gezi

gezi

Son dakika gezi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan gezi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan gezi haber sayfamızda...

gezi haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 17.242 gezi haberi bulunmuştur.

Kütahya Gezilecek Yerler (2020) - Kütahya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Kütahya Gezilecek Yerler (2020) - Kütahya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiHem tarihi hem de yemyeşil doğası ile beraber Kütahya, gezi rehberinizde mutlaka olması gereken şehirler arasında yer almaktadır. Ayrıca sağlık ve Kaplıca alanları ile beraber dünya çapında bu turizme de önemli katkı sağlayan şehirlerden biri olarak öne çıkıyor. Bu yüzden her sene hem yerli hem de yabancı oldukça yoğun bir turist akınına uğradığını söylemek mümkün. İşte Kütahya gezilecek yerler (2020) - Kütahya mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesi hakkında detaylar.Kütahya gezisi için öncelikle şehrin kültürel ve tarihi yapılarından başlamak en doğrusudur. Antik çağlardan günümüze ulaşmış pek çok mimari yapıyı ziyaret ederken, ayrıca Domaniç ormanlarının tertemiz havasını ciğerlerinize çekerek harika bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Diğer yandan pek çok termal tesislerinde keyifle konaklayabilir ve sağlık açısından önemli bir olanak elde edebilirsiniz. Diğer taraftan muhteşem tarihi ve mimari kaleler, eşsiz camiler, Mevlevihane ve şehitlik ile her açıdan memnun kalacağınız etkileyici bir tarihi ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.Aynı zamanda Kütahya Arkeoloji Müzesi ile beraber yine Kütahya çini Müzesi mutlaka gelip görülmesi gereken yerler arasında gelmektedir. M. Ö. başlayan medeni kültürler ile beraber günümüze kadar ulaşmış harika mimari eserleri gözler önüne sermektedir. Özellikle Çini ve seramik sanatının vazgeçilmez şehri olarak öne çıkan Kütahya, bu konuda da çok önemli ve tarihi kalıntılara şahitlik etmenize imkan vermektedir. Kütahya'da gezilmesi gereken bu liste üzerinden, dilediğiniz gibi farklı yerleri ne zaman isterseniz Kütahya’yı ziyaret ederek gezebilirsiniz.
25.05.2020Tatil
Zonguldak Gezilecek Yerler (2020) - Zonguldak Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Zonguldak Gezilecek Yerler (2020) - Zonguldak Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiZonguldak Türkiye'nin gezilebilecek en güzel şehirlerinden biridir. Hem tarihi yerlerin fazlalığı hem de doğal güzelliği ile Zonguldak her mevsim gidilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Zonguldak şehrine gitmeden önce şehir hakkında detaylı bilgi edinmekte fayda vardır. Son zamanlarda Zonguldak şehrine gelmeden önce Zonguldak hakkında araştırma yapanların sayısı bir hayli fazladır. Peki, Zonguldak gezilecek yerler nerelerdir? Zonguldak mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesinde hangi yerler var? İşte Zonguldak gezi rehberiniz.Zonguldak Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir. Tarihi yerleri ve müzeleri bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Kültür çeşitliliği arıyorsanız Zonguldak şehri tam size göre. Zonguldak Türkiye'nin deniz ticareti açısından önemli bir liman şehridir. Yaklaşık 200 bin nüfusu ile Türkiye'nin seyrek nüfuslu illerinden biridir. Zonguldak'ta gezip görmeniz gereken pek çok doğal yapı bulunuyor. Ayrıca şehirde Osmanlı döneminden ve diğer uygarlıklardan kalma eserler de yer almaktadır.Eğer tarih tutkunuz var ise ve doğayı çok seviyorsanız Zonguldak şehri mutlaka gezip görmeniz ve keşfetmeniz gereken şehirlerin başında yer alıyor. Zonguldak gölleri ve plajları bakımından çeşitliliğin bol olduğu bir şehirdir. Mağaralar, yemyeşil doğa ve kanyonlar şehir de sıklıkla rastlanmaktadır. Zonguldak Türkiye'nin gelişen illerinden biridir. Özellikle kömür üretimde Zonguldak ili başı çekiyor. Tatil olanakları açısından en iyi olanaklara sahip şehirlerden biri olan Zonguldak konaklama imkanları da bulunuyor. Şehri ziyaret ederken bütün bu olanaklardan yararlanabilir muhteşem bir doğal gezintiye çıkarak Zonguldak şehrinin sonuna kadar tadını çıkararak eğlenebilirsiniz.
25.05.2020Tatil
Belgrad Gezilecek Yerler (2020) - Belgrad Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Belgrad Gezilecek Yerler (2020) - Belgrad Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiDoğu Avrupa'nın en zengin şehirleri arasında yer alan Belgrad, mutlaka ziyaret edilmesi gereken en önemli yerler arasında yer almaktadır. Özellikle tarihi ve kültürel yapısıyla pek çok farklı medeniyetten miras kalmış harika mimari eserler bulunmaktadır. Tabii doğal güzellikleri de kesinlikle ziyaret edilecek harika bir manzara sunmaktadır. İşte Belgrad gezilecek yerler (2020) - Belgrad mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesi hakkında detaylar. Gerek kültürü gerekse tarihi yapısıyla Belgrad, Sırbistan'ın yerel dili üzerinden beyaz şehri olarak bilinmektedir. Avrupa'nın en merkezi destinasyonları arasında yer alan Belgrad, konumu itibariyle pek çok farklı medeniyete ev sahipliği gerçekleştirmiş önemli bir şehirdir. Özellikle turistik mekanların büyük bir çoğunluğu kentin tarihi noktalarında yer almaktadır. Kalemegdan, ünlü Knez Mihailova Caddesi, Aziz Sava katedrali ile beraber daha pek çok farklı özel mimari yapı sizleri bekliyor. Eski şehir (Stari Grad) ve yenişehir (Novi Grad) olmak üzere 2 farklı noktaya ayrılmış olan Belgrad, bir kısmı kültürel yapıyı temsil ederken diğer kısmı ise alışveriş merkezleri, gökdelenler ile iş merkezleri açısından modern yapıyı gözler önüne sermektedir. Ayrıca keyifle ve güvenli şekilde kalma imkanı sağlayacak konaklama alanları, harika caddeleri, doğal manzaraları ve muhteşem mimari eserleriyle özel bir Doğu Avrupa turistik seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Gezi öncesi bazı turlara kayıt olmak suretiyle çok daha kısa zamanda Belgrad’ın en özel yerlerini gezebilirsiniz. Bireysel olarak da Belgrad çevresinde pek çok farklı kültürel ve mimari yapı ile beraber doğal ve eşsiz güzelliklere şahidi gelebilirsiniz.
25.05.2020Tatil
Prag Gezilecek Yerler (2020) - Prag Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Prag Gezilecek Yerler (2020) - Prag Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAvrupa'nın en güzel şehirlerinden biri olan Prag eşsiz güzelliği ile gelenleri büyülüyor. Prag Avrupa'nın başkent olan şehirleri arasındadır Çekya'nın başkenti Prag şehrine yapacağınız ziyaret ile kendinizi benzersiz bir tatilin içinde bulacaksınız. Tatil sezonunun açılması ile birlikte Prag şehrine gelmek isteyen kişiler şehir hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki, Prag gezilecek yerler nerelerdir? Prag mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesi nedir? İşte Prag gezi rehberiniz.Prag şehri gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Şehir Avrupa kıtasında yer almaktadır. Avrupa birliği ülkelerinden biri olan Çekya'nın başkentidir. Prag hem tarihi ile hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır. Şehirde gezerken kendinizi şehre kaptırmamak mümkün değildir. Prag şehrinin yaklaşık olarak 1.5 milyon nüfusu bulunur. Çekya'nın en büyük şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Prag ülkemizden vize isteyen bir şehirdir. Avrupa birliğine bağlı bir şehir olduğundan dolayı şehri ziyaret etmek için mutlaka Schengen vizesi alma şartı aranmaktadır.Prag şehrinde pek çok müze ve tarihi yer vardır. Müze ve tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız şehir tam size göre bir Avrupa şehri. Ayrıca ünlü mekanlar ve ünlü semtler de Prag şehrinde yer almaktadır. Prag yeşilin bol olduğu doğal güzelliğin çok olduğu bir şehirdir. Tatil için dört mevsim de Prag şehrini tercih edebilirsiniz. Şehir otel ve konaklama bakımından ekstra imkanlara sahip bir şehirdir. İstediğiniz kalitede ve yıldızda otellerin bulunduğu Prag şehri tatil ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılayan Avrupa'da ki en ucuz tatil şehirlerinden biridir.
25.05.2020 Tatil
Tekirdağ Gezilecek Yerler (2020) - Tekirdağ Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Tekirdağ Gezilecek Yerler (2020) - Tekirdağ Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTekirdağ, Marmara Bölgesinde yer alan ve Türkiye’nin en kalabalık yirmi ikinci şehri olarak bilinmektedir. Küçük bir şehir olmasına karşılık gezilecek ve görülecek pek çok tarihi yerler bulunmaktadır. Huzur veren yemyeşil ormanları ve sakin deniziyle yaz aylarında ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Şehirde tarih kokan mekânlar Tekirdağ mutfağının eşsiz lezzetleri ile birleşmektedir. Doğal güzellikleri ile insanları büyüleyen Tekirdağ, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Tekirdağ’da gezilip görülmesi gereken yerleri sizler için derledik.Ortaçağ’da “Rodosto” olarak isimlendirilen şehir, Osmanlıların işgali sonrasında Rodosçuk ismini almıştır. Ardından Tekfurdağı denilen şehir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından Tekirdağ olarak belirlenmiştir. En eski insanların yerleşim yeri Karansıllı Köyü olarak bilinmektedir. Yatak, Kuştepe ve Malkara yakınında bulunan Balıtepe adlı yerde rastlanmıştır. Birden fazla buluntu yerinin yer alması tarihi eserlerin ortaya çıkmasına fırsat vermektedir. Tekirdağ müzecilik açısından gelişmiş şehirler arasındadır. Müzeler de aletler ve günlük hayatta kullanılan eşyalarda yer almaktadır.Tekirdağ da gezi rehberi ile oluşturulan rotada her medeniyete ait izlere şahit olunmaktadır. İstanbul’dan günübirlik gezmek amaçlı Tekirdağ’a gelen yerli turistler ise zengin semtler de keyifli zaman geçirmektedir. Müze, cami, konak evi, plajı ve ünlü tatil beldeleri ile Tekirdağ görülmesi gereken yüzlerce yer bulunan bir şehirdir. Tekirdağ’da bulunan Namık Kemal Evi, ünlü şairimizin belli bir dönem yaşadığı yerdir. Evin havasını solumak ve eşyaların ünlü şairin hayatına şahit olduğunu düşünmek farklı duygular yaşatmaktadır. Gezilecek yerler arasında mutlaka Namık Kemal Evi yer almalıdır.
25.05.2020Tatil
Amasya Gezilecek Yerler (2020) - Amasya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Amasya Gezilecek Yerler (2020) - Amasya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAmasya, Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biridir. Özellikle tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmakta ve seyahat tutkunlarının gezilecek yerler listesinde bulunmaktadır. Merkez ilçesinin yanı sıra 7 ilçesi de bulunan Amasya'nın gezilecek birçok yeri vardır. Nüfusun %50'si Merkez'de ikamet etmekle birlikte nüfusun kalan büyük bir kısmı Suluova ve Merzifon ilçelerinde yaşamaktadır. Son yıllarda Amasya'ya olan ilgi artmakla birlikte birçok yerli ve yabancı turist gezi amaçlı Amasya'ya gelmektedir. Peki, Amasya'da mutlaka gezilmesi gereken yerler nereleridir? İşte, tüm detaylar. Amasya'da gezilmesi gereken tarihi ve doğal güzelliklerin büyük bir kısmı Merkez ilçesinde bulunmaktadır. İl merkezinde bulunan Yeşilırmak, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Roma dönemine ait kalıntıların da bulunduğu Amasya şehri, gezi amaçlı gelen insanları büyülemektedir. Amasya'da tarihi ve doğal güzellikleri gezmek için 1-2 gün gibi bir süre yeterlidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amasya, Osmanlı'da şehzadeler şehri olarak görülmüştür. Müze gezmek isteyenler için Amasya Arkeoloji Müzesi ve Şehzadeler Müzesi seçenekleri bulunmaktadır. Amasya gezi rehberi ile Amasya'yı en doğru bir şekilde gezmek mümkündür. Şehrin dışında kalmak ve doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler, mutlaka Borabay Gölü'nü görmelidir. Pek çok tarihi eseri günümüze taşımış olan Amasya, şehzade Mustafa'nın da sancağa en son atandığı yerdir. Gidip görülmesi gereken şehir rotalarından biri olan Amasya, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Özellikle Osmanlı Dönemi için Amasya ayrı bir önem teşkil etmektedir. Birçok tarihçi, Amasya'yı tarihi yer olarak görmektedir.
22.05.2020Tatil
Şanlıurfa Gezilecek Yerler (2020) - Şanlıurfa Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Şanlıurfa Gezilecek Yerler (2020) - Şanlıurfa Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiŞanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri olmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Şanlıurfa halkı tarafından Urfa olarak adlandırılır. Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen azim ve kararlılığın ardından şehre “şanlı” unvanı verilmiştir. Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yapıları da zamanla ilgi odağı olmaktadır. Mutlaka gidilmesi gereken şehirlerden biri olarak düşünülmektedir. Gerek mutfağı ve kullanılan farklı eşyalar, ev yapıları ile merak edilmektedir. Peki, Şanlıurfa da mutlaka gezilip görülmesi gereken semtler ve mekânlar nerelerdir? İşte, tüm detaylar.Şanlıurfa, yerleşim yeri olarak Cilalı Taş Devri’nde beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. En küçük şehir anlamına gelen “Urfa” kelimesi Yunanlıların insanlara şehir kurmayı öğrettiği dönemlerde verilmiş adıdır. Tarihi yerler bakımından günümüzde adından çokça bahsedilen Şanlıurfa insanlar tarafından daha iyi tanınmaya başlanmıştır. Dünya’nın pek çok yerinde son yıllarda çıkan tarihi eser haberleri ve kayıp yerleşim yerinin bulunması hayrete düşürmüştür.Şanlıurfa gezi rehberi en çok merak edilen yerleri sıralayarak insanların mutlaka görmesi gereken yerleri belirlemektedir. Tarihi yerlerin yıllar içinde ortaya çıkışı arkeolojik kazılarında artmasını sağlamıştır. Kazılardan çıkarılan tarihi eserler büyük bir hassasiyetiyle korunarak müzeler için hazır hale getirilmektedir. Müzeler her şehrin tarihini anlatan yerlerdir. Bu yüzden Şanlıurfa müzecilik bakımından en gelişmiş şehirlerimiz arasındadır. Tarihin her döneminden eserlerin bulunduğu müzeler farklı yaşam tarzı ve düşünceleri de ortaya çıkarmaktadır. Şanlıurfa’nın gezilmesi ve tadının çıkarılması için en doğru zamanın Ekim ayı olduğu düşünülmektedir. Özellikle şehirde gezilmesi gereken ve tavsiye edilen yüzlerce yer bulunmaktadır.
20.05.2020Tatil
Afyon Gezilecek Yerler (2020) - Afyon Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Afyon Gezilecek Yerler (2020) - Afyon Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAfyon ülkemizin en güzel illerinden biridir. Afyon'da hem tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri bakımından Türkiye'de bulunan en güzel şehirlerdendir. Afyon her mevsim hem yerli hem de yabancı turistin ilgi odağı haline gelen bir şehirdir. Afyona gitmeden önce mutlaka bir gezi rehberi okumalısınız. Peki, Afyon gezilecek yerler neresidir? Afyon mutlaka gezilmesi gereken yerler listesi nedir? İşte Afyon ilimizin gezi rehberi.Afyon Türkiye'nin İç Anadolu'da yer alan bir şehridir. Zamanında Anadolu'da yaşamış olan pek çok uygarlıklar ve medeniyetler bulunmaktaydı. Afyon şehrimizde de yine aynı şekilde bu uygarlıkların ve medeniyetlerin eserlerini günümüze kadar orijinalliği ile getirmeyi başarmıştır. Afyon ilimizde sadece tarihi yerler değil, müzeler ve ünlü semtleri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bol bol doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bu şehirde doğal güzelliklerin tadına sonuna kadar varacaksınız.Afyon 750 binlik nüfusu ile Türkiye'nin en önemli illerinden biridir. Mermercilik ve gıda sektöründe zirve bir şehir olan Afyon'u ziyaret ederek bu eşsiz güzellikte ki doğal yerleri gezebilirsiniz. Afyon ilimizin tarihi yaklaşık olarak M.Ö 3000'li yıllara dayanmaktadır. Dolayısıyla şehirde oldukça tarihi kalıntılar boldur. Afyon tercih edebileceğiniz ve tarih meraklıları için çok özel bir şehirdir. Öyle ki şehirde pek çok tarihi müze de yer almaktadır. Dolayısıyla şehri ziyaret ederek kültürel bir alışverişe çıkabilir yeni yeni bilgiler öğrenerek çok iyi bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Afyon iline her mevsim gidebilirsiniz. Şehrin aynı zamanda konaklama ve otel imkanları da diğer şehirlere göre bir hayli iyidir.
20.05.2020Tatil
Giresun Gezilecek Yerler (2020) - Giresun Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Giresun Gezilecek Yerler (2020) - Giresun Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesiİl merkezi hariç toplamda 15 ilçeye sahip Giresun, gün geçtikçe büyüyor. 2018 nüfus verilerine göre Giresun'da toplamda 438 bin kişi yaşıyor. Karadeniz'in en güzel şehirlerinden birisi olan Giresun, doğası ve yeşil örtüsüyle ziyaretçilerine huzur sunabiliyor. Dağlardan yaylalara, tarihi yerlerden müzelere kadar keşfedilecek birçok yer sizi bekliyor. Giresun'a seyahat planlamayı düşünüyorsanız sizler için titizlikle hazırladığımız listemizde keşif yapabilir, sizin için en uygun olanları seçerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşte Giresun'da gezilebilecek mekanların ve tarihi semtlerin listesi. Karadeniz Bölgesinin yeşilliğiyle nam salan şehri Giresun, ziyaretçileri için doğasını her daim taze tutabiliyor. Türkiye'nin en yeşil illerinin başında gelen Giresun'a tatilciler genellikle huzur bulmak ve ferahlamak adına gidiyor. Giresun şehrini sadece yeşillik olarak tanımlamak pek doğru olmayabilir.Tarihi açıdan çok sayıda esere sahip olan şehir, sıcakkanlı insanlarıyla gelen misafirlerini en iyi biçimde karşılayabiliyor. Gezi rehberi niteliğinde olan bu yazımızı okuduğunuz zaman Giresun'da nereleri gezebileceğini daha rahat planlamaya başlayabilirsiniz. Ancak Giresun gezisi yapmadan önce sizlere ufak bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Giresun'da bulunan yapılar ve doğal güzellikler saatlik gezilerle tam olarak anlaşılamayabilir.Bunun için 3-5 gününüzü bu seyahate ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Zamanınız kısıtlıysa o zaman sizlere listemizin ilk 3 sırasında mekanları tavsiye ediyoruz. Huzur ve doğayı iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Giresun, özellikle son dönemlerde sessiz ve doğayla iç içe tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biri oldu. Bazı tarihi mekanları sayesinde, yabancı turistlerin ilgisini çekebilen şehir, her anlamda güzellikler barındırabiliyor.
20.05.2020Tatil
İstanbul Gezilecek Yerler (2020) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
İstanbul Gezilecek Yerler (2020) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesiİstanbul, binlerce yıldır sayısız medeniyeti ağırlamıştır. İmparatorluklar, beylikler, devletler… Her devlet İstanbul’a kendine özgü mimari anlayışı ile inşa edilmiş çeşitli yapılar bırakmıştır. Hem dünya genelindeki mimari anlayışın ürünü olan mekanların ve semtlerin büyük çoğunluğuna sahip olmasıyla hem de muhteşem doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. İşte, İstanbul’a ait gezilmesi gerekenler yerler.İstanbul, Avrupa ve Anadolu yakası olarak ikiye ayrılmıştır. Türkler tarafından daha çok Osmanlı İmparatorluğu tarafından yakından takip edilen İstanbul’un Anadolu Yakası Türk ırkından daha büyük izler taşımaktadır. Avrupa Yakası ise uzun yıllar boyunca Bizans İmparatorluğu kontrolündeydi. Bu sebepten ötürü iki bölgenin mimari yapısı birbirinden büyük farklılıklar göstermektedir. Fakat Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan fetih sonrasında binlerce güzelliğe sahip olan İstanbul tam anlamıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Bu sayede de İstanbul’un her türlü tarihi yerlerinden ve semtlerinden faydalanmak mümkün hale gelmiştir.İstanbul’a gidildiğinde gezilecek, görülecek oldukça fazla müze, mekan ve semt bulunmaktadır. Görülmesi gereken bu yerler arasında doğal güzellikler olduğu gibi, mimari yapılar da yer almaktadır. Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın eserleri, bilinen ve tanınan diğer ünlü mimarların çeşitli eserleri de dünyadan büyük izler taşıyan İstanbul’da yer almaktadır. Bu eserler ve yapılar yazmakla bitmeyecek olsa da, en bilinen ve tanınan 50 tanesini İstanbul’u gezmek ve tanımak isteyen kişiler için bir İstanbul gezi rehberi oluşturarak, yazımızda bir araya getirdik.
20.05.2020Tatil
Artvin Gezilecek Yerler (2020) - Artvin Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Artvin Gezilecek Yerler (2020) - Artvin Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi2015 verilerine göre 170 binlik nüfusa sahip olan Artvin, Karadeniz'in küçük ama en güzel illerinden birisi olarak kabul ediliyor. İnsanların sıcakkanlı olması ve Artvin'in doğal manzarası, size unutmayacağınız bir tatil sunabilir. Tarihi yerler açısından gezilecek birçok mekanı bulunan Artvin, müzeleri ve şehrin tanıtıldığı diğer alanlarıyla insanların dikkatini çekebiliyor. Laz vatandaşların şehri olarak anılan bu minik ama güzel ilimiz, sizleri en iyi şekilde ağırlayabilir. Doğasıyla, mimarisiyle sizler için hazırladığımız gezi rehberi listemizde, Artvin ilinde nereleri gezebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İşte Artvin'in gezip görülmesi gereken önemli noktalarını sizler için derledik.Karadeniz denildiğinde akla hemen gelen Artvin, Trabzon ve Rize'den sonra en çok Lazca dili konuşulan memleket olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'nin yeşil alan bakımından en zengin şehirleri arasında ilk sıralarda bulunan Artvin, şehrin ortasından geçen Çoruh Nehri ile biliniyor.Bunun yanında, baltaların girmekten çekindiği söylenen ormanları, yüksek dağlar, uzun vadileri ve tarihi mekanları Artvin'in değerlerine farklılık katabiliyor. Kemer köprülerden, tarihi kiliselere, kalelerden geleneksel mimariyle inşa edilmiş yapılara kadar birçok yeri keşfedebilirsiniz. Artvin ilinde seyahatinizi ister kendi arabanızla ister toplu taşıma araçlarıyla yapabilirsiniz. Şehirde, her yere ulaşabilen toplu taşıma araçlarının olduğunu söyleyebiliriz.Artvin şehrine gittikten sonra, rotanızda başka bir şey yoksa eğer, hemen yanı başında yer alan Trabzon veya Rize'ye ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ferahlama imkanı bulabileceğiniz Artvin'de gittiğiniz yerlerin mutlaka keyfini çıkarın. Genellikle gideceğiniz mekanlara ait bilgileri orada bulabileceğinizi sizlere tekrardan hatırlatmak istiyoruz.
19.05.2020Tatil
Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiSafranbolu, Karabük ilinin incisi olan bir ilçedir. Karadeniz Bölgesinde yer alması nedeniyle turlarda Safranbolu da bir durak olmuştur. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Safranbolu, tarihi yerler ve semtler açısında zengin bir ilçedir. Görülmeye değer onlarca mekânlar ile her sezon insanların akınına uğramaktadır. İlçenin konumundan dolayı uzun yıllar hem idari hem de ticari merkez oluşu insanlar tarafından tanınmasına neden olmuştur. Peki, Safranbolu da gezilmesi gereken yerleri sizler için derledik.Safranbolu adını Latince’ de özellikle bitki biliminde geçen safran bitkisinden almıştır. Farklı kaynaklarda Bizans döneminde şehir adının “Zağfiranbolu” olarak geçtiği de bilinmektedir. Tarihte pek çok olaya şahit olan Safranbolu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede birden fazla medeniyetin izlerini taşıyan eserlerin bulunduğu müzeler bulunmaktadır. Merakla gezilen müzelerin her birinde yaşamın değişik dönemlerine kanıtlar bulmak mümkündür. Safranbolu gezi rehberi tartışmasız Safranbolu evlerini ilk sıralara almaktadır.Yapısal özellikleri ve tarihi eser niteliğinde olması nedeniyle geçmişi yansıtan yapılar olmaktadır. Günümüzde ayakta kalmış olması ve yenilenmesi gelecek nesillerin şansı olarak görülmektedir. Safranbolu her sezon yerli ve yabancı turisti ağırlarken insanları geçmişe götürerek değerlerimizi de hatırlatmaktadır. Önem verilen birden fazla akarsuyun Safranbolu’dan geçmesi de ilgi çekmektedir. Doğal güzellikleri ile büyük kanyonlar, mağaralar, dağ yamaçlarında biriken sular ve mağara ağızlarından dökülen küçük sularda bulunmaktadır. Turizm açısından değerli olan iki yaylası ile turistik gezilerin huzur verici olması sağlanmaktadır. Yaylalarda gölet ve yeraltı nehrinin bulunması merak konusudur.
19.05.2020Tatil
Isparta Gezilecek Yerler (2020) - Isparta Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Isparta Gezilecek Yerler (2020) - Isparta Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTürkiye'de yaşamdan memnuniyet düzeyinin en çok olduğu ilk 10 il arasında yer alıyor. Doğal güzelliklerin yanı sıra, tatil şehirlerine yakınlığı nedeniyle bu memnuniyet düzeyi her dönem artıyor. Mis kokulu lavantaların yanı sıra, göllerinin rengarenk yapısı Isparta ilini özel kılan nedenler arasında yer alıyor. Huzurlu ve keyif verici bir tatil yapmak isteyenlere kucağını açan şehir için tatil planı yapılması zorunlu duruyor. Isparta şehrine gitmeden önce sizin için hazırladığımız gezi rehberi niteliğindeki bu listemize mutlaka göz atmalısınız. İşte, Isparta'nın merkez ve semt semt mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizler için derledik.500 bine yaklaşan nüfusuyla, Türkiye'nin önemli şehirleri arasında yer alan Isparta, Akdeniz bölgesinde bulunuyor. Burdur, Antalya, Konya ve Afyon'la komşu olan şehir, mis kokulu gülleriyle meşhur. Turizm açısından her geçen gün yukarı doğru bir ivme kazanan Isparta, çok sayıda gezilecek yere sahip.Saraylardan kalelere, camilerden kiliselere kadar birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Tarihi bağrında tutan şehrin en önemli özelliği ise huzur veren doğası olduğunu söyleyebiliriz. Davraz Dağlarının muhteşem manzarası, Kovada Gölü'nün el değmemiş doğası ve Adada Antik Kenti'nin kalıntıları ziyaretçiler için önemli seçenekler arasında yer alıyor.Türkiye'nin doğası en güzel şehirlerinden birisi olan Isparta, yerli veya yabancı binlerce turisti konuk ediyor. Isparta'da gezi planlarınızın dışında, bir gün boyunca lavanta bahçelerinde kalabilir, ciğerlerinize taptaze oksijeni doldurabilirsiniz. Tarihi yerler ile birlikte müzelerde tarihe tanıklık edebilir, en güzel mekanları kolay ulaşımla tek tek keşfedebilirsiniz.
19.05.2020Tatil
Sakarya Gezilecek Yerler (2020) - Sakarya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Sakarya Gezilecek Yerler (2020) - Sakarya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiCoğrafi alanı nedeniyle tarihte çok sayıda medeniyetin ev sahipliğini yapan Sakarya, günümüzde de büyük öneme sahiptir. İstanbul-Ankara illerinin arasında bulunması nedeniyle, geçiş güzergahı olan ilimiz, doğal güzelliklerinin çok sayıda olmasıyla ön plana çıkıyor. Ulaşım ağları gelişmiş olan şehrin hem merkezini hem çevre ilçelerini gezmek mümkün. Gezi rehberi olarak sizlere hazırladığımız bu listemizde, Sakarya'da nerelerin gezilip görülmesi gereken yerler olduğunu bulabilirsiniz. Tarihi yerler açısından da iddialı olan şehrin manzarasıyla tanışmaya hazır olun. Sakarya merkezde bulunan yerleri 1 gün içerisinde gezmek mümkün olabilse de ilçelerinde kalan güzellikleri keşfetmek için en az 3 gün ayırmanız gerekecek. Ancak daha önce belirtildiği gibi Sakarya'da doğal güzellikleri, tarihi alanları ve huzuru keşfetmek için 3 gün verdiğinize değdiğini kendiniz görebilirsiniz.İl sınırlarının geniş olması nedeniyle, keşfi özel aracınız varsa onunla yapmanızı tavsiye edebiliriz. Özel aracınız bulunmuyorsa, gideceğiniz güzergahları daha önce belirlemeniz, planlı bir gezi için gerekli olacaktır. Türkiye'nin en uzun ikinci plajı Karasu'ya sahip olan şehir, bunun dışında Sapanca Gölü, Doğançay Şelalesi, Deprem Müzesi, Çark Caddesi ve Justinianus gibi önemli yapıları da içinde barındırıyor.Dolayısıyla Sakarya'da gezilip görülmesi gereken yerlerin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Nüfusu ve toprak parçası açısından Türkiye'nin en büyük şehirlerinden olan Sakarya'nın doğal güzellikleri ve geçiş yolu özelliği çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamasını sağlıyor. Ülkemizin güzelliklerini bir arada bulabileceğiniz Sakarya'ya gezi planlama konusunda kararsız kaldıysanız, tavsiyemiz beklemeden bunu pratiğe geçirmeniz olacaktır.
19.05.2020Tatil
Nevşehir Gezilecek Yerler (2020) - Nevşehir Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Nevşehir Gezilecek Yerler (2020) - Nevşehir Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiNevşehir, Türkiye’de en çok merak edilen iller arasında yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği illerden biridir. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir dünya çapında tarihi ve doğal güzellikleri ile anılmaktadır. Hayatınızda bir kez görebileceğiniz güzellikleri Nevşehir’ de tatmanız mümkün olacaktır. Peki, Nevşehir de gezilip görülmesi gereken mekanlar neresidir? Mutlaka uğranması gereken semtler hangileridir? Nevşehir ile ilgili tavsiye edilen ve eşsiz güzelliğe sahip olan yerleri sizler için derledik.Nevşehir, Hititliler tarafından Nissa ismiyle anılmıştır. Uzun yıllar boyunca köy olarak kalan Nevşehir’e Türkler tarafından Muşkara ismi verilmiştir. İbrahim Paşa’nın köyde yaptırdığı farklı eserler ve inşaatlar sayesinde şehir tanınır hale gelmiştir. Yeni şehir anlamına gelen Nevşehir adı verilerek şehirdeki faaliyetler sürdürülmüştür. Yaz tatilini değerlendirmek için farklı yerler görmek isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Hem kültürel mirasın hem de turistik yerleri görmek mümkündür. Tarihin izlerini taşıyan tarihi yerler mutlaka görülmelidir.Farklı dönemlerin havasını taşıyan eşyaların müzeler de sergilenmesi iyi bir fırsattır. Yerli halkında yıllarca eşyaları koruması ve sonrasında gerçekleştirilen kazılardan eşyaların çıkarılmasıyla müzecilik gelişmiştir. Kaliteli bir gezi rehberi sayesinde Nevşehir’in dört bir köşesini kısa sürede gezmek mümkün olmaktadır. Doğal, kültürel, tarihi ve turistik açıdan önemlidir. Farsça da Kapadokya kelimesi güzel atlar ülkesi anlamı taşımaktadır. Kapadokya, doğal güzelliklerin en büyük kanıtı olmaktadır. Muhteşem manzara ve keyifli bir gezi için kaçırılmayacak bir yerdir. Coğrafi yapının zamanla değişikliğe uğraması günümüzde farklı biçimde gözlemlenmektedir.
18.05.2020Tatil
Rize Gezilecek Yerler (2020) - Rize Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Rize Gezilecek Yerler (2020) - Rize Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiRize, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biridir. Doğu Karadeniz bölümünde yer alması nedeniyle turistlerin en çok merak ettiği şehirler arasındadır. Doğal güzelliğin ve hafif esinti olan havasının insanı içine çekmesi şehri paha biçilmez bir değere ulaştırmaktadır. Özellikle ormanların bol olması nedeniyle ziyaret edilmek istenmektedir. Peki, Rize ilinde gezilmesi ve görülmesi gereken semtler nerelerdir? Görmeden dönülmemesi gereken mekânlar hangileridir? Tarihine şahit olacağınız mekânlar nerededir, yazımızda tüm soruların cevaplarını derledik.Dağ eteği anlamına gelen Rize kelimesinin kökeni Antik Çağ’ın yazılı kaynaklarında Rhizus olarak geçmektedir. Yunanca da ise karşılığı “riza” olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihin farklı dönemlerinden kalma pek çok zamanı yaşatıp yansıtması nedeniyle Rize önemli şehirler arasında yer almaktadır. Cumhuriyet Dönemi’nde il merkezi olan Rize, 2 yıla yakın süren Osmanlı- Rus işgal sonrasında çay ekimi gerçekleşmiştir. Yaygınlaşan çay ekimi Rize’yi gelişme evresine taşımıştır. Türkiye toprakları üzerinde en fazla yağış alan il olması nedeniyle gezi rehberi uygun saatlerde ve günlerde ayarlamalar yapmaktadır. Pek çok müzenin yer aldığı Rize’ de en eski tarihi dönemlerden parçalara rastlanmaktadır. Bir kere bakanı bir daha baktırtan koleksiyonlar ve eşyalarla ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Her yapının üzerinde geleneği yansıtan tarihi yerler Rize’nin daha anlamlı hale gelmesini sağlamıştır. Yaylaları, cami ve türbeleri, müzeleri, doğal park alanları ile gezdikçe insanları kendine hapsetmektedir. Şelale gibi doğal güzellikleri ile buluşan yemyeşil ormanları da hayran bırakmaktadır. Birden fazla mağaraları ile gizemli görülen yerler keşfedilmektedir.
18.05.2020Tatil
Hatay Gezilecek Yerler (2020) - Hatay Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Hatay Gezilecek Yerler (2020) - Hatay Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiOnlarca medeniyete ev sahibi olmuş Hatay, gezilip görülecek yerler konusunda Türkiye'nin ilk sıralarında yer alıyor. Dünyanın pek çok ilklerinin yer aldığı şehrin atmosferine bakıldığında, tarihi kalıntıların ve yapıları hissetmek mümkün olabiliyor. Anadolu'da yapılan ilk cami olan Habib-i Neccar'dan Titus Tüneli'ne kadar pek çok eski yapı bulunuyor. Sizler için hazırladığımız bu gezi rehberi niteliğinde olan listemizi sonuna kadar incelerseniz, çok daha rahat bir Hatay gezisi planı yapabilirsiniz. İşte Hatay'da gezilecek yerlerin listesi. Akdeniz Bölgesinin en güney kısmında yer alan Hatay, Türkiye'nin en eski şehirlerinden biridir. Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden izler taşıyan şehir, bu anlamda binlerce tarihi kalıntılarıyla göz kamaştırıyor. Sadece tarihi yapılarıyla değil, aynı zamanda yemekleriyle ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bu şehrimiz, seyahat severlere pek çok anlamda ilkleri yaşatabilir.1939 yılında Türkiye devletine katılan Hatay, eski dönemlerde kendi başına bir devletti. Anadolu ve Orta Doğunun beşiği konumunda olan Hatay, ülkemizde de en kalabalık 13. şehirdir. Gaziantep, Adana, Osmaniye ile komşu olan Hatay, çok lezzetleri yemekleriyle de biliniyor. Döner ve künefe konusunda daha çok bilinen şehirde, çok farklı lezzetleri bulabilirsiniz. Yemek konusunda Gaziantep ile yarışabilecek seviyede olan Hatay, tatlıları ve farklı yiyecekleriyle önem ifade edebiliyor. Müzeleri, tarihi semtleri ve farklılıklarıyla kapsamlı bir seyahati hak eden bu şehrimizin yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi sayıları azımsanmayacak seviyelere çıkmış durumda.
18.05.2020Tatil
Marmaris Gezilecek Yerler (2020) - Marmaris Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Marmaris Gezilecek Yerler (2020) - Marmaris Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiMarmaris, Türkiye’nin en önemli turizm alanlarından bir tanesidir. Marmaris’in merkezinde ve çevresinde keşfedilmeyi bekleyen birçok mekân bulunmaktadır. Marmaris muhteşem doğası, tarihi ve tatil imkânlarıyla seyahate çıkanların listesinde yer almaktadır. Eski çağlardan itibaren pek çok değişik medeniyete ev sahipliği yapmış olan Marmaris ve çevresindeki güzellikleri öğrenebilir ve gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Peki, Marmaris mutlaka gezilmesi gereken yerler nerelerdir? Gezi rehberi olarak sizlere sunacağımız yerleri gördüğünüzde pişman olmayacağınız bir liste hazırladık. Marmaris, Ege Bölgesinde ve Muğla’da bulunan yeşilin ve mavinin sayısız tonuyla buluşabileceğiniz bir ilçedir. Özellikle yaz mevsiminde tercih edilen bu ilçenin bilhassa görmeniz ve güzel zamanlar geçirmeniz gereken yerleri plajlardır. Marmaris, plajları ve güzel koyları sayesinde ziyaretçilerine birbirinden güzel seçenekler sunuyor. Karadan ve denizden kolaylıkla ulaşılabilen Marmaris’in ormanlarla sarılmış berrak suları, koyları, tarihi yerler, temiz sahilleri ve semtleri ile beraber ziyaret edilmeyi bekliyor. Yerli ve yabancı pek çok turisti kendisine çeken birçok plajlar, mekânlar, müzeler bulunmaktadır. Doğal güzelliklerini koruyan semtler ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sadece Marmaris merkezine değil, çevrelerine de zaman ayırın. Kleopatra Adası’ndan Marmaris kalesine İçmeler plajından Turunç plajına kadar daha birçok güzellikleri bulunmakta. Eğer Marmaris’i gezmek için kısıtlı zamanınız varsa tatilinizi sizlere sunduğumuz yerleri görerek doyurucu ve huzurlu hale getirebilirsiniz.
18.05.2020Tatil
Edirne Gezilecek Yerler (2020) - Edirne Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Edirne Gezilecek Yerler (2020) - Edirne Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiYüzyıllar boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Edirne, Türkiye'nin en önemli kültür mirasları arasında yer alıyor. Pek çok farklı tarihi ve kültürel yapısı ile her sene yoğun yerli ve yabancı turist çeken önemli şehirlerden biridir. Eşsiz tarihi, dokusu, kültürel ve doğal mirası ile beraber mutlaka gezilip görülmesi gereken köklü geçmişe sahip yerler arasında gelmektedir. Her köşesi tarih kokan Doğu Trakya'nın en önemli şehrini ziyaret edebilir; muhteşem yapıları ve doğallığını keşfedebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci başkenti olmasıyla büyük üne sahip Edirne, Arda ve Meriç nehirlerin kesişim noktasında yer almaktadır. Müzeler, tarihi yerler, farklı mekanlar ile beraber bu gezi rehberi sayesinde görmeniz gereken yerleri not alabilirsiniz. Özellikle kervansaray, hamam, tarihi çarşısı ve muhteşem köprüleri ile mimari yapıları eşliğinde yerli ve yabancı tüm turistlere unutamayacakları bir gezi deneyimi sunmaktadır.Diğer yandan Edirne Her sene 1-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinlikleri eşliğinde yüksek oranda turist çekmektedir. Güreş müsabakaları, sergiler, folklor gösterileri ve yarışmalar ile beraber harika bir zaman geçirebilirsiniz. Yaz ve kış turistik ziyaretinde tatil yapma imkanı veren Edirne, İstanbul'a 3 saat uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle Yaz ayları geldiğiniz zaman Edirne'nin muhteşem kültürel sportif etkinliklerine de şahitlik edebilirsiniz. Geçmişten günümüze kadar ulaşmış pek çok farklı medeniyetin tarihi yerlerini gezmek, harika müzelerde dolaşabilmek için bütün yıl içerisinde farklı zamanlarda gitmeniz mümkün. Zira hava koşulları açısından da her daim ılımlı bir iklim şartları olduğu söylenebilir.
18.05.2020Tatil
Sinop Gezilecek Yerler (2020) - Sinop Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Sinop Gezilecek Yerler (2020) - Sinop Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiSinop ili yerli ve yabancı turistlerin Karadeniz’ de en çok ziyaret ettiği illerden biridir. Özellikle belirli mekanlar ve semtler Sinop’un sembolü haline gelmiştir. İnsanlar görmek için sabırsızlandıkları bu yerleri fotoğraf çekerek ölümsüzleştirmek istemektedirler. Peki, Sinop’ ta gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi yerler nerelerdir? En çok vakit geçirilmesi gereken yapılar ve incelenmesi gereken doğal güzellikler merkeze ne kadar uzaklıkta yer alıyor? Tarihimizi yansıtan binaların, camilerin ve milli parkların nerede olduğunu derledik.Sinop kelimesinin en eski kökeni Antik Çağ’ da Sinope olarak bilinmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer alan Sinop, Boztepe Burnu’nun kara ile birleştiği yerde bulunan kıyıda bir ildir. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve turistik mekanları ile gezi rehberi oluşturulması gereken şehirlerden biridir. Tarihini koruyan insanların olması müzeler için çok önemli bir fırsattır. Eski dönemlerden kalma eşyaların, yazıların, kap, kacak ve çeşitli malzemelerin hala günümüzde var olması müzeler sayesindedir. Karadeniz Bölgesi’nin uç noktasında yer almasıyla bilinen Sinop’ ta denize girmek daha kolay ve keyifli olmaktadır. Karadeniz’in tek doğal limanına ev sahipliği yapan Sinop’tur. Sinop’ a ilk yerleşimin Tunç Çağı’nda başladığı ve daha birçok medeniyeti ağırladığı bilinmektedir. Kale şehir unvanıyla bilinen Sinop önemli bir ticaret merkezi olmaktadır. Özellikle deniz ticareti gelişmiş en önemli illerden biridir. Dört mevsim yemyeşil ormanları ve tertemiz havasıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. Kültürel açıdan önemli bir yere sahip olması sebebiyle görülmeye değer bir şehir olduğunu da ortaya koymaktadır.
17.05.2020Tatil
Muğla Gezilecek Yerler (2020) - Muğla Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Muğla Gezilecek Yerler (2020) - Muğla Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiMuğla, Ege kokusunu içine çekmek isteyenler için oldukça güzel bir tatil beldesidir. Türkiye turizminin en gözde yerleri arasında bulunan Muğla’da hem dinlenmek hem de eğlenmek mümkündür. Burada denizin tadını çıkarmak başlı başına bir tatil fikri olsa da gezip görülebilecek benzersiz mekanlar da bulunmaktadır. Peki, Muğla’da gezilecek doğal güzellikler ve tarihi yerler nelerdir? Sizler için bu sahil kentini didik didik araştırdık ve detaylı bir gezi rehberi hazırladık. İşte, Muğla’ya gidince mutlaka gezilmesi gereken yerler.Muğla, ülkemizin en kalabalık 24. şehri olma özelliğini taşımaktadır. Ancak, şehrin nüfusu yaz tatillerinde beldeye akın eden binlerce turistle daha da artmaktadır. Muğla kıyılarının büyük bir kısmı Ege Denizi ile komşu durumdadır. Bu kıyılara kıyasla daha küçük bir bölge ise Akdeniz’e bakmaktadır. Yani, Muğla’ya uğrayanlar ufak bir seyahat rotası oluşturarak iki denizin havasını yakın zamanlarda alabilmektedir.Muğla, turistik açıdan her yaşa ve her bütçeye hitap etme özelliğine sahiptir. Bu bağlamda şehrin en gözde semtler; Bodrum, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Marmaris olarak sıralanmaktadır. Bu beldelerin herhangi birine seyahat etmeyi planlayanların çok sayıda konaklama seçeneği de bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler Muğla’nın çoğu yerinde; apart, pansiyon ve otellerde kalabilmektedir. Doğa ile iç içe bulunmak isteyenler için de çadır ve karavan kampı yapma imkanı bulunmaktadır. Buna göre kampçılar hem kamp alanlarında konaklayabilmekte hem de Muğla’nın el değmemiş koylarını keşfetme fırsatı yakalamaktadır. Bu kapsamda, Muğla’ya gidenlerin mutlaka gezmesi gereken tarihi yerler ve doğal güzellikler aşağıdaki gibi listelenmektedir.
17.05.2020Tatil
Bolu Gezilecek Yerler (2020) - Bolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Bolu Gezilecek Yerler (2020) - Bolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTabiat ve doğa dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri tartışmasız olarak Bolu’dur. Yılın dört mevsiminde de eşsiz güzellikleri bünyesinde barındıran Bolu, yerli ve yabancılar tarafından sıklıkla tercih edilmekte ve talep görmektedir. Saymakla bitmeyecek doğal güzelliklerine ek olarak mimari anlamda da oldukça zengindir. Sizler için Bolu’ya gidildiğinde kesinlikle görülmesi veya bilinmesi gereken 15 farklı yeri derledik. Bolu, mimari ve doğal güzelliklerine ek olarak mutfak anlamında da fazlasıyla zengindir. Türkiye genelinde bilinen Bolu lezzetlerine şehrin çeşitli noktalarında kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Neolitik dönemden, Osmanlı döneme kadar sayısız medeniyetten izler taşıyan Bolu, müzeleştirme çalışmaları ile tüm bu kalıntıları ve eserleri misafirlerine sunmaktadır. Daha çok tabiat parklarıyla, milli parklarıyla, yaylalarıyla, kayak merkezleriyle bilinen Bolu, Türkiye’nin çoğu şehrine göre daha sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bolu’ya gitmeden önce tüm güzelliklerin görülebilmesi için bir gezi rehberi hazırlanmaktadır. Rehber içerisinde doğal güzellikler olduğu gibi, mimari yapılar ve semtler de yer almalıdır. Eski Türk yerleşim yerleri ve mimarilerini görebilmek için bu yerlerin de ziyaret edilmesi gerekmektedir.
16.05.2020Tatil
Çanakkale Gezilecek Yerler (2020) - Çanakkale Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Çanakkale Gezilecek Yerler (2020) - Çanakkale Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiÇanakkale, önemli tarihi miraslara sahip olmanın yanı sıra, doğal güzelliklere sahip bir şehrimizdir. Bizans ve Osmanlı gibi iki önemli tarih mabedine şahitlik etmiş bu şehrin tarihi açıdan ne kadar zengin olduğunu söylemek abes olacaktır. Bunun yanında Türk tarihinin en önemli zaferinin yaşandığı şehir olma hüviyetine sahip Çanakkale, sadece bununla da kalmıyor, doğallığıyla da gezi seveler için ihtişamlı bir gösteri sunuyor. Çanakkale'de gezip görülebilecek yerlerini sizler için hazırladığımız bu gezi rehberi listemiz ile sizler de en iyi seyahati yaşayabilirsiniz. İşte Çanakkale'de gezilebilecek tarihi yerler ve doğal güzellikler listesi. Roma, Bizans ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapan, Kurtuluş Savaşında ise adeta destan yazan şehrimizin gezip görülebilecek birçok yeri bulunuyor. Şehrin önemli yerlerini gezmek istiyorsanız, yapacağınız planla, bunu 3 veya 4 gün içerisinde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bölgenin tarihi açıdan zengin olması nedeniyle, Çanakkale şehrine ışık tutan adreslerin, müzeler ve tarihi semtler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Çanakkale şehrini sadece tarihi olarak düşünmemek gerekiyor. Çünkü burada birbirinden güzel olan doğal farklılıkları da görebilir, kendinizi huzurun ellerine teslim edebilirsiniz. Türkiye'de gezip görülecek en iyi şehirler listesinde her zaman zirvelerde yer alan şehrimizin, tarihi ise Milattan Önce 3000 yılına kadar dayanıyor. Türkiye'nin en köklü şehirlerinden birisi olan Çanakkale, destanların yazıldığı, hayatların can bulduğu huzur ve sakinliğin başkenti niteliğindedir. Oldukça eski olan tarihi yapısı nedeniyle, planlarınızı yapmadan önce tavsiyemiz, listemizi baştan sona görmeniz ve buna göre hareket etmeniz olacaktır.
14.05.2020Tatil
Samsun Gezilecek Yerler (2020) - Samsun Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Samsun Gezilecek Yerler (2020) - Samsun Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTürkiye Cumhuriyetinin kurulmasında büyük bir öneme sahip şehirlerimizden olan Samsun, gezilecek yerler konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip. Orta Karadeniz Bölgesinin bu nadide şehri, hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi mekanlarıyla ön plana çıkıyor. Semtlerinin her biri ayrı bir güzelliğe sahip olan Samsun'da müzeler ve çeşitli mekanlar gezip görülmeyi kesinlikle hak ediyor. Sizler için hazırladığımız bu listeyle, Samsun'da gezilebilecek yerleri daha iyi tanıyabilir, dilerseniz istediklerinizi seçerek rotanızı belirleyebilirsiniz. İşte Samsun ilimizin gezilebilecek en güzel mekanları.Karadeniz'e has olan o yeşil havayı, Samsun'da da bolca bulabilirsiniz. Doğanın keyif verdiği bu şehrin kökenlerinin çok eski dönemlere dayanması, mistik bir hava almanız için çok ideal bir tercih. Gezi rehberi niteliğinde olan listemizin içerisinde, şehrin hem tabiat güzelliklerine hem tarihi mekanlarına bizzat şahitlik edebilirsiniz.Şehirde ulaşımın gelişmiş olması, gitmek istediğiniz alanlara rahatça ulaşmanızı sağlayabiliyor. Bu yüzden ister kişisel aracınızla isterse toplu araçlarla Samsun merkez bölgesini ve ilçelerini karış karış gezme fırsatı bulabilirsiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ayak bastığı ve cumhuriyet tarihimizin başlangıç noktası olan Samsun, sizi her açıdan en iyi şekilde misafir ediyor.Tarihi yerlerin yanı sıra, dinlenme alanları, tabiatla buluşma mekanları şehrin havasına apayrı bir güzellik katıyor. Şehirde gezdiğiniz zaman, hem Türkiye'nin ilk yıllarına gidebilir, hem burada yaşamış medeniyetlerin izlerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca Samsun'un kendine has olan yiyeceklerine ve el yapımı eşyalarına hemen her yerde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
14.05.2020Tatil
Antalya Gezilecek Yerler (2020) - Antalya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Antalya Gezilecek Yerler (2020) - Antalya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesiİç bölgelerinin yanı sıra, sahil bölgelerindeki turistik alanlarıyla konuklarına muhteşem bir tatil deneyimi yaşatan Antalya, görülecek yerler konusunda çok önemli bir şehrimiz. Antalya'da gezilip görülmesi gereken yerlerin çok fazla olması ve buraya çok sayıda insan akını olması nedeniyle, gitmeden önce mutlaka plan yapılmalı. Sizde Antalya şehrinin her yerini keşfetmek ve heyecanı yaşamak istiyorsanız, hazırladığımız bu tarihi yerler ve gezi rehberi yazımızı sonuna kadar okumalısınız. İşte Antalya'nın gezip görülmesi şart olan o muhteşem yerleri.Konaklama açısından çok zengin olması nedeniyle, Antalya merkez başta olmak üzere tüm ilçeleri tatilciler için muhteşem fırsatlar sunuyor. Antalya'nın sadece ülkemiz değil, dünyada bile en iyi tatil mekanı olmasının nedeni pek tabi iç ulaşımının da çok gelişmiş olmasından kaynaklanıyor. Birçok farklı ülkeden akına uğrayan Antalya, tarih, doğa ve macera severler için önemli güzelliklere sahip.Tahmini olarak 2,5 milyon nüfusa sahip olan şehir, Türkiye'nin hem en büyük şehirlerinden birisi hem tatil açısından 1 numarası. Bu nedenle Türkiye turizm gelirlerinin önemli bir bölümünün buradan geldiğini söylemek mümkündür. Akdeniz kıyılarında yer alan bu ilimiz, müzeler ve farklı mekanlar açısından da dikkate değer olduğunu söyleyebiliriz.Semtleri bir o kadar şirin ve ihtişamlı olan Antalya'nın, gezilecek yerler açısından ne kadar zengin olduğunu, kendiniz ziyarette bulunarak şahit olabilirsiniz. Başlamadan önce ufak bir hatırlatma yapalım. Antalya, bir turizm cennetidir. Ancak tarihi ve doğasıyla sizi etkileyeceğinden emin olabilirsiniz.
14.05.2020Tatil
Diyarbakır Gezilecek Yerler (2020) - Diyarbakır Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Diyarbakır Gezilecek Yerler (2020) - Diyarbakır Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTürkiye'nin en kalabalık 12. şehri olan Diyarbakır, peygamberler şehri olarak da biliniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan şehrin, doğu kısmında Muş ve Batman yer alırken, batısında Malatya ve Adıyaman bulunuyor. Çok eski tarihlere dayanan kökenleriyle kozmopolit yapıya sahip olan Diyarbakır'da tarihi yerler oldukça fazla. Bunun yanında müzeler konusunda oldukça iddialı olan şehrin, ziyaretçi sayısının azımsanmayacak miktarlarda olduğu söylenebilir. Sizler için hazırladığımız bu gezi rehberi listemizde, Diyarbakır'da nereleri gezebileceğiniz daha kolay bulabilirsiniz. İşte tarihi şehir Diyarbakır'da gezilebilecek yerler.Medeniyetlerin tarih boyunca uğrak noktası olan Diyarbakır'ın kökenlerinin 9 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Türkiye'nin en eski şehirlerinden birisi olan Diyarbakır'da tarihi açıdan gezilecek onlarca yer bulunuyor. Şehrin geçim kaynağı, turizm, esnaflık, ticaret ve sebze meyve üreticiliğidir.Batıyla olan mesafesi fazla olduğundan, yerli turist sayısı az olsa da yurt dışından her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de birçok şehirden daha eski olan Diyarbakır, taşı ve toprağıyla tarihi eser halinde. Surlardan köprülere, bahçelerden konaklara kadar birçok seçeneğe sahip şehir, görülmeye değer bir yapıdadır.Özellikle Sur içi bölgesinin tarihle iç içe olduğu söylenebilir. Diyarbakır sadece tarihiyle değil, doğal güzellikleriyle de her daim önde yer alan, şehirlerimizden olmuştur. Bu nedenle Diyarbakır'a seyahat planlıyorsanız, detaylı inceleme yapmalısınız. Şehirde uzun süre kalma düşünceniz varsa, bunun için konaklama seçeneklerinin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.
13.05.2020Tatil
Adana Gezilecek Yerler (2020) - Adana Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Adana Gezilecek Yerler (2020) - Adana Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAyrı kültürlerin karıştığı Adana şehrinin kökenleri çok eski tarihlere dayanıyor. Gezilecek yerler konusunda alternatifler sunabilen şehir, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla yabancı ve yerli turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Mersin'le komşu olan şehir, Akdeniz Bölgesinde yer alıyor. Türkiye'nin en büyük şehirlerinden birisi olan Adana, gezi planlamaları açısından önemli seçenekler sunuyor. Eğer Adana'da nereleri gezebileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa veya kararsız kalmışsanız, sizler için hazırladığımız listemize göz atabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız Adana'da gezilebilecek yerlerin gezi rehberi. Müzeleri, tarihi yerleri ve çarşıları ile göz dolduran bir şehir olan Adana bünyesinde çok sayıda farklılık barındırıyor. Yemek kültürüyle buraya gelen turistlerin ilgisini çekebilen şehir, parkları, ışıltılı mekanları ve farklı semtleriyle ön plana çıkabiliyor. Türkiye'de gezi görülecek yerler açısından zengin şehirler arasında bulunan Adana, tarihte pek çok kültüre ev sahibi olmuştur. Binlerce yıl öncesinde yaşanan kültür karışıklığından sonra farklı bir kimliğe bürünen şehir, Roma İmparatorluğunun eserlerinin yanı sıra, Türk beyliklerinden de birçok kalıntıyı müzelerinde barındırıyor. Tarihi köprülerden camilere, müzelerden külliyelere kadar farklılıkları içinde barındıran şehrin, doğal güzellikler açısından zengin olduğunu söylemek mümkün. Adana'ya gezi planlamak konusunda kararsız kalmışsanız, tavsiyemiz bunu ertelemeden hemen yapmanız olacak.Bu sayede bambaşka kültürlerin Adana'da nasıl birleştiğine tanıklık edebilir, farklılıkların nasıl eserler ortaya koyduklarını kendiniz görebileceksiniz. Türkiye'de 'farklı şehirler' kavramına uyduğu söylenen şehri, ister kendi kişisel arabanızla, ister şehir içi toplu taşıma araçlarıyla keşfetmeye başlayabilirsiniz.
13.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar