Aukus

Aukus

Son dakika AUKUS haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan AUKUS gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan AUKUS haber sayfamızda...

Aukus

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 49 aukus haberi bulunmuştur.
Avustralya Başbakanı, Fransa'dan özür dilemeyecek
Avustralya Başbakanı, Fransa'dan özür dilemeyecekAvustralya ile Fransa arasındaki denizaltı anlaşmasının iptali konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yalan söylemekle itham edilen ve bu iddiaları reddeden Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Fransa’dan özür dilemeyeceğini açıkladı.
3.11.2021Dünya
Avustralya Başbakanı, Macron'a sert çıkıştı!
Avustralya Başbakanı, Macron'a sert çıkıştı!Avustralya ile Fransa arasındaki denizaltı anlaşmasının iptali konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarına tepki gösteren Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkesine yönelik "aşağılamaları" ve "hakaretleri" kabul etmeyeceğini belirtti.
2.11.2021Dünya
Avustralya Başbakanı'nda kendisine 'yalancı' diyen Macron’a yanıt
Avustralya Başbakanı'nda kendisine 'yalancı' diyen Macron’a yanıtFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, denizaltı anlaşmasının iptali konusunda "yalan söylemekle" itham ettiği Avustralya Başbakanı Scott Morrison iddiaları reddetti.
1.11.2021Dünya
Macron: Avustralya Başbakanı yalan söyledi
Macron: Avustralya Başbakanı yalan söylediFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, denizaltı anlaşmasının iptali konusunda Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini açıklayan Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un yalan söylediğini iddia etti.
1.11.2021Dünya
Çin istemişti, Avustralya Digicel Pasific'i satın alıyor
Çin istemişti, Avustralya Digicel Pasific'i satın alıyorAvustralya hükümeti ile telekomünikasyon şirketi Telstra, ortak bir girişimle Digicel Pasific telekom şirketini satın alıyor.
25.10.2021Dünya
NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Türkiye detayı: Önemli rol oynadı
NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Türkiye detayı: Önemli rol oynadıNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin savunma bakanlarının yeni ve kapsayıcı bir savunma planını onayladığını, ittifakın kabiliyet hedefleri üzerinde uzlaştığını, Rusya ve Afganistan gibi konuları ele aldıklarını belirterek, "Özellikle ABD ve diğer müttefiklerin gerektiğinde Afganistan'daki terör gruplarını uzaktan vurma imkanı bulunuyor." dedi.
21.10.2021Dünya
NATO: Fransa-ABD krizinin ittifakta çatlak yaratmasını istemiyor
NATO: Fransa-ABD krizinin ittifakta çatlak yaratmasını istemiyorNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avustralya'nın Fransa yerine ABD'den denizaltı alma kararı ve ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki "AUKUS" anlaşması sonrası ortaya çıkan ABD-Fransa anlaşmazlığının NATO'da çatlak yaratmaması gerektiği uyarısında bulundu.
7.10.2021Dünya
Fransa’nın geri çağırdığı Avustralya Büyükelçisi geri dönüyor
Fransa’nın geri çağırdığı Avustralya Büyükelçisi geri dönüyorFransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, denizaltı anlaşmasının iptali nedeniyle Avustralya'ya tepki olarak geri çağırdıkları Canberra Büyükelçisi Jean-Pierre Thebault’un, Avustralya’ya geri döneceğini açıkladı.
7.10.2021Dünya
Fransa geri çağırmıştı! Büyükelçi yeniden Avustralya’ya dönüyor
Fransa geri çağırmıştı! Büyükelçi yeniden Avustralya’ya dönüyorFransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, denizaltı anlaşmasının iptali nedeniyle Avustralya'ya tepki olarak geri çağırdıkları Canberra Büyükelçisi Jean-Pierre Thebault’un, Avustralya’ya geri döneceğini açıkladı.
7.10.2021Dünya
Johnson'dan AB'yi kızdıracak AUKUS açıklaması
Johnson'dan AB'yi kızdıracak AUKUS açıklamasıİngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD ve Avustralya’yla kurdukları AUKUS adlı yeni güvenlik iş birliğinin, AB dışında neler başarabileceklerinin önemli bir örneği olduğunu belirtti.
6.10.2021Dünya
Denizaltı krizinin ardından ilk yüz yüze görüşme!
Denizaltı krizinin ardından ilk yüz yüze görüşme!Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris'te bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.
5.10.2021Dünya
AB'den ABD'ye yeşil ışık: Taahhüdümüzü yineledik
AB'den ABD'ye yeşil ışık: Taahhüdümüzü yineledikAvrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD Başkanı Joe Biden ile savunmadan ticaret ve teknoloji ortaklığına kadar birçok konuda iyi bir telefon görüşmesi yaptığını, birlikte ilerlemeye olan taahhütlerini yinelediklerini bildirdi.
4.10.2021Dünya
Son dakika... Türkiye korkusuna karşı ortak ittifak! İngiliz basını Avrupa'daki paniği yazdı
Son dakika... Türkiye korkusuna karşı ortak ittifak! İngiliz basını Avrupa'daki paniği yazdıSon dakika haberlere göre, ünlü İngiliz basın kuruluşu Economist, en son karşısında sürekli güç kaybettiği Türkiye'ye karşı yanına İtalya'yı almaya çalışan Yunanistan'ın, Fransa ile yakınlaşmasını yazdı. Economist, 'Türkiye'nin atabileceği adımların yarattığı korku'nun, yeni bir cephe oluşturduğunu anlattı.
2.10.2021Dünya
Son dakika haberleri: Gürcistan'da seçim günü! Döner dönmez tutuklandı...
Son dakika haberleri: Gürcistan'da seçim günü! Döner dönmez tutuklandı...Facebook hesabından yaptığı açıklamayla sadece Gürcistan'da değil tüm dünyada gündeme oturan Eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, yerel seçimler için ülkesine döneceğini açıklamıştı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı olduğu için yıllardır ülkesine dönemeyen Saakaşvili, bugün için bilet aldığını duyurmuştu. Eski Devlet Başkanı ülkeye girer girmez tutuklandı. Rusya ve Avrasya Araştırmacısı Ümit Nazmi Hazır, "Saakaşvili’nin Gürcistan’a dönmesi de sorun, dönmemesi de sorun" derken, Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Dış Politika Uzmanı Emrah Kaya da, eski Devlet Başkanı'nın geri dönüşüyle birlikte yaşanabilecek iki olasılığa dikkat çekti.
2.10.2021Dünya
Uzmanlar açıkladı: AUKUS'la dünya düzeni değişiyor...
Uzmanlar açıkladı: AUKUS'la dünya düzeni değişiyor...2016 yılında Fransa, Avustralya'yla birlikte stratejik kapsamı nedeniyle 'yüzyılın sözleşmesi' diye adlandırılan 56 milyar Euro'luk bir sözleşme imzaladı. Ancak Avustralya, ABD ile AUKUS Paktı'nı imzalamasının ardından Fransa'yla yaptığı ihaleyi iptal ettiğini açıkladı. Avustralya'nın Fransa'yla yaptığı sözleşmeyi fesh edip ABD'yle AUKUS Paktı'nı imzalaması, büyük bir krize sebep oldu. Peki Paris, Washington ve Canberra arasında yaşanan kriz ABD ve Fransa ilişkilerini nasıl etkiledi? Türkiye'ye yansıması olacak mı? İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Burak Samih Gülboy ve Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Küntay, krizi ve olası küresel etkilerini yorumladı.
29.09.2021Dünya
Son dakika: Şehir merkezinde alarm... Gökdelenlerin arasında dehşete düşüren görüntü!
Son dakika: Şehir merkezinde alarm... Gökdelenlerin arasında dehşete düşüren görüntü!Kent merkezinde yapılan anonstan kısa süre sonra bir gürültü duyuldu. Ardından son hız alçak uçuş yapan bir jet gökdelenlerin arasından geçerken görüldü. Kent sakinleri dehşeti düşerken görüntüler akıllara 11 Eylül saldırılarını getirdi.
26.09.2021Dünya
Quad zirvesinde "Asya'da güç dengesi oluşturma" hedefi
Quad zirvesinde "Asya'da güç dengesi oluşturma" hedefi Uzmanlar, ABD'nin ev sahipliğinde Quad ülkeleri  liderlerini buluşturan zirvenin, Çin'in bölgesel faaliyetlerine karşı "Asya'da  güç dengesi oluşturma" hedefi taşıdığını savunuyor.
26.09.2021Dünya
Avustralya, BM'den koronavirüsün kaynağının araştırılmasını istedi
Avustralya, BM'den koronavirüsün kaynağının araştırılmasını istediAvustralya Başbakanı Scott Morrison, "bir sonrakinin yaşanmasını önlemek için" yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kaynağına ilişkin Birleşmiş Milletler'den bağımsız bir soruşturma istedi.
25.09.2021Dünya
Beyaz Saray'da kritik toplantı! İlk kez bir aradalar...
Beyaz Saray'da kritik toplantı! İlk kez bir aradalar...ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya arasında kurulan ve Hint-Pasifik bölgesinde "Çin'i dengelemeye" yönelik bir oluşum olarak değerlendirilen Quad'ın ilk yüz yüze buluşması Washington'da başladı.
24.09.2021Dünya
Çin medyası ABD, İngiltere ve Avustralya'ya ateş püskürüyor
Çin medyası ABD, İngiltere ve Avustralya'ya ateş püskürüyorÇin basını, AUKUS adlı yeni güvenlik iş birliği kapsamında ABD, İngiltere ve Avusturalya arasındaki nükleer enerjili denizaltı projesine tepki gösterdi.
23.09.2021Dünya
Avrupa Birliği, ABD ile diyalog başlatmak istiyor
Avrupa Birliği, ABD ile diyalog başlatmak istiyorAvrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik  Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ABD Dışişleri Bakanı Anthony  Blinken ile görüşerek güvenlik ve savunma alanında taraflar arasında diyalog başlatılmasını istediği bildirildi.
23.09.2021Dünya
Fransa Savunma Bakanı Parly yuhalandı!
Fransa Savunma Bakanı Parly yuhalandı!Fransa Savunma Bakanı Parly, Avustralya'nın Paris'le olan denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile anlaşmasının yol açtığı kriz hakkında Senato'da açıklama yaparken yuhalandı.
23.09.2021Dünya
Son dakika haberler: Tek kare fotoğraf damga vurdu! Dünya şaşkın...
Son dakika haberler: Tek kare fotoğraf damga vurdu! Dünya şaşkın...Son dakika haberlere göre, tarihi krizin ardından ilk görüşme 30 dakika sürdü, ABD her zamanki gibi 'özür dilemeden özür diledi!'. Ayrı açıklama yerine yapılan ortak açıklamada ise görüşme talebinin Biden'dan geldiği özellikle vurgulandı.
23.09.2021Dünya
‘Soğuk savaş başlamış...’
‘Soğuk savaş başlamış...’Avrupalıların çoğunun ABD ile Çin ve Rusya arasında yeni bir soğuk savaşın başladığını düşündüğü ortaya çıktı.
23.09.2021Dünya
Son dakika... Dünyayı değiştiren büyük kumar: AUKUS!
Son dakika... Dünyayı değiştiren büyük kumar: AUKUS!Nükleer güçten önce nükleer silaha kavuşacak ilk ülke, tüm dünyada dengeleri kökünden değiştiriyor. Çin'e karşı girişilen hamleyle artık kesin olan tek bir şey var: Çok daha büyük bir gerilimin yaşanacağı bir döneme giriliyor!
22.09.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Aukus ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.