Gündem Depremzede nasıl seçecek? İki partinin yaptığı araştırma ortaya çıktı

Depremzede nasıl seçecek? İki partinin yaptığı araştırma ortaya çıktı

24.03.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

AK Parti ve MHP’nin deprem bölgesinden göç eden seçmenlerle ilgili yaptırdığı araştırma, 1,3 milyon depremzedenin seçimlerde oy kullanamama ihtimalini verilerle ortaya koydu.

Depremzede nasıl seçecek İki partinin yaptığı araştırma ortaya çıktı

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - İki partinin yaptığı başvurular üzerine, YSK adres taşımayı kolaylaştıracak yeni bir karar aldı. Buna göre depremzedelerin bulundukları illerde oy kullanabilmeleri için ilçe seçim kurullarına başvurmadan yalnızca nüfus müdürlüklerine adres değişikliği beyanı yapması yeterli olacak.

Haberin Devamı

Deprem felâketinin ardından başka illere göç eden depremzedelerin 14 Mayıs’ta oy kullanabilmeleri için nüfus müdürlükleri, nüfusmatikler ve e-devlet üzerinden adres değişikliği bildirimi yapabilmeleri için verilen süre 17 Mart’ta doldu. Bu tarihten sonra seçmen listeleri kesinleşene kadar yeni gelinen ilde önce nüfus müdürlüklerine ardından da ilçe seçim kurullarına başvurarak adres değişikliği bildirimi yapmanın mümkün olduğu duyuruldu.

Yüzde 15’i taşıdı

Süreç devam ederken AK Parti ve MHP’nin deprem bölgesinden göç eden seçmenlerle ilgili yaptırdığı araştırma, 1,3 milyon depremzedenin seçimlerde oy kullanamama ihtimalini ortaya koydu. Yapılan araştırma sonucu, 17 Mart itibarıyla 2 milyon seçmenin depremin ardından illerini terk ettiği, bunların yüzde 20’sinin illerine dönerek oy kullanmak istediği, kalan 1 milyon 600 bin seçmenin ise yalnızca 250 bininin oy kullanmak için adreslerini yeni geldikleri illere taşıdığı belirlendi.

Haberin Devamı

Beyan yeterli

Bunun üzerine YSK’nın AK Parti Temsilcisi Recep Özel ve MHP Temsilcisi Kürşat Türker, deprem bölgelerinden göç eden depremzedelerin adres taşıma işlemlerini kolaylaştırmak için kurula dilekçe ile başvuruda bulundu. 

YSK, iki partinin başvurusunun ardından tüm depremzedelerin 14 Mayıs’ta sandığa gidebilmesini sağlamak için önemli bir karara imza attı.  Buna göre depremzedelerin ilçe seçim kurullarına başvurmadan yalnızca nüfus müdürlüklerine adres değişikliği beyanı yapması yeterli olacak.

6 bin 25 kişi başvurdu

AK Parti’ye milletvekilliği adaylığı için 6 bin 25 kişinin başvuruda bulunduğu açıklandı. 30’a yakın mevcut AK Partili vekilin yeniden aday olmadığı öğrenilirken, bu isimler arasında eski bakanlar ve üç dönemlik çok sayıda milletvekili bulunuyor. Adaylık başvurusunda bulunmayan isimler arasında eski bakanlar Mehmet Özhaseki, Taner Yıldız, Mehdi Eker, Recep Akdağ, Mahir Ünal ve Fikri Işık’ın olduğu belirtiliyor. l AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

 

 

Yazarlar