Geri Dön
GündemTediyeler ne zaman ödenecek? İlave tediyelerin ödeneceği tarih belli oldu mu?

Tediyeler ne zaman ödenecek? İlave tediyelerin ödeneceği tarih belli oldu mu?

Kamu işçilerine her yıl 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye dört taksitle ödeniyor. Tediyelerin ilk taksidinin geçtiğimiz yıllardaki gibi bu yılda Ocak ayı içerisinde ödenmesi bekleniyor. Peki ilave tediyeler ne zaman ödenecek. Tediyelerin miktarı ne kadar olacak?

Tediyeler ne zaman ödenecek? İlave tediyelerin ödeneceği tarih belli oldu mu?

Tediyelerin ne zaman ödeneceği kamu çalışanları tarafından araştırılmaya başlandı. Her yıl kamu işçilerine 52 yıllık ücretleri karşılığında ödenen Tediyelerin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda ilk taksit ödemesinin Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Peki tediyeler ne zaman ödenecek? İlave tediye nedir?

İLAVE TEDİYE NEDİR?

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır. Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

TEDİYE MİKTARI NE KADAR?

İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üzerinden hesaplanıyor. 2020 yılının ilk taksiti olan ocak ayı tediye miktarı, kamu işçisinin 13 günlük ücreti olarak ödenecek. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmamaktadır. İlave tediyenin hesabı işçinin esas ücretinin aylık toplamına göre yapılmaktadır.

HACİZ UYGULAMASUI YAPILAMIYOR

İlave tediye ödemeleri hukuki olarak esas ücrete munzam ödemedir. Dolayısıyla haciz edilmesi de mümkün değildir. Konuyla ilgili Yargıtay kararlarında da ilave tediye ödemelerine haciz konulamayacağı hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle borcu olan işçiye yapılan ilave tediye ödemesine haciz konulamaz

İLAVE TEDİYEDEN PRİM KESİLİR Mİ?

İlave tediye ödemeleri kural olarak SGK primine tabidir. Dolayısıyla, ilave tediyeden SGK primi kesilmesi gerekir. Bu çerçevede ilave tediye ödemesinden yüzde 15 oranında sigorta primi ve yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılır. Ayrıca ilave tediye ödemesi damga vergisine de tabi olduğu için ilave tediyeden damga vergisi kesintisi de yapılır.

 

Bakan Koca paylaştı... 'Hastamızın bir çift sözü var.'Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Koca;HASTAMIZIN BİR ÇİFT SÖZÜ VAR. İlki: Covid aşısı olmadım. İkincisi: Keşke olsaydım! Nurettin Karabük 48 yaşında. Covid-19 sebebiyle tedavi görüyor. Virüsü yakınlarına da bulaştırdı. Video, yoğun bakımdaki beşinci gününde çekildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet