Geri Dön
GündemSon dakika! ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Son dakika! ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

 ABD Büyükelçisi Jeff Flake, İstanbul'da düzenlenen miting öncesinde Büyükelçilik tarafından yayımlanan gösteri uyarısı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Flake'e söz konusu uyarıdan duyulan rahatsızlık iletildi.

Son dakika! ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre; ABD Büyükelçiliği'nce dün İstanbul'da düzenlenen miting öncesinde yayımlanan gösteri uyarısından Türk makamlarının duyduğu rahatsızlık, bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake'e iletildi. 

"KABUL EDİLEMEZ"

Flake'e, söz konusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimleri tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtildi. Büyükelçi'ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu, ABD'de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken siyasi parti mitinglerinin Türk demokrasisinin köklü bir geleneğini oluşturduğu ve Türkiye'de bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi. Ayrıca, mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulandı.

Büyükelçi Flake'e, ABD makamlarınca kendi vatandaşlarına yönelik olarak bundan sonra yayımlanabilecek seyahat, gösteri uyarılarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanmasının beklendiği iletildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

ABD Büyükelçiliği, CHP'nin miting öncesinde "Tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermilere karşı dikkatli olun" ifadeleriyle provokatif bir uyarıda bulunmuştu. Bu uyarıya karşı ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık ABD'de yaşayan Türkleri bugün yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

DİKKAT ÇEKEN İFADELER

Bakanlığın internet sayfasında 'ABD’de Yaşayan Vatandaşlarımıza Duyuru' başlığı ile yayınlayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir.

ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bu hususlar ışığında, vatandaşlarımızın yapmasında fayda görülen hususlar aşağıda sıralanmaktadır:

Kalabalıklardan kaçınmaları,

-Sade bir profil çizmeleri ve dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları,

-Protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları,

-Yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri,

-Olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmeleri.

BİR UYARI DA EMNİYET'TEN

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabından yapılan açıklamada ABD'de yaşayan Türk vatandaşları, ABD gerçekleştirilecek geniş katılımlı organizasyonlar için uyarıldı.

Emniyet'ten yapılan açıklama şöyle:

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılacak geniş katılımlı organizasyonlarda vatandaşlarımızın güvenliği için dikkatli olmaları önem arz etmektedir.

Amerikan polisi her ne kadar bu tip organizasyonlarda çıkan protestolar ile önlem alıyor olsa da geçmişte yaşanan olaylarda gerçek mermi ve şok kullanımı, göz yaşartıcı gaz ile müdahale ve şiddet olay unutulmamalıdır. Bu tip gösteriler kontrol edilmesi zor olduğu için şiddete dönüşebilir, bu nedenle bu organizasyonlardan kaçının.

ABD'NİN UYARISI

ABD Büyükelçiliği, kendi vatandaşlarına, CHP'nin düzenlenecek Maltepe mitingi çevresinde bulunmama çağrısında bulunmuştu. İşte ABD büyükelçiliğinin o uyarısı:

Etkinlik: Muhalefet partisi CHP tarafından tertip edilen büyük bir gösteri, 21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’un Asya yakasında bulunan Maltepe ilçesinde planlanmaktadır. Geçmişte bu tür gösterilerde kalabalıkları kontrol altında tutmak için, Türk Emniyet Teşkilatı tarafından tazyikli su, biber gazı ve öldürücü olmayan plastik mermilerin kullanımı gibi tedbirlere başvurulmuştu. Bu gösteri için de benzer tedbirler yüksek ihtimalle kullanılacaktır. Gösterilerden ve protestolardan – öngörülemeyen durumlar olabileceği ve bazen de şiddetli bir hal alabileceği için - uzak durun.

Ne yapılmalı

• Kalabalıklardan uzak durun

• Dikkat çekmemeye çalışın

• Protesto ve Gösteri alanlarından uzak durun

• Anlık gelişmeler için yerel medyayı takip edin