Geri Dön

YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuru ve sınav tarihleri

Üniversite hayali kuran milyonlarca adayı yakından ilgilendiren YKS başvuruları 12 Şubat tarihinde başladı. TYT, ADT ve YDT olmak üzere üç farklı oturumda gerçekleştirilecek olan YKS sınavı için adaylar ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Peki YKS başvuru tarihleri neler,YKS başvuruları online olarak nasıl yapılır?

YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuru ve sınav tarihleri

YKS başvuruları alınmaya devam ediyor. Yüz binlerce adayı yakından ilgilendiren Üniversite sınavı için başvurular alınmaya devam ediyor. 12 Şubat'da alınmaya başlanan YKS başvuruları 6 Mart tarihinde sona erecek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak adlandırılan (YKS) sınavı içerisinde Temel Yeterlilik Testi (TYT) Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) yer alıyor. Adaylar gerçekleştirilecek olan üç teste de katılım sağlama şansına sahip.

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

YKS başvuruları ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre girildikten sonra gerçekleştiriliyor. Başvuru işlemlerini tamamlayan adaylar YKS başvuru ücretini ödedikten sonra işlemlerini tamamlayabiliyor. Üç farklı oturumda gerçekleştirilecek olan Üniversite sınavında her bir test için adaylar 50 Türk Lirası ücret ödeeyecek. Başvuru yapıp ücretini ödemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecek.

YKS SINAV TARİHLERİ

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Tarihi,

Sınav Saati ve Sınav Süresi : 15 Haziran 2019 (Cumartesi), 10.15, 135 dakika

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Tarihi,

Sınav Saati ve Sınav Süresi : 16 Haziran 2019 (Pazar), 10.15, 180 dakika

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) Tarihi,

Sınav Saati ve Sınav Süresi : 16 Haziran 2019 (Pazar), 15.45, 120 dakika

Kadıköy'de dolu kuşların ölmesine neden olduKadıköy'de etkili olan sağanak yağış ve dolu vatandaşlara zor anlar yaşattı. Ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı nedeniyle birçok nokta beyaza bürünürken, çok sayıda kuşun öldüğü görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber