Geri Dön

Üç aylar başladı mı? Üç ayların önemi nedir?

Bugün Regaip Kandili'nin idrak edilmesiyle birlikte 'üç aylar başladı mı' sorusu büyük ilgi gördü. İslam aleminin büyük önem verdiği üç aylar nasıl değerlendirilmeli?

Üç aylar başladı mı? Üç ayların önemi nedir?

Üç aylar başlıyor. Allah'ın kulları olan bizlere rahmet ve bereketi bol olan günler olarak üç ayları bizlere nasip etmiştir. İçerisinde Recep, Şaban ve Ramazan aylarının yer aldığı üç aylar içerisinde yer alan önemli gün ve geceler bu ayların önemini bir kat daha arttırmaktadır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) üç aylar hakkında söyledikleri ile bu ayların önemini bir kat daha gözler önüne sermiştir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üç aylar 8 Mart Cuma günü başlıyor. Üç ayların içerisinde yer alan Recep ayı yarın başlıyor. İslam aleminde büyük öneme sahip olan üç aylar içerisinde yer alan önemli gün ve geceler ile bu ayların önemi bir kat daha artıyor. Bunların başlıcaları şu şekilde; Recep ayı içerisinde yer alan Miraç Kandili, Şaban ayı içerisinde yer alan Berat Kandili, Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesi üç ayların önemini bir kat daha arttırıyor.

ÜÇ AYLAR NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, ana sermayemiz olan ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neler yazıldığı, Mahşer günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah'ın (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceği düşünülmelidir.

Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır.

– Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

– Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

– Tefekkürde bulunulmalı, “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

- 4 Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı.

– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

– Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

– Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

-Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

– Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli.

-Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını darp eden kişi gözaltına alındıKahramanmaraş'ta maske takma uyarısında bulunan filyasyon ekibinde görevli diş hekimini darbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber