Geri Dön

YKS sonuçları ne zaman belli olacak? 2018 üniversite sınavı sonuçları

YKS sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde sınava giren milyonlarca öğrenci 2018 yılı üniversite sınavı sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. ÖSYM'den beklenen haber geldi ve YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu.

YKS sonuçları ne zaman belli olacak? 2018 üniversite sınavı sonuçları

Üniversite sınavı sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milyonlarca üniversite adayı ÖSYM'den yapılacak açıklaması bekliyor. Peki, üniversite sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen YKS sınavının ardından adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merak içinde beklemeye başladı. YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihi ÖSYM adaylara duyurdu. YKS sınav sonuçlarının ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden 31 Temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçları açıklandığı anda adaylar ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapabilecek.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

YKS sonuçları ÖSYM tarafından 31 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, tercih listelerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturacak. ÖSYM tarafından tercih süreci başladığında, 2018 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Adaylar tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklar. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilecek. İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için adaylar, ikinci defa tercih işlemi yapabilecek.

YKS tercihi yapacak olan adaylar, tercih listesine en fazla 24 program ekleyebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar hedefleri doğrultusunda tercih listesini oluşturup, istenilen sayıda yükseköğretim programını listesine ekleyebilir. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gerekir.

Sokak bir anda karıştı... Komşular arasında kalaslı, sopalı bıçaklı kavga kameradaİstanbul Esenler'de aynı binada oturanlar arasında 5 ay önce başlayan gerginlik, önceki gün çöp bırakma meselesi nedeniyle yeniden başladı. Sopa, kalas ve bıçakların kullanıldığı kavgada 3 kişi yaralanırken 1 kişi de gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber