Gündem Türkiye'den cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşı için Almanya'dan 3 talep

Türkiye'den cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşı için Almanya'dan 3 talep

23.12.2022 - 18:11 | Son Güncellenme:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Almanya'nın Hannover kentindeki hastanede vefat eden Türk vatandaşı Abdülkadir Sargın'ın naaşının vefat eden bir Alman vatandaşı ile karıştırılarak yakılması konusunda açıklamada bulundu. Bilgiç, "Suçluların cezalandırılmasını, aileden özür dilenmesi ve merhumun küllerini ivedilikle ülkemize gönderilmesini Alman makamlarından bekliyoruz" dedi.

Bilgiç, Sargın'nın naaşının karıştırılmasıyla ilgili soruya yanıt verdi. Bilgiç, şunları söyledi:

Haberin Devamı

"Vatandaşımız 14 Aralık'ta hayatını kaybetti. Vatandaşımıza rahmet kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. Maalesef naaşının bir Alman vatandaşının cenazesiyle karıştırılması sonucu yakıldığını öğrendik. Bu olayı öğrenir öğrenmez Hannover Başkonsolosluğumuz vatandaşımızın ailesiyle temas etti, eyalet bakanları dahil gerekli girişimler yapıldı. Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakan Yardımcımız Ekrem Serim konuyu hassasiyetle yakından takip ediyorlar.

Diyanet ile koordinasyon sağlandı

Aileye gerekli hukuki desteği veriyoruz. Cenazenin Türkiye'ye getirilip uygun bir şekilde defni için de Diyanet İşleri Başkanlığı ile gerekli koordinasyonu sağladık. Alman makamlarından bazı beklentilerimiz var. Bunlardan ilki suçluların cezalandırılması ve aileden özür dilenmesi. Merhumun küllerinin ivedilikle ülkemize gönderilmesi be beklentilerden bir tanesidir. Benzeri olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını da Alman makamlarından bekliyoruz. Bunun takipçisiyiz ve takipçisi olacağız."