Bab

Bab

Son dakika BAB haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan BAB gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan BAB haber sayfamızda...

Bab

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.585 bab haberi bulunmuştur.
Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar Hangileridir?
Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar Hangileridir?Coğrafya biliminin alanına giren bazı konular günlük yaşamın da çok içinde olan konulardır. Sadece okulda okutulan bir ders olmanın çok ötesindedir. Coğrafyanın konusu olan akarsular, belki de her gün evimizin yanından akıp giden bir nehir olabilmektedir. Ya da İstanbul'un eşsiz güzellikteki Boğaz'ını vapurla geçerken bizlere o vakitler sıkıcı gelen coğrafya dersini gülümseyerek hatırlamaktayız. Boğazlar ve kanallar kavramları elbette çok yabancı gelmese de bilgilerimizi tazelemek ihtiyacı hissedebilmekteyiz. Çünkü televizyon haberlerinde, gazete ve dergilerde boğazlar ve kanallar konusu ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. İşte merakla okuyacağınız dünyadaki önemli boğazlar, dünyadaki önemli kanallar ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.
17.06.2021Eğitim
Son dakika... DEAŞ'a eş zamanlı operasyon: 13 gözaltı
Son dakika... DEAŞ'a eş zamanlı operasyon: 13 gözaltıGelen son dakika haberine göre; El Bab, Cerablus ve Azez’de DEAŞ terör örgütü adına faaliyet yürüten ve örgüte maddi destek sağlayan 13 örgüt mensubu gözaltına alındı.
14.06.2021Gündem
Rad Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Rad Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiKur’an-ı Kerimde yer alan sureler hem buradaki sıralanışa hem de indirilme sırasına göre numaralandırılmaktadır. Bu bağlamda, Rad Suresi Kur’an-ı Kerim’in 13. Suresi olarak bilinmektedir. Toplam 43 ayet-i kerimesi bulunan surenin Mekke içeriği Mekke’de nazil olan diğer sureler ile benzerlik göstermektedir. İndirme sırasına göre Rad Suresinin önünde Muhammed Suresi, arkasında ise Rahman Suresi yer almaktadır. Surenin ismi 13. ayette bahsedilen “ra’d” sözcüğünden gelmektedir. Bu bağlamda Rad teriminin kelime anlamı gök gürültüsü manasına gelmektedir.
8.06.2021Sureler
Maide Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Maide Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiMaide süresi Medine’de indirildi. Sürenin 3.ayeti ise Mekke’ de nazil olmuştur.
8.06.2021Sureler
İsrail polisi meyve suyuna "Kudüs İntifadası" adını veren Filistinliyi gözaltına aldı
İsrail polisi meyve suyuna "Kudüs İntifadası" adını veren Filistinliyi gözaltına aldıİsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te, ücretsiz dağıtmak üzere hazırladığı meyve suyuna "Kudüs İntifadası" adını veren Filistinli bir genci gözaltına aldı.
7.06.2021Dünya
Sabancı’nın kitap tavsiyeleri
Sabancı’nın kitap tavsiyeleriDostlarının “Kitap kurdu” olarak adlandırdığı Pınar Sabancı, sosyal medya hesabından kitap seçimlerini paylaşmaya devam ediyor.
20.05.2021Cadde
Kelly Craft CNN TÜRK’e konuştu: Türkiye’nin adımı ezber bozar
Kelly Craft CNN TÜRK’e konuştu: Türkiye’nin adımı ezber bozarAmerika'nın eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft CNN TÜRK’e konuştu. Craft, İsrail-Filistin geriliminden Türkiye-Mısır temaslarına kadar birçok konuyu değerlendirdi. "Türkiye'nin bu adımı Orta Doğu'da ezber bozar" dedi. Hilken Doğaç Boran'ın özel röportajı.
14.05.2021Haberler
Kelly Craft CNN TÜRK’e konuştu: Türkiye’nin adımı ezber bozar
Kelly Craft CNN TÜRK’e konuştu: Türkiye’nin adımı ezber bozarAmerika'nın eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft CNN TÜRK’e konuştu. Craft, İsrail-Filistin geriliminden Türkiye-Mısır temaslarına kadar birçok konuyu değerlendirdi. "Türkiye'nin bu adımı Orta Doğu'da ezber bozar" dedi. Hilken Doğaç Boran'ın özel röportajı.
14.05.2021Dünya
İdlib’de roketli saldırı! Teğmen Alp şehit 4 asker yaralı
İdlib’de roketli saldırı! Teğmen Alp şehit 4 asker yaralıTürkiye’den İdlib’e doğru yola çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) araç konvoyuna Bab el Hava Sınır Kapısı ile Kefr Lusin ilçesi arasında roketli saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda, Piyade Teğmen Osman Alp (30) şehit oldu, dört asker yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), saldırının Bahar Kalkanı Harekatı bölgesinde ikmal konvoyuna yönelik gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamada, saldırı sonrası bilinen hedeflerin ateş altına alındığı belirtildi.
12.05.2021Gündem
Harname (Eşekname) - Şeyhi
Harname (Eşekname) - ŞeyhiŞeyhi divam edebiyatı şairidir. Asıl adı Yûsuf Sinân olan Şeyhînin asıl mesleği doktorluktur bu sebeple Hekîm Sinân adıyla şöhret kazanan bu büyük şâir Hacı Bayrâm-ı Velî'ye yakınlığı sebebiyle Şeyhî lakabını almış ve böyle tanınmıştır. Şeyhî, kaside ve mesnevide zamanının en ileri gelen şâiri idi. Köyünde uğradığı saldırı üzerine Harnâme (Eşeknâme) isimli mesneviyi yazar. Bu eser ilk fabl türünde eserlerin başında gelir.
10.05.2021Şiirler
'Kapı' Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'kapı' Yanıtları
'Kapı' Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'kapı' YanıtlarıBaşta ev ve iş yerleri olmak üzere tüm binalarda giriş çıkışı sağlayan bölmelere kapı denir. Eski Türkçe bir sözcük olan kapı, 10. ve 11. yüzyılda ''kapuğ'' ve ''kapığ'' şeklinde yazılırdı. Çengel ve kare bulmacalarda sıklıkla sorulan kapı sorusunun birden fazla yanıtı bulunuyor. Kapı bulmaca cevabı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
6.05.2021Eğitim
Son dakika... Suriye'nin Cerablus ilçesinde bombalı terör saldırıları!
Son dakika... Suriye'nin Cerablus ilçesinde bombalı terör saldırıları!Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ilçesinde iki ayrı noktada eş zamanlı gerçekleştirilen bombalı terör saldırılarında ilk belirlemelere göre 1 çocuk öldü, 20 sivil yaralandı.
27.04.2021Dünya
Son dakika... İsrail , Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere saldırılarına devam ediyor!
Son dakika... İsrail , Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere saldırılarına devam ediyor!İsrail ordusu, işgal altındaki Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın kapılarından Şam Kapısı'ndan çekilmesinin ardından orada bulunan Filistinlilere sert müdahalede bulundu.
25.04.2021Dünya
Yollar şiiri - Ahmet Haşim
Yollar şiiri - Ahmet HaşimAhmet Haşim'in şiirine baktığımızda şiir anlayışının “Sanat, sanat içindir.” olduğunu görmekteyiz. Bütün bu niteIikIer göz önünde buIunduruIduğunda bu metnin Batı Etkisindeki Türk Edebiyatı Dönemine ait oIduğu anIaşıImaktadır. Şairin etkiIendiği akım, şiirin diIi, konusu ve biçimseI özeIIikIerine bakınca da bu metnin, Fecr-i Âti edebiyatı ürünü oIduğu anIaşıImaktadır. İşte yollar şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler
Tanzimat şiirleri
Tanzimat şiirleriKonulardaki büyük değişikliğe karşın, Tanzimat şiiri teknik bakımdan Divan şiirinden çok ayrılamamıştır. Hece ölçüsüne verilen yer artmış da olsa daha çok aruz kullanılmıştır. Yeni nazım biçimlerinin yanında Divan nazmının özellikle gazel, terkib-i bent, kıta biçimleri ve edebi sanatları da görülmektedir.Tanzimat dönemi şairleri dili yalınlaştırmaya çalışmış, konuşma dili ve anlatımına yönelmişlerdir. Biçim bakımından olduğu kadar, konu bakımından da eski şiirden uzaklaşmaya çalışmışlardır. Özellikle Tanzimat'ın Şinasi, Namık Kemal ve Ziya Paşa'dan oluşan ilk kuşağının şiirlerinde uygarlık, hak, adalet, yasa, özgürlük, vatan gibi toplumsal konular ağır basar. İkinci kuşağın Recaizade Ekrem, Abdülhak Hamit gibi önde gelen şairleri ise Tanrı, madde, ruh gibi fizik ötesi konulara yönelerek bu konuları ikinci plana atmışlardır.
7.04.2021Şiirler
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan BM'ye 'Suriye' mesajı
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan BM'ye 'Suriye' mesajıABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerine seslenerek, "Farklılıklarımıza rağmen bu insanlara yardım etmek için bir yol bulmalıyız, bu bizim sorumluluğumuz ve yerine getirmezsek bize yazıklar olsun." dedi.
29.03.2021Dünya
Ayhan Küçükboyacı (Balık Ayhan) kimdir? Balık Ayhan aslen nereli kaç yaşında?
