Deyim Anlamı

Deyim Anlamı

Son dakika deyim anlamı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan deyim anlamı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan deyim anlamı haber sayfamızda...

Deyim Anlamı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 486 deyim anlamı haberi bulunmuştur.
Kulağını Çınlatmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulağını Çınlatmak İle İlgili Örnek Cümleler
Kulağını Çınlatmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulağını Çınlatmak İle İlgili Örnek CümlelerÇınlamak fiili, tiz bir sesin duyulması ya da gürültü anlamına gelir. Duyma organımız olan kulak, yirmiden fazla deyimde sözlük anlamı dışında kullanılır: Örnekler: Kulağına küpe olmak, kulağını dört açmak, kulak kesilmek, kulak vermek. Kulağını çınlatmak ise, o anda orada olmayan birisi hakkında konuşmak ve onu hatırlamak anlamına gelir. Kulağını çınlatmak deyimini ayrıntıları ile derledik.
4.07.2022Eğitim
Kulağı Delik Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulağı Delik İle İlgili Örnek Cümleler
Kulağı Delik Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulağı Delik İle İlgili Örnek CümlelerKulağı delik bir deyimdir ve anlamına uygun olarak cümle içinde kullanılabilir. Kulağı delik demek her şeyi çabuk öğrenen demektir. Ayrıca bazı bilgilere çok çabuk ulaşan kişiler için de kulağı delik denir. Kulağı delik deyimiyle ilgili örnek cümleler hakkında merak edilenler.
4.07.2022Eğitim
Kan Ağlamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kan Ağlamak İle İlgili Örnek Cümleler
Kan Ağlamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kan Ağlamak İle İlgili Örnek CümlelerKan ağlamak deyimi, yaşanan bir olaydan sonra çok fazla üzülmek anlamına gelir. Kan kelimesi Farsçada çok ve kaynak demektir. Örneğin, kan-hayran, çok seven, aşık olan kişi anlamında kullanılan bir tamlamadır. Kan ağlamak ise çok ağlamak demektir. Bu yazıda kan ağlamak deyimini ve cümle içerisinde nasıl kullanıldığı hakkında merak edilenleri derledik.
4.07.2022Eğitim
Kalburla Su Taşımak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kalburla Su Taşımak İle İlgili Örnek Cümleler
Kalburla Su Taşımak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kalburla Su Taşımak İle İlgili Örnek CümlelerKalburla su taşımak deyimi gereksiz ya da fayda sağlamayacak bir işle ilgilenmek demektir. Sonuçlanmayacak işlerle uğraşmak için kalburla su taşımak deyimi kullanılır. Deyimlerin anlamlarına uygun kullanılması önemlidir. Kalburla su taşımak deyimini daha iyi anlamak için örnek cümleleri sizler için derledik.
4.07.2022Eğitim
Kafa Yormak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kafa Yormak İle İlgili Örnek Cümleler
Kafa Yormak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kafa Yormak İle İlgili Örnek CümlelerBir iş ya da konu üzerine her detayını iyice düşünmek kafa yormak deyiminin anlamıdır. Kafa yormak, genel bakımdan detaylı düşünmek anlamına gelen aynı zamanda kafa patlatmak deyimi ile de benzer anlam taşıyan deyimimizdir. Gün içerisinde cümle içinde farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Zihnin yaptığı bir işi anlatan bu deyim hakkında işte tüm detaylar.
4.07.2022Eğitim
Kafa Ütülemek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kafa Ütülemek İle İlgili Örnek Cümleler
Kafa Ütülemek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kafa Ütülemek İle İlgili Örnek CümlelerKafa ütülemek deyiminin ilk anlamı, bir konuyu çok fazla uzatmak ve çok konuşup karşı tarafı rahatsız etmektir. Herhangi bir konu hakkında şikayet eden insanlar için de aynı deyim kullanılır. Genellikle geveze ve çenebaz olarak nitelendirilen insanların lafı uzatmaları, kafa ütülemek şeklinde tanımlanır. Kafa ütülemek deyiminin anlamını ve hangi durumlarda kullanıldığını ayrıntıları ile derledik.
4.07.2022Eğitim
Kabına Sığmamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kabına Sığmamak İle İlgili Örnek Cümleler
Kabına Sığmamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kabına Sığmamak İle İlgili Örnek CümlelerKabına sığmamak deyiminin kanı kaynamak, sabırsızlanmak ya da rahat durmamak anlamları vardır. Deyimleri uygun anlamlarda cümle içinde kullanmak için anlamları öğrenmek gerekir. Kabına sığmamak demek uygun davranışlarda bulunmamak anlamlarına da gelir. Kabına sığmamak deyimini daha iyi anlamak için örnek cümleler de yazdık.
4.07.2022Eğitim
Kulak Ardı Etmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulak Ardı Etmek İle İlgili Örnek Cümleler
Kulak Ardı Etmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulak Ardı Etmek İle İlgili Örnek CümlelerGünlük hayatta kullandığımız pek çok deyim eski dönemlerde ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir. Bunlardan birisi de kulak ardı etmek deyimidir. Bu deyim genellikle önemsenmeyen durumlarda kullanılan bir deyimdir. Kulak ardı etmek deyiminin anlamı ne demek? İşte kulak ardı etmek ile ilgili örnek cümleler ve deyimin anlamını sizler için derledik.
1.07.2022Eğitim
Züğürt Tesellisi Deyiminin Anlamı Ne Demek? Züğürt Tesellisi İle İlgili Örnek Cümleler
Züğürt Tesellisi Deyiminin Anlamı Ne Demek? Züğürt Tesellisi İle İlgili Örnek CümlelerHerhangi bir büyük durum kaybedildiği zaman, bazı küçük durumlardan pay çıkarmak ve memnun olmak bu deyimi karşılar. Daha doğrusu bu payı üzerinden avunmak ve sevinmek şeklinde değerlendirilir. Züğürt tesellisi deyimi hakkında merak edilen tüm detaylar.
1.07.2022Eğitim
Yükte Hafif Pahada Ağır Deyiminin Anlamı Ne Demek? Yükte Hafif Pahada Ağır İle İlgili Örnek Cümleler
Yükte Hafif Pahada Ağır Deyiminin Anlamı Ne Demek? Yükte Hafif Pahada Ağır İle İlgili Örnek CümlelerUçak, kamyon, tır, gemi gibi taşıtlarla bir yerden başka bir yere nakledilen malların tümüne yük denir. Yükün hafif olması, hem kolay taşınması hem de çok fazla yer kaplamaması anlamına gelir. Paha kelimesinin Türkçe karşılığı ise ücret ve bedeldir. Ticaretin altın kurallarından biri olan yükte hafif pahada ağır deyimi ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.
1.07.2022Eğitim
Süt Dökmüş Kedi Gibi Olmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Süt Dökmüş Kedi Gibi Olmak İle İlgili Örnek Cümleler
Süt Dökmüş Kedi Gibi Olmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Süt Dökmüş Kedi Gibi Olmak İle İlgili Örnek CümlelerSüt dökmüş kedi gibi olmak hatasından utanan ve çekinen kişiler için söylenir. Bir kişi hatasını fark ederse susar ve çekinir. Bu durumu anlatmak için de süt dökmüş kedi gibi olmak deyimi kullanılır. Süt dökmüş kedi gibi olmak deyimi ile ilgili örnek cümleler hakkında merak edilen tüm detaylar.
1.07.2022Eğitim
Renkten Renge Girmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Renkten Renge Girmek İle İlgili Örnek Cümleler
Renkten Renge Girmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Renkten Renge Girmek İle İlgili Örnek CümlelerRenkten renge girmek deyimi iki farklı duyguyu anlatmak için kullanılır. Bu duygulardan ilki utançtır. Yapılan herhangi bir şeyden ötürü hissedilen mahcubiyete utanç denir. Bu deyim, bir anda öfkeye kapılan kişiler için de kullanılır. Renkten renge girmek deyiminin anlamı ne demek? İşte, tüm detaylar.
1.07.2022Eğitim
Nefesi Kesilmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Nefesi Kesilmek İle İlgili Örnek Cümleler
Nefesi Kesilmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Nefesi Kesilmek İle İlgili Örnek CümlelerNefesi kesilmek deyiminin anlamını bilmek cümle içinde doğru anlamda kullanmak için önemlidir. Nefesi kesilmek demek güçlükle nefes alacak duruma gelmek ya da çok etkilenmek anlamlarındadır. Aynı zamanda hayran olmak ve etkilenmek anlamlarına da gelir. Nefesi kesilmek deyiminin anlamı hakkında merak edilen tüm detaylar.
1.07.2022Eğitim
Nefes Nefese Kalmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Nefes Nefese Kalmak İle İlgili Örnek Cümleler
Nefes Nefese Kalmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Nefes Nefese Kalmak İle İlgili Örnek CümlelerNefes kelimesi birçok deyimde hayat, heyecan, yorgunluk ve şaşkınlık anlamında kullanılır. Örneğin nefesini tutmak, bir şeyin nasıl sonuçlanacağını merak etmek; "nefes bile almadan" ise hiç mola vermeden, durup dinlenmeden anlamına gelir. Nefes nefese kalmak deyiminin ilk anlamı ise heyecanlanmaktır. Nefes nefese kalmak deyiminin hem gerçek hem de mecazi anlamını sizler için derledik.
1.07.2022Eğitim
Maymun İştahlı Deyiminin Anlamı Ne Demek? Maymun İştahlı İle İlgili Örnek Cümleler
Maymun İştahlı Deyiminin Anlamı Ne Demek? Maymun İştahlı İle İlgili Örnek CümlelerMaymun iştahlı deyiminin anlamı çabuk sıkılan ya da kararsız demektir. Bir gün bir şeyi diğer gün diğer şeyi beğenen kişilere de maymun iştahlı denir. Maymun iştahlı olan kişiler her gün farklı şeyi sever ve farklı şeyleri beğenirler. Maymun iştahlı deyimini anlamanız için örnek cümleler hakkında tüm detaylar.
1.07.2022Eğitim
Kulak Asmamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulak Asmamak İle İlgili Örnek Cümleler
Kulak Asmamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Kulak Asmamak İle İlgili Örnek CümlelerKulak asmamak deyiminin dilimizdeki anlamı önemsememek ya da aldırmamak demektir. Aldırmadığınız ya da önemsemediğiniz, dinlemediğiniz şeyler için kulak asmıyorum diyebilirsiniz. Türkçede binlerce deyim vardır ve bunları doğru anlamda kullanmak dilimiz için önemlidir. Kulak asmamak deyiminin anlamıyla beraber örnek cümleleri de ayrıntıları ile derledik.
1.07.2022Eğitim
Aşık Atmak Ne Demek? Aşık Atmak Deyiminin Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Aşık Atmak Ne Demek? Aşık Atmak Deyiminin Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Birisi ile yarışmak genel olarak kaşık atmak deyimi üzerinden değerlendirilir. Özellikle bu durum kişinin kendisinden daha üstün bir ile yarışmaya çalışması kapsamında kullanılır. Aşık atmak deyimi hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.
29.06.2022Sözlük
Fink Atmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Fink Atmak İle İlgili Örnek Cümleler
Fink Atmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Fink Atmak İle İlgili Örnek Cümlelerİstediği zaman istediği yerde gönlünün istediği şekilde gezip tozmak ve eğlenmek anlamına gelmektedir. Fink atmak, kişinin şurada burada gönlünce eğlenmesi olarak ifade edilebilir. Toplumda ise fink atmak deyimi, sürekli olarak boş bir şekilde gezmek anlamına gelmektedir. İşte, merak edilen tüm detayları derledik.
8.06.2022Sözlük
Enseyi Karartmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Enseyi Karartmak İle İlgili Örnek Cümleler
Enseyi Karartmak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Enseyi Karartmak İle İlgili Örnek CümlelerEnseyi karartmak deyimi umutsuzluğa kapılmak, karamsar düşünerek can sıkkınlığı yaşamak anlamlarına gelir. Bu durumdaki kişiler için enseyi karartmak deyiminin kullanılması uygun olur. Enseyi karartmak deyimi hakkında tüm merak edilenleri derledik.
8.06.2022Sözlük
Eli Silah Tutan Deyiminin Anlamı Ne Demek? Eli Silah Tutan İle İlgili Örnek Cümleler
Eli Silah Tutan Deyiminin Anlamı Ne Demek? Eli Silah Tutan İle İlgili Örnek CümlelerBir işi nasıl yapmasını gerektiğini bilen insanlar için tutmak kelimesi kullanılabilmektedir. Bu kelime bir deyimde de kullanılmaktadır. Eli silah tutan deyimi silah kullanmayı bilen insanlar için kullanılan bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir silahı iyi bir şekilde kullanmayı bilen insanlar için kısaca bu deyim kullanılabilmektedir. Silah bilgisini bildiren bir deyimdir. İşte, merak edilen tüm detaylar.
8.06.2022Sözlük
Efradını Cami Ağyarını Mani Deyiminin Anlamı Ne Demek? Efradını Cami Ağyarını Mani İle İlgili Örnek Cümleler
Efradını Cami Ağyarını Mani Deyiminin Anlamı Ne Demek? Efradını Cami Ağyarını Mani İle İlgili Örnek CümlelerFert kelimesinin çoğulu olan efrat, kişiler ve topluluklar anlamına gelir. Cami ise hem toplanılan yer hem de içine alan, kapsayan manasında kullanılır. Kökü ''gayrı'' olan ağyar diğerleri, ötekiler, başkaları demektir. Mani kelimesinin Türkçe karşılığı engel olmak, önlemek ve dışta tutmaktır. Bir Osmanlı deyimi olan Efradını Cami Ağyarını Mani deyiminin merak edilen ayrıntılarını sizler için derledik.
8.06.2022Sözlük
Dudak Bükmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dudak Bükmek İle İlgili Örnek Cümleler
Dudak Bükmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dudak Bükmek İle İlgili Örnek CümlelerBirçok deyimde ve sözde geçen dudak kelimesi, Kıpçak dilinden Türkçeye geçmiştir. Bu sözcük, Balkan dillerinde tudak ve tulak şeklinde yazılır. Leb ve ağız sözcükleriyle eş anlamlı olan dudak, deyimlerde diğer sözcükler gibi mecazi anlamda kullanılır. Dudak kıvırmak deyimi de aynı anlama gelir. Dudak bükmek ne demek, bu deyim hangi duyguyu yansıtır ayrıntıları ile derledik.
8.06.2022Sözlük
Dizini Dövmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dizini Dövmek İle İlgili Örnek Cümleler
Dizini Dövmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dizini Dövmek İle İlgili Örnek CümlelerBazı yörelerde ''dizine vurmak'' şeklinde de kullanılan dizini dövmek deyimi pişmanlığı anlatan sözlerden biridir. Zamanında ya da doğru bir şekilde yapılmayan şeyler için sonradan duyulan üzüntü ve hissedilen pişmanlık dizini dövmek şeklinde ifade edilir. Pişman olan kişilere ise nadim ya da tövbekar denir. Dizini dövmek deyimi hakkında merak edilenleri derledik.
8.06.2022Sözlük
Dirsek Çürütmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dirsek Çürütmek İle İlgili Örnek Cümleler
Dirsek Çürütmek Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dirsek Çürütmek İle İlgili Örnek CümlelerÇok çalışmak anlamında kullanılan bir deyim bulunmaktadır. Bu deyim dirsek çürütmek deyimidir. Uzun yıllar boyunca eğitim gören ve bunun için çok çalışan insanlar için kullanılabilmektedir. Gece ile gündüzü aynı kefeye koyup duraksamadan uğraş verenler için kullanılan bir deyimdir. Okul sıralarının üstünde zaman geçiren kişilerin dirsekleri için de kullanılan bir deyimdir. Dirsek çürütmek deyimi hakkında merak edilenler.
8.06.2022Sözlük
Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak İle İlgili Örnek Cümleler
Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak Deyiminin Anlamı Ne Demek? Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak İle İlgili Örnek CümlelerDereyi görmeden paçaları sıvamak, henüz netlik kazanmamış, belirsiz durumlar için hazırlık yapmanın, gereksiz ve zaman kaybı olması anlamına gelir. Bu deyimde, dere sözcüğü, hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmayan şey ya da henüz gerçekleşmemiş olay manasında kullanılmıştır. ''Paçaları sıvamak'' tabiri ise hem hayal kurmak hem de plan yapmak demektir. Dereyi görmeden paçaları sıvamak hangi durumlar için kullanılır ve ne anlama gelir sizler için ayrıntıları ile derledik.
8.06.2022Sözlük

Benzer Haber Etiketleri

Deyim Anlamı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.