Afrika Birliği

Afrika Birliği

Son dakika Afrika Birliği haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Afrika Birliği gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Afrika Birliği haber sayfamızda...

Afrika Birliği

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.482 afrika birliği haberi bulunmuştur.
Afrika Birliği’nden göçmenlerin ölümüyle ilgili soruşturma çağrısı
Afrika Birliği’nden göçmenlerin ölümüyle ilgili soruşturma çağrısıAfrika Birliği Komisyonu, Afrikalı göçmenlerin Fas'tan İspanya'ya geçmeye çalıştığı sırada yaşanan olaylar ve can kayıplarıyla ilgili acil soruşturma çağrısında bulundu.
27.06.2022Dünya
Kiev'e Rus füzesi yağmuru! Putin intikam sözü verdi...
Kiev'e Rus füzesi yağmuru! Putin intikam sözü verdi...Bugüne kadar 20 bini aşkın sivilin hayatını kaybetmesine ve dünyanın pek çok yerinde gıda kıtlığına yol açan kanlı savaşın 102'nci gününde, sosyal medyada paylaşılan bir ekran görüntüsü ortalığı karıştırdı. Tedirgin eden görüntü, Interpol'ü de harekete geçirdi. Putin'in tehdidi ise tüyler ürtertti.
5.06.2022Dünya
AB yeni kararları duyurdu! 'Savaş savunma ihtiyacını hatırlattı'
AB yeni kararları duyurdu! 'Savaş savunma ihtiyacını hatırlattı'Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Olağanüstü Liderler Zirvesi’nden 200 milyar euroluk ek savunma yatırımı ve RePowerEU’ye 300 milyar euroluk bütçe ayrılarak enerji konusunda çözüm üretilmesine karar verildi.
31.05.2022Dünya
Bakan Kirişci: Afrika Kıtası ile 50 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz
Bakan Kirişci: Afrika Kıtası ile 50 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruzTARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Afrika Kıtası ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz kazan-kazan ilkesi temelinde gelişmekte. Pandemi koşullarına rağmen, kıtayla olan toplam ticaretimiz 2003’te 5,3 milyar dolardan 2021 sonunda 34,5 milyar dolara yükselmiştir. Kısa vadede 50 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
27.05.2022Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrika Birliği Örgütü'nün kuruluş yıl dönümü için kutlama mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrika Birliği Örgütü'nün kuruluş yıl dönümü için kutlama mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından Afrika Birliği Örgütünün kuruluş yıl dönümünü kutladı.
25.05.2022Siyaset
Somali’de cumhurbaşkanlığı seçimi üçüncü tura kaldı
Somali’de cumhurbaşkanlığı seçimi üçüncü tura kaldıSomali’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turdaki adaylardan hiçbirinin oyların 3’te 2’sini alamaması nedeniyle seçim üçüncü tura kaldı. Üçüncü turda, eski Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Muhammed yarışacak.
16.05.2022Dünya
Türkiye'den Somali ve Burundi'ye taziye mesajı
Türkiye'den Somali ve Burundi'ye taziye mesajıDışişleri Bakanlığı, Somali'de düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden Burundili askerler için taziye mesajı yayımladı.
3.05.2022Siyaset
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Somali’ye desteğini sürdürecektir
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Somali’ye desteğini sürdürecektirDışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasını teminen Somali’ye desteğini sürdürecektir” denildi.
1.04.2022Gündem
Emine Erdoğan: 'Savaşın karanlık yüzü, insanlığın üzerine bir kez daha çöktü'
Emine Erdoğan: 'Savaşın karanlık yüzü, insanlığın üzerine bir kez daha çöktü'Antalya Diploması Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ukrayna'da savaşın karanlık yüzünün bir kez daha insanlığın üzerine çöktüğünü belirterek, "Ukrayna’da hepimizi büyük bir kedere sürükleyen savaş karşısında gösterilen refleks maalesef diğer mazlum haklar için eşit gösterilmedi. Hangi ırktan hangi inançtan olursa olsun bir çocuğun bir kadının savaşın karşısında çektiği acı yaşadığı korku hepsi eşittir. Bir göz yaşının diğerine üstünlüğü olabilir mi? O yüzden bugünü bir milat olarak alıp hali hazırdaki tüm savaşlar karşısında birlik olalım" dedi.
12.03.2022Gündem
Altun: Afrika'daki dostlarımızla sürdürülebilir stratejik ilişkiler kurmak istiyoruz
Altun: Afrika'daki dostlarımızla sürdürülebilir stratejik ilişkiler kurmak istiyoruzCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Senegal’in Bes Bi-Le Jour Gazetesinde kaleme aldığı makalesinde, “Hem ikili hem de bölgesel anlamda, Afrika'daki dostlarımızla sürdürülebilir stratejik ilişkiler kurmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.
22.02.2022Gündem
AB liderleri Ukrayna-Rusya krizini görüşecek
AB liderleri Ukrayna-Rusya krizini görüşecekAvrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, yarın Avrupa Birliği-Afrika Birliği Zirvesi öncesinde gayriresmi olarak Ukrayna-Rusya krizini görüşecek.
16.02.2022Dünya
Afrika Birliği, Burkina Faso’nun üyeliğini askıya aldı
Afrika Birliği, Burkina Faso’nun üyeliğini askıya aldıAfrika Birliği (AU), geçen hafta gerçekleştirilen darbe nedeniyle Burkina Faso’nun üyeliğinin askıya aldığını duyurdu.
31.01.2022Dünya
Kenya’da terör örgütü evleri kundaklayıp, sivillere ateş açtı!
Kenya’da terör örgütü evleri kundaklayıp, sivillere ateş açtı!Kenya’da terör örgütü Eş-Şebab’ın bir köyde, evleri kundaklaması ve silahlı saldırı düzenlemesi sonucu 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
4.01.2022Dünya
Libya'dan gelen ikinci yolculu gemi, İzmir'e demirledi
Libya'dan gelen ikinci yolculu gemi, İzmir'e demirlediLibya'nın Misrata şehri ile İzmir arasında 25 yıl sonra yeniden başlatılan yolculu gemi seferlerinin ikincisi yapıldı. Türkiye-Libya İş Adamları Derneği Başkanı ve Karanfil Group Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Karanfil, ilk geminin Türkiye'den 3 milyon dolarlık yükle döndüğünü belirtti.
20.12.2021Ekonomi
15 milyon doz aşı yardımı yapılacak
15 milyon doz aşı yardımı yapılacakTurkovac için acil kullanım onayına başvurulduğunu belirten Erdoğan, "Afrika nüfusunun yalnızca % 6'sına aşı tatbik edilebilmesi insanlık adına yüz kızartıcıdır. Önümüzdeki dönemde 15 milyon doz aşıyı paylaşmayı planlıyoruz" dedi.
19.12.2021Siyaset
‘İlişkilerimiz derinleşecek’
‘İlişkilerimiz derinleşecek’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Dönem Başkanı Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.
19.12.2021Siyaset
‘Yüzyılın en büyük küresel sorunu iklim’
‘Yüzyılın en büyük küresel sorunu iklim’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, “İklim değişikliği yüzyılımızın en büyük küresel sorunlarının başında yer alıyor. Geldiğimiz noktada, tam olarak bir dönemecin eşiğindeyiz" dedi.
19.12.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan baş döndüren diplomasi trafiği!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan baş döndüren diplomasi trafiği!Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne ilişkin yaptığı paylaşımda, "38 ülkenin katılımıyla, hamdolsun, başarılı bir şekilde tamamladığımız zirve marjında toplam 15 ikili görüşme gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "2008 yılında Afrika Birliği’nin stratejik ortağı olduk. Kıtayla 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 2020 yılında 25,3 milyar doların üzerine çıkardık. 2021’in ilk 11 ayındaki ticaretimizde 30 milyar doları yakaladık. Kıta çapındaki yatırımlarımızda 6 milyar dolara ulaştık." bilgisini paylaştı.
18.12.2021Siyaset
Erdoğan'dan Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi sonrası flaş açıklama: Mutabık kaldık
Erdoğan'dan Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi sonrası flaş açıklama: Mutabık kaldıkCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Dönem Başkanı Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Mahamat ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan yaptığı açıklamada, "Zirvede kabul ettiğimiz bildiri ve ortak eylem planıyla ilişkilerimizi daha da derinleştirecek bir yol haritası üzerinde mutabık kaldık. Bu zirveyle Türkiye-Afrika ilişkilerinde kritik bir eşiği daha aştığımıza inanıyorum." dedi.
18.12.2021Haberler
Son dakika... Erdoğan'dan Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi sonrası flaş açıklama: Mutabık kaldık
Son dakika... Erdoğan'dan Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi sonrası flaş açıklama: Mutabık kaldıkCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Dönem Başkanı Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Mahamat ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan yaptığı açıklamada, "Zirvede kabul ettiğimiz bildiri ve ortak eylem planıyla ilişkilerimizi daha da derinleştirecek bir yol haritası üzerinde mutabık kaldık. Bu zirveyle Türkiye-Afrika ilişkilerinde kritik bir eşiği daha aştığımıza inanıyorum." dedi.
18.12.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkili ticaretimizi 75 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkili ticaretimizi 75 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorumCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin açılış oturumunda konuşma yaptı. Erdoğan, ' Türkiye'deki Afrika diasporasının yatırımlarını biz de destekliyoruz. İkili ticaretimizi müşterek çabalarımızla önce 50 milyar dolara ardından da 75 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum. Afrika nüfusunun sadece yüzde 6'sına Kovid-19 aşısı tatbik edilmesi insanlık adına yüz kızartıcıdır. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemde 15 milyon doz aşıyı paylaşmayı planlıyoruz' dedi.
18.12.2021Haberler
Emine Erdoğan: "2023 hedefimiz, sıfır atığı Türkiye’de yaygınlaştırmaktır"
Emine Erdoğan: "2023 hedefimiz, sıfır atığı Türkiye’de yaygınlaştırmaktır"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye-Afrika Zirvesi kapsamında düzenlenen "Hand in Hand for Our Planet" paneline katıldı. İklim değişikliğinin konuşulduğu panelde söz alan Erdoğan, "2023 hedefimiz, sıfır atığı Türkiye’de yaygınlaştırmaktır" ifadelerini kullandı.
18.12.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkili ticaretimizi 75 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkili ticaretimizi 75 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorumCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin açılış oturumunda konuşma yaptı. Erdoğan, ' Türkiye'deki Afrika diasporasının yatırımlarını biz de destekliyoruz. İkili ticaretimizi müşterek çabalarımızla önce 50 milyar dolara ardından da 75 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum. Afrika nüfusunun sadece yüzde 6'sına Kovid-19 aşısı tatbik edilmesi insanlık adına yüz kızartıcıdır. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemde 15 milyon doz aşıyı paylaşmayı planlıyoruz' dedi.
18.12.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesinde mevkidaşlarıyla görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesinde mevkidaşlarıyla görüşecekCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesinde mevkidaşlarıyla görüşmeler yapacak.
16.12.2021Siyaset
AB Liderler Zirvesi Brüksel'de başladı
AB Liderler Zirvesi Brüksel'de başladıAvrupa Birliği ülkelerinin liderleri; Covid-19 salgını, Belarus, Ukrayna, enerji fiyatlarını ve güvenlik konularını ele almak üzere Brüksel'de bir araya geldi.
16.12.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Afrika Birliği ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.