Dağ

Dağ

Son dakika dağ haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan dağ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan dağ haber sayfamızda...

Dağ

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 12.224 dag haberi bulunmuştur.
Orografik Yağış Nedir? Dünyada Orografik Yağışlar Nerelerde Görülür?
Orografik Yağış Nedir? Dünyada Orografik Yağışlar Nerelerde Görülür?Hava durumları pek çok kişinin araştırdığı konulardan biridir. Dünyada görülen çok farklı yağış türleri bulunuyor. Orografik yağış türü pek çok kişi tarafından duyulan bir yağış türüdür. Orografik yağışın tam olarak nasıl olduğu ve nerelerde görüldüğü bireylerin özenli olarak araştırdığı bir konudur. Orografik yağış nedir? Dünyada orografik yağışlar nerelerde görülür? İşte, merak edilen tüm detaylar.
16.05.2021Eğitim
Çin'den yeni koronavirüs önlemi! İptal etti
Çin'den yeni koronavirüs önlemi! İptal ettiÇin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artışa geçtiği Nepal'den, virüs bulaşmasını önlemek amacıyla Everest Dağı'na tırmanma girişimlerini iptal etti.
15.05.2021Dünya
'Pençe-Yıldırım Harekatı' şehidi, Isparta'da son yolculuğa uğurlandı
'Pençe-Yıldırım Harekatı' şehidi, Isparta'da son yolculuğa uğurlandıIrak’ın kuzeyinde sürdürülen 'Pençe-Yıldırım Harekatı' bölgesinde, arama-tarama faaliyetleri sırasında PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan İstihkam Uzman Onbaşı Yasin Özdamar (27), Isparta'da toprağa verildi.
15.05.2021Gündem
Sin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor
Sin Manastırı keşfedilmeyi bekliyorAdana’nın Kozan ilçesindeki 'Torosların Sümelası' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Abdurrahman Kütük, "Keşişlerin inzivaya çekildiği bir yer ya da M.S. 2'nci yüzyıla yakın Roma döneminde Hristiyanlığın yasaklandığı dönemde dağ yamaçlarına, mağaralara yapılan kaçak kiliselerin olduğu döneme ait olabilir. Gelenlerin dikkatli olması gerekiyor" dedi.
14.05.2021Gündem
‘Torosların Sümelası’ Sin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor
‘Torosların Sümelası’ Sin Manastırı keşfedilmeyi bekliyorAdana’nın Kozan ilçesindeki 'Torosların Sümelası' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Abdurrahman Kütük, "Keşişlerin inzivaya çekildiği bir yer ya da M.S. 2'nci yüzyıla yakın Roma döneminde Hristiyanlığın yasaklandığı dönemde dağ yamaçlarına, mağaralara yapılan kaçak kiliselerin olduğu döneme ait olabilir. Gelenlerin dikkatli olması gerekiyor" dedi.
14.05.2021Gündem
Dağa düşen yıldırım dev kayalığı parçaladı
Dağa düşen yıldırım dev kayalığı parçaladıSuudi Arabistan'da dağa düşen yıldırım dev kayaları parçaladı
14.05.2021Haberler
Dağ Lalesi Nedir? Dağ Lalesinin Özellikleri Nelerdir?
Dağ Lalesi Nedir? Dağ Lalesinin Özellikleri Nelerdir?Envai çiçekler arasında dağ lalesi olarak ismi duyulan bir çiçek de vardır. Dağ lalesi ile değişik alanlarda karşılaşmak olanaklıdır. Televizyonlarda, dergi ve kitaplarda dağ lalesi çiçeğine denk gelmek mümkündür. Özellikle sosyal medyanın değişik platformlarında da dağ lalesine rastlanmaktadır. Dağ lalesi nedir? Dağ lalesinin özellikleri nelerdir? İşte sizin için dağ lalesi hakkında keyifle okuyacağınız bilgileri derledik.
14.05.2021Eğitim
BAYRAM SOFRANIZA  FARKLI TATLAR
BAYRAM SOFRANIZA FARKLI TATLARRamazan Bayramı’nın ilk gününde, ‘Kardeşler Mutfakta’ ekibi Milliyet Cadde okuyucuları için Zuppa di Barbabietola con Carne, Spaghetti con Agretti ve Biscotti Ripieni tarifi verdi...
14.05.2021Cadde
Tur Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Tur Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiTur Suresi adını Tevrat’ın meşhur 10 emrinin Hz. Musa’ya indirildiği bölge olduğuna inanılan Tur Dağı’ndan almaktadır. Bu dağ, Sina yarımadası sınırları içinde bulunmaktadır.
