Gaffar Okkan

Gaffar Okkan

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken halen fâili meçhul olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürü. HayatıAli Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı. Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu. Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; İki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi. SuikastDiyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi. Emniyet Müdürü'nün öldürülmesine tepki gösteren Diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı. Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, ya Hizbullah ya da JİTEM tarafından işlenildiği iddia edilmektedir.Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca Gaffar Okkan'ın hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Öldürüldü" isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.

Gaffar Okkan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 381 gaffar okkan haberi bulunmuştur.
Diyarbakır'da feci kaza! 2 kişi hayatını kaybetti, 2 ağır yaralı var
Diyarbakır'da feci kaza! 2 kişi hayatını kaybetti, 2 ağır yaralı varDiyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü, 2 kişi de ağır yaralandı.
6.05.2022Gündem
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü girişine Gaffar Okkan'ın balmumu heykeli koyuldu
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü girişine Gaffar Okkan'ın balmumu heykeli koyulduDiyarbakır’da 24 Ocak 2001'de, silahlı saldırıda 5 koruma polisiyle birlikte şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın balmumu heykeli yapıldı. Heykel, İl Emniyet Müdürlüğü girişine konuldu.
11.04.2022Gündem
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü girişine Gaffar Okkan'ın balmumu heykeli koyuldu
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü girişine Gaffar Okkan'ın balmumu heykeli koyulduDiyarbakır’da 24 Ocak 2001'de, silahlı saldırıda 5 koruma polisiyle birlikte şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın balmumu heykeli yapıldı. Heykel, İl Emniyet Müdürlüğü girişine konuldu.
11.04.2022Gündem
Hurdaya dönen otomobilden sağ çıktılar... Aydınlatma direğine çarpan araç parçalandı: 2 yaralı
Hurdaya dönen otomobilden sağ çıktılar... Aydınlatma direğine çarpan araç parçalandı: 2 yaralıKocaeli'de seyir halindeki otomobil aydınlatma direğine çarptı. Kaza sebebiyle otomobil parçalanıp hurdaya dönerken, 2 kişi yaralandı.
23.03.2022Haberler
Mumcu ölümünün 29. yılında anıldı
Mumcu ölümünün 29. yılında anıldıAnkara'da 24 Ocak 1993'te otomobiline yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 29. yılında anıldı.
25.01.2022Gündem
‘Ülkemizin has evladı’
‘Ülkemizin has evladı’Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki kabri başında da anıldı.
25.01.2022Gündem
Seferihisar’da Uğur Mumcu büstü açıldı
Seferihisar’da Uğur Mumcu büstü açıldıSeferihisar Belediyesi , Seferihisar Abderalılar Sanat Derneği ve CHP İlçe Başkanlığı işbirliğinde Uğur Mumcu büstü açılışı gerçekleşti.
24.01.2022Ege
Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, mezarı başında anıldı
Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, mezarı başında anıldıDiyarbakır'da 24 Ocak 2001'de uğradığı terör saldırında mesai arkadaşı ile birlikte şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarı başında anıldı.
24.01.2022Gündem
Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile 5 mesai arkadaşı anıldı
Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile 5 mesai arkadaşı anıldıDiyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve mesai arkadaşı 5 polis memuru, şehit edilmelerinin 21'inci yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Diyarbakır'da gezdiğimiz her sokakta gördüğümüz birçok iş yerinde, evde onun gülen yüzüyle fotoğrafını gördüklerini belirterek, “Diyarbakırlılar Ali Gaffar Okkan'ı asla unutmadılar. Unutmayacaklar da. Çünkü o bu kenti çok seviyordu. Gerçekten Diyarbakırlılar da Ali Gaffar Okan'ı çok sevmişti” dedi.
24.01.2022Gündem
Mumcu, Okkan ve Cem anılacak
Mumcu, Okkan ve Cem anılacakSuikast kurbanı araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu, ile silahlı saldırıda şehit düşen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve koruma polisleri ölüm yıl dönümlerinde bugün anılacak. Merhum Dışişleri Bakanı İsmail Cem de vefatının 15. yılında anılacak.
24.01.2022Siyaset
Kuşadası, kros şampiyonasına  ev sahipliği yaptı
Kuşadası, kros şampiyonasına ev sahipliği yaptıKuşadası Adagöl Koşu Parkuru’nda düzenlenen müsabakalara Türkiye’nin farklı illerinden 55 okul ve 430 sporcu katıldı.
10.01.2022Ege
Kütahya'da firari FETÖ hükümlüsü yakalandı
Kütahya'da firari FETÖ hükümlüsü yakalandıKütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olmaktan hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari hükümlü yakalandı.
16.11.2021Gündem
Meclis Başkanı Şentop: Gençlerimiz hayatın her alanında göğsümüzü kabartan işlere imza atıyorlar
Meclis Başkanı Şentop: Gençlerimiz hayatın her alanında göğsümüzü kabartan işlere imza atıyorlarTBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Gençlerimizin enerjisi, dinamizmi, gayretiyle ülkemizi çok daha ilerilere taşımak durumunda olacağız. Gençlerimiz hayatın her alanında göğsümüzü kabartan işlere imza atıyorlar." dedi.
11.11.2021Siyaset
28.Dönem POMEM başvuru tarihi belli oldu mu, ne zaman yapılacak? POMEM nerelerde var, hangi şehirlerde?
28.Dönem POMEM başvuru tarihi belli oldu mu, ne zaman yapılacak? POMEM nerelerde var, hangi şehirlerde?POMEM sonuçları bugün adayların erişime açıldı. 27.Dönem POMEM sonuçlarının açıklanmasından sonra yeni dönem başvuru tarihleri ve POMEM olan yerler bireyler tarafından araştırılıyor. Peki 28.Dönem POMEM başvuru tarihi açıklandı mı?
2.11.2021Gündem
Bakan Soylu: "Hafıza odanda Bedirhan bebek var mı?"
Bakan Soylu: "Hafıza odanda Bedirhan bebek var mı?"İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'da açılan Hafıza Odası sergisine tepki göstererek, "Hafıza Odası'ymış. Bedirhan bebek burada ölmedi mi? Hafıza odanda Bedirhan bebek var mı? Bütün Diyarbakır'ın sevdiği Gaffar Okkan hafıza odanda var mı, Dürümlü köyünün katliamı var mı, Tanışlı köyünün katliamı var mı, henüz 3-4 aylık kundaktaki bebeklerin katliamları var mı, Hakkari'de karşı karşıya kalınan katliamlar hafıza odanda var mı?" diye sordu.
24.10.2021Haberler
Bakan Soylu'dan tepki: Hafıza odanda Bedirhan bebek var mı?
Bakan Soylu'dan tepki: Hafıza odanda Bedirhan bebek var mı?İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'da açılan Hafıza Odası sergisine tepki göstererek, "Hafıza Odası'ymış. Bedirhan bebek burada ölmedi mi? Hafıza odanda Bedirhan bebek var mı? Bütün Diyarbakır'ın sevdiği Gaffar Okkan hafıza odanda var mı, Dürümlü köyünün katliamı var mı, Tanışlı köyünün katliamı var mı, henüz 3-4 aylık kundaktaki bebeklerin katliamları var mı, Hakkari'de karşı karşıya kalınan katliamlar hafıza odanda var mı?" diye sordu.
24.10.2021Siyaset
Süleyman Soylu'dan 2023 çıkışı! 'Sokağa çıkacak yüzünüz kalmayacak'
Süleyman Soylu'dan 2023 çıkışı! 'Sokağa çıkacak yüzünüz kalmayacak'İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kılıçdaroğlu, buradan size söylüyorum. 2023'te Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki AK Parti ve Cumhur İttifakı ile sizi öyle bir hezimete uğratacağız, göreceksiniz ki bir daha sokağa çıkacak yüzünüz kalmayacak" dedi.
24.10.2021Siyaset
Diyarbekirsporlu futbolcular kupayla Gaffar Okkan'ın kabrini ziyaret etti
Diyarbekirsporlu futbolcular kupayla Gaffar Okkan'ın kabrini ziyaret ettiDiyarbekirsporlu futbolcular, şampiyonluk kupasıyla şehit emniyet müdürü Gaffar Okkan'ın kabrini ziyaret etti. Teknik Direktör Şenol Demir, "Ligin başında şehit Gaffar Baba'nın yanına geldiğim zaman futbolcularımla ona 'Bu kupayla inşallah tekrar yanına geleceğim.' diye söz verdim. Bunun huzuru ve mutluluğunu yaşıyorum" dedi.
26.07.2021 2.Lig
Hakan Altun sorusunun ardından Gonca Vuslateri sessizliğini bozdu!
Hakan Altun sorusunun ardından Gonca Vuslateri sessizliğini bozdu!Şarkıcı Hakan Altun’la kısa süren ilişkisiyle magazin gündeminden düşmeyen oyuncu Gonca Vuslateri, hafta sonu Cihangir’de görüntülendi.
26.01.2021Cadde
Ali Gaffar Okkan kimdir, kaç yaşında, ne zaman ve nasıl öldü?
Ali Gaffar Okkan kimdir, kaç yaşında, ne zaman ve nasıl öldü?Diyarbakır Emniyet Müdürü iken fâili hâlen meçhul olan bir suikast sonucu öldürülen Ali Gaffar Okkan'ın bugün ölüm yıldönümü... Hain bir pusu sonucu hayatını kaybeden Gaffar Okkan hakkındaki bilgiler merak edilirken "Ali Gaffar Okkan kimdir, kaç yaşında ve nasıl öldü?" soruları soruluyor.
24.01.2021Gündem
İçişleri Bakanı, şehit emniyet müdürü Gaffar Okkan'ı andı
İçişleri Bakanı, şehit emniyet müdürü Gaffar Okkan'ı andıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'da 24 Ocak 2001'de düzenlenen silahlı saldırıda, 5 meslektaşıyla şehit edilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ı, şehadetinin 20. yılında rahmet ve minnetle andığını belirtti.
24.01.2021Siyaset
Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan mezarı başında anıldı
Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan mezarı başında anıldıDiyarbakır'da uğradığı saldırıda beraberindeki 5 silah arkadaşıyla şehit olan Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, şehadetinin 20'nci yılında Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarı başında anıldı.
24.01.2021Gündem
Şehit Ali Gaffar Okkan ve silah arkadaşları vurulduğu yerde anıldı
Şehit Ali Gaffar Okkan ve silah arkadaşları vurulduğu yerde anıldıDiyarbakır Emniyet Müdürü olarak görev yaparken uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Ali Gaffar Okkan ve 5 polis, vurulduğu yerde anıldı.
24.01.2021Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'a anma
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'a anmaCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, suikasta kurban giden eski Diyarbakır Emniyet Müdürü şehit Ali Gaffar Okkan'ı ve bombalı saldırıyla öldürülmesinin 28. yılında, gazeteci yazar Uğur Mumcu'yu rahmetle andığını belirtti.
24.01.2021Siyaset
İsmail Cem ve Gaffar Okkan için tören düzenlenecek
İsmail Cem ve Gaffar Okkan için tören düzenlenecekBugün siyaset ve devlet adamı, Dışişleri eski bakanlarından İsmail Cem ile Diyarbakır’da şehit edilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan için de anma töreni düzenlenecek.
24.01.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Gaffar Okkan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.