Geri Dön
GündemTek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün! Aralarında Türkiye de var

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün! Aralarında Türkiye de var

Pandeminin ilk günlerinde, evlerimizden dışarı çıkmanın pek de mümkün olmadığı zamanlarda birçok proje tasarlandı. Bu projelerden biri de içlerinde İstanbul, Ankara, Londra ve Dublin gibi 55 şehri gezme imkânı sunan Drive & Listen oldu. Avrupa, Asya, Avustralya ve Amerika’daki pek çok büyük şehrin sokaklarını gezebileceğiniz Drive & Listen sayesinde hiç gitmediğiniz veya sokaklarında gezmeyi özlediğiniz şehirleri tek bir tuşla gezmeniz mümkün. Projenin mimarı ise bir Türk.

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün! Aralarında Türkiye de var

Can Şişman - Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr - Son günlerin en çok konuşulan projelerinden Drive & Listen, aralarında İstanbul, Ankara, Londra ve Dublin'in de olduğu 55 şehri gezme imkânı sunuyor. Daha önce hiç gitmediğiniz veya sokaklarında gezmeyi özlediğiniz şehirleri tek bir tıkla gezmenizi sağlayan Drive & Listen'ın yaratıcısı bir Türk, ismi Erkam Şeker...

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği bölümünden matematik bölümüyle çift anadal yaparak mezun olan Erkam Şeker şu an Almanya'daki Münih Teknik Üniversitesi'nde 'biomedical computing' alanında yüksek lisans yapıyor. Akademik kariyerinin yanı sıra fikir ve projelerini hayata geçirmek için vakit ayıran Erkam Şeker, koronavirüs sebebiyle ilan edilen pandemi sürecinde oldukça keyifli bir proje geliştirdi. Günümüzdeki donanımsal ve yazılımsal imkânlarla, çok daha deneysel ve sarmal deneyimler tasarlamanın mümkün olduğunu ancak bunun için yeterli destek olmadığını düşünen Erkam Şeker, "Böyle bir ilgi beklemiyordum" diyor.

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün Aralarında Türkiye de var

'İSTANBUL'U ÖZLEMİŞTİM'

Drive & Listen, koronavirüs pandemisinde doğmuş bir fikrin ürünü. Münih Teknik Üniversitesi öğrencisi Erkam Şeker, pandeminin ilk zamanlarında Münih'te yaşarken İstanbul'u özlediğini ama karantina sebebiyle Türkiye'ye gelemediği için içindeki İstanbul özlemini Youtube'dan videolar izleyerek gidermeye çalıştığını söylüyor.

Kesilmemiş, ham haliyle bulduğu araba videolarını izleyerek 'İstanbul'daymış hissi'ni biraz olsun yaşamak istediğini söyleyen Erkam Şeker, videoları izlerken, gerçekçiliği artırmak adına canlı radyo yayınlarını eklemeyi hayal ettiğini ve böylece Drive & Listen fikrinin doğduğunu söylüyor.

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün Aralarında Türkiye de var

55 BÜYÜK ŞEHRİ GEZEBİLİRSİNİZ

Kısa bir süre önce hayata geçirilen Drive & Listen'da şu an dünya genelinde 55 büyük şehir yer alıyor. Tek bir tuşla istediğiniz şehrin sokaklarında gezebilmeyi mümkün kılan sitenin seçeneklerinde İstanbul'dan Barcelona'ya, Amsterdam'dan Los Angeles'a kadar birçok şehir var. Yani oturduğunuz yerden sadece birkaç tuşla dünyanın çok farklı bölgelerinde gezebilmeniz mümkün.

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün Aralarında Türkiye de var

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN GÖNÜLLÜ OLDULAR

Drive & Listen'ı deneyimlerken sistemin tam olarak nasıl işlediğini merak ediyoruz ve soruyoruz. Erkam Şeker, "Siteyi ilk yayınladığımda YouTube üzerinden ulaşabildiğim birkaç şehir ve o şehirlerde bulabildiğim birkaç radyo ile başlamıştım" diyor.

Site popülerleşince dünyanın dört bir yanındaki birçok şehirden gönüllülerin kendisiyle iletişime geçip site için video kaydedebileceklerini söylediklerini belirten Şeker, halihazırda bu şekilde videoları olan bazı YouTube içerik üreticilerinin de kendisine ulaştıklarını iletiyor.

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün Aralarında Türkiye de var

'CANLI YORUM' ÖZELLİĞİ GELEBİLİR

Drive & Listen, pratik ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip. Sadece birkaç tuşla birlikte dilediğiniz şehirde yolculuk yapabiliyorsunuz. Uygulamaya başka özelliklerin gelip gelmeyeceği ise şu anda henüz belli değil.

Erkam Şeker, 'canlı yorum' özelliği üzerine çalıştıklarını söylüyor ve şunları ekliyor: "Kullanıcıların şehirler üzerinde canlı yorum bırakabileceği bir özellik üzerine düşünüyordum ama henüz vakit ayıramadım."

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün Aralarında Türkiye de var

GÖRÜNTÜLER CANLI DEĞİL

Birçok şehrin sokaklarından, farklı mevsimlerden, farklı görüntüler veren Drive & Listen'daki kayıtlı görüntüler canlı değil. Şeker, görüntülerin canlı olmadığını ve bazılarının pandemi esnasında bazılarının ise pandemi öncesi kaydedilmiş görüntüler olduğunu belirtiyor. Ancak bir yandan eski görüntüler eşliğinde şehirlerin anlık güncel radyolarını canlı olarak dinleyebilmek ise mümkün.

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün Aralarında Türkiye de var

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA İLGİYLE KARŞILANDI

Şeker'e "Tasarladığınız bu siteyle istediğiniz ilgiyi alabildiniz mi?" sorusunu soruyoruz. Erkam Şeker, sitenin dünyanın dört bir tarafından ilgiyle karşılandığını, sitenin haberinin çeşitli medyalarda defalarca yer aldığını söylüyor.

Böylesine büyük bir ilgi beklemediğini, dünyanın diğer ucundaki insanların pozitif yorumlarını okuduğunda onlara farklı duyguları yaşatabilmiş olmasından dolayı yaşadığı mutluluğu ileten Erkam Şeker, uygulamanın karşılaştığı ilgiden çok memnun.

Tek bir tıkla 55 şehri gezmek mümkün Aralarında Türkiye de var

'YETERLİ DESTEK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM'

Pandemi döneminde, evlerden çıkamadığımız zamanlarda sanal müze turları gibi birçok sanal imkân sunuldu. Biz de Drive & Listen gibi inovatif projelerin genel olarak yeteri kadar desteklenip desteklenmediğinin cevabını merak ediyoruz. Erkam Şeker, Drive & Listen projesindeki motivasyonunu açıklıyor. Şeker, pandemi döneminde ortaya çıkan sanal müze turları gibi deneyimlerin çoğunun yıllardır var olan imkânlar olduğunu belirtiyor. 

Şeker, içinde bulunduğumuz zamanı düşündüğümüzde bu deneyimlerin çok da inovatif olmadıklarını söylüyor. Günümüzdeki donanımsal ve yazılımsal imkânlarla, çok daha deneysel ve sarmal deneyimler tasarlamanın mümkün olduğunu fakat bunun için yeterli destek olmadığı görüşünde olan Erkam Şeker, Drive & Listen’ın da teknik açıdan olmasa da fikir açısından inovatif olmasının motivasyonlarından biri olduğunu söylüyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Güvenlik kamerasını görmesine rağmen hırsızlık yapan kadının pişkinliği pes dedirttiElazığ’da ev eşyası ürünleri satan mağazaya alışveriş bahanesi ile giren bir kadın, güvenlik kameralarına aldırış etmeden meyve sıkacağını çantasına atıp, elindeki kahve makinesiyle mağazadan çıktı. 2 bin 500 lira değerinde ürün çalarak kayıplara karışan kadının pişkinliği pes dedirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler