Geri Dön
GündemZeki Müren'in 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

Zeki Müren'in 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

"Sanat Güneşi" Zeki Müren’in aramızdan ayrılışının üzerinden tam 25 yıl geçti. 24 Eylül 1996’da İzmir’de hayatını kaybeden Zeki Müren, Türk müziğine unutulmaz şarkılar kazandırdı. 64 yıllık ömrüne yüzlerce plak ve kaset sığdıran büyük usta, pek çok müzisyenin hayatında da önemli bir yere sahip. Albümlerinde sık sık bestelerine yer verdiği Selami Şahin de bu isimlerden biri. Vefatının 25. yılında Zeki Müren’i, yakın dostu Selami Şahin'e sorduk. "Eşim Didem ile nişan yüzüklerimizi Zeki Müren takmıştı. Oğlum Lider Şahin’in ismini o koydu" diyen Şahin, Zeki Müren ile son görüşmesini de anlattı.

Zeki Müren'in 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

İhsan Dindar / Milliyet.com.tr - Türk müziğinin 'Sanat Güneşi' Zeki Müren, vefatının 25. yılında anılıyor. Müzisyen, aktör, besteci ve az bilinen yönüyle bir ressam olan Zeki Müren, 6 Aralık 1931’de Bursa’da dünyaya geldi. Müzik kariyeri boyunca 600'den fazla plak ve kaset yayımlayan, devlet sanatçısı unvanına sahip olan Zeki Müren, kullandığı güzel Türkçe ile de hafızalarda unutulmaz bir yere sahip.

Zeki Mürenin 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

Yugoslavya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Zeki Müren, küçük yaşlardan itibaren sanatın farklı dallarına olan yeteneğiyle ailesinin dikkatini çeker. Sonrasında da gösterdiği üstün başarıyla bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olur. Türkiye’nin en bilinen ve sevilen müzisyen olma yolunda TRT, Zeki Müren için bir dönüm noktasıdır.

19 YAŞINDA GELEN BİRİNCİLİK

Şerif İçli gibi Türk müziğinin önemli bir isminden ders alan Zeki Müren, henüz 19 yaşındayken TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı bir solist yarışmasında onlarca rakip arasında birinci olmayı başarır. 1 Ocak 1951’de yayımlanan ilk konseri büyük ses getiren Zeki Müren, adeta gelecek onlarca yıllara damga vuracağının işaretini verir. Şükrü Tunar, Hakkı Derman gibi usta isimlerin orkestrada yer aldığı konserin solisti olan Zeki Müren'in bu canlı performansında kullandığı mikrofonla yolu, 45 yıl sonra son kez kesişecektir.

Zeki Mürenin 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

Zeki Müren aynı yıl yayımladığı ilk plağı "Muhabbet Kuşu" ile büyük ilgi görmeye devam eder. Bu süre zarfında radyo aracılığıyla müzikseverlere ulaşmayı sürdüren Zeki Müren’in programı 15 yıl boyunca devam eder. 1955 yılından sonra sahne programlarına da ağırlık vermeye başlayan Zeki Müren, bu özel konserlerinde kendi tasarladığı kıyafetleri giyer. Sahnedeki güçlü yorumu ve dinleyicilerle kurduğu iletişim kadar sahne kıyafetleriyle de "Sanat Güneşi" Zeki Müren, Türkiye’nin en sevilen sanatçılarından biri haline gelir.

SİYAH BEYAZ FİLMLERİN YILDIZI OLDU

Müzikte yorumuyla yakaladığı başarının ardından Zeki Müren için sinema dünyasının kapıları da açılır. 1954 yılında "Beklenen Şarkı" filminde Cahide Sonku gibi sinemanın büyük yıldızlarından biriyle birlikte rol alan Zeki Müren’in buradaki performansı da büyük beğeni toplar. 18 yapımda başrol oynayan Zeki Müren, bu yapımların pek çoğunun müziklerini de kendisi besteler.

İLK ALTIN PLAK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ

Hayatı boyunca onlarca ödüle sahip olan Zeki Müren, Altın Plak ödülü de kazanmıştır. Kendi bestelerinin yanı sıra önemli bestecilerin eserlerini de seslendiren Zeki Müren, Selami Şahin’in de 50’ye yakın çalışmasını seslendirmiştir. Ünlü sanatçıyla aynı zamanda çok yakın bir dostluğu da bulunan Zeki Müren’i, aramızdan ayrılışının 25. yılında Selami Şahin ile konuştuk.

Zeki Mürenin 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

'MÜKEMMEL BİR ÖRNEK'

Zeki Müren'in yaşantınızdaki önemi nedir?

