Gündem TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'tan peş peşe görüşmeler

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'tan peş peşe görüşmeler

22.02.2024 - 19:00 | Son Güncellenme:

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Mahmadtoir Zokirzoda ve Umman Şura Meclisi Başkanı Khalid Bin Hilal Bin Nasser Al Maawali ile Bakü’de bir araya geldi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 14’üncü Genel Kurulu dolayısıyla bulunduğu başkent Bakü’de, Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Zokirzoda ile görüştü. Kurtulmuş, görüşmede Tacikistan’ın hem Orta Asya’nın önemli ülkelerinden birisi olması hem de iki ülkenin halkları arasındaki ilişki dolayısıyla Türkiye için önemli bir ülke olduğunu belirtti. Bundan sonraki süreçte dünya dengelerinde Orta Asya’nın ayrı bir yerinin olacağını dile getiren Kurtulmuş, bunun için özelikle Orta Asya ülkeleriyle çok yakın işbirliği içerisinde olmayı arzuladıklarını ifade etti. Bölge ülkelerinin çok daha yakın işbirliği içerisinde bulunması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, bölgedeki ülkeler arasında var olan bazı ufak politik farklılıkları da büyütmeden, karşılıklı diyaloglarla çözerek ortak bir şekilde yol almak gerektiğini vurguladı.

Haberin Devamı

Türkiye olarak Tacikistan’la üst düzey ilişkileri devam ettirdiklerini, buna ek olarak iki ülkenin faydasına olacak şekilde parlamenter diplomasinin imkanlarından da yararlanmak gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, dostluk grupları üzerinden iki ülke parlamentosunun daha yakın çalışmasını arzuladıklarını bildirdi. Tacikistan’ı da en kısa zamanda ziyaret etmek istediğini söyleyen Kurtulmuş, karşılıklı ziyaretlerin ülkeleri birbirine daha çok yakınlaştıracağını belirtti. Kurtulmuş, düzensiz göçle mücadele, sınır güvenliği konularında işbirliği imkanlarının bulunduğunu ifade ederek, yakın zamanda bu alanda çalışma yapabileceklerini de ifade etti.

“TÜRKİYE İLE HER ALANDA KARŞILIKLI İŞBİRLİKLERİNE HAZIRIZ”

Haberin Devamı

Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Zokirzoda ise, TBMM Başkanı Kurtulmuş ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ile her alanda karşılıklı işbirliklerine hazır olduklarını bildirdi. İki ülke devlet başkanlarının ilişkilerinin iyi bir seviyede olduğunu dile getiren Zokirzoda, dostluk gruplarıyla ve karşılıklı üst düzey ziyaretlerle de parlamenter diplomasinin imkanlarından yararlanmayı istediklerini kaydetti.

Görüşmede Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da yer aldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuştan peş peşe görüşmeler

KHALİD BİN HİLAL BİN NASSER AL MAAWALİ  İLE GÖRÜŞTÜ

Numan Kurtulmuş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "APA 14’üncü Genel Kurul temaslarımız kapsamında Umman Şura Meclisi Başkanı Khalid Bin Hilal Bin Nasser Al Maawali ile Bakü’de bir araya geldik. Parlamentolar arası ilişkileri ele aldığımız görüşmede, bölgesel ve küresel meseleler ile APA kapsamında yürütülen çalışmaları değerlendirdik." ifadelerini kullandı.

 WAN NOOR İLE BİR ARAYA GELDİ

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 14’üncü Genel Kurulu dolayısıyla bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de temaslarına devam ediyor. Kurtulmuş, Tayland Krallığı Temsilciler Meclisi Başkanı Wan Muhamad Noor Matha ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili ve parlamentolar arası ilişkilerin yanı sıra küresel konular ele alındı.

Haberin Devamı

Türkiye ve Tayland arasındaki ikili ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, Türkiye’nin ciddi potansiyelinin bulunduğu savunma sanayiinde çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Wan Noor ise, ikili ilişkilerin geldiği noktadan memnun olduklarını belirterek, Türkiye-Tayland arasındaki ticaret hacminin artırılmasını arzuladıklarını ifade etti. Wan Noor, parlamentolar arası dostluk gruplarının daha fazla etkileşim içinde olmasını istediklerini dile getirdi.

Görüşmede, Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da yer aldı.

 

BAHREYNLİ VE SRİ LANKALI MEVKİDAŞLARI İLE GÖRÜŞTÜ

Haberin Devamı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 14’üncü Genel Kurulu dolayısıyla bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de temaslarına devam ediyor. Kurtulmuş, Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Ahmed Al Musalam ile bir araya geldi. Kurtulmuş yaptığı açıklamada, “Görüşmemizin ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Kurtulmuş, daha sonra Sri Lanka Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abeywardana ile bir araya geldi. Kurtulmuş yaptığı açıklamada, “Bakü’de bir araya gelerek parlamentolarımız arasındaki iş birliğimizi geliştirmek için atılabilecek adımları değerlendirdik” dedi