Geri Dön
GündemSiyaset, medya ve iş dünyasından Güngör Uras için taziye mesajları

Siyaset, medya ve iş dünyasından Güngör Uras için taziye mesajları

Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesinin ardından siyaset, medya ve iş dünyasından taziye mesajları geldi.

Siyaset, medya ve iş dünyasından Güngör Uras için taziye mesajları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Güngör Uras'ın vefatıyla ilgili olarak, "Ekonomi gazeteciliğinin usta kalemi Prof. Güngör Uras’a Allah’tan rahmet diliyorum. Yazı ve görüşleriyle Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan, ekonomi biliminin herkesçe anlaşılması için çaba sarf eden bilge bir kişiyi kaybettik. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun" açıklamasında bulundu.

"ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞERDİ"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Twitter hesabından açıklama yayınlayan Albayrak, "Çok kıymetli Güngör Uras Beyefendi’nin vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Hane halkına ekonomiyi “Ayşe teyze ekonomisi” ile basit ve anlaşılır şekilde anlatan Güngör Bey, ülkemiz için önemli bir değerdi. Cenabı Allah’tan kendisine rahmet, değerli ailesine sabırlar diliyorum" ifadelerini kullandı.

"KIYMETLİ BİR İNSANI KAYBETTİK"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Uras'ın vefatına ilişkin resmi Twitter hesabından taziye mesajı yayımladı. Kalın, "Değerli ekonomi hocası Prof. Dr. Güngör Uras’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Finansal okur yazarlığa ve ülkemizin ekonomik önceliklerine her vesileyle ve sade bir dille dikkat çeken kıymetli bir insanı kaybettik. Mekanı cennet olsun." dedi.

"GÜNGÖR URAS'I KAYBETMENİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Ali Rıza amca ve Ayşe teyzenin ekonomi dünyasını anlamasına değerli katkılar sağlayan usta ekonomi yazarı Güngör Uras'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Prof.Dr. Güngör Uras hocamızın hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendim.
Ekonomiyi halkın anlayacağı dilde “Ayşe teyze” ve “Ali Rıza amca” örnekleriyle anlatmasıyla da tanınan #Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras’a Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının başı sağolsun." açıklamasında bulundu.

"MEKANI CENNET OLSUN"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Güngör Uras'ın hayatını kyabettiğini üzülerek öğrendim. Güngör Uras; sanayiye, tarıma, üretime, tasarrufa vurgu yapan, planlı ekonominin ve büyümenin önemine her daim dikkat çeken bir isimdi. Mekanı cennet olsun..." ifadelerine yer verdi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN URAS'IN EŞİNE TAZİYE TELEFONU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomi yazarı Güngör Uras'ın vefatı dolayısıyla ailesine başsağlığı diledi.

CHP'den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, ekonomi yazarı Güngör Uras'ın eşi Nuran Uras'ı telefonla aradı.

Kılıçdaroğlu, Uras'a Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diledi.

ÇİLLER'DEN GÜNGÖR URAS İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Eski Başbakan Tansu Çiller, Prof. Dr. Güngör Uras'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

Mesajında, Uras'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Çiller, şunları kaydetti:

"Sanayileşmede üretimin önemine verdiği desteğin özellikle vurgulandığı ekonomi alanındaki bilimsel çalışmalarının yanı sıra herkese hitap eden günlük ekonomi yazıları ile çığır açmış bir büyük toplumsal değerimizi kaybettik. Allah’tan kendisine rahmet diliyorum. Başta sevgili ailesi olmak üzere hepimizin başı sağ olsun."