Zeki Müren, benim için hoca niteliğindedir. Türkçeyi doğru kullanışı, yorumu ve duruşu her zaman mükemmel bir örnek oldu. Zeki Bey ile ilk tanışmamız 1970 yıllarında Sıraselviler’de bir kahve dükkanında oldu. Ben o zamanlar çok gençtim, daha Zeki Bey ile tanışmadan önce ona 2 tane şarkı vermiştim. Biri "Yaprak Yeşili Gözlerim", diğeri ise "Aç Kapını Gardiyan". Beni o gün Maksim Gazinosu’na davet etti ve yeni bir albüm yapacağını, bu albümü de benim yönetmemi istediğini söyledi. O günden sonra 7-8 albümünü ben yönettim ve 50'ye yakın şarkımı seslendirdi. Zeki Müren’in yapımcısı olma şerefine nail oldum. Yani anlayacağınız yaşantımdaki önemi çok büyüktür.

Zeki Mürenin 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

'BENİM ESKİMEYEN DOSTUM'

Türk müziğinde bıraktığı etkiyi nasıl değerlendirirsiniz? Zeki Müren Türk müziğine neler kattı?

Benim eskimeyen dostum, nur içinde yatsın. Türk müziğindeki etkisi tartışılmaz. Gelmiş geçmiş en iyi sanatçı. Boşuna kendisine 'Sanat Güneşi' demiyoruz. Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir. "Devlet Sanatçısı" unvanı ile ödüllendirilmiştir. Türkiye'de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü'nün sahibidir. Müzik yaşantısı boyunca 600'ü aşkın plak ve kaset doldurmuş, üç yüzü aşkın şarkı bestelemiştir. Güzel Türkçesi ve doğru telaffuzuyla ders niteliği taşıyan yorumları Türk müziğine büyük katkı sağlamıştır.

Kendisiyle çalışmak nasıl bir duyguydu? Sizin bestelerinizi seslendirdi...

Onunla birlikte çalışmak çok büyük bir şans ve mutluluktu. O kadar çok anımız var ki... Hepsine birden baktığım zaman kısacası kendimi çok özel hissediyorum, iyi ki var.

Zeki Mürenin 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

'OĞLUMUN İSMİNİ ZEKİ MÜREN KOYDU'

Zeki Müren ile ilgili unutulmaz anılarınızı paylaşabilir misiniz?

Eşim Didem ile nişan yüzüklerimizi Zeki Müren takmıştı. Oğlum Lider Şahin’in ismini o koydu. En son, “Şu an iyi değilim. Kendime geleyim, seni arayıp buluşmak istiyorum. İyileştiğim zaman 'Özledim' şarkısını okuyabilir miyim?” diye sordu, "Emrin olur" dedim. Bir hafta sonra vefat etti. 50'inci sanat yılı konserlerimde en büyük sürpriz, Zeki Müren ile tekrar sahneye çıkmak oldu. Hologram teknolojisiyle eski dostumla tekrardan düet yapma şansına ulaştım. 1982 yılında ona verdiğim, "Gitme Sana Muhtacım" adlı şarkımı, 2016 yılında tekrardan okuduk. Beğeniler de beni çok mutlu etti. Onunla bu şekilde de olsa aynı sahneyi paylaşmak benim için çok değerliydi.

YAYIN SONRASI HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Uzun bir süredir Bodrum’da yaşayan Zeki Müren’in, 24 Eylül 1996 tarihinde programa katılacağı bilgisi paylaşıldığında tüm Türkiye bu yayına kilitlenmişti. Program sonrasında fenalaşan Zeki Müren, 64 yaşında İzmir’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata veda etti.

Zeki Mürenin 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

TÜM MAL VARLIĞINI BAĞIŞLADI

Cenaze törenine binlerce kişi katılırken, usta sanatçı doğduğu Bursa Emir Sultan’da defnedildi. Tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan Zeki Müren’in hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum’daki evi, günümüzde Kültür Bakanlığı’na bağlı bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Kendi tasarladığı kıyafetlerden çizimlerine kadar çok yönlü kişiliğini yansıtan pek çok eserin sergilendiği müzede, Zeki Müren’in özel eşyaları da yer alıyor.

Zeki Mürenin 25. ölüm yıl dönümünde Selami Şahin anlattı: Yüzüklerimizi o takmıştı

DOĞDUĞU GÜN 'TÜRK SANAT MÜZİĞİ GÜNÜ' OLARAK KUTLANIYOR

Türk müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Zeki Müren, yaşamına sığdırdığı yüzlerce plak ve besteyle tüm Türkiye’nin kalbine taht kurmayı başardı. "Sanat Güneşi"nin doğum günü olan 6 Aralık, "Türk Sanat Müziği Günü" olarak kutlanıyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İETT otobüsünün ezdiği scooterlı ağır yaralandıÜmraniye Alemdağ Caddesi'nde sürücüsünün kapısını açtığı hafif ticari araca çarpan elektrikli scooterı kullanan kadın, çarpmanın etkisiyle yola savruldu. Sürücü bu sırada hemen arkadan gelen İETT otobüsünün altında kalarak, ezildi. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kadının sağlık durumunun ağır olduğu öğrenilirken, kaza anları saniye saniye kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler