Geri Dön

Vikipedi’ye kadınları yazıyoruz!

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir etkinlik düzenliyor.

Ankara’da yapılacak “Vikipedi’ye Kadınları Yazıyoruz” etkinliğinde medyadaki bilgi kaynaklarından ‘herkese açık özgür ansiklopedi’ Vikipedi’nin (Wikipedia) içeriğini toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla güncellenecek. Böylece yaygın bilgilenme platformu olan Wikipediai’nın çeriğinde yaşamın her alanına emek ve ürün veren kadınların görünürlüğü artacak.
Finlandiya Büyükelçiliği ile Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Cer Modern işbirliğiyle düzenlediği etkinlik, 7 Mart Pazartesi (bugün) saat 18.00’de Cer Modern’de yapılacak. Herkese açık olan etkinlikte katılımcılar çeşitli alanlara (edebiyat, mimari, siyaset, bilgi teknolojileri, fen bilimleri, örgütlenme, savunuculuk vb.) emek vermiş, iz bırakmış ve tarihe yazılması gereken kadınları Vikipedi için yazacak, ansiklopediye yepyeni maddeler eklenecek. Ayrıca, (http://www.tr.wikipedia.org’da var olan kadınlarla ilgili metinler kadın diliyle yeniden yazılacak.
Katılımcıların gulden.bostanci@cermodern.orgadresine bir e-posta göndererek isimlerini yazdırmaları yeterli olacak.

Giriş çıkış jandarma kontrolünde! Kimseye izin verilmiyor...Van'ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesine bağlı Han Mahallesi, Corona virüs nedeniyle karantinaya alındı. Rize'de ise, 'corona virüs' salgını nedeniyle ölüm vakasının gerçekleşmesi üzerine karantinaya alınan merkeze bağlı Kendirli beldesi ile yakınındaki 4 köyde hayat durdu. Cami hoparlörlerinden anonslarla vatandaşların karantina kurallarına uyması istenirken, sağlık ekipleri de ev ev dolaşarak yüksek ateş ve öksürük gibi şikayetleri olanları belirlemeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber