Deniz Kaplumbağası

Deniz Kaplumbağası

Son dakika deniz kaplumbağası haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan deniz kaplumbağası gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan deniz kaplumbağası haber sayfamızda...

Deniz Kaplumbağası

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 347 deniz kaplumbağası haberi bulunmuştur.
Caretta Tuba’nın izinde
Caretta Tuba’nın izindeİztuzu’ndan çıkıp Adriyatik sularına açılan caretta Tuba’nın rekora koşan yolculuğunu, DEKAMER Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska’dan dinledik
9.01.2022Pazar
Nesli Tükenen Hayvanlar ve Nedenleri 2022: Dünyada ve Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Nelerdir?
Nesli Tükenen Hayvanlar ve Nedenleri 2022: Dünyada ve Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Nelerdir?Dünya üzerinde pek çok hayvan türü bulunmaktadır. Doğal dengede hayvanların ve bitkilerin önemli oldukça çoktur. Ancak bunlardan bazılarının nesli tükenmekle karşı karşıya kalırken bazılarının nesli tamamen tükenmiştir. Doğal afetler, kimisi insanlığın dünyada var oluşundan önce kimisi de insanoğlunun aşırı avlanması, nüfus ve şehirleşmenin giderek artmasıyla dünya üzerinde nesli tükenmiş hayvanlar bulunur. Dünyada ve Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2022Yaşam
Akdeniz’in kırmızı listesi
Akdeniz’in kırmızı listesiSualtı Belgesel Yönetmeni ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan, Akdeniz’deki biyoçeşitliliğin kaybına dikkat çekmek amacıyla nesli yok olma tehdidi altındaki 62 denizel türden 22’sini fotoğrafladı.
12.12.2021Pazar
Uydu takip cihazlı 2 caretta caretta denize uğurlandı
Uydu takip cihazlı 2 caretta caretta denize uğurlandıAntalya'nın Serik ilçesi Belek turizm bölgesinde, 'Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi'nin 22'nci Taraflar Konferansı (COP 22) kapsamında, caretta caretta'ların denize bırakıldığı program düzenlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı, DEKAMER Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska ve yurt dışından bazı misafirler programa katıldı.
9.12.2021Gündem
Uydu takip cihazlı 2 caretta caretta denize uğurlandı
Uydu takip cihazlı 2 caretta caretta denize uğurlandıAntalya'nın Serik ilçesi Belek turizm bölgesinde düzenlenen, 'Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi'nin 22'nci Taraflar Konferansı (COP 22) kapsamında, caretta caretta'ların denize bırakıldığı program düzenlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı, DEKAMER Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska ve yurt dışından bazı misafirler programa katıldı.
9.12.2021Gündem
Akdeniz'de 62 türün nesli tehlike altında
Akdeniz'de 62 türün nesli tehlike altındaAkdeniz'de yüzde 10'u endemik olan 17 bin denizel türden 62'sinin neslinin tehlike altında olduğu kaydedildi. Su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından görüntülenen nesli tehlike altındaki türlerden 22'sinin fotoğrafı, Antalya'da düzenlenen Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi'nin 22'nci Taraflar Konferansı'nda (COP 22) sergileniyor. Bu türlerle ilgili bir de film hazırlandı.
9.12.2021Gündem
Uzman isim açıkladı! Sıcaklık 1 derece artarsa dünyaya dişi gelecekler
Uzman isim açıkladı! Sıcaklık 1 derece artarsa dünyaya dişi geleceklerMuğla'da İztuzu Plajı'ndaki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin (DEKAMER) Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, küresel iklim değişikliği nedeniyle sıcaklıkların 1 derece artması durumunda yumurtadaki caretta carettaların ya öleceğini ya da dişi olarak çıkacağını söyledi.
20.11.2021Gündem
Deniz kaplumbağaları için plastik tehdidi
Deniz kaplumbağaları için plastik tehdidiNesilleri tehdit altında olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) plastik kirliliğinden etkilendiği, ciddi sağlık sorunları ile karşılaştıkları, plastik kirliliğinin yuvalama kumsallarında sıcaklığın artmasına, bunun etkisiyle popülasyona katılan erkek bireylerin azalmasına yol açabileceği belirtildi.
16.11.2021Gündem
Balon balığının tek düşmanı Carettalar
Balon balığının tek düşmanı CarettalarAkdeniz kıyılarını işgal eden en tehlikeli türlerden balon balığı, uzmanları çözüm yolları üretmeye sevk ediyor. Balon balığının oluşturduğu tehlikeyi kamuoyuna daha iyi anlatmak isteyen bilim insanları bir araya gelerek deneyimleri ve bulguları üzerinden bilimsel bir makale hazırladı.
14.11.2021Gündem
Kızıldeniz üzerinden geliyorlar! İstilayı caretta carettalar koruyor
Kızıldeniz üzerinden geliyorlar! İstilayı caretta carettalar koruyorAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, caretta carettaların, Antalya Körfezi'ni Kızıldeniz üzerinden gelen denizanası istilasından koruduğunu söyledi.
6.11.2021Gündem
Sürüngenler Nelerdir? Sürüngen Hayvanların İsimleri Ve Özellikleri
Sürüngenler Nelerdir? Sürüngen Hayvanların İsimleri Ve ÖzellikleriDünya üzerinde birçok sürüngen hayvan bulunmaktadır. Bu sürüngen hayvanların isimleri merak edilmektedir. Sürüngen hayvanların neler olduğunu merak eden kişiler detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadırlar. Özellikle internet sitelerinde sürüngenler ile ilgili birçok bilgi yer almaktadır. Peki sürüngenler nelerdir? Sürüngen hayvanların isimleri ve özellikleri nelerdir? İşte sürüngen hayvanlar ile ilgili tüm detayları derledik.
29.10.2021Evcil Hayvan
Marmara’dan 5 bin metrekare hayalet ağ çıkarıldı
Marmara’dan 5 bin metrekare hayalet ağ çıkarıldıBalıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün iş birliğiyle yürütülen ’Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi’ kapsamında Bandırma İlçesi Dutlimanı Mahallesi açıklarında yaklaşık 5 dönümlük alanı kaplayacak büyüklükte hayalet ağ çıkarıldı.
25.10.2021Gündem
Koruma çalışmaları sonuç verdi; 543 bin 704 yavru caretta caretta denizle buluştu
Koruma çalışmaları sonuç verdi; 543 bin 704 yavru caretta caretta denizle buluştuTarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nün, Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki türler arasında bulunan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları sonuç verdi. Bu yıl 543 bin 704 caretta caretta yavrusu ve 310 bin 160 yeşil deniz kaplumbağa yavrusu denizle buluştu. 2019'da 193 bin 368, 2020'de ise 381 bin 24 caretta caretta yavrusu denize ulaşmıştı.
23.10.2021Haberler
Deniz Kaplumbağası Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?
Deniz Kaplumbağası Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?Deniz kaplumbağası, denizde yaşayan bir canlı türüdür. Son günlerde çok dikkat çeken ve merak edilen bu deniz canlısının günümüzde soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Kaplumbağaya benzer yapısı ile dikkat çeken deniz kaplumbağasının diğer adı ise, caretta carettadır. Deniz kaplumbağası nedir sizler için derledik.
19.10.2021Evcil Hayvan
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştu
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştuAntalya’nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde son yuvanın da açılmasıyla 2021 yılı caretta caretta sezonu kapandı. Bu yıl 124 yuvadan 3 bin 24 yavru caretta caretta, denizle buluşarak zorlu yolculuğuna çıktı.
4.10.2021Haberler
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştu
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştuAntalya’nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde son yuvanın da açılmasıyla 2021 yılı caretta caretta sezonu kapandı. Bu yıl 124 yuvadan 3 bin 24 yavru caretta caretta, denizle buluşarak zorlu yolculuğuna çıktı.
4.10.2021Gündem
Birbirini sahiplenen hayatlar
Birbirini sahiplenen hayatlarHayvanları Koruma Günü vesilesiyle İstanbul’un farklı barınaklarından sahiplenme deneyimi yaşayanlar anlatıyor: O canlara sahiplenerek iyilik ettiğimizi düşünüyoruz ama aslında onlar bize daha çok iyilik ediyorlar
3.10.2021Pazar
Turistler ilgiyle izledi! Anbean takip edilecekler
Turistler ilgiyle izledi! Anbean takip edileceklerAntalya'nın Serik ilçesinde, tedavisi tamamlanan biri yavru 4 caretta caretta kaplumbağası denize bırakıldı.
28.09.2021Gündem
Kaplumbağa temalı uçak 'kaplumbağa sebebiyle' havalanamadı
Kaplumbağa temalı uçak 'kaplumbağa sebebiyle' havalanamadıJaponya'nın en yoğun ikinci havalimanı olan Narita Uluslararası Havalimanı'nda "küçük bir problem" bazı uçuşların rötar yapmasına yol açtı.
28.09.2021Dünya
İskenderun Körfezi tehlike altında!
İskenderun Körfezi tehlike altında!İki hafta önce Suriye’den Akdeniz’e boşalan 15 bin ton petrolün Türkiye kıyılarında 43 kilometrelik alana yayıldığı belirtildi. WWF Akdeniz, kirliliğin deniz kaplumbağaları, yunus, balina ve kıkırdaklı balıkları tehdit ettiğini açıkladı.
14.09.2021Gündem
Samandağ sahilinde petrole bulanmış ölü deniz kaplumbağası bulundu
Samandağ sahilinde petrole bulanmış ölü deniz kaplumbağası bulunduSuriye kaynaklı petrol sızıntısına ilişkin temizlik çalışmalarının yürütüldüğü Hatay'ın Samandağ ilçesi sahilinde, petrole bulanmış ölü deniz kaplumbağası bulundu.
7.09.2021Gündem
Tehlike kapımızda! Türkiye sahillerine ulaştı
Tehlike kapımızda! Türkiye sahillerine ulaştıAkdeniz’e Suriye’deki bir enerji santralinden 15 bin ton petrol karıştı. Sızıntının Hatay Samandağ sahiline ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, “Adana, Mersin ve Antalya kıyıları tehlike altında” uyarısı yaptı. Öte yandan sahilde bazı kişileri kirliliğe ve çalışmalara aldırış etmeden yüzmeyi sürdürdüğü görüldü.
5.09.2021Gündem
Tanem'in ayağını deniz kaplumbağası ısırdı
Tanem'in ayağını deniz kaplumbağası ısırdıAntalya’da babasıyla denize giren Tanem Çetin'in (10) deniz kaplumbağası ısırdı. Hastaneye kaldırılan Çetin'in ayağına dikiş atıldı. Baba Erkin Çetin, kızı dışında 2 kişiyi daha kaplumbağanın ısırdığını söyledi.
2.09.2021Gündem
Bu görüntüler Hatay'dan! Saniye saniye izlediler, telefonlara kaydettiler
Bu görüntüler Hatay'dan! Saniye saniye izlediler, telefonlara kaydettilerHatay'ın Samandağ ilçesi sahilinde, yuvalarından çıkan yeşil deniz kaplumbağası yavrularının mavi sularla buluşma yolculuğu sürüyor.
28.08.2021Haberler
Bu görüntüler Hatay'dan! Saniye saniye izlediler, telefonlara kaydettiler
Bu görüntüler Hatay'dan! Saniye saniye izlediler, telefonlara kaydettilerHatay'ın Samandağ ilçesi sahilinde, yuvalarından çıkan yeşil deniz kaplumbağası yavrularının mavi sularla buluşma yolculuğu sürüyor.
28.08.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Deniz Kaplumbağası ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.