Deyim Örnekleri

Deyim Örnekleri

Son dakika deyim örnekleri haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan deyim örnekleri gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan deyim örnekleri haber sayfamızda...

Deyim Örnekleri

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 62 deyim örnekleri haberi bulunmuştur.
Atasözleri ve Anlamları: Türkçede A'dan Z'ye En Çok Kullanılan Kısa-Uzun Atasözü Örnekleri ve Sözlüğü
Atasözleri ve Anlamları: Türkçede A'dan Z'ye En Çok Kullanılan Kısa-Uzun Atasözü Örnekleri ve SözlüğüAtasözleri ve deyimler dilimizde sıklık duyduğumuz kavramlardan bir tanesidir. Atasözleri ve deyimler her ne kadar birbirine benzetilse de ikisi birbirinden farklı kullanım alanına sahiptir. Atasözleri geçmişten günümüze kadar ulaşan anlamı bakımından mecazlı bir mana kazanan kalıplaşmış sözlerdir. Özelikle atalarımızdan kalan atasözleri toplam ile ilgili inançtan düşünceye, duygudan kültür yapısına kadar pek çok şeyi yansıtır. Toplum tarafından benimsenen atasözleri yüzyıllar boyunca nesilden nesle aktarılmıştır. Anlamları bakımından derin manalar taşır. Dilimizde en çok kullanılan kısa ve uzun atasözü örnekleri hakkında detaylı bilgi almak için sizin için hazırlamış olduğumuz “Atasözleri ve Anlamları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
9.08.2022Eğitim
Deyimler ve Anlamları Sözlüğü: Kısa ve Kalıplaşmış En Çok Kullanılan Deyim Örnekleri ve Anlamları
Deyimler ve Anlamları Sözlüğü: Kısa ve Kalıplaşmış En Çok Kullanılan Deyim Örnekleri ve AnlamlarıKalıplaşmış söz öbekleri olarak da bilinen deyimler kendilerine özgü anlamlar taşır. İfadelerin daha zengin ve kapsamlı aktarılmasına büyük olanak sağlayan deyimler özellikle ilk öğretim derslerinde sıklıkla karşılaşılan konulardan bir tanesidir. Türkçe’de oldukça fazla bulunan deyimlerin birden fazla anlamları bulunmaktadır. Bazı deyimlerin anlamı kolayca anlaşılabilse de bazılarınınkini anlamak zor olabiliyor. Kısa ve kalıplaşmış deyimler, anlamları ve örnekleri için içeriğimize göz atabilirsiniz.
9.08.2022Eğitim
Fink Atmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Fink Atmak İle İlgili Örnek Cümleler
Fink Atmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Fink Atmak İle İlgili Örnek Cümlelerİstediği zaman istediği yerde gönlünün istediği şekilde gezip tozmak ve eğlenmek anlamına gelmektedir. Fink atmak, kişinin şurada burada gönlünce eğlenmesi olarak ifade edilebilir. Toplumda ise fink atmak deyimi, sürekli olarak boş bir şekilde gezmek anlamına gelmektedir. İşte, merak edilen tüm detayları derledik.
8.06.2022Sözlük
Enseyi Karartmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Enseyi Karartmak İle İlgili Örnek Cümleler
Enseyi Karartmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Enseyi Karartmak İle İlgili Örnek CümlelerEnseyi karartmak deyimi umutsuzluğa kapılmak, karamsar düşünerek can sıkkınlığı yaşamak anlamlarına gelir. Bu durumdaki kişiler için enseyi karartmak deyiminin kullanılması uygun olur. Enseyi karartmak deyimi hakkında tüm merak edilenleri derledik.
8.06.2022Sözlük
Eli Silah Tutan Deyiminin Anlamı Ne Demek? Eli Silah Tutan İle İlgili Örnek Cümleler
Eli Silah Tutan Deyiminin Anlamı Ne Demek? Eli Silah Tutan İle İlgili Örnek CümlelerBir işi nasıl yapmasını gerektiğini bilen insanlar için tutmak kelimesi kullanılabilmektedir. Bu kelime bir deyimde de kullanılmaktadır. Eli silah tutan deyimi silah kullanmayı bilen insanlar için kullanılan bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir silahı iyi bir şekilde kullanmayı bilen insanlar için kısaca bu deyim kullanılabilmektedir. Silah bilgisini bildiren bir deyimdir. İşte, merak edilen tüm detaylar.
8.06.2022Sözlük
Efradını Cami Ağyarını Mani Deyiminin Anlamı Ne Demek? Efradını Cami Ağyarını Mani İle İlgili Örnek Cümleler
Efradını Cami Ağyarını Mani Deyiminin Anlamı Ne Demek? Efradını Cami Ağyarını Mani İle İlgili Örnek CümlelerFert kelimesinin çoğulu olan efrat, kişiler ve topluluklar anlamına gelir. Cami ise hem toplanılan yer hem de içine alan, kapsayan manasında kullanılır. Kökü ''gayrı'' olan ağyar diğerleri, ötekiler, başkaları demektir. Mani kelimesinin Türkçe karşılığı engel olmak, önlemek ve dışta tutmaktır. Bir Osmanlı deyimi olan Efradını Cami Ağyarını Mani deyiminin merak edilen ayrıntılarını sizler için derledik.
8.06.2022Sözlük
Dudak Bükmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dudak Bükmek İle İlgili Örnek Cümleler
Dudak Bükmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dudak Bükmek İle İlgili Örnek CümlelerBirçok deyimde ve sözde geçen dudak kelimesi, Kıpçak dilinden Türkçeye geçmiştir. Bu sözcük, Balkan dillerinde tudak ve tulak şeklinde yazılır. Leb ve ağız sözcükleriyle eş anlamlı olan dudak, deyimlerde diğer sözcükler gibi mecazi anlamda kullanılır. Dudak kıvırmak deyimi de aynı anlama gelir. Dudak bükmek ne demek, bu deyim hangi duyguyu yansıtır ayrıntıları ile derledik.
8.06.2022Sözlük
Dizini Dövmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dizini Dövmek İle İlgili Örnek Cümleler
Dizini Dövmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dizini Dövmek İle İlgili Örnek CümlelerBazı yörelerde ''dizine vurmak'' şeklinde de kullanılan dizini dövmek deyimi pişmanlığı anlatan sözlerden biridir. Zamanında ya da doğru bir şekilde yapılmayan şeyler için sonradan duyulan üzüntü ve hissedilen pişmanlık dizini dövmek şeklinde ifade edilir. Pişman olan kişilere ise nadim ya da tövbekar denir. Dizini dövmek deyimi hakkında merak edilenleri derledik.
8.06.2022Sözlük
Dirsek Çürütmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dirsek Çürütmek İle İlgili Örnek Cümleler
Dirsek Çürütmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dirsek Çürütmek İle İlgili Örnek CümlelerÇok çalışmak anlamında kullanılan bir deyim bulunmaktadır. Bu deyim dirsek çürütmek deyimidir. Uzun yıllar boyunca eğitim gören ve bunun için çok çalışan insanlar için kullanılabilmektedir. Gece ile gündüzü aynı kefeye koyup duraksamadan uğraş verenler için kullanılan bir deyimdir. Okul sıralarının üstünde zaman geçiren kişilerin dirsekleri için de kullanılan bir deyimdir. Dirsek çürütmek deyimi hakkında merak edilenler.
8.06.2022Sözlük
Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak İle İlgili Örnek Cümleler
Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak İle İlgili Örnek CümlelerDereyi görmeden paçaları sıvamak, henüz netlik kazanmamış, belirsiz durumlar için hazırlık yapmanın, gereksiz ve zaman kaybı olması anlamına gelir. Bu deyimde, dere sözcüğü, hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmayan şey ya da henüz gerçekleşmemiş olay manasında kullanılmıştır. ''Paçaları sıvamak'' tabiri ise hem hayal kurmak hem de plan yapmak demektir. Dereyi görmeden paçaları sıvamak hangi durumlar için kullanılır ve ne anlama gelir sizler için ayrıntıları ile derledik.
8.06.2022Sözlük
Deli Fişek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Deli Fişek İle İlgili Örnek Cümleler
Deli Fişek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Deli Fişek İle İlgili Örnek CümlelerNormal insanlar gibi sağlıklı düşünemeyen ve akli melekeleri yerinde olmayan kişilere deli denir. Deli kelimesi mecazen, aşkından dolayı aklını yitirmiş, zavallı ve Mecnun anlamına gelir. Bu sözcük bazı deyimlerde, cesur, gözü kara ve kahraman manasında kullanılır. Deli fişek deyimi hakkında merak edilen ayrıntıları derledik.
8.06.2022Sözlük
Damarına Basmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Damarına Basmak İle İlgili Örnek Cümleler
Damarına Basmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Damarına Basmak İle İlgili Örnek CümlelerDamarına basmak deyimi bir kişinin hassas olduğu konuyu ona karşı kullanarak sinirlendirmek anlamına gelir. Yani birisinin çok hassas olduğu bir durumla alakalı olumsuz şeyler söyleyerek o kişiyi kızdırmaktır. Çünkü insanlar bazı konuları duymak bile istemezler. Çünkü herkesin bir sabrı vardır. Bundan dolayı kişinin damarına basıldığı zaman sinirlenir. İşte, tüm ayrıntıları sizler için derledik.
8.06.2022Sözlük
Tekne Kazıntısı Deyiminin Anlamı Ne Demek? Tekne Kazıntısı İle İlgili Örnek Cümleler
Tekne Kazıntısı Deyiminin Anlamı Ne Demek? Tekne Kazıntısı İle İlgili Örnek CümlelerYaşı geçmiş olan çiftlerin en son çocukları için tekne kazıntısı deyimi kullanılır. Ekmek yaparken hamurun en son kalan kısmı üzerinden ortaya çıkmış bir deyim olarak ön plana çıkar. Tekne kazıntısı deyimi hakkında merak edilenler.
7.06.2022Sözlük
Cadı Kazanı Deyiminin Anlamı Ne Demek? Cadı Kazanı İle İlgili Örnek Cümleler
Cadı Kazanı Deyiminin Anlamı Ne Demek? Cadı Kazanı İle İlgili Örnek CümlelerKullanıldığı yerde dikkat çekici olan deyimler arasında birçok farklı seçenek bulunur. Her deyimin kendine özel açıklayıcı bir anlamı vardır. Bunlardan birisi olan cadı kazanı deyimi karışıklığı ifade etmektedir. Yani cadı kazanı olan yerde düşmanlıklar ve çekişme vardır. Bu yerde insanlar birbirlerine düşerek karışıklık yaşarlar. İşte, merak edilen tüm detayları derledik.
7.06.2022Sözlük
Burnu Havada Olmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Burnu Havada Olmak İle İlgili Örnek Cümleler
Burnu Havada Olmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Burnu Havada Olmak İle İlgili Örnek CümlelerBurnu havada olmak, kişinin kendisini çok fazla beğenmesi ve kendisini herkesten üstün görmesi anlamında kullanılan bir deyimdir. Kendini beğenen ve kendini başkalarından üstün gören kişileri ifade etmek için burnu havada olmak deyiminin kullanıldığı ifade edilebilir. İşte, merak edilen tüm detaylar.
7.06.2022Sözlük
Burnu Büyümek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Burnu Büyümek İle İlgili Örnek Cümleler
Burnu Büyümek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Burnu Büyümek İle İlgili Örnek CümlelerTürkçede burun kelimesinin geçtiği deyimler, genellikle olumsuz duygular ve alışkanlıklar hakkında kullanılır. Örneğin burun kıvırmak, daha öncesinde beğenilen bir şeyi artık beğenmemek demektir. Burnundan getirmek ise, bir kişiyi yaptığı bir şeyden ötürü cezalandırmak anlamına gelir. Burnu büyümek ne demek? Burnu büyük kime denir sizler için derledik.
7.06.2022Sözlük
Balık Kavağa Çıkınca Deyiminin Anlamı Ne Demek? Balık Kavağa Çıkınca İle İlgili Örnek Cümleler
Balık Kavağa Çıkınca Deyiminin Anlamı Ne Demek? Balık Kavağa Çıkınca İle İlgili Örnek CümlelerTürkçede bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğunu anlatmak için birçok kalıp ifade kullanılır. Bu ifadelerde genellikle tezat ve mübalağa sanatına başvurulur. Bu deyimlerden biri olan ''balık kavağa çıkınca'' sözü, Kaygusuz Abdal'ın yazdığı bir şiirden esinlenerek türetilmiştir. Balık Kavağa Çıkınca deyimini sizler için derledik.
7.06.2022Sözlük
Ayak Diremek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Ayak Diremek İle İlgili Örnek Cümleler
Ayak Diremek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Ayak Diremek İle İlgili Örnek CümlelerAyak diremek, alınan kararlardan vazgeçmemek ya da tüm eleştirilere rağmen davranışlarını değiştirmemek anlamına gelir. Ayak direyen kişilere ''Dediğim dedik'', ''dik kafalı'' ve ''pek başlı'' denir. Bu tür kişilerin ortak özelliği alışkanlıklarını ve düşüncelerini ne olursa olsun değiştirmemek ve karşısındaki kişiyle her koşulda zıtlaşmaktır. Ayak diremek deyimi hakkında merak edilen ayrıntıları derledik.
7.06.2022Sözlük
Armut Dibine Düşer Deyiminin Anlamı Ne Demek? Armut Dibine Düşer İle İlgili Örnek Cümleler
Armut Dibine Düşer Deyiminin Anlamı Ne Demek? Armut Dibine Düşer İle İlgili Örnek CümlelerGenetik özellikler üzerinden kendisine çeken çocuklar için kullanılan bir deyimdir. Tabii sadece çocuklar değil yetişkinler adına da değerlendirilir. Ayrıca çırağın ustasının yolundan giderek onun gibi biri olacağı üzerine ifade edilir. Armut dibine düşer deyimi hakkında merak edilenler.
7.06.2022Sözlük
Arkasına Düşmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Arkasına Düşmek İle İlgili Örnek Cümleler
Arkasına Düşmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Arkasına Düşmek İle İlgili Örnek CümlelerHerhangi bir kişiyi gözden kaçırmadan onun arkasından gitmek arkasına düşmek deyimi ile değerlendirilir. Aynı zamanda bir işi sonuna kadar devam ettirmek ve tamamlamak için mücadele etmek üzerinden de kullanılır. Arkası düşmek deyimi hakkında merak edilenler.
7.06.2022Sözlük
Anca Beraber Kanca Beraber Deyiminin Anlamı Ne Demek? Anca Beraber Kanca Beraber İle İlgili Örnek Cümleler
Anca Beraber Kanca Beraber Deyiminin Anlamı Ne Demek? Anca Beraber Kanca Beraber İle İlgili Örnek CümlelerKişiler anca beraber kanca beraber deyimini genelde arkadaşları veya sevdikleri için kullanırlar. Çünkü bu deyim, bir işin sonucu iyi de sonuçlansa kötü de sonuçlansa birbirimizden asla ayrılmayacağız anlamını taşır. Anca Beraber Kanca Beraber deyiminin anlamı ne demek? Anca Beraber Kanca Beraber deyimi hakkında merak edilenleri sizler için derledik.
7.06.2022Sözlük
Ağzından Bal Damlamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Ağzından Bal Damlamak İle İlgili Örnek Cümleler
Ağzından Bal Damlamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Ağzından Bal Damlamak İle İlgili Örnek CümlelerÇok güzel konuşmak, insanın gönlünü okşayan cümleler kurmak ağzından bal damlamak deyimi üzerinden ele alınır. Karşı tarafın hoşuna gidecek sözcükler üzerinden cümleleri dile getirmek olarak değerlendirilir. İşte, ağzından bal damlamak deyimi hakkında merak edilen ayrıntıları derledik.
7.06.2022Sözlük
Ağzında Bakla Islanmamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Ağzında Bakla Islanmamak İle İlgili Örnek Cümleler
Ağzında Bakla Islanmamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Ağzında Bakla Islanmamak İle İlgili Örnek CümlelerHiçbir sırrı saklayamayan kişi ya da kişiler için ağzında bakla ıslanmamak deyimi kullanılır. Ayrıca herhangi bir konuyu öğrendiği zaman bunu hemen başka birine hızlı biçimde aktaran kişiler içinde değerlendirilir. Ağzında bakla ıslanmamak hakkında tüm detayları derledik.
7.06.2022Sözlük
Deyim Nedir? Deyimlerin Özellikleri Nelerdir? İşte En Çok Bilinen Deyin Örnekleri...
Deyim Nedir? Deyimlerin Özellikleri Nelerdir? İşte En Çok Bilinen Deyin Örnekleri...Belli başlı durumları, olguları ve kavramları tanımlamak için kullanılan kalıplaşmış ifadelere deyim denir. En kısa deyimler genellikle 2 yada 3 kelimeden oluşur. Deyimler kalıplaşmış ifadeler oldukları için cümle içerisinde kelimelerin yerleri değiştirilmeden kullanılmalıdır. Deyim nedir? Deyimlerin özellikleri nelerdir? Sizin için en çok bilinen deyimleri listeledik.
24.05.2021 Eğitim
El Üstünde Tutmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? El Üstünde Tutmak İle İlgili Örnek Cümleler
El Üstünde Tutmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? El Üstünde Tutmak İle İlgili Örnek CümlelerBirine çok değer verip onu sevmek elini tutmak anlamı taşımaktadır. Aynı zamanda o kişiyi diğerlerinden ayırarak daha özel bir yerde tutmak olarak ifade edilebilir. El Üstünde Tutmak deyiminin anlamı ne demek? El Üstünde Tutmak ile cümle örneklerini derledik.
3.06.2022Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Deyim Örnekleri ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.