Geri Dön
GündemSon dakika... Erzurum'da 4.7 büyüklüğünde deprem!

Son dakika... Erzurum'da 4.7 büyüklüğünde deprem!

Erzurum'da saat 11.31'de 4.7 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği duyuruldu. Deprem çevre illerden de hissedildi.

Erzurum 5.1'lik depremin ardından bugün yine sallandı. Saat 11.31'de 4.7 büyüklüğünde bir depremin yaşandığı bildirildi. Derinliği 5.0 km. olarak açıklanan deprem çevre illerden hissedilirken AFAD ve Kandilli Rasathanesi peş peşe açıklamalar yaptı.

5.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM!

19 Kasım günü da saat 15.40'ta merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Erzurum Valisi Okay Memiş, merkez üssü Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremde, Topçu Mahallesi'nde enkaz altında kalan 2 kişinin sağ çıkarıldığını bildirmişti. Sağlık Bakanı Koca ise depremde 4 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

ERZURUM VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Erzurum Valisi Okay Memiş, Köprüköy ilçesinde geçen hafta cuma günü 5,1 büyüklüğünde bir deprem olduğunu ifade ederek, bu depremin ardından aynı ilçede 4,7 büyüklüğünde bir sarsıntı hissedildiğini hatırlattı.

Söz konusu ilçede daha önceki depremde hasarlı olan binaların tahliye edildiğini anlatan Memiş, "Köprüköy ilçesinde artçı bir sarsıntı meydana geldi. Şu an için aldığımız herhangi bir olumsuz ihbar yok. Ekiplerimizin bölgedeki çalışmaları sürüyor." dedi.

Memiş, kendisinin de Köprüköy'e hareket ettiğini anlatarak, "Köprüköy'de daha önceki depremde hasar gören tüm binaları tahliye etmiştik. Vatandaşlarımızı çadırlara, konteynerlere yerleştirmiştik. Ekiplerimiz bölgede gerekli önlemleri almıştı. Devletimiz vatandaşımızın yanındadır, son sarsıntı nedeniyle vatandaşlarımızın olası tüm ihtiyaçları karşılanacaktır." ifadesini kullandı.

Vali Memiş, Köprüköy'de hasar tespit çalışmalarının ve ekiplerin tedbirlerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Son dakika... Erzurumda 4.7 büyüklüğünde deprem

"TEDBİRLERİN FAYDASI OLDU"

Erzurum AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı, Vali Memiş'e bilgi verirken Köprüköy ilçesinde 4,7 büyüklüğünde bir sarsıntı hissedildiğini söyledi.

Geçen hafta cuma günü ilçede yaşanan depremin ardından önlemlerin alındığını ifade eden Karslı, "Vatandaşları evlerin dışında durmaları için uyarmıştık. Herkese çadır vermiştik. Çok şükür bu tedbirlerin faydası oldu. Yıkılma var ama içerisinde kimse yok, Allah'a şükür hafif atlatmış olduk. Depremin derinliği yüzeye 6 kilometre civarında olduğu için çok hissedildi. Kimsenin evlere girmesine izin vermiyoruz. Ekiplerimiz bölgede ve bölgedeki hasara ilişkin tekrar tarama yapıyoruz. Ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor."

"BÖLGEDE ARTÇI ŞOKLAR BİR SÜRE DAHA DEVAM EDEBİLİR"

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özer de Köprüköy ilçesindeki 2 ayrı sarsıntıya ilişkin saha çalışması yaptıklarını söyledi.

Depreme yönelik detaylı rapor hazırlayacaklarını anlatan Çağlar, "Kulaktan duyma çok yanlış şeyler zikrediliyor. Depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı ile alakası yok. Köprüköy'deki sarsıntıların olduğu yerler ile Kuzey Anadolu Fay Hattı farklı yerlerde. Bölgede artçı şoklar bir süre daha devam edebilir. Depremle ilgili hem gözlem hem de saha çalışmaları sürdürüyoruz. Hazırlayacağımız rapor tamamlandığında ilgili yerlerle paylaşılacak." diye konuştu.

Deprem esnasında Köprüköy Kaymakamlığı binasında bulunan vatandaşlardan Ali Daşdemir, evrak işleri esnasında depremin meydana geldiğini ve sallantıyı hissettikten sonra hemen dışarı koştuklarını söyledi.

Son dakika... Erzurumda 4.7 büyüklüğünde deprem

"SALLANTI ÇOK FAZLAYDI"

Vatandaşlardan Abdullah Aydemir de aynı bina içerisinde olduğunu ve sallantı üzerine koşarak aşağı indiğini kaydederek, "Sallantı çok fazlaydı, Allah büyüğünden korusun." dedi.

DEPREM ANI GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDIR

İlçede meydana gelen deprem anı Köprüköy Kaymakamlığının güvenlik kameralarınca da kayıt altına alındı.

Görüntülerde, vatandaşların deprem anında koşarak binadan çıktığı, bir vatandaşın deprem sırasında kaymakamlıktan çıktıktan sonra fenalık geçirdiği yer alıyor.

Bu vatandaşı çevredekiler sakinleştirmeye çalışırken bir başka vatandaşın da deprem anında kaymakamlık binasına girerken deprem olunca geri döndüğü kameralara yansıdı.

Kaymakamlık binasında görevli polisler de binanın tahliyesi sırasında vatandaşlara yardımcı oldu.

Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
51 şehir için alarm verildi! Uyarılar peş peşe geliyor
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Dünyanın kilitlendiği an! Umut veren tokalaşma
Üç devden talep geldi! 'Herkes elini kolunu sallayarak giriyor'
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Yerli üretim hamlesi! Evlerin baş köşesinde
Kartal'dan transfer talebi! Fenerbahçe'nin röntgenini çekti
Türkiye de rahatsız! 'Başkanlık sistemi olmuş olsa...'
Pilin geleceğini değiştiren proje! 1.4 milyon euro destek
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Coşkun Sabah: Sosyal medyadaki kara cahiller hiç umurumda değil!
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler