Geri Dön

TSK’dan Suriye’de ‘çelik kalkan’

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), rejimin saldırı ve tacizlerinin önüne geçmek için Suriye’de “Çelik Kalkan” olarak anılan bir savunma hattı oluşturdu. Halep’in batısından başlayıp İdlib ve Hama’dan Lazkiye’nin doğusunda yer alan Cebel el-Ekrad bölgesine uzanan muhalif gruplar ile rejim güçlerini ayıran temas hatları koruma altına alındı.

TSK’dan Suriye’de ‘çelik kalkan’
NAMIK DURUKAN Ankara

Başta İdlib olmak üzere bölgede onlarca askeri nokta, binlerce muhalif savaşçı ve yüzlerce Mehmetçiğin konuşlandığı askeri savunma hattı, ‘kalkan’ veya ‘çelik hat’ olarak adlandırılıyor. Hat, Esad güçlerinin, muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere doğru ilerlemesini önlemenin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında imzalanan ‘Soçi Mutabakatı’ hükümlerinin uygulanmasını amaçlıyor.

70’den fazla nokta


Londra’da yayınlanan Arap kaynaklı Şarkul Avsat gazetesi, “Hat, 70’den fazla stratejik noktaya ve askeri bölgeye, yaklaşık 6 bin Türk askeri ile 200’den fazla tank, zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı personel taşıyıcıların yanı sıra ağır toplar, roketatarlar, radarlar ve gizli dinleme araçları dahil yaklaşık 7 bin 500 askeri araç konuşlandırılarak oluşturuldu” bilgisini paylaştı. 

Kısıtlamadan muaf turistler güzel havanın keyfini denizde çıkardıANTALYA'nın Alanya ilçesinde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan turistler, güzel havanın keyfini plajlarda güneşlenerek ve denize girerek çıkardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet