Geri Dön
GündemUykusuzluk depresyon nedeni

Uykusuzluk depresyon nedeni

Kovid-19 salgını tedbirleri nedeniyle evde kalanların bozulan uyku düzeni nedeniyle depresyona girebileceği uyarısı yapıldı.

Uykusuzluk depresyon nedeni

 MERT İNAN İstanbul - Ramazan’la birlikte sahura kadar ayakta kalanlarda ışığa duyarlı melatonin hormonunun eksildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Burcu Yarapsanlı Zayim, “Melatonin vücudun en güçlü antioksidanı ve antidepresan etkisi gösterir. Birçok kişi Ramazan ayında sahura kalkamayacağı endişesi ile sahur saatine kadar film izleme, uzun süre boyunca telefon veya internette zaman geçirmeye başladı. Vücudun dinlenmesi ve hücrelerin kendini yenilemesi için yeterli zamanı olmadığı için birçok kişide melatonin hormonunda azalma ve buna bağlı depresyon riski söz konusu. Ayrıca melatonin hormonunun salgılandığı saatlerde uyanık kalmak bağışıklık sistemini de düşürüyor” dedi.

 

Yaralı yakalanan teröristten flaş itiraf! Yeni taktikleri bu...Eren-10 operasyonunda 8 Nisan'da ağır yaralı yakalanan ve Mehmetçiğin kanını vererek hayata tutunmasını sağladığı PKK/KCK terör örgütünün sözde Botan Eyalet Sorumlusu Özgür Gabar/Tatvan kod aldı Fırat Şişman'ın açıklamaları örgütteki çözülmenin boyutlarını gözler önüne serdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet