Geri Dön
GündemSinovac aşısında yeni sevkiyat

Sinovac aşısında yeni sevkiyat

Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının yeni partisini taşıyan uçak, dün Türkiye’ye geldi. Gelen aşı miktarı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Çin firması ile 100 milyon doz aşı için anlaşma yapılmıştı

Sinovac aşısında  yeni sevkiyat

Sinovac firmasının ürettiği koronavirüs aşısının yeni sevkiyatı dün yapıldı. Aşıları taşıyan uçak dün sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı. Gelen aşı miktarı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmazken, ilk gelen partinin 1 milyonun üzerinde olduğu ifade ediliyor. Çin’den gelen aşılar, havalimanındaki gümrük işlemlerinin ardından Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na nakledildi.

1 milyonun üzerinde

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, aşıların yeni partisini taşıyan uçağın dün sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptığı bildirildi. Bu sevkiyatla CoronaVac aşısının, birkaç haftalık aradan sonra tekrar Türkiye’ye ulaştığı belirtilen açıklamada, “Çin’den gelen aşılar havalimanında gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na nakledildi. Aşılar gerekli kontrollerin ardından Türkiye genelinde hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine sevk edilerek kullanıma sunulacak” ifadelerine yer verildi. Çin firması ile toplam 100 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, gelen aşı miktarını açıklamadı, ancak edinilen bilgiye göre, ilk gelen dozun 1 milyonun üzerinde olduğu ve ay sonuna kadar sevkiyatın süreceği belirtiliyor.

Sıra 50-54 yaşta

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, dün saat 14.05 itibarıyla 14 milyon 709 bin 798’i birinci doz, 10 milyon 634 bin 981’i ikinci doz olmak üzere toplamda 25 milyon 344 bin 779 doz aşı uygulaması yapıldı. Kritik görevde bulunan kişilerin aşılanması sürerken, yeni gelecek aşılarla birlikte aşı sırasının 50-54 yaş arası vatandaşlarla devam etmesi bekleniyor.

Sinovac aşısı Türkiye’de üretilecek

Sinovac’ın CEO’su Yin Weidong, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 5 ülkeye aşının üretim lisansının verildiğini açıkladı. Weidong yaptığı açıklamada, şu ana kadar Endonezya ve Brezilya’ya 50 milyon, Türkiye’ye ise 20 milyon doz aşı gönderildiğini ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.
Weidong, bu kapsamda Türkiye dahil 5 ülkeye üretim lisansının verildiğini, dolayısıyla da aşının artık bu ülkelerde üretileceğini ifade etti.
Sinovac CEO’su, söz konusu ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Brezilya, Endonezya, Malezya ve Mısır’ın olduğunu belirtti.

Ehliyetsiz sürücü kazaya neden olduElazığ'da, 16 yaşındaki ehliyetsiz sürücünün kırmızı ışık ihlali nedeniyle meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı. Kazaya yol açan ehliyetsiz sürücü kaçmak isterken bekçiler tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet