Geri Dön

Yurt dışı uçuşlar başladı mı? Hangi ülkelere uçuşlar açıldı?

1 Haziran'da başlayan normalleşme sürecinin ardından yurt içi uçuşların başlamasının ardından yurt dışı seyahat planları olan vatandaşlar yurt dışı uçuşlar başladı mı hangi ülkelere uçuşlar açıldı sorularına yanıt aramaya başlarken kontrollü uçuşlar resmen başladı. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanında kontrollü uçuşların başlamasının ardından vatandaşlar yurt dışında hangi ülkelere uçuşlar açıldı sorusu gündeme geldi. İşte merak edilen o soruların yanıtları...

Yurt dışı uçuşlar başladı mı? Hangi ülkelere uçuşlar açıldı?

1 Haziran tarihinde başlayan normalleşme sürecinin ardından kademeli olarak birçok işletme ve kurum açılmıştı. Yurt içinde başlayan uçuşların ardından yurt dışı seferlerinin ne zaman başlayacağı merak içerisinde araştırılmaya devam ediyordu. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanında kontrollü olarak sınırlı sayıda ülkeye seferler başladı. Bu kapsamda bu sabah Sabiha Gökçen Havalimanından Almanya, Hollanda ve İngiltere'ye seferler yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamada risksiz ülkelere uçuşların tam anlamı ile 15 Haziran tarihinde başlayacağı duyuruldu.

Sabiha Gökçende dış hat uçuşları başladı

Normalleşme sürecinin ardından İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında yurt dışı uçuşları başladı. İlk uçuş, Londraya gerçekleşti.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında yurt dışı uçuşları başladı. İlk uçuş, Anadolu Jetin TK 7798 sefer sayılı Sabiha Gökçen- Londra uçuşu oldu. Seyahat etmek için Sabiha Gökçen Havalimanına gelen yolcuların ilk olarak termal kamerayla ateşleri ölçüldü. Ardından check-in işlemlerini gerçekleştirmek için yolcular sosyal mesafeye dikkat ederek sıraya girdi. Pasaport kontrolünden de geçen yolcular uçuş kartlarını kendileri okutarak uçağa bindi. Londra uçuşunu 08.50 Amsterdam, 09.10 Düseldorf seferleri takip etti. AnadoluJet'in yurtdışı uçuş planlamaları kapsamında Berlin, Stutgart, Frankfurt ve Münih'e de uçuşlar gerçekleştirilecek. Bu seferlere yalnızca karşılıklı uçuş gerçekleştirilen ülkelerin yetkili makamlarınca belirlenen şartları taşıyan yolcular alınabiliyor.

"HAVALİMANINDAKİ ÖNLEMLERİ GÜZEL BULDUK"

Amsterdam'da yaşayan Neriman Avcı, "Üç aydır Türkiye'deyim, koronavirüs dolayısıyla uzatıldı iznim, Allah nasip ederse şimdi gideceğiz. Oğlum Türkiye'de okuyor, onun için gelmiştim" dedi. Ailesini Almanya'nın Stuttgart kentine yolcu eden Metin Yalmaz, "Biz burada kalıyoruz da çocuklar orada kayınpederin yanına gidecekler. Devamlı oradayız, altı ayda bir gidip geliyoruz. Havalimanındaki önlemleri çok güzel buldum" ifadelerini kullandı.

Tatil için Türkiye'ye geldikten sonra uçuşların iptal olmasıyla üç ay boyunca evine dönemeyen Selda Yılmaz, "11 Mart'ta bir haftalığına tatil için geldim. Sonra uçuşlar iptal olunca burada kaldım. Biletim dört kere iptal oldu. Bugün açılınca da artık gideyim istedim. Çocuğum, eşim, evim orada. Önlemler güzel alınmış. Türkiyede çok dikkat ediyorlar" diye konuştu.

Bakan Karaismailoglu: "Yurt dışı uçuşlar kontrollü başlatılmış olup 15 Haziran itibarıyla risksiz ülkelerle tarifeli uçuş operasyonları başlayacaktır"

 

Ankara'da psikiyatri hastası yangın çıkardıAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'ne bağlı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı binasında tedavi gören Mehmet Beşparmak (30), odasını ateşe verdi. Yangın sonucu, Beşparmak hayatını kaybederken, 2 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber