Gündem Son dakika: AK Parti programına saldırıda yeni detaylar! Suikast için geldiler

Son dakika: AK Parti programına saldırıda yeni detaylar! Suikast için geldiler

14.02.2024 - 12:17 | Son Güncellenme:

AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay’ın Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’ndeki aday tanıtım etkinliğini yapılan saldırıya ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Öte yandan Yeniay, olayın kendisine yönelik olduğunu düşündüğü için şikayetçi oldu.

AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay’a düzenlenen saldırı ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında saldırının terör bağlantısı tespit edilemedi. Saldırının Aziz Yeniay’a yönelik suikast girişimi üzerinde duruluyor.

Haberin Devamı

AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay’ın bir dernek ziyareti sırasında, beyaz bir araçla olayla yerine gelen kimliği belirsiz kişilerce uzun namlulu silahla saldırı düzenlenmiş ve 32 yaşındaki Ebru G.D. ağır yaralanmıştı. Yaşanan saldırının ardından Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında 4’ü 18 yaşından küçük 25 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında olay öncesi ve sonrasında saldırganlara yardım edenler ve silahları temin edenlerin de olduğu öğrenildi.

TERÖR BAĞLANTISI BULUNAMADI

Öğrenilen bilgiye göre saldırının herhangi bir terör örgütü ile bir bağlantısı tespit edilemedi. Saldırıyı gerçekleştiren grubun daha önce de adli olaylara karışan bir organize suç örgütüne mensup oldukları öğrenildi.

Haberin Devamı
1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

BAŞKAN ADAYINA SUİKAST GİRİŞİMİ OLABİLİR

Saldırının Ak Parti Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay’a yönelik bir suikast girişimi olduğu şüphesi üzerinde duruluyor. Kamera görüntülerine göre şüphelilerin olay anında Yeniay’ın dernekten çıkışını beklediği tespit edildi. Kamera görüntülerine göre saldırganlar alt yolda Yeniay’ın çıkış anını bekliyor. Gelen bir telefonla harekete geçen grup dernekten önce polis memurlarının çıkışını bekliyor. Polisler çıkıp Aziz Yeniay çıkmak üzereyken saldırı gerçekleşiyor.

PARA KARŞILIĞINDA MI YAPILDI

Saldırıyı gerçekleştiren organize suç örgütünün daha önce siyasi bir saldırıya karışmadığı tespit edilince saldırının para karşılığı yapılmış olabileceği üzerinde de duruluyor.

Son dakika: AK Parti programına saldırıda yeni detaylar Suikast için geldiler

 "20 SANİYE İLE KURTULDU"

AK Parti programına saldırıda yeni görüntüler ortaya çıkarken CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ son gelişmeleri aktardı. Aziz Yeniay'ın saldırıdan 15-20 saniye ile kurtulduğunu belirten Nihat Uludağ, "Aziz Yeniay’ı 15-20 saniye ile orayı tekrar anlatmak istiyorum. Aziz Yeniay, seçim toplantısını Mardinlilerle ilgili dernekte seçim toplantısını bitiriyor. Koruma polislerine buyurun çıkalım diyor. Tam çıkmaya hamle yapıldığı an bir arka sokakta özellikle o anı bekleyen araç geliyor, duraklıyor. Aziz Yeniay ve ekibinin de çıkıyor olması gerekiyor. Zamanla planlama onu işaret ediyor. Nerede bu kalabalık diyorlar. Ama şans eseri seçmenin sorusu ile gecikince kanlı buluşma belki de erteleniyor." dedi

Haberin Devamı

TUTUKLANDILAR

18 yaş altı 4 şüpheliden 3’ü, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “suç örgütüne üye olma” ve “vahim nitelikte silah bulundurma” tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Bir şüpheli ise adli kontrol tedbiri ile hakimliğe sevk edildi. İlk olarak Cumhuriyet Savcısına ifade verdikten sonra mahkemeye sevk edilen 18 yaşından küçük olan 4 şüpheliden 3'ü tutuklanarak ceza evine gönderildi. Suça itilen bir çocuk ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Daha sonra ise savcılık ifadeleri tamamlanan 5 kişi serbest bırakılırken, 13 kişi tutuklanma talebiyle, 4'ü ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen 13 şüpheli tutuklanırken, 4 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

AZİZ YENİAY ŞİKAYETÇİ OLDU

Haberin Devamı

AK Parti Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay ve beraberindeki polis memurları müşteki olarak ifade verdi. Yeniay olayın kendisine yönelik olduğunu düşündüğü için şikayetçi oldu.