Geri Dön
GündemYKS Ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılır? YKS ek yerleştirme ücreti ne kadar?

YKS Ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılır? YKS ek yerleştirme ücreti ne kadar?

YKS Ek yerleştirme tercih kılavuzu yayımlandı. 5 Eylül tarihinde alınmaya başlanan YKS ek tercihleri ÖSYM tarafından alınmaya devam ediyor. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar ek tercih kılavuzunun yayımlanması ile tercih işlemlerini yapmaya başladı. Peki YKS ek yerleştirme tercih ücreti ne kadar?

YKS Ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılır? YKS ek yerleştirme ücreti ne kadar?

YKS ek yerleştirme tercihleri alınmaya devam ediyor. 5 Eylül tarihinde alınmaya başlanan başvurular 11 Eylül tarihine kadar alınmaya devam edecek. YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yükseköğrenim kurumuna yerleşemeyen adaylar 5-11 Eylül tarihleri arasında ek yerleştirme tercih işlemlerini gerçekleştirebilecek.

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Tercih süresi, 5-11 Eylül 2019 tarihleri arasındadır. Ek yerleştirme ücreti 20,00 TL'dir.
Ek yerleştirme ücreti, 12 Eylül 2019 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

EK YERLEŞTİRME TERCİH KURALLARI

2019-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm
adaylar tercih edebileceklerdir.

3. 2019-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler