Geri Dön
GündemSon dakika haberi: Meteoroloji'den birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

Son dakika haberi: Meteoroloji'den birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

Gelen son dakika haberine göre; yurtta hava durumu merak ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü günlük hava durumu raporunu yayımladı. Yayınlanan rapora göre, pek çok ilde sağanak yağış bekleniyor.

Son dakika haberi: Meteoroloji'den birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

Yayımlanan rapora göre, Kırklareli, Yalova ve İstanbul başta olmak üzere Marmara'da sağanak yağış etki gösterecek. Karadeniz kıyıları boyunca devam edecek yağışlar, Doğu'da kuvvetini artırıyor. Erzincan, Bingöl, Erzurum, Muş, Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır'da gök gürültülü kuvvetli yağılar etkisini gösterecek.

Cumartesi günü ise yağışların şiddeti azalacak. Haftalık Hava Durumu raporunda şu ifadeler yer aldı: ( 1- 7 Ekim 2021) Hava sıcaklıklarının ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinde mevsim normallerinin 3 ila 6 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Son dakika haberi: Meteorolojiden birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

METEOROLOJİ'DEN GÜNLÜK TAHMİN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Çanakkale'nin iç, Balıkesir’in kuzey kesimleri, Muğla'nın iç kesimleri, Antalya’nın batı iç kesimleri, Karabük ve Kastamonu çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum’un kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Son dakika haberi: Meteorolojiden birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

HAVA SICAKLIĞI

Kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Son dakika haberi: Meteorolojiden birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

RÜZGAR

Genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatı kesimleri ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum’un kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Son dakika haberi: Meteorolojiden birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ORHAN ŞEN'DEN UYARILAR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de hava durumu tahminleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şen'in açıklamaları şöyle: Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden bir uyarı vardı. Uyarı yaz boyunca devam etti. Karadeniz Bölgesi çok fazla yağış aldı. Bölgenin fazla yağış almasının nedenlerinden bir tanesi Karadeniz'de deniz suyu sıcaklığının yüksek olmasıydı. Dolayısı ile buralarda buharlaşma fazla oluyordu ve kuzeyli rüzgarlarda kıyı şeridinde fazla yağış bırakıyordu. Bu hala devam ediyor çünkü Karadeniz'in suyu soğumadı. Hatta bu soğumadığı için balık konusunda da problem oluyor.

Son dakika haberi: Meteorolojiden birçok il için uyarı: Kuvvetli geliyor

Orta Karadeniz'de Kastamonu, Sinop, Samsun kıyı şeridinde ve Doğu Karadeniz'de Trabzon'un doğusundan Rize ve Artvin'de kuvvetli yağış var. Şu anda Orta Karadeniz'deki kuvvetli yağış devam ediyor. Ama bu öğleden sonra burayı terk edecek. Kuvvetli yağış Doğu Karadeniz'de ise devam edecek.

Sel riski var mı? Evet olabilir. Sel riskinden ziyade biraz daha fazla yağış var. Çok kuvvetli bir yağış değil ama yine de metrekareye 70-75 kilogram düşebilir.

Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da Marmara ve Kuzey Ege'deki rüzgarlar. Biraz fırtına değil ama kuvvetli rüzgarlar. 60 kilometreye kadar çıkabilir. Bu ulaşımda problem yaratabilir, aksamalara neden olabilir. O nedenden dolayı feribot seferlerini kullananların teyit edip ondan sonra yola çıkmalarında fayda var.

Önümüzdeki günlere baktığımızda yine kuzey bölgelerde yağışlar görülüyor ama çok kuvvetli değil. Bugün Batı ve Doğu Karadeniz'de, Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağmur var. Diğer bölgelerde yağış yok.

Sıcaklıklar 1-2 gün içerisinde bir kaç derece düşecek ama önümüzdeki hafta 1-2 derece yükselecek. Artık eylül ayının sonuna ve ekim ayına geldik. Ekim ayı itibariyle de son bahar kendisini hissettirmeye başladı. Güneş ışıkları artık dik gelmiyor, eğik geliyor. Dolayısıyla da güneş tam olarak ısıtamıyor. Bu nedenle sonbahar havasına da girmiş olduk.

Şanlıurfa'da sıcak çatışma! 'Rubar' öldürüldü
Araç sahiplerine güzel haber! MTV'ye indirim yolda, işte masadaki oran
Burası Ankara! İki kişinin bildiği hiçbir şey sır değildir
Tüm memurlara fark ödemesi! Ocakta maaşlara yansıyacak
Pes dedirten olay! Damada 'pompalı tüfek' taktılar
Ayrılık sürprizi! 'Geri dönmesi için uğraşıyoruz'
Omicron uyarısı! Çocuklara dikkat! 6.5 kat daha hızlı
Ölümden dönen Hakan Taşıyan'dan aylar sonra bir ilk! İşte sonra hali
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
Kriptoda 'dip' dalga! Birkaç günde yüzde 20'lik sert düşüş
F.Bahçe şaşkınlığı! 'Bu adam nasıl kulübede oturuyor?'
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Eski aşkıyla ödül töreninde! İrem'den dekoltesine ilginç yorum
Sakin kasaba kan gölüne döndü! Korkunç gerçek ortaya çıktı...
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler