Edip Cansever

Edip Cansever

Son dakika Edip Cansever haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Edip Cansever gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Edip Cansever haber sayfamızda...

Edip Cansever

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 331 edip cansever haberi bulunmuştur.
Denizden yeni çıkmış edebiyatın kokusunda
Denizden yeni çıkmış edebiyatın kokusundaBir dönem Edip Cansever, Melih Cevdet, Oktay Rifat, Tomris Uyar, Yaşar Kemal ve daha birçok değerli yazar ve şairi ağırlayan, pek çok esere de esin kaynağı olan Marmara Adası, üç gün sürecek bir etkinliğe hazırlanıyor.
27.07.2022Kültür Sanat
Güneş bizi terk ediyor
Güneş bizi terk ediyorAhmet Doğu İpek, Edip Cansever’in dizesinden ismini alan yeni sergisi “Başımızda Siyahtan Bir Hâle”de güneşin hareketleriyle, evrenin karanlık döngüselliğini takip ediyor.
17.07.2022Kültür Sanat
Yerin, coğrafyanın çeşitli biriken mimarlıkları
Yerin, coğrafyanın çeşitli biriken mimarlıklarıMisal; bir Neşet Ertaş, Orhan Gencebay müziği var; Orhan Veli, Edip Cansever şiiri, Yaşar Kemal edebiyatı var… Bunların da bir yeri var. Peki bunun bir nevi mimarlığı da var mı?
25.04.2022Vitrin
Anne olmak için gün sayan Demet Evgar'dan ayna pozu
Anne olmak için gün sayan Demet Evgar'dan ayna pozuUzun yıllardır aşk yaşadığı işletmeci Levent Babataş ile geçtiğimiz ay aile arasında yapılan nikâh töreniyle dünyaevine giren ve kız bebek dünyaya getirmeye hazırlanan Demet Evgar, sosyal medya hesabından yayınladığı son kareyle adından söz ettirdi. Dört aylık hamile olan oyuncu, karnı burnunda pozunu takipçileriyle paylaştı.
17.04.2022Cadde
Demet Evgar'ın kızına vereceği isim belli oldu
Demet Evgar'ın kızına vereceği isim belli olduÜnlü oyuncu Demet Evgar, altı yıldır aşk yaşadığı işletmeci Levent Babataş ile aile arasında düzenlenen sade bir törenle evlendi. Üç aylık hamile olduğu iddiaları sonrası nikah masasına oturan Demet Evgar, magazin gündeminde bir süre konuşulmaya devam etmişti. Ünlü oyuncunun kızına vermek istediği isim ortaya çıktı.
15.04.2022Cadde
Rengârenk bir İstanbul masalı
Rengârenk bir İstanbul masalı“Birdenbire İstanbul”, Selçuk Demirel’in Orhan Veli, Sait Faik, Orhan Pamuk gibi İstanbul ile bütünleşen yazar ve şairlerin metinleri eşliğinde kurduğu rengârenk bir İstanbul masalı.
‘Düş Suda’ şairini anlatıyor
‘Düş Suda’ şairini anlatıyorBorusan Contemporary, “Düş Suda” başlıklı sergisi paralelindeki etkinlik programlarına “Edip Cansever Üzerine Konuşmalar” serisi ile devam ediyor.
11.03.2022Kültür Sanat
Özgü İle İlgili Cümleler Nelerdir? İçinde Özgü Kelimesi Geçen Örnek Cümleler
Özgü İle İlgili Cümleler Nelerdir? İçinde Özgü Kelimesi Geçen Örnek CümlelerÖz kelimesinden türetilen birçok sözcük halk arasında ve edebi eserlerde sıklıkla kullanılır. Örneğin özgün, benzersiz ve orijinal demektir. Özge ise fedakar anlamında kullanılır. Kökü ''öz'' olan bir diğer sözcük ise ''özgüdür.'' Aynı zamanda bir erkek ismi olan özgü, kişiye has anlamına gelir. Kelimenin cümle içinde nasıl kullanıldığını merak edenler için birçok örnek cümleyi derledik.
10.03.2022Sözlük
Sevcan Orhan: 20 yıla birçok mutluluk ve hüzün sığdırdım
Sevcan Orhan: 20 yıla birçok mutluluk ve hüzün sığdırdımŞarkıcı Sevcan Orhan, yıllar önce bayramda çekilen fotoğraflarını yayınlayarak, takipçilerini eski günlere götürdü. O karelerin hikayelerini de anlatan Orhan, ardından kullanıcılara, "Sizin de böyle anılarınız var mı?" sorusunu yöneltti
22.12.2021Cadde
Gereksinimler varlıklar
Gereksinimler varlıklarİnsanı en mutlu eden şey, ihtiyaçlarıyla varlıkları arasında bir denge bulunmasıdır...
20.09.2021Ege
Ezcümle Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ezcümle İle İlgili Cümleler...
Ezcümle Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ezcümle İle İlgili Cümleler...Dilimize Farsçadan geçmiş olan Ezcümle kelimesi, -ez eki ile cümle sözcüğünün birleşmesinden oluşmuştur. -Ez eki -den -dan anlamına gelirken cümle, anlamlı söz dizisi manasına gelir. Bu kelime örnek verilmek istenen cümlelerin başında kullanılır. Ek olarak bir konu vurgulanmak istediğinde de bilhassa manasına gelen ezcümle sözcüğü kullanılabilir. Ezcümle ne demek? Ezcümle TDK sözlük anlamı nedir tüm detayları ile derledik.
16.09.2021Eğitim
Sefa Kaplan’la kitap sohbeti
Sefa Kaplan’la kitap sohbetiŞair Sefa Kaplan, Holden Kitap’tan çıkan yeni eleştiri kitabı “Susanlara Hiçbir Şey Sormayınız”da Nâzım Hikmet’ten Edip Cansever’e, Murathan Mungan’dan Enis Batur’a, Elif Şafak’tan Orman Pamuk’a, Cemal Süreya’dan Hasan Ali Toptaş’a, Ahmet Ergenç’ten Ömer Türkeş’e, Fikret Muallâ’dan Picasso’ya, Virginia Woolf’tan J...
29.08.2021Kültür Sanat
Edebiyat dünyasının ‘En’leri
Edebiyat dünyasının ‘En’leriHadi sevdiğiniz yazarları, şairleri bir düşünün! Şu sıcak yaz gününde kendinize bir ‘en’ler listesi yapın. Biz de size kendi listemizi sunuyoruz. Belki ilham verir
15.08.2021Kültür Sanat
Edebi hikâyeler
Edebi hikâyelerBu Tiyatro’nun, Cemal Süreya, Turgut Uyar ve Edip Cansever’in şiirler ile aşklarını anlattığı Tomris Uyar ile Can Yücel, Neyzen Tevfik, Orhan Veli, Rıfat Ilgaz, Özdemir Asaf gibi değerli isimlerin yaşadığı komik vakaları tiyatro sahnesine taşıyor.
Ece Ayhan: Kara duygulu bir şair
Ece Ayhan: Kara duygulu bir şair"Kendisi pek huysuz olduğu için seveni azmış” derler, ama şiirleri için aynı şeyin geçerli olmadığı, herhangi bir mülkiyet duygusuna sahip olmayan 'edebiyatın ters direklerinden biri' olarak anılan Ece Ayhan’ın hayatına ve şiirine Molatik oluyoruz...
12.07.2021Sanat
Sonrası kalır şiiri - Edip Cansever
Sonrası kalır şiiri - Edip CanseverEdip Cansever, İkinci Yeni içinde en çok ve en uzun süre şiir yazan sanatçıdır. İlk şiirlerini 1947 yılında İkindi Üstü adlı kitabında toplayan şair; bu şiirlerde yaşama sevincini işlemiştir. 1954 yılında yayınladığı ikinci kitabı Dirlik Düzenlik’te ise kendine özgü bir şiir dili oluşturmuş; mizah kullanarak toplumsal yapıyı eleştirmiştir. 1955 yılından itibaren kapalı, tamamıyla soyut bir şiir anlayışına yönelmiş; 1963 yılından itibaren ise toplumcu, maddeci ve açık bir şiir ortaya koymuştur.
22.06.2021Şiirler
Ben Ruhi Bey Nasılım? Şiiri - Edip Cansever
Ben Ruhi Bey Nasılım? Şiiri - Edip CanseverEdip Cansever, İkinci Yeni içinde en çok ve en uzun süre şiir yazan sanatçıdır. İlk şiirlerini 1947 yılında İkindi Üstü adlı kitabında toplayan şair; bu şiirlerde yaşama sevincini işlemiştir. 1954 yılında yayınladığı ikinci kitabı Dirlik Düzenlik’te ise kendine özgü bir şiir dili oluşturmuş; mizah kullanarak toplumsal yapıyı eleştirmiştir. 1955 yılından itibaren kapalı, tamamıyla soyut bir şiir anlayışına yönelmiş; 1963 yılından itibaren ise toplumcu, maddeci ve açık bir şiir ortaya koymuştur.
17.06.2021Şiirler
Rodin’in eli  Milliyet Sanat’ta
Rodin’in eli Milliyet Sanat’taBedenin temsilini baştan yazan sanatçı Rodin’in Tate Modern’de açılan “The Making of Rodin/Rodin’in Yapımı” sergisindeki el, Milliyet Sanat dergisinin haziran sayısının kapağında yer alıyor.
Sen Ben Lenin filminin Türkiye prömiyeri İstanbul Film Festivali'nde
Sen Ben Lenin filminin Türkiye prömiyeri İstanbul Film Festivali'ndeYönetmen Tufan Taştan’ın, senaryosunu Barış Bıçakçı ile birlikte yazdığı ilk uzun metraj filmi ‘Sen Ben Lenin’in özel afiş çalışmaları yayınlandı. Sovyetler Birliği’nden denize atılan ve Düzce’de kıyıya vuran bir Lenin heykelinin gerçek hikayesinden yola çıkan filmin Türkiye prömiyeri, önümüzdeki günlerde 40. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilecek.
26.05.2021Kültür Sanat
Hoşlandığım kadınlar şiiri - Edip Cansever
Hoşlandığım kadınlar şiiri - Edip CanseverEdip Cansever, İkinci Yeni içinde en çok ve en uzun süre şiir yazan sanatçıdır. İlk şiirlerini 1947 yılında İkindi Üstü adlı kitabında toplayan şair; bu şiirlerde yaşama sevincini işlemiştir. 1954 yılında yayınladığı ikinci kitabı Dirlik Düzenlik’te ise kendine özgü bir şiir dili oluşturmuş; mizah kullanarak toplumsal yapıyı eleştirmiştir. 1955 yılından itibaren kapalı, tamamıyla soyut bir şiir anlayışına yönelmiş; 1963 yılından itibaren ise toplumcu, maddeci ve açık bir şiir ortaya koymuştur.
26.05.2021Şiirler
Gelincikler şiiri - Edip Cansever
Gelincikler şiiri - Edip CanseverEdip Cansever, İkinci Yeni içinde en çok ve en uzun süre şiir yazan sanatçıdır. İlk şiirlerini 1947 yılında İkindi Üstü adlı kitabında toplayan şair; bu şiirlerde yaşama sevincini işlemiştir. 1954 yılında yayınladığı ikinci kitabı Dirlik Düzenlik’te ise kendine özgü bir şiir dili oluşturmuş; mizah kullanarak toplumsal yapıyı eleştirmiştir. 1955 yılından itibaren kapalı, tamamıyla soyut bir şiir anlayışına yönelmiş; 1963 yılından itibaren ise toplumcu, maddeci ve açık bir şiir ortaya koymuştur.
24.05.2021Şiirler
Salıncak şiiri - Edip Cansever
Salıncak şiiri - Edip CanseverEdip Cansever, İkinci Yeni içinde en çok ve en uzun süre şiir yazan sanatçıdır. İlk şiirlerini 1947 yılında İkindi Üstü adlı kitabında toplayan şair; bu şiirlerde yaşama sevincini işlemiştir. 1954 yılında yayınladığı ikinci kitabı Dirlik Düzenlik’te ise kendine özgü bir şiir dili oluşturmuş; mizah kullanarak toplumsal yapıyı eleştirmiştir. 1955 yılından itibaren kapalı, tamamıyla soyut bir şiir anlayışına yönelmiş; 1963 yılından itibaren ise toplumcu, maddeci ve açık bir şiir ortaya koymuştur.
24.05.2021Şiirler
Tahrif edilen gerçekler
Tahrif edilen gerçeklerZeynep Göğüş yeni kitabında hem kişisel hem de tarihsel tahrifatların peşine düşüyor: “Kuşaklararası aktarımı, tarihin uğradığı tahrifat gibi meseleleri bu ilişki üzerinden kurmaya çalıştım. Meselem sadece kişisel tarihimizi kurarken giriştiğimiz tahrifat değilmiş.”
24.05.2021Kültür Sanat
Üslup Nedir? Edebiyatta Üslup Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?
Üslup Nedir? Edebiyatta Üslup Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?Dilimize Arapçadan geçmiş olan üslup kelimesinin sözlük anlamı bir hedefi gerçekleştirmek için izlenen yoldur. Edebiyatta ise terim anlamında kullanılan üslup kelimesi, bir yazarın kendine özgü anlatış biçimi anlamına gelir. Bir yazarın üslubu ne kadar özgünse o kadar başarılı kabul edilir. Üslup nedir? Edebiyatta üslup çeşitleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
22.05.2021Eğitim
O mavilik derdi şiiri - Edip Cansever
O mavilik derdi şiiri - Edip CanseverEdip Cansever Türk edebiyatına katkısı olmuş en çok beğenilen yazar ve şairler arasındadır. Şiirleri ve diğer eserleriyle ön plana çıkan şair bu şiirinde etkileyici bir üslup kullanmakla beraber kendi hayatına değinmiştir.
18.05.2021Şiirler

Benzer Haber Etiketleri

Edip Cansever ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.