Geri Dön
GündemSon dakika | Sabiha Gökçen'de Pegasus'a ait uçak neden pistten çıktı? Uzmanlar Milliyet'e değerlendirdi

Son dakika | Sabiha Gökçen'de Pegasus'a ait uçak neden pistten çıktı? Uzmanlar Milliyet'e değerlendirdi

Son dakika gelen habere göre; İstanbul'da Sabiha Gökçen Havalimanı'nda İzmir - İstanbul seferini yapan uçak iniş sırasında pistten çıktı. İstanbul Valisi Yerlikaya "Uçak pisten çıktıktan sonra 50- 60 metre sürükleniyor. TEM'den E-5'e bağlantı yolunun olduğu bu mevkide 30-40 metrelik yükseklikten buraya düşüyor. Uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 6 mürettebat olmak üzere toplam 183 yolcu bulunuyordu." şeklinde konuştu. Sağlık Bakanı Koca yaptığı son dakika açıklaması ile "İstanbul'da hastanelere başvuru toplamda 179 kişi oldu. Maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı. Kazası sonrasında kapatılan pistte uçuşlar yeniden başladı.

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağı deniz üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaparken piste tutunamadı. Uçak kayarak yola savrulup parçalandı. Konunun aktarılması üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

VALİ YERLİKAYA: GENİŞ KAPSAMLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçaktaki 174 yolcu ve 6 mürettebatın yaralandığını belirterek, "Yaralılarımız İl Sağlık Müdürlüğünce belirlenen hastanelerimizde tedavi altına alınmıştır. Yaralılarımızdan 4'ünün sağlık durumu orta ağır, diğer yaralılarımızın durumu stabil olarak bildirilmiştir.  Tedavi altındaki yaralıların sağlık durumları hakkında bilgi almak isteyen yolcu yakınları, 'SABİM ALO 184' telefon hattını arayarak bilgi alabilirler. Havalimanı pisti saat 04.00'ten itibaren kullanıma açılacaktır. Olayın meydana geliş nedenlerinin tespiti için geniş kapsamlı soruşturma başlatılmıştır."  dedi.

BİR KİŞİNİN CENAZESİNE ULAŞILDI

Uçağın pistten çıkmasının ardından enkazda devam eden çalışmalar sonucunda bir kişinin cenazesine ulaşıldı.

Son dakika | Sabiha Gökçende Pegasusa ait uçak neden pistten çıktı Uzmanlar Milliyete değerlendirdi

DHA'nın bu sabah geçtiği fotoğraflarda facianın boyutu gözler önüne serildi 

Son dakika | Sabiha Gökçende Pegasusa ait uçak neden pistten çıktı Uzmanlar Milliyete değerlendirdiUçak içindeki yolcuların tahliyesinin ardından kepçeyle uçağın altında yapılan çalışma sırasında ulaşılan kişinin cenazesi, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

UÇUŞLAR NORMALE DÖNDÜ

Kazası sonrasında kapatılan pistte uçuşlar yeniden başladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın Twitter hesabından yapılan duyuruda, yolcuların uçuşlarda yaşanabilecek değişiklik ya da iptaller hakkında ilgili hava yollarından bilgi alabileceği belirtilmişti.

 


SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada "İstanbul'da toplamda başvuru 179 kişi oldu. Hayatını kaybeden 3 vatandaşımız oldu. Yoğun bakımda takip edilen 3 kişi var. Bir hastamızın ameliyatı yapıldı. Sağlık durumu iyi. "  ifadelerini kullandı. Öte yandan uçakta bulunan son yolcu da tahliye edildi.

Uzmanlar: İniş anında kuvvetli rüzgâr vardı

Pegasus Havayolları’na ait uçağın pistten çıkıp parçalanmasını uzmanlar Milliyet’e değerlendirdi. Eğitmen Kaptan Pilot Bahadır Altan, “İniş sırasında kuvvetli ve hamleli yan rüzgar olduğunu biliyoruz. 240 derece Güneybatı yönünden 330 derece Kuzeybatı yönüne değişen hamleli 22 knots hızındaki rüzgarın hamlesi 37 knots olur. Bu rüzgarda iniş yapılabilir. Ama mutlaka başka bir nedeni vardır ve şu anda yorum yapmak doğru olmaz. Mesela su birikintisi yapacak kadar ıslak zemin gözleniyor. Yani tetikleyici başka bir nedeni değerlendirmek gerekir” dedi.

Son dakika | Sabiha Gökçende Pegasusa ait uçak neden pistten çıktı Uzmanlar Milliyete değerlendirdi


Türkiye Hava Yolları Pilotları Derneği (Turkey Airline Pilots’ Association-TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Murat Ersoy ise “Nedenleriyle ilgili bir yorum yapmak için çok erken. Gerekli araştırmaların ardından elde edilecek sonuçlarla yorum yapılması ve bu yorumun TALPA tarafından yapılması doğru olur” ifadelerini kullandı.
Son dakika | Sabiha Gökçende Pegasusa ait uçak neden pistten çıktı Uzmanlar Milliyete değerlendirdiUÇAK 3'E BÖLÜNDÜ

Üç parçaya ayrıldığı görülen uçakta 3 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda yolcu yaralandı. 


VALİ YERLİKAYA'DAN SON AÇIKLAMA

Vali Yerlikaya yaptığı açıklamada "Pisten çıktıktan sonra 50- 60 metre sürükleniyor. TEM'den E-5'e bağlantı yolunun olduğu bu mevkide 30-40 metrelik yükseklikten buraya düşüyor. Uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 6 mürettebat olmak üzere toplam 183 yolcu bulunuyordu." şeklinde konuştu.

UÇAKTAKİ YARALI O ANLARI ANLATTI

 Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçağın yolcusu 36 yaşındaki Yunus Elmacı yaşadıklarını anlattı. Kurtköy'deki özel bir hastanede tedavi altında olan hafif yaralı Elmacı, olay sonrası kendi imkanlarıyla uçaktan çıktığını belirterek, Korktuk tabi ki, herkes korktu, ilk defa başımıza geldi" dedi.

"PİSTE YAKLAŞTIĞI ZAMAN UÇAK YALPALADI"

Yaşandıklarını anlatan Yunus Elmacı, İzmir'den 16.40 uçağıydı bizimkisi. Uçağımız 40 dakika gecikmeli geldi. Gecikmeli gelmesinin sebebi de yolcu getirdi İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na. Sonra uçak bizi aldı. Hava da biraz yağmurluydu. Piste yaklaştığı zaman uçak yalpaladı, piste indik uçak yine yalpalamaya başladı, ondan sonra her şey 2-3 saniyede oldu. Uçak aşağıya doğru düşmeye başladı. Ondan sonra ikiye bölündü. Kimisi ikiye bölünen yerden çıktı, kimisi kapılardan çıktı. Kanat üstündeydim, zannedersem 26-B koltuğum, tam hatırlayamıyorum. Ben en arka kapıdan çıktım. Kendi imkanlarımızla çıktık. Çıkmışken birkaç kişiye yardımcı olduk. Ben iyiydim, ayaktaydım. Sıkıntı yoktu, dizim, göğüsüm hastaneye geldikten sonra sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Sıcak sıcak bir şey hissetmedim. Hastaneye gelip dinlendikten sonra ağrılarım ortaya çıkmaya başladı. Bütün incelemeler tetkikler yapıldı, biraz daha iyiyim. Bu uçak kazası, birine söylediğiniz zaman 'Ben uçak kazası geçirdim', 'Nasıl geçirdin, ölmedin mi?' diyor. Korktuk tabi ki, herkes korktu, ilk defa başımıza geldi" şeklinde konuştu. 


BAŞHEKİM'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, uçak kazasının ardından hastaneye getirilen yaralılara ilişkin bilgiler verdi. Prof. Dr. Demirhan, 20 hasta getirildi. Şu an için hayati tehlikesi olan yok" dedi.PEGASUS'TAN AÇIKLAMA

Pegasus Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda pistten çıkan uçak nedeniyle can kaybı bulunmadığını, yaralı yolcuların hastanelere sevk edildiğini bildirdi.

Pegasus Hava Yolları'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımız, bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. An itibarıyla, can kaybı bulunmuyor, yaralı yolcularımız hastanelere sevk ediliyor. Gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir." ifadelerine yer verildi.

Son dakika | Sabiha Gökçende Pegasusa ait uçak neden pistten çıktı Uzmanlar Milliyete değerlendirdi

O ANLARIN SES KAYDI ORTAYA ÇIKTI

İzmir-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının pist dışına çıkması sonrası Sabiha Gökçen Havalimanı Kontrol Kulesi ile arama kurtarma ekipleri arasındaki diyaloglar ortaya çıktı.

Kule: inişine müteakiben 2,4 pist başından mevcut rampa üzerine doğru aşağıya indi şu anda göremiyoruz

Ekipler: Anlaşıldı şu anda göremiyorsunuz hızla ilerlemeye devam ediyoruz 

Kule: Ambulanslar da gidiyor mu?

Kule Pilota anons ediyor: İfadelerim alınabiliyor mu?

Ekipler: Şu anadaki bulunduğumuz mevkide uçağa müdahale etme imkanımız yok. 

Kule: Herhangi bir yangın veya patlama başka bir şey takip edebiliyor musunuz?

Ekipler: Şu anda uçakta alev veya duman gözükmüyor ama parçalanmış uçak

Kule: Bütün ekipler müdahale etsin

Son dakika | Sabiha Gökçende Pegasusa ait uçak neden pistten çıktı Uzmanlar Milliyete değerlendirdi
VALİ YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "İzmir-İstanbul seferini yapan bir yolcu uçağı,Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan kısa bir süre sonra pistten çıkmıştır. Olay yerine 112 Acil, İtfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilmiş, yolcuların güvenli şekilde tahliye çalışmaları başlatılmıştır." açıklamasında bulundu. Yerlikaya daha sonra yaptığı açıklama ile  "Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan 52 yaralımızı ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk ettik." ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.