TÜSİAD'DAN TAZİYE MESAJI

TÜSİAD'ın taziye mesajında, "TÜSİAD'ın Türk özel sektörünün bağımsız, gönüllü ve etkili sivil toplum kuruluşu olarak kurulmasına ve bugünlere gelmesine vizyonu, girişimciliği ve emeği ile büyük katkısı olan ilk genel sekreterimiz, değerli ekonomist ve yazar Güngör Uras'ın vefatının derin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

EGD: BİRÇOĞUMUZUN İLHAM KAYNAĞI

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ekonomi yazarı Güngör Uras'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

EGD'nin taziye mesajında, "Ayşe Teyze, Ali Rıza Amca örneklemeleriyle ekonomi haberlerini en anlaşılır hale getirerek yazan, yorumlayan duayen gazeteciyi, Prof. Dr. Güngör Uras'ı kaybettik. Birçoğumuzun ilham kaynağı Uras'ı rahmetle anıyor, başta ailesi ve yakınları olmak üzere okurlarına başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"GAZETELER İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞERDİ"

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:

"TÜSİAD'ın ilk döneminde genel sekreter olarak İstanbul'a gelmişti Güngör ağabey o zamandan beri tanırım. Çok önemli bir ekonomistti. Gazeteler için önemli bir değerdi. Onu arayacağız gerçekten çok üzgünüm. Hastaneye ziyaretine gittim bir hafta önce artık çok zorlanıyordu asistanı hem Milliyet'e hem de Dünya Gazetesi'ne yazılarını yazıyordu. Yeni bir kitabı çıkmıştı o kitabı bile ihmal etmedi. Kitabını hediye etti. Ben yeni göreve başladığımda çok sevinmişti."

"ANADOLU'NUN NABZINI ÇOK İYİ TUTARDI"

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:

"Yeri doldurulamaz bir isimdi. Dünya Gazetesi'nin ilk yazarlarından biridir. Her gün yazılarını esirgememiş bir isimdi. İlerlemiş hastalığına rağmen mutlaka yazmaya çalıştı. Elinden geldiğince okurlarına bilgilerini aktarmaya çalıştı. Çok takdir edilmesi gereken bir hayatı oldu. Sadece gazeteci ve köşe yazarı kimliğinin yanı sıra kendisi TÜSİAD'ın ilk Genel Sekreteri'dir. Anadolu'nun nabzını çok iyi tutardı. İş dünyasıyla çok iç içe bir insandı. Hepimiz açısından çok büyük bir kayıp. Türkiye açısından aklıyla fikriyle çok katkı sağlamış bir insandı hepimizin başı sağolsun."

"HAYALİ, HAYATI ÜRETİMDİ"

Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:

"Bir süredir rahatsızlığı vardı. Sadece ustamız değil Türk ekonomisinin devlet planlamasından başlayıp bir çok özel grubun bugünlere gelmesinde katkısı olan bir isimdi. Hayali, hayatı üretimdi. Değerli bir ismi kaybettik Allah'tan rahmet diliyorum. Üç gün önce birlikteydik, bayramın birinci günü de birlikte olacaktık ama nasip olmadı. Son ana kadar iyiydi hayata direndi gözündeki heyecanı hiç kaybetmedi. Ayşe Teyze karakterine yazılarında hayat vermişti. Ayşe Teyze öksüz kaldı desek yeridir. Önemli notlara işaret eden muazzam bir isimdi."

"BİLGİ YÖNÜ ÇOK GENİŞ BİR İSİM"

Milliyet Gazetesi Yazarı Servet Yıldırım CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:

"En son perşembe günü görüştüm. Bizim meslek için bambaşka bir yeri var. Türkiye için çok farklı yönleri olan özel birisi. Ekonomiyi en güzel şekilde anlatıp okutabilmiş birisi. Akademisyen yönü vardır. Bilgi yönü çok geniş bir isimdir. Ekonominin sürekli içinde oldu sürekli sevdirdi. Üretmeden bir şey olmaz temasını işleyenlerden birisiydi. Dün yazdığım köşemde Güngör Uras'ın yazısından bir alıntı yapmıştım. Bizler için büyük bir hoca büyük bir ustadır. Yıllarca mutfağı da yazdı. Çok yönlü bir kişilik bizim için çok büyük bir kayıp hepimizin başı sağolsun."