Dijital Telif Yasası

Dijital Telif Yasası

Son dakika dijital telif yasası haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan dijital telif yasası gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan dijital telif yasası haber sayfamızda...

Dijital Telif Yasası

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 56 dijital telif yasası haberi bulunmuştur.
Tüm dünyaya örnek olan uygulamanın mimarı: Zorlayıcı bir yasa olmadan, platformlar habere para ödemeyecek
Tüm dünyaya örnek olan uygulamanın mimarı: Zorlayıcı bir yasa olmadan, platformlar habere para ödemeyecek Kanada'da geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Çevrim İçi Haber Yasası, dijital telif konusunda adım atılmasını bekleyen pek çok ülkedeki yayıncıları heyecanlandırdı. Yasa aynı zamanda akıllara hem Google hem de Facebook'un yayıncılara ödeme yaptığı ilk ülke olan Avustralya'yı getirdi. Küresel bir harekete ilham Avustralya'daki yasayı mimarı Rodney Sims anlattı.
5.01.2024 Gündem
İçerik üreticileri telif haklarına kavuşacak
İçerik üreticileri telif haklarına kavuşacak Dijital içerik üreticilerini sevindiren açıklama TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’dan geldi.
3.01.2024 Kültür Sanat
Google ücret ödemek zorunda kalacak! Uzman avukat: Dijital Telif Yasası bir başlangıç olmalı
Google ücret ödemek zorunda kalacak! Uzman avukat: Dijital Telif Yasası bir başlangıç olmalı İnternet dünyasındaki telif hakları sorunu, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da gündeminde yer alıyor. Japonya'da iki genç, film özetlerini internete yükleyerek 50 bin dolar reklam geliri elde etti. Film şirketleri dava açınca da 3,6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildiler. Dijital Telif Yasası ile ilgili konuşan Fikri Mülkiyet Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Keser, “İlim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar ve sinema eserlerinin tamamının mecraları değişti ve her biri internette yerini aldı. Mevcut kanun bu köklü değişim dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.
2.01.2024 Gündem
Pek çok ülke Google’ı anlaşmaya zorladı, sıra Türkiye’de!
Pek çok ülke Google’ı anlaşmaya zorladı, sıra Türkiye’de! AB ve Avustralya'da başlayan Dijital Telif Hakkı kanunu düzenlemelerine son olarak geçtiğimiz kasım ayında Google ile telif konusunda anlaşmaya varan Kanada katıldı. Anlaşmaya göre içerik üreticileri, teknoloji devinden 74 milyon dolar ödeme alacak. Türkiye'deki uzman isimler, bu tarz bir düzenlemenin ülkemizde de yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti.
29.12.2023 Gündem
Dijital Telif Yasası ile ilgili gelişmeler sürüyor: Ödemeler ne kadar olmalı?
Dijital Telif Yasası ile ilgili gelişmeler sürüyor: Ödemeler ne kadar olmalı? Google'ın Kanada'daki yayıncılara yıllık 73,5 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etmesinin yankıları sürüyor. Bu gelişme benzer yasaların hayata geçirilmesinin beklendiği pek çok ülkede heyecan yaratırken, ABD'de yapılan bir araştırma haberden elde edilen gelirin eşit paylaşılması gerektiğine ve yayıncıların hak ettiği ödemelerin çok daha yüksek olduğuna işaret etti.
28.12.2023 Gündem
Doç. Dr. Yegen’den ‘Dijital Telif Yasası’ yorumu: Tematik iş kolları oluşabilir
Doç. Dr. Yegen’den ‘Dijital Telif Yasası’ yorumu: Tematik iş kolları oluşabilir Google'ın Kanada hükümeti ile anlaşmasının ardından Türkiye'de de 'Dijital Telif Yasası' çalışmaları hızlandı. Dijital telif yasası ile ilgili konuşan Doç. Dr. Ceren Yegen, yasanın hayata geçmesinin ardından tematik iş kollarının oluşabileceğinin altını çizdi. Peki bu yasa başka hangi pozitif sonuçları beraberinde getirir? Dünyada dijital geleceği şekillendirmek için başka ne tür çalışmalar var?
25.12.2023 Gündem
Zorlayıcı önlem gündemde olmalı
Zorlayıcı önlem gündemde olmalı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkilileri “Dijital platformların gönüllü anlaşmalar yapmaması durumunda zorlayıcı mekanizmaları barındıran mevzuatların uygulamaya konulması” gerektiğini vurguluyor.
24.12.2023 Pazar
Avustralya'nın dijital telif başarısının sırrı ne? Teknoloji devleri çifte standarda açıklama getiremiyor
Avustralya'nın dijital telif başarısının sırrı ne? Teknoloji devleri çifte standarda açıklama getiremiyor Google'ın geçtiğimiz günlerde Kanada'daki dijital yayıncılara içeriklerinin karşılığında telif ödemesi yapmayı kabul etmesi, akıllara bu alandaki ilk örnek olan Avustralya'yı getirdi. Sadece Google'ın değil Facebook'un da yayıncılara ödeme yaptığı ülkede elde edilen tecrübeler, dünyanın geri kalanı için çok önemli. Avustralya örneğinin başka ülkelerdeki yayıncılar için ne anlama geldiğini Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu Öğretim Üyesi Bill Grueskin merak edilenleri yanıtladı.
22.12.2023 Gündem
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saadet Partisi heyetini kabul etti
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saadet Partisi heyetini kabul etti CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saadet Partisi heyetini, CHP Genel Merkezi'ndeki makamında kabul etti.
20.12.2023 Gündem
Dijital Telif Yasası için çalışmalar hızlandı! 'Google telif ücreti ödemek zorunda kalacak'
Dijital Telif Yasası için çalışmalar hızlandı! 'Google telif ücreti ödemek zorunda kalacak' Türkiye'de Dijital Telif Yasası konusunda çalışmalar hızlandı. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Google'ı bütçe görüşmelerinden sonra TBMM'ye çağıracaklarını söyledi. Dijital telif yasası ile ilgili konuşan Sosyal Medya Araştırmacısı Ümit Sanlav, "Google bizi sömürüyor! Haberlere arama motoru Google üzerinden ulaşılıyor. Bu haberler üzerinden milyar dolarlar kazanan Google, dijital içerikleri üretenlere herhangi bir ödeme yapmıyor" diyerek önemli açıklamalarda bulundu.
20.12.2023 Ekonomi
Dijital Telif Yasası'nda nasıl bir oranda ödeme yapılacak? 'Düzenlemeler hayati önem taşıyor'
Dijital Telif Yasası'nda nasıl bir oranda ödeme yapılacak? 'Düzenlemeler hayati önem taşıyor' Google'ın Kanada’da dijital yayıncılara 74 milyon dolar telif ödemesi yapacağının duyurulmasının ardından gözler Türkiye'ye çevrildi. Doç. Dr. Kenan Duman, “Google, 2022 yılında 60 milyar dolar net gelir elde etti. Böyle devasa bir şirketin gelirinin bir bölümünü içerik üreticilerine vermesi gerekli” diyerek Dijital Telif Yasası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
18.12.2023 Gündem
Dijital Telif Yasası kaçınılmaz hale geldi: Dengenin sağlanması lazım!
Dijital Telif Yasası kaçınılmaz hale geldi: Dengenin sağlanması lazım! Son olarak Kanada ile anlaşarak yıllık 74 milyon dolarlık telif ödeyecek olan Google, anlaşma yapmadığı ülkelerde telifli içerikleri kullanmayı sürdürüyor. Uzman isimler Türkiye'nin acil şekilde adım atması gerektiğini belirterek, çıkarılacak düzenleme ile Google'ı masaya oturmaya zorlamanın önemli olduğunu dile getirdi. Dijital telif yasası ile ilgili konuşan Avukat Cahit Suluk ise yaptığı açıklamada, "Bu haksız bir talep değil, kesinlikle müdahale edilmesi gereken bir durumdur" ifadelerini kullandı.
14.12.2023 Ekonomi
1 yılda 30 anlaşma! Google'ın  Avustralya'da dijital telif ödemelerinin sonuçları ne oldu?
1 yılda 30 anlaşma! Google'ın Avustralya'da dijital telif ödemelerinin sonuçları ne oldu? Google'ın Kanada'daki dijital yayıncılara içeriklerinin karşılığında telif ödemesi yapmayı kabul etmesi uluslararası basında büyük ses getirdi. Ancak bu konuda Kanada ilk örnek değil. Bu bağlamda hem Google'ı hem de Facebook'u dize getiren ilk ülke 2021 yılında Avustralya oldu. Peki teknoloji şirketlerinin Avustralya merkezli basın kuruluşlarına yaptığı ödemeler nasıl sonuçlar yarattı?
13.12.2023 Gündem
Google'dan gelir elde edilirse nereye gidecek? Dijital Telif Yasası'nı uzmanı değerlendirdi
Google'dan gelir elde edilirse nereye gidecek? Dijital Telif Yasası'nı uzmanı değerlendirdi Google’ın Kanada’ya her yıl 74 milyon dolar ödeyecek olmasının ardından dijital içerik üreticilerinin gözleri Türkiye’de de ‘Dijital Telif Yasası’ için çalışmalara çevrildi. Peki, yasanın geçmesi durumunda ülke ekonomisi, kişi ve kurumlar ödenecek teliften yararlanabilecek mi? Doç. Dr. Ali Murat Kırık tüm detaylarıyla anlattı.
12.12.2023 Gündem
Uzman isimden Türkiye için 'dijital telif' yorumu: Platformların belli bir ücret vermesi şart
Uzman isimden Türkiye için 'dijital telif' yorumu: Platformların belli bir ücret vermesi şart Google'ın Kanada merkezli dijital yayıncılara yılda 74 milyon dolara varan miktarda telif ödemeyi kabul etmesi, Türkiye'yle ilgili beklentileri de artırdı. Peki Dijital Telif Yasası'nın ülkemizde de yürürlüğe girmesi nasıl sonuçlar getirir? İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyler Yetkiner anlattı.
11.12.2023 Gündem
Dijital Telif Yasası zorunlu hale geldi! 'Artık dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sadece Google kazanmayacak'
Dijital Telif Yasası zorunlu hale geldi! 'Artık dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sadece Google kazanmayacak' Google'ın Kanada’da dijital yayıncılar için 74 milyon dolar ödeme yapacağını duyurmasının ardından gözler Türkiye'ye çevrildi. Prof. Dr. Filiz Aydoğan, “Bizler teknoloji şirketlerinin bedava çalışanı konumunda oluyoruz. Dijital Telif Yasası habercilere, yazarlara ve yayıncılara kazanım sağlayacak” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.
10.12.2023 Gündem
Şebnem Bursalı'dan Dijital Telif Yasası hakkında açıklama
Şebnem Bursalı'dan Dijital Telif Yasası hakkında açıklama Dijital Mecralar Komisyon Üyesi Şebnem Bursalı, CNN TÜRK'te önemli açıklamalarda bulundu. Bursalı, Dijital Telif yasası hakkında ise "Yapılan haberler bir emek karşılığı verilmeli" dedi.
8.12.2023 Haberler
Şebnem Bursalı'dan Dijital Telif Yasası hakkında açıklama
Şebnem Bursalı'dan Dijital Telif Yasası hakkında açıklama Dijital Mecralar Komisyon Üyesi Şebnem Bursalı, CNN TÜRK'te önemli açıklamalarda bulundu. Bursalı, Dijital Telif yasası hakkında ise "Yapılan haberler bir emek karşılığı verilmeli" dedi.
8.12.2023 Ekonomi
TikTok sözcüsü TBMM'de duyurdu! Canlı yayına yeni kural
TikTok sözcüsü TBMM'de duyurdu! Canlı yayına yeni kural TikTok sözcüsü Emir Gelen, TBMM’de yaptığı sunumda “Canlı yayınlarla ilgili olarak Türkiye’deki politika ve kural setimizi, bu en son yaşanan hadiseler sonrasında yeniden gözden geçirme kararını aldık” dedi.
8.12.2023 Gündem
Dijital Telif Yasası'na hukuki bakış! 'Haksız gelir kaybı var, Google iyi niyetli olmalı'
Dijital Telif Yasası'na hukuki bakış! 'Haksız gelir kaybı var, Google iyi niyetli olmalı' Dijital yayıncıların telif haklarını korumak ve korsan yayıncılığın önüne geçmek için tüm dünyada yasalar düzenleniyor. Son olarak Kanada’da çıkan yasayla, ülkenin Google’ın içerik üreticilerine her yıl 74 milyon dolar ödeme yapacağı açıklandı. Yasanın Türkiye’de de yürürlüğe girmesi için gerekli tüm aşamaları, Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Sezercan Bektaş açıkladı.
8.12.2023 Gündem
TikTok ekibi TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'ndaki toplantıya katıldı
TikTok ekibi TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'ndaki toplantıya katıldı TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nda TikTok’ta tartışmalara yol açan konular ele alındı. Toplantıya TikTok Türkiye Sözcüsü Emre Gelen de katılırken, Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, “Muhakkak yaş filtresinin sıkı bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Bu konularla ilgili TBMM’de birtakım hazırlıkların olduğunu ifade etmek isterim” açıklamasını yaptı.
7.12.2023 Gündem
Türkiye'de 'Dijital Telif Yasası' hazırlığı! 'Pozitif bir dönüşüm'
Türkiye'de 'Dijital Telif Yasası' hazırlığı! 'Pozitif bir dönüşüm' Google'ın Kanada merkezli dijital yayıncılara yılda 74 milyon dolara varan miktarda telif ödemeyi kabul etmesinin ardından benzer bir sistemin Türkiye'de de uygulanması gerekliliği yeniden gündeme geldi. Peki Kanada’da varılan anlaşmanın bir benzerinin Türkiye'de de hayata geçmesinin etkileri ne olur? Dijital iletişim araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, olası senaryoları değerlendirdi.
7.12.2023 Gündem
Hasımları barıştırmak istedi, silahlı saldırıda öldürüldü
Hasımları barıştırmak istedi, silahlı saldırıda öldürüldü Sarıyer'de, kız meselesi yüzünden aralarında husumet olduğu iddia edilen iki arkadaşını barıştırmak için bir araya getiren Cemil Can Çırak, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Olayla ilgili 3 kişi, polis tarafından gözaltına alındı.
6.12.2023 Gündem
Dijital Telif Yasası geliyor! AK Partili Yayman: Bütçeden sonra Google temsilcileriyle masaya oturacağız
Dijital Telif Yasası geliyor! AK Partili Yayman: Bütçeden sonra Google temsilcileriyle masaya oturacağız Google'ın dijital yayıncılar için telif ödenmesine ilişkin Kanada ile anlaşmaya varmasının ardından gözler Türkiye'ye çevrilirken, dikkat çeken açıklamalar da geliyor.
6.12.2023 Haberler
Dijital Telif Yasası geliyor! AK Partili Yayman: Bütçeden sonra Google temsilcileriyle masaya oturacağız
Dijital Telif Yasası geliyor! AK Partili Yayman: Bütçeden sonra Google temsilcileriyle masaya oturacağız Google'ın dijital yayıncılar için telif ödenmesine ilişkin Kanada ile anlaşmaya varmasının ardından gözler Türkiye'ye çevrilirken, dikkat çeken açıklamalar da geliyor.
6.12.2023 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Dijital Telif Yasası ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.