Ayhan Küçükboyacı (Balık Ayhan) kimdir? Balık Ayhan aslen nereli kaç yaşında?Demet ve Alişan'la Sabah Sabah programının bugünkü konuğu olan Balık Ayhan lakaplı Ayhan Küçükboyacı hakkında araştırmalar devam ediyor. Sanatçının hayatı ve kariyeri hakkındaki bilgilerin yanı sıra aile hayatı ve yaşamı da araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki Balık Ayhan kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? İşte hayatı ve biyografisi...
25.03.2021Cadde
Rusya'dan Türkiye açıklaması: Teklif ilettik
Rusya'dan Türkiye açıklaması: Teklif ilettikRusya Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, Suriye’de İdlib ve Halep şehirlerinde bazı kontrol noktalarının insani durumun zorlaştığı gerekçesiyle yarından itibaren açılmasını teklif ettiğini bildirdi.
23.03.2021Dünya
Son dakika... Rusya ve Suriye’den tehlikeli atak! İşte yeni hedef
Son dakika... Rusya ve Suriye’den tehlikeli atak! İşte yeni hedefTürkiye’nin Suriye’de güvenli hale getirdiği alanlara yönelik Rusya’nın denetimindeki bölgelerden ciddi bir saldırı artışı yaşanıyor. Fırat Kalkanı bölgesindeki El Bab ve Cerablus’a yapılan balistik füze saldırılarını, Tel Rıfat’tan Kilis’e atılan roketler takip ederken, önceki gün de Rusya ve Suriye, İdlib’de dört farklı noktayı ağır şekilde bombaladı.
23.03.2021Gündem
Babında Ne Demek? Tdk'ya Göre Şaka Babında Ve Hatırlatma Babında Kelimeleri Ne Anlama Gelir?
Babında Ne Demek? Tdk'ya Göre Şaka Babında Ve Hatırlatma Babında Kelimeleri Ne Anlama Gelir?Bab kelimesi hem Türkçe hem de Arapça sözlüklerde yer alan bir kelimedir. Arapça anlamı kapıdır ve ''Bap'' şeklinde de yazılır. Türkçede ise daha çok isimlerden sonra ve ''babında'' şeklinde kullanılır. Günlük konuşmalarda da sıklıkla telaffuz edilen bu kelimenin sözlük anlamı, birçok kişi tarafından merak ediliyor. TDK'ya göre şaka babında ve hatırlatma babında kelimeleri ne anlama gelir? Örnek cümleler ile birlikte derledik.
23.03.2021Eğitim
Ateşin üzerine döktüğü benzinin parlamasıyla yanarak öldü
Ateşin üzerine döktüğü benzinin parlamasıyla yanarak öldüSuriye’nin El Bab kentinde evinde ateşin üzerine döktüğü benzinin parlamasıyla yaralanıp Gaziantep'e getirilerek tedaviye alınan Şehe El Ahmet (37), kurtarılamadı. Yapılan otopsi sonrası ailesi tarafından defnedilmek üzere Suriye'ye götürüldü.
17.03.2021Gündem
Milliyet'te Gündem (15 Mart 2021)
Milliyet'te Gündem (15 Mart 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları;
15.03.2021Haberler
Son Dakika: Cerablus ve El Bab'da füze saldırısı! MSB paylaştı: Yaralılar var
Son Dakika: Cerablus ve El Bab'da füze saldırısı! MSB paylaştı: Yaralılar varGelen son dakika haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı, Halep'te Kuveyris Havaalanı'dan ateşlenen füzelerin, Cerablus ve El Bab'daki sivil yerleşim yerlerini hedef aldığını ve yaralıların olduğunu bildirdi.
15.03.2021Gündem
Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerine balistik füze saldırısı
Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerine balistik füze saldırısıSuriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya balistik füze saldırısı düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı'dan Suriye'de Rejim kontrolünde bulunan Halep’teki Kuveyris Havaalanı’dan ateşlenen ÇNRA ve balistik füzeli saldırılarla ilgili açıklama geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklama, 'Cerablus ve El Bab ilçelerindeki sivil yerleşim yerleri ile akaryakıt tankerlerinin park noktalarını hedef almıştır. Sivil yaralılar bulunmaktadır.' denildi.
14.03.2021Haberler
Son dakika... Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab'a füze saldırısı!
Son dakika... Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab'a füze saldırısı!Gelen son dakika haberine göre; Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya balistik füze saldırısı düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı'dan Suriye'de Rejim kontrolünde bulunan Halep’teki Kuveyris Havaalanı’dan ateşlenen ÇNRA ve balistik füzeli saldırılarla ilgili açıklama geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklama, 'Cerablus ve El Bab ilçelerindeki sivil yerleşim yerleri ile akaryakıt tankerlerinin park noktalarını hedef almıştır. Sivil yaralılar bulunmaktadır.' denildi.
14.03.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

suriyecerablusisrailŞiirEl Bab

Bab ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.