Geri Dön
Gündem2020 YKS sınav giriş belgesi nereden ve nasıl alınır? YKS sınavı saat kaçta başlayacak sona/erecek?

2020 YKS sınav giriş belgesi nereden ve nasıl alınır? YKS sınavı saat kaçta başlayacak sona/erecek?

YKS sınavı için geri sayım sürüyor. Binlerce gencin hayalini kurdukları üniversitelerde eğitim alabilmek için çalıştıkları sürecin sonuna gelindi. Bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan YKS sınavında adaylar ter dökecek. Üç ayrı oturumda gerçekleştirilecek olan YKS sınavı öncesi ve sonrasında sınırlı süre ile sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Peki YKS sınavı saat kaçta başlayacak/sona erecek? İşte merak edilen soruların yanıtları...

2020 YKS sınav giriş belgesi nereden ve nasıl alınır? YKS sınavı saat kaçta başlayacak sona/erecek?

YKS sınavı için çok kısa bir süre kaldı. Hayalini kurdukları üniversitede eğitim alabilmek için uzun süredir çalışan binlerce aday şimdilerde YKS sınavına girmek için gün sayıyor. Bu hafta sonu gerçekleştirilecek üç ayrı oturumda yapılacak olan YKS sınavı öncesinde adaylar sınav giriş belgelerini almaya ve hangi oturumun saat kaçta başlayacağına yanıt aramaya devam ediyor. Peki YKS sınav giriş belgesi nereden ve nasıl alınır?

YKS SINAV GİRİŞ BELGESİ NEREDEN VE NASIL ALINIR?

YKS sınav giriş belgesi ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre girildikten sonra alınabiliyor.

YKS SINAV TARİHLERİ

YKS sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi 27 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. 10:15'de başlayacak olan sınav 165 dakika sürecek.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) testi ise 28 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. 10:15'de başlayacak olan sınavda öğrencilere 180 soru yöneltilecek

Yabancı Dil Testi ise 28 Haziran Pazar günü 15:45'te başlayacak ve 120 dakika sürecek

ÖSYM'DEN YKS AÇIKLAMASI

ÖSYM Başkanı Hüseyin Aygün, 'YKS adaylarına maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen aday, maske, siperlik ve dezenfektanı ile sınava gelebilecek' dedi.

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALACAKTIR?

TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. TYT’de uygulanacak testler ve kapsamları, Tablo 1A’da gösterilmiştir.

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YKS’de uygulanacak testler ve soru sayıları Tablo 1B’de gösterilmiştir. Adaylar sınavda, öğretim programları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen, okullara bildirilen ve kamuoyuna duyurulan “(ÖSYM Tarafından 2020 Yılında Gerçekleştirilecek TYT ve AYT Sınavlarına Esas) Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar”daki konu, kazanım ve açıklamalardan sorumlu olacaklardır.

DİKKAT: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak 04 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan "(ÖSYM Tarafından 2020 Yılında Gerçekleştirilecek TYT ve AYT Sınavlarına Esas) Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar"ın, 12. sınıf derslerine ait bölümü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenerek Bakanlığın
“http://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_04/04164211_01132610_2020_yks_guncel.pdf” internet adresinden yayımlanmıştır. MEB tarafından 12. sınıfın ikinci dönem kazanımları söz konusu "Kazanım ve Açıklamalar" belgesinden çıkartılmış olduğundan 2020-YKS'de; 12. sınıfın ikinci döneminden soru yer almayacaktır.

SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ye ek olarak 2020-AYT ve/veya 2020-YDT’ye de girmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan testleri cevaplamaları zorunludur. Yükseköğretim programlarının puan türleri, Tablo 4’te verilmiştir. Bu programların puan türlerinin hesaplanmasında hangi testlerin kullanılacağı Tablo 1E’de gösterilmiştir. Adaylar, Tablo 1E’yi inceleyerek hangi testleri cevaplamaları gerektiğini belirleyebileceklerdir.

TABLOLAR VE YKS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Mahalleye kabus gibi çöktü! Karısını kaçırmaya çalıştıİstanbul Bayrampaşa'da Cengiz K., boşanma aşamasındaki eşini, annesinin evinden kaçırmaya çalıştı. Kendisine engel olan ablası ve kayınvalidesi ile bir mahalle sakinini kaçmaya çalıştığı sırada otomobille ezerek yaralayan Cengiz K., kısa sürede yakalanarak, tutuklandı. Yaşananlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet