Merkezi Kayıt Kuruluşu

Merkezi Kayıt Kuruluşu

Son dakika Merkezi Kayıt Kuruluşu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Merkezi Kayıt Kuruluşu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Merkezi Kayıt Kuruluşu haber sayfamızda...

Merkezi Kayıt Kuruluşu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 422 merkezi kayit kurulusu haberi bulunmuştur.
Dijital ortamda toplantı gizliliğine MKK güvencesi
Dijital ortamda toplantı gizliliğine MKK güvencesiMerkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK), "e-YKS: Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi" uygulaması, dijital ortamda şirketlerin tüm toplantılarının kapalı devrede şifrelenmesini sağlayan yerli teknoloji çözümü olarak öne çıkıyor.
12.01.2021Ekonomi
2020de yerli yatırımcı sayısı 2 milyona yaklaştı
2020'de yerli yatırımcı sayısı 2 milyona yaklaştıGeçen yıl 782 bin 367 kişi Borsa İstanbul'la tanışırken, 2 milyon sınırına dayanan yerli gerçek yatırımcı sayısı aylık ortalama 65 bin 200 arttı.
5.01.2021Uzmanpara
Hamiline yazılı paylar MKK kaydına alınıyor
Hamiline yazılı paylar MKK kaydına alınıyorHamiline yazılı pay senetlerinin bastırılması ve devir sürecinde Merkezi Kayıt Kuruluşu'na (MKK) bildirim yapılması gerekecek.
4.01.2021Uzmanpara
SPK, gayrimenkul değerleme hizmetlerine ilişkin tarifeyi belirledi
SPK, gayrimenkul değerleme hizmetlerine ilişkin tarifeyi belirlediSermaye Piyasası Kurulunca (SPK) belirlenen gayrimenkul değerleme hizmetlerine ilişkin tarife kapsamında, brüt metrekaresi 250'yi aşmayan konut, ofis veya bürolar için değerleme ücreti 738 lira olacak.
4.01.2021Ekonomi
SPK gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesini belirledi
SPK gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesini belirlediSermaye Piyasası Kurulunca (SPK) belirlenen gayrimenkul değerleme hizmetlerine ilişkin tarife kapsamında, brüt metrekaresi 250'yi aşmayan konut, ofis veya bürolar için değerleme ücreti 738 lira olacak.
4.01.2021Uzmanpara
Lisanslı depoculuk sistemi çiftçinin kazancını artırıyor
Lisanslı depoculuk sistemi çiftçinin kazancını artırıyorTarımsal ürünlerin ekonomiye kazandırılarak en iyi şartlarda muhafaza edilmesini sağlayan lisanslı depoculuk sistemiyle çiftçiler daha çok kazanç elde ediyor.
1.01.2021Ekonomi
Mkk Nedir, Görevleri Nelerdir Mkk Ne İşe Yarar
Mkk Nedir, Görevleri Nelerdir? Mkk Ne İşe Yarar?Açılımı Merkezi Kayıt Kuruluşu olan, MKK 2001 yılında kurudu. Kurum, 2005 yılından itibaren Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan hisse senetlerini kayıt altına almaya başlamıştır. Merkezi Saklama Kuruluşunun görevleri 4 ana başlıkta toplanabilir. Bunlar sırasıyla, veri depolama, kurumsal yönetim, saklama ve yatırımcı hizmetleridir. MKK nedir, görevleri nelerdir? Sizin için tüm yönleriyle derledik.
Kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesine dair teklif, komisyonda kabul edildi
Kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesine dair teklif, komisyonda kabul edildiKitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.
19.12.2020Siyaset
Brüt Takas Nedir Borsada Hisse Senedi Brüt Takas Ne Anlama Gelir
Brüt Takas Nedir? Borsada Hisse Senedi Brüt Takas Ne Anlama Gelir?Brüt takas bir çeşit tedbir amaçlı uygulamaya alınmış bir işlemdir. Yatırımcıları korumak amacıyla geliştirilmiştir. Bu uygulama sayesinde yatırımcıları zor sokan netleştirme uygulaması kaldırılmış yerine, brüt takas uygulaması geçmiştir. Bu bakımdan önemli olan brüt takas nedir? Borsada hisse senedi brüt takas ne anlama gelir? Neden brüt takas uygulaması yapılır ve benzeri bilgileri derledik.
Kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesine ilişkin teklif TBMMde
Kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesine ilişkin teklif TBMM'deGelen bir son dakika haberine göre; AK Parti milletvekillerinin Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.
16.12.2020Siyaset
Son dakika... AK Partili Muş açıkladı Kanun teklifi Meclise sunuldu
Son dakika... AK Partili Muş açıkladı! Kanun teklifi Meclis'e sunulduAK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, terörizmin ve kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesi noktasında dünyayla eş güdüm halinde etkin çalışma ortaya koyulabilmesini de içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.
16.12.2020Siyaset
Borsa İstanbula ilgi devam ediyor
Borsa İstanbul'a ilgi devam ediyorGeçen ay son 11 yılın en iyi performansını sergileyen Borsa İstanbul'da yerli yatırımcı sayısı 1.657 artarak bu alandaki rekorunu üst üste 16 aya çıkarırken, yerli yatırımcıların portföy değeri 339,8 milyar lira ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı.
15.12.2020Uzmanpara
Yerli yatırımcı 2 milyona koşuyor
Yerli yatırımcı 2 milyona koşuyorSermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, üst üste 15 aydır artan yerli yatırımcı sayısı, 1.9 milyona yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştır” dedi.
17.11.2020Ekonomi
SPK her mecrada piyasa dolandırıcılarının peşinde
SPK her mecrada 'piyasa dolandırıcıları'nın peşindeSermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, yatırımcıların borsaya artan ilgisini kendi çıkarları için kullanmaya çalışan manipülatörlerle çok ciddi şekilde mücadele ettiklerini belirterek, vatandaşların da bu tuzaklara düşmemek için uyarılara kulak vermesi gerektiğini söyledi.
4.11.2020Ekonomi
SPK piyasa dolandırıcılarının peşinde
SPK 'piyasa dolandırıcıları'nın peşindeSermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, yatırımcıların borsaya artan ilgisini kendi çıkarları için kullanmaya çalışan manipülatörlerle çok ciddi şekilde mücadele ettiklerini belirterek, vatandaşların da bu tuzaklara düşmemek için uyarılara kulak vermesi gerektiğini söyledi.
4.11.2020Uzmanpara
Borsada yerli yatırımcı sayısı rekor kırdı
Borsada yerli yatırımcı sayısı rekor kırdıYerli yatırımcının Borsa İstanbul'a ilgisi hız kesmeden devam ederken, ekimde 121 bin 814 artan yerli yatırımcı sayısı, aylık bazda Borsa İstanbul tarihindeki en yüksek artışa işaret etti.
4.11.2020Ekonomi
Borsa İstanbulda yerli yatırımcı sayısı rekor tazeledi
Borsa İstanbul'da yerli yatırımcı sayısı rekor tazelediYerli yatırımcının Borsa İstanbul'a ilgisi hız kesmeden devam ederken, ekimde 121 bin 814 artan yerli yatırımcı sayısı, aylık bazda Borsa İstanbul tarihindeki en yüksek artışa işaret etti.
4.11.2020Uzmanpara
2 trilyon liralık menkul kıymet rekoru
2 trilyon liralık menkul kıymet rekoruMerkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), kayden saklanan menkul kıymet değerinin 2 trilyon lirayı aşarak rekor kırdığını duyurdu.
21.10.2020Ekonomi
MKKda saklanan menkul kıymet değeri 2 trilyon lirayı aştı
MKK'da saklanan menkul kıymet değeri 2 trilyon lirayı aştıMerkezi Kayıt Kuruluşu, kayden saklanan menkul kıymet değerinin 2 trilyon lirayı aşarak rekor kırdığını duyurdu.
20.10.2020Uzmanpara
MKKda saklanan menkul kıymet değeri 2 trilyon lirayı aştı
MKK'da saklanan menkul kıymet değeri 2 trilyon lirayı aştıMerkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), kayden saklanan menkul kıymet değerinin 2 trilyon lirayı aşarak rekor kırdığını duyurdu.
20.10.2020Ekonomi
Yerli yatırımcı borsaya koştu
Yerli yatırımcı borsaya koştuYerli yatırımcının Borsa İstanbul’a ilgisi hız kesmeden devam ederken, yılbaşından bu yana yerli yatırımcı sayısı 555 bin 692 artış gösterdi.
12.10.2020Ekonomi
Borsa İstanbul, yoluna rekorlarla devam ediyor
Borsa İstanbul, yoluna rekorlarla devam ediyorYerli yatırımcının Borsa İstanbul'a ilgisi hız kesmeden devam ederken, yılbaşından bu yana yerli yatırımcı sayısı 555 bin 692 artış gösterdi.
11.10.2020Uzmanpara
Merkezi Kayıt Kuruluşunun faaliyet alanı genişletildi
Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun faaliyet alanı genişletildiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ'nin (MKK) elektronik yönetim kurulu sistemi servis sağlayıcılığı hizmetinin kapsamının genişletilmesine karar verdi.
8.10.2020Ekonomi
Merkezi Kayıt Kuruluşunun faaliyet alanı genişletildi
Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun faaliyet alanı genişletildiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ'nin (MKK) elektronik yönetim kurulu sistemi servis sağlayıcılığı hizmetinin kapsamının genişletilmesine karar verdi.
8.10.2020Uzmanpara
Borsa İstanbuldan yeni düzenleme
Borsa İstanbul'dan yeni düzenlemeBorsa İstanbul, halka arzlarda talep toplama yöntemleri ve dağıtım aşamasına ilişkin kurallarda yeni düzenlemeler yaptı.
25.09.2020Uzmanpara
Borsa İstanbuldan halka arz süreçlerine yeni düzenleme
Borsa İstanbul'dan halka arz süreçlerine yeni düzenlemeBorsa İstanbul, halka arzlarda talep toplama yöntemleri ve dağıtım aşamasına ilişkin kurallarda yeni düzenlemeler yaptı.
25.09.2020Ekonomi
Borsa İstanbul’a yerli akını devam ediyor
Borsa İstanbul’a yerli akını devam ediyorYerli yatırımcının Borsa İstanbul’a ilgisi yatırımcı sayısında yeni rekorları beraberinde getirirken, ağustos sonu itibarıyla yerli yatırımcı sayısı 1 milyon 676 bin 196 ile tüm zamanların zirvesini gördü.
14.09.2020Ekonomi
Borsa İstanbula yerli akını devam ediyor
Borsa İstanbul'a yerli akını devam ediyorYerli yatırımcının Borsa İstanbul'a ilgisi yatırımcı sayısında yeni rekorları beraberinde getirirken, ağustos sonu itibarıyla yerli yatırımcı sayısı 1 milyon 676 bin 196 ile tüm zamanların zirvesini gördü.
13.09.2020Uzmanpara
Şirket kurulları artık sanal ortamda
Şirket kurulları artık sanal ortamdaKoronavirüs nedeniyle şirketler toplantıları da elektronik ortama taşındı. Merkezi Kayıt Kuruluşu, salgının devam ettiği koşullarda, şirketlerin farkındalığının artması için şirketlerin genel kurul toplantılarının Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) üzerinden yapılabileceğini duyurdu.
8.09.2020Ekonomi
SPKdan yeni tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı
SPK'dan yeni tebliğ! Resmi Gazete'de yayımlandıSermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) "Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
27.06.2020Ekonomi
SPKdan değişiklik yapılan iki tebliğe ilişkin açıklama
SPK'dan değişiklik yapılan iki tebliğe ilişkin açıklamaSermaye Piyasası Kurulunca (SPK) 11. Kalkınma Planı’nda (2019-2023) ve 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan, “İpotek Finansmanı Kuruluşunun (İFK) ihraç limitinin, sermayesinden bağımsız hale getirilmesi” ve “İFK'nın ihraç maliyetlerini azaltmaya yönelik SPK Kurul ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ saklama ücreti gibi işlem maliyetlerinde indirimler yapılması” tedbirleri kapsamında adımlar atıldı.
13.06.2020Ekonomi
Borsaya ilk çeyrekte yatırımcı akını
Borsaya ilk çeyrekte yatırımcı akınıBorsa İstanbul'da ilk çeyrekte tüm endekslerde yatırımcı sayısında önemli artış yaşanırken, BIST TÜM endeksine 396 yabancı, 178 bin 272 yerli olmak üzere toplam 178 bin 668 yeni yatırımcı dahil oldu.
27.05.2020Ekonomi
VakıfBanktan sermaye artırımı açıklaması
VakıfBank'tan sermaye artırımı açıklamasıVakıfBank, sermayesini, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış hasılatı 7 milyar TL olacak şekilde artırmaya karar verdi.
11.05.2020Ekonomi
Yönetim kurullarına yerli milli yazılım
Yönetim kurullarına yerli milli yazılımTürkiye Kurumsal Yönetim Derneği ve Merkezi Kayıt Kuruluşu, dijital ortamda gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantılarının tamamen güvenli yapılmasını ve atılan imzaların hukuken geçerli sayılmasını sağlayan Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi’nin (e-YKS) işleyişi ve hukuki süreçleri ile ilgili özel bir webinar gerçekleştirdi.
1.05.2020Ekonomi
Merkezi Kayıt Kuruluşunun kitle fonlama sistemi faaliyetinde bulunması onaylandı
Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun kitle fonlama sistemi faaliyetinde bulunması onaylandıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ’nin (MKK) kitle fonlama sistemi faaliyetinde bulunmasına onay verdi.
20.03.2020Ekonomi
Başkan Mustafa Cengizin açıklamalarına Özbek Turizmden cevap
Başkan Mustafa Cengiz'in açıklamalarına Özbek Turizm'den cevap!Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarının ardından Özbek Turizm'den açıklama geldi.
30.06.2020Galatasaray
Yatırım fonlarının büyüklüğü 100 milyar lirayı aştı
Yatırım fonlarının büyüklüğü 100 milyar lirayı aştıTürkiye'de işlem gören yatırım fonlarına olan talep günden güne artarken, kasım sonu itibarıyla yatırım fonlarının toplam değeri 113,6 milyar lira oldu.
8.12.2019 Ekonomi
Borsa İstanbul, finansal sistemde TLnin ağırlığını artıracak adımlar atıyor
Borsa İstanbul, finansal sistemde TL'nin ağırlığını artıracak adımlar atıyorBorsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, repo pazarının sağladığı sağlam zemin üzerine Türk Lirası Referans Faiz Oranı TLREF'i inşa ettiklerini belirterek, "Dünya LIBOR sonrası döneme hazırlanırken, biz de bu dönüşüme ortak olduk ve ülkemizin risksiz değişken faiz altyapısına kavuşması ve finansal sistemde milli paramızın ağırlığının artırılması için önemli adımlar attık." dedi.
13.11.2019Ekonomi
Dijital merkez bankası parası geliyor
Dijital merkez bankası parası geliyorBlokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konularak, Anlık Ödeme Sisteminin tasarım ve yazılım geliştirme aşamaları tamamlanacak ve test çalışmalarına başlanacak.
6.11.2019Ekonomi
Banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanımı özendirilecek
Banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanımı özendirilecekFinansal sektörün reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak ve reel sektörün sermaye piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.
6.11.2019Ekonomi
Milyonları ilgilendiren torba yasa Mecliste kabul edildi
Milyonları ilgilendiren torba yasa Meclis'te kabul edildiEkonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
18.07.2019Siyaset
Son dakika | Ekonomi alanındaki torba teklif komisyonda kabul edildi
Son dakika | Ekonomi alanındaki 'torba teklif' komisyonda kabul edildiEkonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu  ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve  Bütçe Komisyonunda kabul edildi.
11.07.2019Ekonomi
Dijital Merkez Bankası Parası uygulamaya konulacak
"Dijital Merkez Bankası Parası" uygulamaya konulacakTürkiye'de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilecek, blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak.
9.07.2019Ekonomi
SPKnın yönetmelik değişiklikleri yürürlüğe girdi
SPK'nın yönetmelik değişiklikleri yürürlüğe girdiMerkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ve Merkezi Takas Kuruluşları'nın Yönetim Kurulu üyelerinde aranan şartlarda yapılan değişiklikler bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
11.04.2019Ekonomi
‘Temettülerden vergi alınmasın’
‘Temettülerden vergi alınmasın’Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, “Sermaye piyasasının gelişimi için temettü gelirinden alınan vergi kaldırılmalı ve şirketler için halka arzı teşvik edecek vergi düzenlemeleri yapılmalı” dedi.
26.02.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
Önce güven sonra yatırımBorsa İstanbul’da 274 bin kadının portföy büyüklüğü 2019 sonu itibari ile 16...
8.03.2020Ekonomi
Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
Borsaya Katar dopingiBorsa İstanbul’da Katarlı yatırımcıların portföy büyüklüğü 77 milyar TL ile ilk sıraya çıktı...
9.02.2020Ekonomi
Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
Yabancılar şimdi küçük hisselerdeBorsada yabancı payı 14 yıl aradan sonra ilk defa 60...
8.12.2019Ekonomi
Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
FONLARA İLGİ ARTIYORSon altı ayda yatırımcıların fonlara ilgisi artmaya başladı...
8.09.2019Ekonomi
Zeynep AktaşMilliyet Yazarı
BORSAYA KÖRFEZ AKINITemmuz ayında borsaya Birleşik Arap Emirlikleri’nden 18 milyar TL geldi...
4.08.2019Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

borsaekonomispkyatırımBorsa İstanbul

Merkezi Kayıt Kuruluşu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.