11.05.2021Sureler
İnşikak Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
İnşikak Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Mealiİnşikak Suresi, içerisinde farklı faziletler barındıran ve Kur’an-ı Kerim’in 84. sırasında bulunan bir suredir. Mekke devrinde inen bu surenin anlamı ilk ayet-i kerimeye dayanmaktadır. Bu terim sure içerisinde “yarılmak ve parçalanmak” manasında kullanılmaktadır. Farklı dini hükümleri içeren İnşikak Suresi nüzul etmeden önce İnfitar Suresi’nin indirildiğine inanılmaktadır. İnşikak’tan sonra tebliğ edilen sure ise Rum Suresi olarak geçmektedir. İnşikak Suresi, içerisinde sakladığı faziletler sebebi ile sık sık ibadet edilirken okunmaktadır. Sure, toplamda 25 ayet-i kerimeden meydana gelmektedir.
11.05.2021Sureler
Birikinti Konisi Nedir Ve Nerelerde Görülür?
Birikinti Konisi Nedir Ve Nerelerde Görülür?Her ülke, bölge hatta şehirler farklı coğrafi özelliklere sahiptir. Her bir bölge için farklı gruplandırma yapılabilir. Bu durumu iklim, toprak yapısı, kullanım şekli ve doğal olaylar gibi birçok etken değiştirir. Doğal olayların neden olduğu coğrafi özelliklerden bir tanesi olan birikinti konisi özel bir durumdur ve oluşması için bazı durumlara gereksinim duyar. Peki birikinti konisi nedir ve nerelerde görülür? İşte, merak edilen tüm detaylar.
11.05.2021Eğitim
Büyüknohutçu çifti cinayetinde 'azmettirici' iddiası!
Büyüknohutçu çifti cinayetinde 'azmettirici' iddiası!Antalya'nın Finike ilçesinde mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin 9 Mayıs 2017'de öldürülmesinde 'azmettirici' olduğunu öne süren çiftin kızlarının başvurusuna, takipsizlik kararı verildi. Üst mahkemeye itiraz eden çiftin kızları, bir de imza kampanyası başlattı.
11.05.2021Gündem
Bitinya Bölgesi Neresidir? Bitinya İle İlgili Merak Edilenler
Bitinya Bölgesi Neresidir? Bitinya İle İlgili Merak EdilenlerGünlük hayatta karşılaşılan Bitinya sözcüğü merak konusu olmaktadır. Televizyonlarda, kitap ve dergilerde karşılaşılan Bitinya'nın merak konusu olduğu görülmektedir. Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte değişik sosyal mecralarda da Bitinya kelimesine denk gelmek olanaklıdır. Bitinya ile anlatılmak istenen nedir, bu kavram neleri içermektedir gibi sorulara cevap olabilecek ve keyifle okuyacağınız bilgileri sizler için derledik. Bitinya bölgesi neresidir? Bitinya ile ilgili merak edilenler.
10.05.2021Eğitim
Akarsu Aşındırma Şekilleri Ve Biriktirme Şekilleri Nelerdir?
Akarsu Aşındırma Şekilleri Ve Biriktirme Şekilleri Nelerdir?Aşındırma ve biriktirme şekilleri üzerinden akarsuların yapısı ortaya çıkar. Bu doğrultuda akarsuyun aşındırma ve biriktirme şekilleri ne olduğu internet üzerinden araştırılan konular içerisinde geliyor. Peki akarsu aşındırma şekilleri ve biriktirme şekilleri nelerdir? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.
10.05.2021Eğitim
Umuttur şiiri - Turgut Uyar
Umuttur şiiri - Turgut UyarTurgut Uyar’ın şiir yaşamının temelini İkinci Yeni Dönemi oluşturur. Birinci yeni şiirinin ardından, oluşan şiir alanındaki boşluğu yeni bir şiir anlayışı olan İkinci Yeni dolduracaktır. Yeniliğe açık bir yapısı olan Turgut Uyar da bu hareketin öncüleri arasındadır. Şairin şiirleri edebiyat severler tarafından oldukça sevilir
10.05.2021Şiirler
Dağlar şiiri - Sabahattin Ali
Dağlar şiiri - Sabahattin AliSebahattin Ali edebî kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi. Daha çok öykü türünde eserler verse de romanlarıyla ön plana çıktı. Şair pek çok edebi metin ortaya koymuştur. Romanları, hikayeleri şiirleri ve daha pek çok eseri vardır.
