dağ

dağ

Son dakika dağ haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan dağ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan dağ haber sayfamızda...

dağ haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 13.358 dag haberi bulunmuştur.

Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiSafranbolu, Karabük ilinin incisi olan bir ilçedir. Karadeniz Bölgesinde yer alması nedeniyle turlarda Safranbolu da bir durak olmuştur. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Safranbolu, tarihi yerler ve semtler açısında zengin bir ilçedir. Görülmeye değer onlarca mekânlar ile her sezon insanların akınına uğramaktadır. İlçenin konumundan dolayı uzun yıllar hem idari hem de ticari merkez oluşu insanlar tarafından tanınmasına neden olmuştur. Peki, Safranbolu da gezilmesi gereken yerleri sizler için derledik.Safranbolu adını Latince’ de özellikle bitki biliminde geçen safran bitkisinden almıştır. Farklı kaynaklarda Bizans döneminde şehir adının “Zağfiranbolu” olarak geçtiği de bilinmektedir. Tarihte pek çok olaya şahit olan Safranbolu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede birden fazla medeniyetin izlerini taşıyan eserlerin bulunduğu müzeler bulunmaktadır. Merakla gezilen müzelerin her birinde yaşamın değişik dönemlerine kanıtlar bulmak mümkündür. Safranbolu gezi rehberi tartışmasız Safranbolu evlerini ilk sıralara almaktadır.Yapısal özellikleri ve tarihi eser niteliğinde olması nedeniyle geçmişi yansıtan yapılar olmaktadır. Günümüzde ayakta kalmış olması ve yenilenmesi gelecek nesillerin şansı olarak görülmektedir. Safranbolu her sezon yerli ve yabancı turisti ağırlarken insanları geçmişe götürerek değerlerimizi de hatırlatmaktadır. Önem verilen birden fazla akarsuyun Safranbolu’dan geçmesi de ilgi çekmektedir. Doğal güzellikleri ile büyük kanyonlar, mağaralar, dağ yamaçlarında biriken sular ve mağara ağızlarından dökülen küçük sularda bulunmaktadır. Turizm açısından değerli olan iki yaylası ile turistik gezilerin huzur verici olması sağlanmaktadır. Yaylalarda gölet ve yeraltı nehrinin bulunması merak konusudur.
19.05.2020Tatil
Rize Gezilecek Yerler (2020) - Rize Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Rize Gezilecek Yerler (2020) - Rize Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiRize, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biridir. Doğu Karadeniz bölümünde yer alması nedeniyle turistlerin en çok merak ettiği şehirler arasındadır. Doğal güzelliğin ve hafif esinti olan havasının insanı içine çekmesi şehri paha biçilmez bir değere ulaştırmaktadır. Özellikle ormanların bol olması nedeniyle ziyaret edilmek istenmektedir. Peki, Rize ilinde gezilmesi ve görülmesi gereken semtler nerelerdir? Görmeden dönülmemesi gereken mekânlar hangileridir? Tarihine şahit olacağınız mekânlar nerededir, yazımızda tüm soruların cevaplarını derledik.Dağ eteği anlamına gelen Rize kelimesinin kökeni Antik Çağ’ın yazılı kaynaklarında Rhizus olarak geçmektedir. Yunanca da ise karşılığı “riza” olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihin farklı dönemlerinden kalma pek çok zamanı yaşatıp yansıtması nedeniyle Rize önemli şehirler arasında yer almaktadır. Cumhuriyet Dönemi’nde il merkezi olan Rize, 2 yıla yakın süren Osmanlı- Rus işgal sonrasında çay ekimi gerçekleşmiştir. Yaygınlaşan çay ekimi Rize’yi gelişme evresine taşımıştır. Türkiye toprakları üzerinde en fazla yağış alan il olması nedeniyle gezi rehberi uygun saatlerde ve günlerde ayarlamalar yapmaktadır. Pek çok müzenin yer aldığı Rize’ de en eski tarihi dönemlerden parçalara rastlanmaktadır. Bir kere bakanı bir daha baktırtan koleksiyonlar ve eşyalarla ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Her yapının üzerinde geleneği yansıtan tarihi yerler Rize’nin daha anlamlı hale gelmesini sağlamıştır. Yaylaları, cami ve türbeleri, müzeleri, doğal park alanları ile gezdikçe insanları kendine hapsetmektedir. Şelale gibi doğal güzellikleri ile buluşan yemyeşil ormanları da hayran bırakmaktadır. Birden fazla mağaraları ile gizemli görülen yerler keşfedilmektedir.
18.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar