Gündem Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevre illerde de hissedildi

Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevre illerde de hissedildi

27.02.2024 - 16:13 | Son Güncellenme:

Çanakkale'de saat 16.09 sıralarında bir deprem meydana geldi. AFAD verileri paylaşırken depremin İstanbul ve çevre illerde de hissedildiği bildirildi.

Çanakkale'nin Biga ilçesinde saat 16.09'da bir deprem meydana geldi. 4.6 büyüklüğündeki depreme ilişkin AFAD verileri paylaştı.

Haberin Devamı

Depremin derinliği ise 7 km olarak paylaşıldı. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.5 olarak paylaştı.

İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ

Öte yandan meydana gelen depremin başta İstanbul olmak üzere çevre illerde de hissedildiği bildirildi.

BAKAN YERLİKAYA'DAN İLK AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Yerlikaya paylaşımında şunları söyledi;

Çanakkale Biga’da 4.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. An itibari ile olumsuz bir durum yoktur.

Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.

Haberin Devamı

Çanakkalede 4.6 büyüklüğünde deprem İstanbul ve çevre illerde de hissedildi

BİGA BELEDİYE BAŞKANI: 4-5 SANİYE KADAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE HİSSEDİLDİ

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada, "Tüm birimlerimiz şu an bölgede, tespitlerini yapmaya çalışıyorlar. Olumsuz bir durum olmadı. Bu 4.6 büyüklüğünde olduğu için hissedildi. Geçmiş olsun.

4-5 saniye kadar yoğun bir şekilde hissedildi." dedi.

BÖLGEDE BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENTİSİ VAR MI?

“Bu bölgede diri fay haritamızda aktif bir fay yok." diyen Prof. Dr. Okan Tüysüz, CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada, "Lapseki güneyinde olan bir deprem. Bu bölgede çok sayıda küçük fay olduğunu biliyoruz. Büyük bir fay beklentisi olan bir bölge değil. Daha önce de depremler oldu ama olan depremler Lapseki’nin güneyine yakın kesimlerde oluyor. Bunun artçıları 3’ün üzerinde depremler olabilir. Büyük bir deprem beklentimiz olan bir bölge değil." şeklinde konuştu.

Tüysüz sözlerini şöyle sürdürdü; Yeni bir fay ortaya çıkabilir derken yeni bir fay oluşmaz, yeni fay oluşması insan ömrünün üzerinde bir süreç. Daha önce bilinmeyen bir fayı biz belirleyebiliriz ancak böyle bir şey olabilir. Bunun için biraz daha depremleri izlememiz gerekiyor.

Şu aşamada yeni bir fay oluşuyor veya yeni bir fay bulundu demek çok doğru değil.

TÜRKİYE’NİN ÇALIŞMALARI NE AŞAMADA, MARMARA DEPREMİNİN KAPIDA OLDUĞU SÖYLENİYOR, NELER YAPILMALI?

Haberin Devamı

Depreme karşı önlemlerde çok yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. 25 senedir bu konuda bilim insanları ve meslektaşlarımız yırtınıyorlar, tedbirlerin yeterli olduğunu söylemek mümkün değil.

DEPREM ANI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Çanakkale’nin Biga ilçesinde meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki deprem anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Dükkanda bulunanların deprem anında panikle dışarı çıktığı anlar kameraya yansıdı.