Gündem Strep A kabusu Türkiye'de! 'Et yiyen hastalık'

Strep A kabusu Türkiye'de! 'Et yiyen hastalık'

15.12.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

İstanbul, Ankara ve İzmir’de, İngiltere’de 16 çocuğun ölümüne yol açan Strep A bakteriyel enfeksiyon vakası tespit edildi. Uzmanlar, Türkiye’de endişe edecek bir durum olmadığını, erken teşhisle hastalığın tedavi edilebildiğini söyledi.

Strep A kabusu Türkiyede Et yiyen hastalık

MERT İNAN- İngiltere’de son 10 günde ağrı, ateş, beyaz benekli şişmiş bademcikler, şişmiş boyun bezleri, yüksek ateş ve deri döküntüsü gibi semptomlarla ortaya çıkan Streptokok A bakterisi (A Grubu Beta Hemolitik Streptokok) nedeniyle ölen çocuk sayısının 16’ya çıkması endişeleri artırdı. Türkiye’de ise İstanbul, İzmir ve Ankara’da Streptokok A bakterisinin “toksik” formu olan vakalar tespit edildi. İstanbul’da 2 yaşındaki 1 çocuğun Streptokok A nedeniyle menenjit olduğu; Ankara’da ise 1 çocuğun da yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü öğrenildi. 

Haberin Devamı

‘ENDİŞEYE GEREK YOK’

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, erken tespit edilirse tedavisi çok kolay olan bu enfeksiyona karşı antibiyotiklerin bulunduğunu söyledi. “Geç kalınırsa yüzde 50’lere varan ölüm oranlarıyla seyreden ağır bir enfeksiyon” diyen Ceyhan, “Türkiye’de endişe edeceğimiz bir durum yok. Hastalığın toksik formu görülse de bir salgın olmadığı gibi, erken doktora başvurulduğunda etkin tedavi olduğunun altını çizmek isterim. Ülkemizde Streptekok A nedeniyle henüz bildirimi yapılan bir ölüm yok. Toksik olarak adlandırılan formun görülmesi, ‘İngiltere’deki tablo bizde de olacak veya bizde de başlayacak’ demek anlamına gelmez” ifadelerini kullandı. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Bağışıklama Derneği Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi de Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Streptekok A hastalığı ve vakalar hep vardı. Anormal olan İngiltere gibi gelişmiş bir ülkede bu kadar çok vaka görülmesi ve ölüm ile sonuçlanması. Bu dönemde İngiltere’deki artış ve ölümlerin sebebi iyice araştırılmalı. Belki bakterinin daha öldürücü bir formu ortaya çıkmış olabilir. Streptekok A’nın antibiyotikle tedavisi mümkün. Bakterinin penisilin grubuna direnç söz konusu değildir” diye konuştu. 

Haberin Devamı

‘ET YİYEN HASTALIK’

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayper Somer de şu bilgileri verdi: “Grup A streptokok zaman zaman invaziv GAS olarak bilinen çok ciddi enfeksiyonlara da neden olabilir. En şiddetli biçimi Streptokoksik Toksik Şok Sendromu (ateş, tansiyon düşüklüğü, kızıl, böbrek, karaciğer hasarı, kusma ve ishal) ve Nekrotizan Fasiit veya toplumda bilinen adıyla et yiyen hastalıktır. Öksürme, hapşırma ve ciltten cilde temas yoluyla yayılabilir. Sosyal mesafe kurallarına, el hijyenine dikkat edilmesinde yarar vardır. Maske önemli. Yüksek ateşi, ciltte lezyonları, şiddetli kas ağrıları, kusma veya ishali olan olgularda hemen inceleme ve tıbbi destek gerekir.” 

HEKİMLERDEN TOPLU TAŞIMADA MASKE TALEBİ

Haberin Devamı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), maske kullanımına ilişkin ulaştırma sektöründeki kurum ve kuruluşlardan talepte bulundu. TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut imzasıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk Hava Yolları, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile tabip odalarına gönderilen yazıda, kış aylarında solunum yolu hastalıklarında belirgin bir artış olduğu belirtilerek “Taşıtlarda maske kullanmaya teşvik, ücretsiz maske gibi uygulamalarla bulaşıcı hastalıkların yayılımını engelleme konusunda katkılarınızı bekleriz” denildi. -ANKARA Milliyet