10.05.2021Şiirler
Türküler dolusu şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu
Türküler dolusu şiiri - Bedri Rahmi EyüboğluBedri Rahmi Eyüboğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı.
10.05.2021Şiirler
Yolcu şiiri - Hasan Hüseyin Korkmazgil
Yolcu şiiri - Hasan Hüseyin Korkmazgil1927'de Sivas'ın Gürün ilçesinde doğmuştur.Hasan Hüseyin, Adana Erkek Lisesini 1948'de, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nü 1950'de bitirdi. Öğretmenlik hayatına başlayan ve çeşitli şehirlerde görevini devam ettiren şair daha sonra siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklandı ve hüküm giydi. 1955-1960 yılları arasında Gürün ve Sivas'ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Hasan Hüseyin'in ilk şiiri 1959'da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayınlandı. Kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Kızılkuğu (1971) ile TRT'nin 1970 Sanat Başarı Ödülü'nü, Filizkıran Fırtınası (1981) ile 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü'nü ve Nevzat Üstün Şiir Ödülü'nü aldı.Şair 1983'te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta kaldıktan sonra 26 Şubat 1984'te evinde hayatını kaybetti.
10.05.2021Şiirler
Menemen’e tesis müjdesi
Menemen’e tesis müjdesiMenemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, Ankara’dan gençlere yönelik müjdelerle döndü. Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik ile yapılan protokol kapsamında Menemen’e Gençlik Merkezi, 10 adet sentetik çim yüzeyli futbol sahası ve 25 adet basket potası yapımı kararlaştırıldı.
9.05.2021Ege
Keloğlan’ın duydukları masalı
Keloğlan’ın duydukları masalıKeloğlan’ın maceraları bitmek bilmiyor. Yaşlı annesiyle yaşayan Keloğlan hep bir maceraya atılıyor ama sonu genelde mutlu bitiyor. Bakalım bu hikayenin sonu nasıl bitecek?
6.05.2021Masal Oku
Erciyes bu sezon 250 bin kayakçıyı ağırladı
Erciyes bu sezon 250 bin kayakçıyı ağırladıKayseri Büyükşehir Belediyesince uygulamaya konulan master plan sayesinde uluslararası standartlara kavuşan Erciyes Kayak Merkezi, bu sezon 250 bin kayakçıya ev sahipliği yaptı.
6.05.2021Ekonomi
Erdoğan’dan Erdoğdu’ya 250 bin liralık dava
Erdoğan’dan Erdoğdu’ya 250 bin liralık davaCumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yönelik sözleri nedeniyle CHP’li Erdoğdu hakkında dava açtı. Aykut Erdoğdu’nun sözlerine AK Parti’den tepki geldi
6.05.2021Siyaset
Otostop ile Türkiye'yi gezdi, tırmanmadığı dağ kalmadı
Otostop ile Türkiye'yi gezdi, tırmanmadığı dağ kalmadı27 yaşındaki Güntülü Yalçın, dağlara ve doğaya olan aşkını ailesi sayesinde küçük yaşlarda keşfedip, gözünü adeta zirvelere dikmiş başarılı bir genç kadın.
6.05.2021Tatil
Bakan Varank'tan 'Viking' sorusuna güldüren yanıt
Bakan Varank'tan 'Viking' sorusuna güldüren yanıtSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hakkında merak edilen 10 soruyu AK Parti'nin sosyal medya etkinliğinde yanıtladı.
5.05.2021Haberler
Bir Mustafa Kemal vardı şiiri - Ümit Yaşar Oğuzcan
Bir Mustafa Kemal vardı şiiri - Ümit Yaşar OğuzcanTürk edebiyatının sevilen isimlerinden biri olan Ümit Yaşar Oğuzcan, aşk temalı şiirleri ön plana çıkmıştır. İçinde tutamadığı cümleleri ve melankoli ruh yapısı onu edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline getirmiştir. Ümit Yaşar Oğuzcan'da Bir Mustafa Kemal vardı isimli şiirinde Atatürk'ü konu alır. Mustafa Kemal Atatürk , Ümit Yaşar Oğuzcan'ın aklından çıkmadığı gibi he daim Türk halkının hafızasında da baş köşede yerini korumaktadır.
5.05.2021Şiirler

Benzer Haber Etiketleri

ŞiirTorosların SümelasıadanaSin Manastırıdağ

Dağ ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.