Bm Kadın Birimi

Bm Kadın Birimi

Son dakika BM Kadın Birimi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan BM Kadın Birimi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan BM Kadın Birimi haber sayfamızda...

Bm Kadın Birimi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 183 bm kadın birimi haberi bulunmuştur.
Mor mürekkepli hikâye
Mor mürekkepli hikâye Milliyet Sanat mart sayısında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kapağına, Türk sanat tarihinde kadının ve emeğin mücadele hikâyesini taşıyor.
4.03.2024 Kültür Sanat
1.3 milyon çocuğa aşılama
1.3 milyon çocuğa aşılama Birleşmiş Milletler ve kuruluşları, 6 Şubat depremleri sonrası Türkiye’nin insani yardım ve toparlanma çalışmalarını desteklemek üzere ilk günden bu yana sahada faaliyette buluyor. Depremlerin yıl dönümünde de Türkiye ile dayanışma içinde çalışmaya devam kuruluşların, bölgede geniş kapsamlı çalışmalarını sürdürüyor.
6.02.2024 Gündem
Cinsiyet eşitliğine 286 yıl daha var!
Cinsiyet eşitliğine 286 yıl daha var! BM’nin verilerine göre, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık devam ederse 2030 yılına kadar 340 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu aşırı yoksulluk içinde yaşayacak. Cinsiyet eşitliğine ulaşmak için ise 286 yıl daha gerekecek...
5.12.2023 Gündem
Mücadelenin önünde ‘engel’ kalmasın
Mücadelenin önünde ‘engel’ kalmasın Şiddete maruz kalan engelli kadın ve kız çocuklarının yaşadığı zorluklar, kadına şiddetle mücadelede daha kapsayıcı politikalara olan ihtiyaca işaret ediyor... Avukat Özlem Kara, “Şiddet önleme merkezlerinin fiziksel erişilebilirlikleri ve görev yapan uzmanların engelli farkındalığına sahip olması zorunlu” diyor...
3.12.2023 Gündem
Şiddeti önlemenin 10 yolu
Şiddeti önlemenin 10 yolu BM Kadın Birimi, dünya çapında 70 sivil toplum kuruluşuyla birlikte çalışarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önlemede etkili 10 yol belirledi...
1.12.2023 Gündem
Şiddetin psikolojik etkileriyle mücadele
Şiddetin psikolojik etkileriyle mücadele Kadına yönelik şiddet, kadınların yaşam hakkını, vücut bütünlüğünü, sosyal ve kamusal alandaki varlığını tehdit etmesinin yanı sıra mağdurların ruhsal açıdan da yaralanmalarına yol açıyor... Türkiye Psikiyatri Derneği Kadın Ruh Sağlığı Çalışma Birimi üyesi Doç. Dr. Münevver Hacıoğlu Yıldırım, şiddete maruz kalmanın duygusal ve psikolojik etkilerini ve baş etme yollarını anlattı...
30.11.2023 Gündem
Dayanışma ile daha güçlüyüz
Dayanışma ile daha güçlüyüz Bu yıl #BahanesiYok sloganıyla vurgulanan kampanya tanıtımında konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landurt, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için Türkiye’ye destek olmayı sürdüreceklerini söyledi. UN Women Türkiye Ülke Direktörü Varbanova da yasaların kararlılıkla uygulanmasının önemine işaret etti ve mağdurların yardım istememesinin ardında utanç, damgalama, kurumlara olan güven eksikliği olduğunu söyledi.
26.11.2023 Gündem
Şiddeti önlemek için birleşin!
Şiddeti önlemek için birleşin! Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile başlayan 16 Günlük Aktivizm Kampanyası’nı Milliyet okurları için kaleme aldı: “Sizi kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali olduğunu ve asla bir gerekçesi olamayacağını ifade ederken, yüksek sesle ve açıkça #BahanesiYok demeye çağırıyoruz.”
25.11.2023 Gündem
Şiddetin bahanesi yok
Şiddetin bahanesi yok BM Kadın Birimi bu yılki kampanyasını #BahanesiYok sloganıyla yürütüyor. Kampanya kadına yönelik şiddete hiçbir koşulda, hiçbir yerde ve hiçbir zaman müsamaha gösterilemeyeceğini vurguluyor...
25.11.2023 Gündem
Kız çocukları için gelecek inşa ediyor
Kız çocukları için gelecek inşa ediyor İş insanı Suna Kıraç'ın eğitim alanındaki çabalarını ve vizyonunu yaşatmak amacıyla Suna ve İnan Kıraç Vakfı çatısı altında 2021 yılında kurulan "Suna'nın Kızları", ikinci yılını geride bıraktı.
20.11.2023 Ekonomi
‘Kadınlar için el ele’ projesi
‘Kadınlar için el ele’ projesi Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ile akaryakıt dağıtım sektöründe bir ilke imza atan OPET, “Eşitsek Fark Eder” projesini başlattı. Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) etkin bir şekilde uygulanmasını hızlandıracak olan OPET, dört aşamadan oluşacak proje kapsamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı’nı oluştururken yaklaşık 16 bini bulan akaryakıt istasyonu çalışanlarına ve paydaşlarına “temel toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri” verecek.
12.11.2023 Gündem
Teknoloji üssü hedefiyle yatırıma devam
Teknoloji üssü hedefiyle yatırıma devam "Türkiye'yi dünyanın beyaz eşya üretiminde teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyoruz. Ar-Ge ve dijitalleşmeye yapılacak yatırımlar ve bu kapsamdaki devlet teşvikleri uluslararası rekabette daha da öne çıkmamızı sağlayacak..."
10.11.2023 Milliyet Executive
Sürdürülebilirlik için güçlü kadın
Sürdürülebilirlik için güçlü kadın Güzellik ve bakım sektöründe sürdürülebilirliği amaçlayan Watsons Türkiye, bugünlerde “Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Zirvesi”ne hazırlanıyor.
16.10.2023 Ekonomi
Kadın bayileriyle dünyaya ilham verdi
Kadın bayileriyle dünyaya ilham verdi Beko, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 kadın bayi hedefine ulaştı. Arçelik Türkiye Genel Müdürü Dinçer, kadın bayi oranını 2026’ya kadar yüzde 25’e yükseltmeyi istediklerini ve bu hedefin dünya kadınlarına da ilham verdiğini söyledi.
14.10.2023 Ekonomi
Hiçbir ülke kadına şiddeti bitiremedi
Hiçbir ülke kadına şiddeti bitiremedi BM Kadın Birimi’nin 2023 raporuna göre, hiçbir ülke yakın partner şiddetini tamamen ortadan kaldıramadı. Raporda, kadınların güçlenmesi için yıllık ek 360 milyar dolara ihtiyaç duyulduğu çağrısı yapıldı.
11.09.2023 Dünya
Bakan Göktaş açıkladı! Erken yaşta evliliklerle mücadele için 25 ilde eylem planı
Bakan Göktaş açıkladı! Erken yaşta evliliklerle mücadele için 25 ilde eylem planı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 25 ilde 'Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele İl Eylem Planı' uygulandığını söyledi.
4.09.2023 Gündem
Kadınlar iş fikirleriyle EXPO sahnesinde
Kadınlar iş fikirleriyle EXPO sahnesinde Avrupa ve Orta Asya’dan 23 kadın girişimci, gıda sektöründen tekstile, el sanatlarından çevrimiçi hizmetlere geniş bir yelpazede iş fikirlerini yatırımcılara sunmak üzere EXPO Capital Quest etkinliğinde İstanbul’da bir araya geldi.
10.07.2023 Gündem
‘Kadınlar için eşit oyun alanı yok’
‘Kadınlar için eşit oyun alanı yok’ BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El-Yassir, kadın girişimcilerin çok fazla engellerle karşılaştıklarına dikkat çekerek, ‘Eşitlik fikrinden bahsediyorsak dışarıda, erkekler ve kadınlar için eşit bir oyun alanı bulunmuyor’ dedi.
10.07.2023 Gündem
Eşitliği sağlayacak değişime ihtiyaç var
Eşitliği sağlayacak değişime ihtiyaç var Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) tarafından hazırlanan “Siyasette Kadın 2023” haritası, kadınların siyasete katılımının eşitlikten hala çok uzakta olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Haritaya göre, dünya genelinde daha fazla kadın politikada karar alma sürecinde yer alıyor ama toplumsal cinsiyet eşitliği hala sağlanamadı.
27.03.2023 Ekonomi
Depremzede kadınların üç ihtiyacı: Mahremiyet, güvenlik, hijyen
Depremzede kadınların üç ihtiyacı: Mahremiyet, güvenlik, hijyen BM Kadın Birimi ile medya partneri olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlık yapıyorduk. Tema “Cinsiyet eşitliği için inovasyon ve teknoloji” idi ama deprem bütün dengeleri değiştirdi. Biz de rotamızı değiştirdik, İslahiye’ye geldik. Sosyal marketi ziyaret ederek bölgedeki kadın ve kız çocuklarının sorunlarını yerinde tespit ettik.
9.03.2023 Gündem
Temel ihtiyaca erişim daha zor
Temel ihtiyaca erişim daha zor Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Deprem bölgelerinde kadınlar ve kız çocukları için sahada olan BM Kadın Birimi Türkiye Ofisi, kadın ve kız çocuklarının temel hizmetlere erişimde zorluklarla karşılaştıklarına dikkat çekti.
8.03.2023 Gündem
Onlar üretecek dünya giyecek
Onlar üretecek dünya giyecek Türk, Afgan ve Suriyeli kadınların kurduğu SADA Kadın Kooperatifi, İzlanda’nın en büyük dış giyim firmalarından ‘66°North’ ile güçlerini birleştirdi. Ürünler dünyanın her yerindeki 66°North’un mağazalarında satılacak.
25.12.2022 Gündem
Kadına şiddete karşı ‘tek ses’
Kadına şiddete karşı ‘tek ses’ BM Kadın Birimi Türkiye’nin, yakın partner şiddetine karşı hayata geçirdiği ‘SheSaidNo’ kampanyası sosyal medyada kısa sürede 2.5 milyon kişiye ulaştı.
23.12.2022 Gündem
Yakın partner şiddetine karşı tüm dünyaya çağrı
Yakın partner şiddetine karşı tüm dünyaya çağrı UN Women, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar süren, ‘16 Günlük Aktivizm Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası’ kapsamında bu yıl yakın partner şiddetine odaklanıyor.
15.12.2022 Milliyet Executive
Yakın partner şiddetine sen de hayır de!
Yakın partner şiddetine sen de hayır de! Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), “16 Günlük Aktivizm Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası” kapsamında bu yıl herkesi yakın partner şiddetine “hayır” demeye çağırıyor.
1.12.2022 Milliyet Enerji

Benzer Haber Etiketleri

Bm Kadın Birimi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.