İltica

İltica

Son dakika iltica haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan iltica gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan iltica haber sayfamızda...

İltica

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.747 iltica haberi bulunmuştur.
Avustralya'da göçmenlerin sembolü olan aile mücadelesini kazandı
Avustralya'da göçmenlerin sembolü olan aile mücadelesini kazandıSri Lanka'ya sınırdışı edilme kararı tepki çekince göçmenlerin sembolü olan Tamil aile, Avustralya'da verdiği mücadeleyi kazandı.
8.08.2022Dünya
Kandil Duası ve Anlamı: Miraç, Mevlid, Berat ve Regaib Kandilinde Okunacak Dualar Nelerdir?
Kandil Duası ve Anlamı: Miraç, Mevlid, Berat ve Regaib Kandilinde Okunacak Dualar Nelerdir? İslam dünyasının bazı özel dini günleri vardır. Bu dini günlerden bazıları da kandiller günleridir. Kandillerin İslam dünyasında önemli yeri vardır. İslam alemi bu günleri ibadet ederek geçirir. Müminler Miraç, Mevlid, Berat ve Regaib kandillerinde Kur’an-ı Kerim okur, namaz kılar, oruç tutar ve kandil duası ederler. Müslüman alemi kandil günlerinde camilerde toplanır. Miraç, Mevlid, Berat ve Regaib kandilinde okunacak dualar nelerdir? Kandil duası ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
8.08.2022Dualar
Osmanlıca Kelimeler ve Anlamları: Günümüzde Kullanılan Derin, Güzel Anlamlı Osmanlıca Kelimeler
Osmanlıca Kelimeler ve Anlamları: Günümüzde Kullanılan Derin, Güzel Anlamlı Osmanlıca KelimelerOsmanlıca 1928 yılına kadar Latin Alfabesine geçiş öncesinde kullanılan Arap-Fars alfabesi olarak bilinir. Osmanlı Devleti’nin bulunduğu bölgelerde kullanılmıştır. Osmanlı Alfabesi toplamda 34 harften oluşur. Günümüzde Osmanlıca kelimeler Türkçe’ye de geçmiştir. Özellikle hukuk alanında sıkça karşımıza çıkar. Eskisi kadar çok kullanılmasa da derin ve güzel anlamı bulanan Osmanlıca kelimeler vardır. Özellikle edebi eserlerde önemi çok büyüktür. Derin ve güzel anlamlı Osmanlıca kelimeler için içeriğimize göz atabilirsiniz.
2.08.2022Eğitim
‘Geri itmelerin sıradanlaşması endişe verici’
‘Geri itmelerin sıradanlaşması endişe verici’Yunanistan’ın geri itmeleri sonucu hayatını kaybeden mültecilerin sayısı her geçen gün artarken, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitli Kurumu (TİHEK) hazırladığı raporla, Yunanistan başta olmak üzere tüm Avrupa’ya ve uluslararası kurumlara “geri itmeleri durdurun” çağrısı yaptı.
28.07.2022Siyaset
Sığınma Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada
Sığınma Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf BulmacadaBulmacaların en önemli ve zevkli özelliklerinden bir tanesi bilinmeyen bir sorunun yanıtının bulunmasıyla alınan haz duygusudur. İnsanlar bilinmezlikleri öğrenerek genel kültür seviyelerini artırması sayısal ve harf bulmacaları ile sağlamaktadır. Bir bulmacanın hızlı çözülmesi kültür ve bilgi seviyesinin artırılması ile mümkün olmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.
20.07.2022Eğitim
Türkiye'den İngiltere'deki haberlere sert tepki! 'Asılsız olmasını ümit ediyoruz'
Türkiye'den İngiltere'deki haberlere sert tepki! 'Asılsız olmasını ümit ediyoruz'Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss’un İngiliz basınında Türkiye’ye ilişkin yer alan iddialarına ilişkin, "Türkiye herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı veya sınır muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini hiçbir şekilde devralmayacaktır" dedi.
16.07.2022Gündem
İhtilalin lideri Polonezköy’ü kurdu
İhtilalin lideri Polonezköy’ü kurduAnadolu ve Rumeli, Osmanlı Dönemi’nde de göç hareketlerinin önemli durakları arasında yer aldı. İspanya’daki zulümden kurtarılan Yahudiler, Selanik’e yerleştirildi. İstanbul’a iltica eden Polonya İhtilali’nin liderlerinden Prens Adam Czartoryski, Polonezköy’ü kurdu. Rus zulmünden kaçan Çerkesler ile Kırım Tatarları da Anadolu’ya yerleşti.
14.07.2022Gündem
400 kişiyle başladı 4 milyona dayandı
400 kişiyle başladı 4 milyona dayandıSuriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş, geride kalan 11 yıl içinde bir kangrene dönüştü. 400 mültecinin Cilvegözü’ne gelmesiyle başlayan göç, zaman içinde  bir kar topu gibi büyüyerek 3.6 milyon sığınmacıya ulaştı.
13.07.2022Gündem
Kaymakcı’dan AB’ye göç sitemi: Avrupa’nın göç yükü Türkiye’nin üzerinde
Kaymakcı’dan AB’ye göç sitemi: Avrupa’nın göç yükü Türkiye’nin üzerindeDışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile 2016 yılında göç anlaşması yapmasına rağmen anlaşmanın yükümlülüklerinin istedikleri ölçüde yerine getirilmediğini belirterek, “Avrupa’nın göç yükünü Türkiye taşıyor, bu ilelebet devam edemez” dedi.
23.06.2022Siyaset
Yunanistan’a ‘diplomatik’ ayar
Yunanistan’a ‘diplomatik’ ayarYunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in, Türkiye’den itilen göçmenleri kurtardıklarını dair asılsız iddiasına karşı Türkiye’den “diplomatik ders” niteliğinde bir yanıt geldi.
21.06.2022Gündem
Yunan Bakan'a 'astsubay' düzeyinde cevap: Sorumlusu Yunanistan
Yunan Bakan'a 'astsubay' düzeyinde cevap: Sorumlusu YunanistanTürk Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli astsubaydan, Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi'ye yanıt geldi. Yapılan açıklamada, "İtalya rotası da dahil olmak üzere bu tehlikeli yolculuklarda hayatını kaybeden her bir göçmenin sorumlusu Yunanistan’dır." denildi.
20.06.2022Gündem
Ege’deki ölümlerde ‘Frontex’ parmağı
Ege’deki ölümlerde ‘Frontex’ parmağıKamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) “Ege Denizi’ndeki Geri İtmeler ve Boğulan İnsan Hakları” başlıklı raporunda, AB Üye Devletlerinin Dış Sınırlarının Yönetiminde Operasyonel İş Birliği İçin Avrupa Ajansı’nın (Frontex) mültecilerin geri itilmesindeki kritik rolü masaya yatırıldı.
15.06.2022Gündem
‘40 bin kişiyi püskürttük!’
‘40 bin kişiyi püskürttük!’Yunanistan, tüm eleştirilere rağmen göçmenleri “püskürtmeye” ve geri itmeye devam ederken, son olarak bu yılın ilk 4 ayında “40 bin mülteciyi püskürttük” şeklinde açıklama yaptı.
29.05.2022Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan briket ev projesi açıklaması: Hedefimiz 1 milyon mülteciyi barındırmak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan briket ev projesi açıklaması: Hedefimiz 1 milyon mülteciyi barındırmakCumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen "Kütüphane Söyleşileri" kapsamında farklı şehirlerden gençlerle bir araya geldi. Erdoğan, göç konusunun küresel bir sorun olduğuna dikkat çekerek, "Birçok Meksikalının duvarları yıkarak Amerika’ya sığındıklarını görüyorsunuz. Almanya düzenli düzensiz göçü alıyor bizim gibi mi hayır. Teröristleri alıyorlar. Bütün bunları değerlendirdiğimiz zaman Türkiye’nin alicenaplığı ortaya çıkıyor. Suriye'nin kuzeyinde briket evlerin yapımına başladık. Bu insanlar çadırlarda kalıyordu. Briket evler ile bir adım attık. Hedefimiz de burada 1 milyon mülteciyi barındırabilmek." ifadelerini kullandı. Erdoğan kripto palara ilişkin olarak, " Ben kripto para olayına sıcak bakmıyorum. Birini zengin birini fakir yapacak araçlarla adım atmanın doğu olmadığına inanıyorum." dedi.
19.05.2022Siyaset
Paranoyak fikirlere takıntılı! Putin'den dünyayı şoka uğratan emir...
Paranoyak fikirlere takıntılı! Putin'den dünyayı şoka uğratan emir...Eski bir KGB ajanının İngiliz gazetesine yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. Rus güçleri güçleri Doğu Donbas bölgesine saldırmaya devam ederken 'imkansız taleplerde' bulunuyor.
3.05.2022Dünya
İngiliz mahkemesinden Assange'ın ABD'ye iade edilmesi kararı
İngiliz mahkemesinden Assange'ın ABD'ye iade edilmesi kararıİngiltere'de Westminster Sulh Ceza Mahkemesi, WikiLeaks'in kurucusu Jullian Assange'ın ABD'ye iade edilmesine hükmetti.
20.04.2022Dünya
İngiltere İçişleri Bakanı, tepki çeken 'Ruanda planı'nı savundu
İngiltere İçişleri Bakanı, tepki çeken 'Ruanda planı'nı savunduİngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, hükümetin ülkedeki sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planına yönelik eleştirilere, eleştiri getiren insanların başka bir çözüm sunamadıklarını söyleyerek karşılık verdi.
18.04.2022Dünya
İngiltere'den tepki çeken plan: Sığınmacıları Ruanda'ya gönderecekler!
İngiltere'den tepki çeken plan: Sığınmacıları Ruanda'ya gönderecekler!İngiltere hükümeti, ülkeye yasa dışı yollarla girmiş bazı sığınmacıları Ruanda'ya göndermeyi planlıyor. İngiltere'nin bu kararına çok sayıda eleştiri geldi. Uluslararası Af Örgütü'nün İngiltere ofisi, planı "şaşırtıcı derecede kötü tasarlanmış fikir" olarak niteledi.
14.04.2022Dünya
Bakan Soylu, Belçika Göç İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri ile görüştü
Bakan Soylu, Belçika Göç İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri ile görüştüİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Belçika Krallığı Göç ve İlticadan Sorumlu Devlet Sekreteri Sammy Mahdi'yi kabul etti.
12.04.2022Siyaset
Cinayet şüphelisi Almanya'dan iade edilmeyen aile adalet istiyor
Cinayet şüphelisi Almanya'dan iade edilmeyen aile adalet istiyorİzmir’in Buca ilçesinde 2016'da Sibel Çelik'i (24) bıçaklayarak öldürüp cesedi bazaya koyduktan sonra evi ateşe verdiği iddiasıyla kırmızı bültenle aranan Halil Yılmaz (38), aradan 6 yıl geçmesine karşın yakalanamadı. Almanya'da olduğu tespit edilen Yılmaz'ın Türkiye'ye verilmediği belirtildi. Sibel'in annesi Cemre Çelik (48), "Evladımızı katledip, hiçbir şey yokmuş gibi hayatına devam etmesi zorumuza gidiyor" dedi.
22.03.2022Gündem
Rus ilerleyişi neden durdu?
Rus ilerleyişi neden durdu?Rusya bir haftadır sahada ilerleme sağlayamıyor. Bunun ana sebebi olarak Rusların yaşadığı lojistik sorunlar gösterilirken, savaşın uzamasının kime yarayacağı merak konusu...
20.03.2022Dünya
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Berat Gecesi mesajı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Berat Gecesi mesajıİslam aleminin Berat gecesini tebrik eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bu mübarek gece hürmetine milletimizi ve insanlığı her türlü kederden berî kılmasını, bizi günah yüklerinden arınmış gönüllerle Ramazan ayına kavuşturmasını Yüce Rabbimiz’den niyaz ediyorum.” dedi
17.03.2022Gündem
Bora Gencer: Jamala ile buluşup 'savaşa hayır' demek istiyorum
Bora Gencer: Jamala ile buluşup 'savaşa hayır' demek istiyorumBora Gencer, İstanbul'u etkisi altına alan yoğun kar yağışında sokakta yaşayan sokak canlılarını unutmadı. Sarıyer'de bir kedi ve köpeği beslerken objektiflere yansıyan şarkıcı, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal harekatının ardından ülkemize sığınan şarkıcı Jamala ile buluşmak istediğini söyledi.
15.03.2022Cadde
Ukraynalı kadın ve çocukların peşindeler! Sınır ötesi tuzak
Ukraynalı kadın ve çocukların peşindeler! Sınır ötesi tuzakRus işgalinden kaçan yaklaşık 1 milyondan fazla Ukraynalı kadın ve çocuk, güvenli bir yaşam umuduyla ülkenin kuzey batı sınırına ilerliyor. Ancak uzmanlar, savaştan kaçarak komşu ülkelere sığınan Ukraynalı mağdurları büyük bir tehlikenin beklediğine dikkat çekiyor. Fuhuş çetelerinin savaş mağduru kadın ve çocuklara kurduğu iğrenç tuzaklar kan donduruyor.
10.03.2022Dünya
Ukraynalı muhabirden AB'ye kritik soru! 'Daha fazla insanın ölmesini mi bekliyorsunuz?'
Ukraynalı muhabirden AB'ye kritik soru! 'Daha fazla insanın ölmesini mi bekliyorsunuz?'Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, Rusya-Ukrayna savaşını ve Rusya’ya uygulanacak yaptırımları görüşmek üzere video konferans yöntemi ile bir araya geldi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell görüşmeler sonrasında düzenlenen basın toplantısında, AB’nin Ukrayna’ya silah yardımı yapacağını bildirdi.
27.02.2022Dünya

Benzer Haber Etiketleri

İltica ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.