Geri Dön
GündemVikipedi’ye kadınları yazıyoruz!

Vikipedi’ye kadınları yazıyoruz!

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir etkinlik düzenliyor.

Ankara’da yapılacak “Vikipedi’ye Kadınları Yazıyoruz” etkinliğinde medyadaki bilgi kaynaklarından ‘herkese açık özgür ansiklopedi’ Vikipedi’nin (Wikipedia) içeriğini toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla güncellenecek. Böylece yaygın bilgilenme platformu olan Wikipediai’nın çeriğinde yaşamın her alanına emek ve ürün veren kadınların görünürlüğü artacak.
Finlandiya Büyükelçiliği ile Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Cer Modern işbirliğiyle düzenlediği etkinlik, 7 Mart Pazartesi (bugün) saat 18.00’de Cer Modern’de yapılacak. Herkese açık olan etkinlikte katılımcılar çeşitli alanlara (edebiyat, mimari, siyaset, bilgi teknolojileri, fen bilimleri, örgütlenme, savunuculuk vb.) emek vermiş, iz bırakmış ve tarihe yazılması gereken kadınları Vikipedi için yazacak, ansiklopediye yepyeni maddeler eklenecek. Ayrıca, (http://www.tr.wikipedia.org’da var olan kadınlarla ilgili metinler kadın diliyle yeniden yazılacak.
Katılımcıların gulden.bostanci@cermodern.orgadresine bir e-posta göndererek isimlerini yazdırmaları yeterli olacak.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumbre Vieja Yanardağı'ndan çıkan küller tarım alanlarını etkilediİspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar 33 günde büyük çoğunluğu ev olan 2 bin 185 binayı yakıp geçti. Adada 19 Eylül'den bu yana aktif olan yanardağın püskürttüğü ve iki koldan dökülen lavlar 866 hektarlık alanı kapladı. Cumbre Vieja Yanardağı'ndan çıkan küllerin tarım alanlarını da etkilediği belirtildi. Palma Adası'nın doğusundaki marul tarlasındaki ürünler çiftçiler tarafından toplanıp temizlendikten sonra satışa hazır hale getirildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler