Hasankeyf

Hasankeyf

Son dakika Hasankeyf haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Hasankeyf gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Hasankeyf haber sayfamızda...

Hasankeyf

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 850 hasankeyf haberi bulunmuştur.
Hasankeyf'teki ters üçgen süslemeli mezar taşlarının ilçeye özgü olduğu düşünülüyor
Hasankeyf'teki ters üçgen süslemeli mezar taşlarının ilçeye özgü olduğu düşünülüyorHasankeyf Kazı Başkanı Doç. Dr. Zekai Erdal: "Bulduğumuz mezar taşlarının tipolojisini sorduğumuzda hocalarımız bu tarz bir mezara bu zamana kadar Anadolu'nun diğer yerlerinde rastlamadıklarını söylediler"
20.09.2021Tatil
Hasankeyf Kalesi'ndeki arkeolojik kazı tarihe ışık tutacak
Hasankeyf Kalesi'ndeki arkeolojik kazı tarihe ışık tutacakHasankeyf Kazı Başkanı Doç. Dr. Zekai Erdal: "Hasankeyf Kalesi etrafındaki vadi ve yapılarla beraber bir bütün olarak ele alınması gerekir. Kalemiz 110 dönüm bir alanı kapsıyor. Bunun en güzel örneği Efes'tir. Efes'teki kazılar 100 yıla aşkın bir süredir devam etmektedir. Hasankeyf de bu bağlamda yüzlerce yıllık sürebilecek kapasiteye sahiptir" dedi.
31.08.2021Tatil
Göl sahasında kalan Hasankeyf'te tekne turları başladı
Göl sahasında kalan Hasankeyf'te tekne turları başladıDicle Nehri üzerindeki, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan, gövde bakımından dünyanın en uzun, güç bakımından ise Türkiye'nin 4'üncü büyük barajı Veysel Eroğlu (Ilısu) Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi nedeniyle su altında kalan Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde gezi tekneleri suya indirildi.
26.07.2021Gündem
Sırada Efes var!
Sırada Efes var!Kitapları 30 dile çevrilen yazar Ahmet Ümit, Berlin sokaklarından Bergama’ya uzanan son romanının lansmanını tarihi kentte yaptı
23.06.2021Ege
Batman şiiri - Muhammed Gidici
Batman şiiri - Muhammed GidiciBatman, ülkemizin Güney Doğu Anadolu bölgesi olarak adlandırılan bölgesinde bulunan bir şehirdir. Batman şehri, konumu itibariyle geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu özelliğinden dolayı Batman'da birçok medeniyetin bıraktığı tarihi izler vardır. Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf; üç bini aşkın mağarası, orta çağdan kalma tarihi köprüsü, eski çarşısı, camii minareleri ve tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.
17.06.2021Şiirler
Bakan Soylu paylaştı: Ömür boyu saklayacağm
Bakan Soylu paylaştı: Ömür boyu saklayacağmİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batman Hasankeyf İlçe Emniyet Amirliği önündeki Türk bayrağını öpen çocuklar Hümeyra Cihan ve Mustafa Saruhan ile bir araya geldi.
11.06.2021Gündem
İl Kültür Müdürü'nden tarihi eser tartışmalara yanıt: Bu iki yer depo müze
İl Kültür Müdürü'nden tarihi eser tartışmalara yanıt: Bu iki yer depo müzeArkeolojik açıdan dünyanın en zengin müzelerinden olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin depolarındaki eserlerden bir kısmı Atatürk Havalimanı'na bir kısmı ise Maltepe'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait alana tanışarak 'depo müzeler' oluşturulacak. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde taşınma tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, " Kültür ve Turizm Bakanlığı'mız biri Atatürk Havalimanı, bir diğeri ise Anadolu yakasında Maltepe' de olmak üzere iki alan tahsis etti ve bu iki yer en kısa zamanda depo müze olarak değerlendirilecek" dedi.
25.05.2021Haberler
İl Kültür Müdürü'nden tarihi eser tartışmalara yanıt: Bu iki yer depo müze
İl Kültür Müdürü'nden tarihi eser tartışmalara yanıt: Bu iki yer depo müzeArkeolojik açıdan dünyanın en zengin müzelerinden olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin depolarındaki eserlerden bir kısmı Atatürk Havalimanı'na bir kısmı ise Maltepe'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait alana tanışarak 'depo müzeler' oluşturulacak. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde taşınma tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, " Kültür ve Turizm Bakanlığı'mız biri Atatürk Havalimanı, bir diğeri ise Anadolu yakasında Maltepe' de olmak üzere iki alan tahsis etti ve bu iki yer en kısa zamanda depo müze olarak değerlendirilecek" dedi.
25.05.2021Gündem
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Hangileridir Ve Kuruldukları Yerler Nerelerdir?
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Hangileridir Ve Kuruldukları Yerler Nerelerdir?Malazgirt zaferinden sonra Anadolu'nun kapısı Türklere açılmıştır. Türkler Anadolu'ya geldikten sonra burada pek çok beylik kurmuşlardır. Farklı farklı oluşan beyliklerin hangi bölgede oluştuğu da tarihçiler arasında merak konularından bir tanesi olmuştur. Tarih meraklıları tarafından Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri araştırması artmıştır. Peki Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri hangileridir? Bu beyliklerin kuruldukları yer nerelerdir? İşte Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri ile ilgili tüm bilgiler.
6.05.2021Eğitim
Belgesel yarışmasında 10 film görücüye çıkıyor
Belgesel yarışmasında 10 film görücüye çıkıyor40. İstanbul Film Festivali’nde ulusal belgesel yarışmasına seçilen filmler açıklandı. 20-29 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan yarışmada 10 film yer alıyor. Yarışmada yer alan filmler arasında dünya prömiyerini 20 Nisan’da prestijli belgesel festivali 52. Visions du Réel’de yapan “Yaramaz Çocuklar” da bulunuyor.
24.04.2021Kültür Sanat
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hasankeyf-2 Köprüsü'ne ilişkin paylaşım
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hasankeyf-2 Köprüsü'ne ilişkin paylaşımCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün açılışı gerçekleştirilen Hasankeyf-2 Köprüsü'yle ilgili paylaşımda bulundu.
17.04.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki: Her türlü iğrençliği sergilediler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki: Her türlü iğrençliği sergiledilerCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreni'ne Huber Köşkü'nden canlı bağlantı ile katıldı. Erdoğan, "Batmanlı, Mardinli, Şırnaklı kardeşlerimiz hizmet almasın diye her türlü iğrençliği sergilediler." ifadelerini kullandı.
17.04.2021Haberler
Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki: Her türlü iğrençliği sergilediler
Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki: Her türlü iğrençliği sergiledilerGelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreni'ne Huber Köşkü'nden canlı bağlantı ile katıldı. Erdoğan, "Batmanlı, Mardinli, Şırnaklı kardeşlerimiz hizmet almasın diye her türlü iğrençliği sergilediler." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde yapılan yatırımların katbekat fazlasını son 19 yıla sığdırmayı başardıklarını belirterek, "Bilhassa ulaştırma alanında Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık." dedi.
17.04.2021Siyaset
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Özal'ı anma töreninde Kur'an okudu
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Özal'ı anma töreninde Kur'an okudu8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle anıldı. Törende Erdoğan, Topkapı'daki Anıt Mezar'a Cumhurbaşkanlığı çelengini bıraktı. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan da merhum Cumhurbaşkanı Özal için İnfitar suresini okudu. Erdoğan, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in kabrini de ziyaret etti.
17.04.2021Siyaset
Kahramanları gözyaşıyla uğurladık
Kahramanları gözyaşıyla uğurladıkHelikopter kazasında şehit olan 11 asker, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, parti liderleri, bakanlar ve komutanların da katıldığı devlet töreniyle son yolculuklarına uğurlandı
6.03.2021Gündem
Batman Haritası: Batman İlçeleri Nelerdir? Batman İlinin Nüfusu Kaçtır, Kaç İlçesi Vardır?
Batman Haritası: Batman İlçeleri Nelerdir? Batman İlinin Nüfusu Kaçtır, Kaç İlçesi Vardır?Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli şehirlerinden biri olan Batman, her sene pek çok farklı açıdan gelişmeye devam ediyor. Batman hakkında bilgiler almak isteyen pek çok kişi internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Peki, Batman Haritası: Batman ilçeleri nelerdir? Batman ilinin nüfusu kaçtır, kaç ilçesi vardır? İşte bilgiler.
19.09.2020Haritalar
Hasankeyf'teki mağaralar turizme kazandırılacak
Hasankeyf'teki mağaralar turizme kazandırılacakBatman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'teki mağaralar kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılacak. Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, eksiklikler tamamlandığını ilçenin parmakla gösterileceğini belirterek, "Hasankeyf tamamıyla su altında kalmış değil. Hala bu eserlerin mevcudiyeti ile çok büyük bir potansiyel barındırıyoruz. Gerek kazı, gerek uzun yıllara sahip restorasyon çalışmalarına bu yıl itibariyle başlanıyor. Bütün bu mağaralar ileriki dönemlerde hem turizme kazandırılacak hem de ekonomiye katkısı olacak" dedi.
7.02.2021Tatil
Gezi teknesi hattı kiraya verilecek
Gezi teknesi hattı kiraya verilecekBasın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de yer alan duyuruya göre; gezi teknesi hattı kiraya verilecek.
2.02.2021Ekonomi
12 bin yıllık Hasankeyf'te açılan müze tarihe ışık tutuyor
12 bin yıllık Hasankeyf'te açılan müze tarihe ışık tutuyorBatman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun en büyük müzelerinden birine kavuştu. Bir bölümü Prof. Dr. Veysel Eroğlu-Ilısu Barajı'nın suları altında kalan ilçenin Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, "Bölgedeki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan tüm tarihi eserlerin sergilendiği bir müzeye sahibiz. Arkeopark alanındaki tarihi eserler, binlerce yerli ve yabancı turisti 12 bin 500 yıllık Hasankeyf'e çekecek. Hasankeyf'in tarihi Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe'den 500 yıl daha eskidir. Büyük kalede 3 bine yakın mağarayı 1-2 yıl içerisinde turizme açmak istiyoruz" dedi.
1.02.2021Tatil
‘Türkçemiz katliama maruz kaldı’
‘Türkçemiz katliama maruz kaldı’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni’ne katıldı.
21.01.2021Siyaset
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dil' mesajı: Sahip çıkmayan milletler devrilmeye mahkumdur
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dil' mesajı: Sahip çıkmayan milletler devrilmeye mahkumdurGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kültürle ilgili tartışmalarda maalesef o kültürün taşıyıcısı olan dili ihmal ediyoruz." diyerek "Diline sahip çıkmayan, dilini zenginleştiremeyen milletler, kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgarlar karşısında devrilmeye mahkumdur." ifadelerini kullandı.
20.01.2021Siyaset
Dünyanın gözünü yeniden Hasankeyf’e çeviren film
Dünyanın gözünü yeniden Hasankeyf’e çeviren filmYönetmen Mehmet İsmail Çeçen’in Ilısu Barajı altında kalan tarihi Hasankeyf’ten mezarlıktaki ölüleri ile birlikte göç edenlerin hikayesini anlattığı “Şîn” (Yas) filmi, Avrupa Birliği 10. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda en iyi film ödülüne layık görüldü
28.12.2020Ege
Yeni Hasankeyf'te yapılan bölgenin en büyük müzesi tamamlandı
Yeni Hasankeyf'te yapılan bölgenin en büyük müzesi tamamlandıBatman’ın tarihi antik kenti Hasankeyf’in Ilısu Baraj suları altında kalmasıyla yeni yerleşkede yapılan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük müzesi tamamlandı.
22.12.2020Tatil
DSİ: İstanbul’da 3 ay daha su var
DSİ: İstanbul’da 3 ay daha su varKuraklık endişesinin yaşandığı megakent için DSİ, “İstanbul’da üç ay kadar daha su var. Bir sorun olmayacağını düşünüyoruz. Aralık, ocak, şubat aylarında o barajları dolduracağız” denildi
13.12.2020Gündem
Hasankeyf Müzesi’nde tarihe can veren proje
Hasankeyf Müzesi’nde tarihe can veren projeBatman’da Ilısu Barajı’nın yapımıyla su altında kalan binlerce yıllık tarih, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Öğretim Görevlisi ve İllüstrasyon Sanatçısı Sarp Selçuk tarafından resmedildi.
1.11.2020Gündem

Benzer Haber Etiketleri

batmanHasankeyfKültür ve Turizm BakanlığıCumhurbaşkanı Erdoğankazı

Hasankeyf ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.