Geri Dön
GündemSon Dakika: Ünlü sanatçı 30 yıl sonra evine kavuştu, duvarları öptü!

Son Dakika: Ünlü sanatçı 30 yıl sonra evine kavuştu, duvarları öptü!

Gelen bir son dakika haberine göre; Azerbaycan’ın 30 yıllık hasretinin, Ermenistan işgalinin adıydı Dağlık Karabağ. Azerbaycan artık Dağlık Karabağ'a kavuştu. Bölgede ve özellikle Ağdam şehrinde temizlik ve onarım çalışmaları başladı. Ağdam’dan 30 yıl önce Ermenistan zulmü yüzünden kaçmak zorunda kalan ünlü sanatçı Firuz Sehaved‘i CNN Türk ekibi Ağdam'a götürdü.

30 yıl sonra doğup büyüdüğü toprakları görünce ilk söylediği şey bu oldu: Ağdam vatanım benim. Kalbindeki heyecanla sesi titreyerek söyledi şarkıyı.

Firuz Sehaved. Azerbaycan devlet sanatçısı. O da binlerce Dağlık Karabağlı gibi Ermenistan işgalinden zulmünden dolayı Karabağ’daki Ağdam şehrini terk etmek zorunda kaldı.

Tarih 23 temmuz 1993‘tü. O zaman 18 yaşındaydı... Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ‘ı Ermenistan işgalinden kurtarmasıyla yıllar sonra ilk defa CNN Türk ekibinden Fulya Öztürk’le Ağdam’a geldi.

YIKIK DÖKÜK EVİN DUVARLARINI ÖPTÜ

Ermenistan taş üstünde taş bırakmadı. Azerbaycanlıların evlerine yerle bir etti. Evi artık yoktu Firuz Sehaved’in ama doğup büyüdüğü topraklara kavuştuğu için mutluydu. Firuz Sehaved, öptü yıkık dökük evinin taşlarını, uzun uzun baktı. Geçmişi yad etti. Onu o evde yalnız bıraktık. Dakikalarca çıkmadı, çıkmak istemedi.

Ağdam, Dağlık Karabağ’daki diğer şehirler gibi harabeye döndü. Ermenistan her şeyi yaktı yıktı. Bölgede temizlik ve onarım çalışmaları başladı. Azerbaycanlıların Karabağ yeniden dönüşü birkaç yılı bulacak.

3 Mayıs'taki sınavlar ertelenecek mi? Bakan Selçuk yanıtladıMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3 Mayıs’taki sınavlarla ilgili son dakika açıklamalarda bulundu. Sınavların erteleneceği iddiaları üzerine önemli bilgiler veren Bakan Selçuk, 'hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında bunların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var denildiğinde, inanın hiç tereddüt etmeyiz derhal yaparız' dedi İşte Bakan Selçuk'un açıklamaları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet