rum

rum

Son dakika rum haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan rum gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan rum haber sayfamızda...

rum haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 19.662 rum haberi bulunmuştur.

Ayvalık Gezilecek Yerler (2020) - Ayvalık Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Ayvalık Gezilecek Yerler (2020) - Ayvalık Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTürkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir şehrinin Ege denizine kıyısı olan kısmındaki küçük şirin sahil kasabası Ayvalık’tır. Midilli adasının karşısında yer alan Ayvalık her geçen gün çok daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaparak turizmin canlı olduğu bir yer halindedir. Ayvalık İstanbul’a yakın mesafede olması nedeni ile İstanbul’dan çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Geçmişin izlerini kaybetmeyen Ayvalık’ta gezilecek yerler nerelerdir? İşte Ayvalık’ta mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesini sizler ile buluşturduk.Küçük bir ilçe oluşuna karşın Ayvalık merkezinde ve Ayvalık çevresinde çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. Ayvalık eski bir Rum yerleşkesidir. Huzurlu vakitler geçirip, enerji depolamak için, yenilenip tazelenmek için, şehrin gürültüsünden kaçarak ruhu dinlendirmeye en uygun yerlerinden biridir. Ayvalık ilçesini rahatça keşfedebilmek ve gezip görülmesi gereken yerleri görebilmek için en az 2 ya da 3 gün kadar vakit ayırılmalıdır. Ayvalık sokaklarının zeytin kokusu, berrak denizi, enfes yemekleri ve tarihi evleri ile herkesin görmesi gereken güzel yerlerden birisidir. Ayvalık çarşısı gezinin başlayabileceği en iyi noktalardan biridir.Ayvalık’ta en fazla ziyaret edilen bölgelerinden biri Cunda Adası’dır. Cunda Adası bugüne kadar çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmiş ve her geçen gün çok daha fazla ziyaret edeni olan bir adadır. Çok sayıda kilise, cami gibi tarihi yapılar bulunurken görülmesi gereken plajları da bulunmaktadır. Ayvalık ilçe olarak hem tatil yapılabilecek hem de gezip kültürel birikim kazanılabilecek nadir yerlerden biridir. Ayvalık sonbahar ve ilkbahar aylarında çok daha fazla ziyaretçi alan fakat yaz tatili içinde yaz aylarında çok fazla tercih edilen ilçelerden biridir. Yurt dışından da çok sayıda turist ünlü plajları görmek, adaları gezmek için Ayvalık’a gelmektedir.
20.05.2020Tatil
Trabzon Gezilecek Yerler (2020) - Trabzon Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Trabzon Gezilecek Yerler (2020) - Trabzon Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTrabzon, Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Doğru Karadeniz Bölümü’nde bulunan Trabzon pek çok turist ağırlamaktadır. Yaz aylarında daha fazla turistin bulunduğu Trabzon’ da sezonun olmadığı dönemlerde de misafirler bulunmaktadır. Gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından merak eden ve görmek isteyen insanlar olmaktadır. Peki, Trabzon’ da görülmesi gereken yerler nerelerdir? Özellikle Trabzon’un tarihi yerler konusunda özel bir yeri bulunmaktadır. Trabzon’ da en çok merak edilenler de hala günümüzde tarihin yaşadığı semtleri sizler için derledik. Trabzon ismi, Pontus Rum Devleti’nde kullanılan isimlerden biri olmaktadır. Trapezus sözcüğünden gelen Trabzon kelimesinin anlamı ise dört köşe demektir. Orijinal bir isimdir, adını en çok koruyan şehirler arasındadır. Araştırmacıların çalışmaları doğrultusunda Trabzon şehri Orta Asya’dan gelen Türkler tarafından kurulmuştur. Türk kavimlerinden olan Tibarenler kurmuş ve zamanla Tirenbun sonrasında Trabzon şeklinde değişmiştir. Trabzon da gezi rehberi mutlaka ismin nereden geldiğinden ve anlamından bahsetmektedir. Rehberlerin en sık tanıttığı yerler arasında müzeler bulunmaktadır. Şehrin geçmişini yaşatan ve nesilden nesle mutlaka görülmesi gereken eşya, alet, araç gereç ve yazılı eserlerin bulunduğu müzeler önemini korumaktadır. Geçmişten günümüze en kıymetli mekanların bulunduğu Trabzon yerli halkın koruması altındadır. Doğal görünümün ve eski geleneklerin duvarlara sindiği mekanlar görenleri hayrete düşürmektedir. Trabzon denildiğinde ilk akla gelen yer Uzungöl olmaktadır. Doğal yapının korunduğu ve doğal güzelliğin kanıtı olan Uzungöl, Dünya çapında tanınmaktadır. Tam olarak doğa harikası olan Trabzon’ da insanların bilmediği fakat mutlaka hayatta bir kez görülmesi gereken yerler bulunmaktadır.
13.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar