbirler kapsamında hava yolu ile yurt içi uçuşlarda "Seyahat İzin Belgesi" isteneceğinin açıklanmasının ardından bugün İstanbul Havalimanı'nda başvuruda bulunan yolcular nedeniyle hareketlilik yaşandı.

Uçakla seyahat etmek isteyen yolcular, terminaldeki bir kontuarda oluşturulan "Seyahat İzin Belgesi Başvuru Masası'nda başvuru belgesini dolduruyor. Seyahat etme gerekçelerini ve kimlik bilgilerini bu forma yazan yolcular, ardından Seyahat İzin Kurulu ofisinde işlemlerini tamamlıyor.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLE YOLCULUK DETAYLARI

HASTALAR, HASTASI VE CENAZESİ OLANLARA İZİN: Vatandaşların oldukları şehirde kalmaları sağlanacak. Ama tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanların şehirlerarası yolculuk yapmaları valilik izniyle olacak.

KALACAK YERİ OLMAYANLAR GİDEBİLİR: Son 15 gün içinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan, kısa süreli ziyaret veya başka nedenlerle bulunduğu ilden ayrılmaları zorunlu olan kişilerin şehirlerarası yolculuk yapmaları valilik izniyle yapılacak.

SEYAHAT BELGESİ ALINACAK: İller arasında seyahat etmesi zorunlu olanların, vali/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurmaları gerekecek. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini içerecek şekilde seyahat izin belgesi düzenlenecek.

OTOBÜS SEFERİ PLANLANACAK: Seyahat İzin Kurulunca, şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

KONTROL NOKTALARI KURULACAK: Seyahat başında ve sonunda sağlık kontrolleri yapılacak. Otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak.

İSİM LİSTELERİ VALİLİĞE BİLDİRİLECEK: Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adresleri, gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek.

İL GİRİŞLERİNDE SAĞLIK KONTROLÜ: İllerine gelecekleri bildirilen yolcular, il girişlerinde sağlık kontrollünden geçirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durum varsa kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gerekenlere ise evlerinde kalmaları tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.

OTOGAR ÇALIŞANLARINA SAĞLIK TAKİBİ: Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personel rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilecek.

GÜZERGAHLAR BELİRLENECEK: Seyahat belgesiyle yolculuğuna izin verilen şehirlerarası otobüsler sadece güzergahtaki il otogarlarında duracak, burada ise kapasitelerinde boşluk olması durumunda yolcu alabilecek.

OTOBÜS İKRAMLARI YASAK: Otobüs firmalarının şehiriçi ikram servisleri yasaklanacak. Şehirlerarası otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, hijyen kuralları açısından denetlenecek.

ÖZEL ARAÇLA KONTROLLÜ YOLCULUK

Şehirlerden çıkacak veya girecek özel araçla yolculuk yapanlar kontrollü seyahat edecek. Özel araçlarıyla 30 şehirde şehirlerarası yolculuk yapacak kişilere uygulamalar şöyle:

YOLCULUK NEREYE VE NEDEN: Şehir giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları oluşturulacak. Özel araçlarıyla yolculuk yapanlara kontrol noktalarında “yolculuğun nedeni” sorulacak.

GERİ GÖNDERİLECEKLER: Zorunlu ve makul bir nedeni olmayanlar illere alınmayacak veya ilden çıkışlarına izin verilmeyecek.

SAĞLIK KONTROLÜYLE İZİN: Zorunlu ve makul nedeni olanlar sağlık kontrolünden geçirilecek, koronavirüs belirtileri göstermesi durumunda zorunlu 14 günlük karantinaya alınacak. Yolcuların bilgileri gidecekleri illere bildirilecek, takibi sağlanacak.

UÇAKLA YOLCULUK İZNE BAĞLANACAK

İçişleri Bakanlığı’nın dün 81 il valiliğine gönderdiği yeni genelgeye göre havayolu ile düzenlenecek uçuşlarda da yolcular, bugün saat 06.00’dan itibaren “Seyahat İzin Belgesi” olmadan seyahat edemeyecek.

Milliyet'te Gündem (7 Temmuz 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber