Klasik Müzik

Klasik Müzik

Son dakika klasik müzik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan klasik müzik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan klasik müzik haber sayfamızda...

Klasik Müzik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.703 klasik muzik haberi bulunmuştur.
7. Ayvalık Müzik Festivali 10 Ağustos'ta başlıyor
7. Ayvalık Müzik Festivali 10 Ağustos'ta başlıyorProf. Dr. Filiz Ali’nin öncülüğünde 23 yıl önce kurulan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi tarafından düzenlenen Ayvalık Müzik Festivali, bu yıl yedinci kez 10-19 Ağustos tarihleri arasında Ayvalık’ta. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen festivalin bu yılki açılışını 10 Ağustos Salı akşamı saat 21.00’de Şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) gerçekleştirecek.
Bir müzisyen: İskender Paydaş
Bir müzisyen: İskender PaydaşBugüne kadar hep eski dönemlerde yaşamış, klasik müzik üreten müzisyenleri tanıttık. Şimdi biraz da günümüze gelelim ve İskender Paydaş’la tanışalım.
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası'ndan konser serisi
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası'ndan konser serisiSabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) 2021 yılı konserleri için hazırlıklar devam ediyor. Her yıl Türkiye’nin pek çok ilinden seçilen genç müzisyenleri dinleyicilerle buluşturan orkestra, 14. yılında da keyifli bir konser maratonuna hazırlanıyor.
29.07.2021Kültür Sanat
ICMAF Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali Bodrum’da Düzenleniyor
ICMAF Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali Bodrum’da DüzenleniyorBu yıl 5. si düzenlenen ICMAF Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali, Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil’in yönetiminde titizlikle hazırlanmış bir yaz akademisi programı ile gerçekleşiyor. Birbirinden değerli klasik müzik hocalarının yer aldığı MasterClass; 26 Temmuz – 5 Ağustos tarihlerinde gerçekleşiyor.
27.07.2021Kültür Sanat
Deniz Baykal sessizliğini bozdu! "Kendime 'iyi ki cevap vermedin' diyorum"
Deniz Baykal sessizliğini bozdu! "Kendime 'iyi ki cevap vermedin' diyorum"Deniz Baykal, 3 Kasım 2002 seçimleri ile ilgili 'siyasi pazarlık' iddiasında bulunarak kendisini hedef alan Zülfü Livaneli ile ilgili sessizliğini bozdu. Baykal, "Geriye bakınca kendime ‘İyi ki bir cevap vermeye kalkmadın’ diyorum. Çünkü çok kolayca duygusallaşarak insanın içini rahatlatacak laflar da söylenebilir ama şimdi yaşanmışlıkları görünce ‘İyi ki Deniz, hiç konuşmaya girmedin, açmadın’ diyorum" açıklamasını yaptı.
27.07.2021Siyaset
Enka Sahne yeni yeteneklerin
Enka Sahne yeni yeteneklerinEnka Sanat’ın, klasik müzik alanında gelecek vadeden genç sanatçılara yönelik düzenlediği “ENKA Sahne”, 8 Ağustos’a kadar sekiz genç sanatçının performansına ev sahipliği yapıyor.
27.07.2021Kültür Sanat
ENKA Sanat’tan klasik müziğin genç yıldızlarına destek
ENKA Sanat’tan klasik müziğin genç yıldızlarına destekENKA Sanat’ın "Daha iyi bir gelecek için gençlerle sanat” söyleminden ilhamla hayat bulan yeni projesi ENKA Sahne, sanat hayatının başındaki genç yeteneklerin ulusal ve uluslararası platformlarda önlerini açmayı hedefliyor. Sanat Yönetmenliğini Cihat Aşkın’ın yaptığı proje kapsamında bu yıl seçilen sekiz genç sanatçının ilham verici performansları ENKA Sanat’ın YouTube kanalından izlenebilir.
26.07.2021Kültür Sanat
Notre Dame de Sion’da 17 yıldır mutlu bir müdür
Notre Dame de Sion’da 17 yıldır mutlu bir müdürHarbiye’deki tarihi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde 17 yıllık müdürlük görevini noktalayan Yann de Lansalut’yla okula bıraktığı mirası konuştuk
25.07.2021Pazar
Müzisyenleri tanıyalım: Fazıl Say
Müzisyenleri tanıyalım: Fazıl SayFazıl Say, dünyaca ünlü besteci ve klasik müzik piyanistimizmiş.
ÇEV Sanat'ın Genç Yetenekleri Bodrum'u büyüledi
ÇEV Sanat'ın Genç Yetenekleri Bodrum'u büyülediÇEV Sanat’ın ‘Genç Yetenekler’ projesi kapsamında eğitimlerini yurt dışında sürdüren Türkiye’nin üstün yetenekli genç müzisyenleri Jamal Aliyev ve Bade Daştan 12 Temmuz akşamı ZAİ Bodrum’da verdikleri konserde sanatseverleri büyüledi.
13.07.2021Kültür Sanat
Sanata doyacağız!
Sanata doyacağız!Pandemi sürecinde hasret kalınan kültürel etkinlikler kısıtlamaların kalkmasıyla yeniden başladı. Konserler düzenlendi tiyatrolar seyirciyle buluştu
5.07.2021Ege
Pera Müzesi 16 yaşında
Pera Müzesi 16 yaşındaSuna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan Pera Müzesi 16. yılını kutluyor. 2005 Haziran’ından bu yana faaliyet gösteren müze, bünyesinde yaklaşık 12 bin parça eseri barındıran üç önemli koleksiyon, 100’den fazla uluslararası sergi, 500’den fazla etkinlik ile bugüne dek fiziksel ortamda 2 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı. İstanbul’un kalbinde, Pera bölgesinde, geçmişi 19. yüzyıla dayanan bir binada hizmet veren Pera Müzesi, dijital sergileri ve etkinlikleriyle bugün yalnızca İstanbullu sanatseverlere değil, tüm Türkiye’ye ve dünyaya sesleniyor.
49. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandı
49. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandıİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 49. İstanbul Müzik Festivali konserleri, İstanbul’un en keyifli açık hava mekânlarında gerçekleştirilecek. Festival, teması, repertuvarı ve yan etkinlikleriyle, “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusuna müziğin diliyle yanıt arayacak.
15.06.2021Kültür Sanat
Örüntü Kuralı Nedir? Kısaca Örüntü Kuralı Konu Anlatımı
Örüntü Kuralı Nedir? Kısaca Örüntü Kuralı Konu AnlatımıYüksek kültür, üst kültür ismi ile de bilinmektedir. Konu ile ilgili bilgisi olmayan vatandaşlar internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Yüksek kültür nedir? Yüksek kültürü temsil eden unsurlar nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
11.06.2021Eğitim
Yüksek Kültür Nedir? Yüksek Kültürü Temsil Eden Unsurlar Nelerdir?
Yüksek Kültür Nedir? Yüksek Kültürü Temsil Eden Unsurlar Nelerdir?Yüksek kültür, üst kültür ismi ile de bilinmektedir. Konu ile ilgili bilgisi olmayan vatandaşlar internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Yüksek kültür nedir? Yüksek kültürü temsil eden unsurlar nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
11.06.2021Eğitim
Borusan Sanat Haziran programları devam ediyor
Borusan Sanat Haziran programları devam ediyorBorusan Sanat, her hafta birbirinden değerli sanatçı ve toplulukları ağırladığı çevrimiçi konserlerine devam ediyor. 13 Haziran Pazar günü saat 11.30’da deneyimli şef Cem Mansur yönetiminde BİFO, müzikseverlerle buluşacak. Neo-klasik müzik hareketinin önemli isimlerinden Ligeti, Respighi ve Stravinski’nin eserlerini seslendireceği “BİFO & Cem Mansur” başlıklı konser, ücretsiz olarak borusansanat.tv’de izleyicisi ile buluşacak.
Tavuklar için opera sanatçısına klasik müzik repertuvarı hazırlattı
Tavuklar için opera sanatçısına klasik müzik repertuvarı hazırlattıVeteriner Doğan Subaşı (23), Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel'e, beslediği 1000 yumurta tavuğunun verimini artırmak için klasik müzik repertuvarı hazırlattı. 1000 tavuktan günde 900'e yakın yumurta aldığını belirten Subaşı, Klasik müzik dinletmeye başladıktan 2 ay sonra yumurta verimi, yüzde 10 arttı dedi.
8.06.2021Yaşam
Verilen sözler tutulmadığından işinden istifa etti! Faydasını 2 ayda gördü
Verilen sözler tutulmadığından işinden istifa etti! Faydasını 2 ayda gördüVeteriner Doğan Subaşı (23), Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel'e, beslediği 1000 yumurta tavuğunun verimini artırmak için klasik müzik repertuvarı hazırlattı.
8.06.2021Ekonomi
Klavsenin özgün sesini kaybettik
Klavsenin özgün sesini kaybettikKlavsen sanatçısı, müzikolog ve eğitmen Leyla Pınar hayatının kaybetti.
Klasik Müzik Nedir? Dönemleri, Bestecileri Ve Enstrümanları
Klasik Müzik Nedir? Dönemleri, Bestecileri Ve Enstrümanlarıİnsanların müzik zevki her zaman çok özel olmaktadır. Kimi klasik müzikten hoşlanırken kimi ise pop müzikten hoşlanmaktadır. Müzik türlerinin sayısı oldukça çoktur. Bu yüzden herkes zevkine uygun olan bir müzik türü seçmektedir. Sevilen müzik türlerinden biriside klasik müziktir. Sizler için Klasik müzik nedir? Dönemleri, bestecileri ve enstrümanları nelerdir? Tüm detayları ile derledik.
Klasik müziğin ustaları gece yarısı konserlerinde buluşuyor
Klasik müziğin ustaları gece yarısı konserlerinde buluşuyor19. ve 20. Yüzyılın Klasik Müzik bestecileri, Macar, Fransız ve Faslı sanatçıların yorumuyla gece yarısı konserlerinde bir araya geliyor. Salgın koşullarıyla birlikte çevrimiçi konserlerin gerçekleştiği dönemde Timeless Reminiscence/Late-Night Concert Series, 23-27 Mayıs 2021 tarihleri arasında 15-20 dakikalık performanslarla klasik müziği, dijital çağın yeni anlatım formuyla, alışılagelmiş konser saatlerinin dışına çıkarak gece yarısı konserleriyle buluşturuyor.
19.05.2021Kültür Sanat
Anadolu kültürü ve Türk müziği İtalya'da tanıtılıyor
Anadolu kültürü ve Türk müziği İtalya'da tanıtılıyorİtalya’daki dünyaca ünlü klasik müzik akademisinde Anadolu kültürü ve Türk müziği tanıtılıyor.
15.05.2021Kültür Sanat
Paulina Porizkova önce dans etti, sonra ağladı
Paulina Porizkova önce dans etti, sonra ağladıSosyal medyayı en çok kullanan ünlülerden biri olan model Paulina Porizkova, son paylaşımıyla takipçileri tarafından mesaj yağmuruna tutuldu. 37 yıl sonra ilk kez yalnız kalan ünlü model bir yandan dans etti, bir yandan da gözyaşlarını sildi. O anları sosyal medyadan paylaşan model "Evet, ben kimseye ihtiyaç duymayan güçlü bir kadınım" diye yazdı.
11.05.2021Haberler
Patrick Hahn: Türkiye'de müziğe olan yüksek ilgi beni çok mutlu ediyor
Patrick Hahn: Türkiye'de müziğe olan yüksek ilgi beni çok mutlu ediyorPatrick Hahn geçtiğimiz günlerde 2021-2022 sezonundan itibaren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) Sanat Danışmanı ve Daimi Konuk Şefi oldu. Geride bıraktığımız sezon boyunca BİFO'nun sekiz konserini yöneten 25 yaşındaki orkestra şefi halihazırda dünya genelinde de bu görevi üstlenen en genç isimlerden biri olma özelliği taşıyor. İlk olarak geçtiğimiz yaz Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda İstanbul Müzik Festivali kapsamında gerçekleşen tek yüz yüze konserde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı yöneten Patrick Hahn, Wuppertal Opera ve Senfoni Orkestrası'nın direktörlüğünü de üstlenen en genç isim olarak tarihe geçti. Tıpkı halefi Sascha Goetzel gibi Avusturyalı bir sanatçı olan Hahn, müzikal yolculuğuna çok genç yaşlarda korolarda başlamış. Müzikal tutkusunu asla kaybetmediğini ifade eden Patrick Hahn ile hem bu yolculuğu hem de BİFO ile önümüzdeki sezonda neler yapacakları üzerine konuştuk.
11.05.2021Kültür Sanat
Yorglass Barış Çocuk Orkestrası konserlerine devam ediyor
Yorglass Barış Çocuk Orkestrası konserlerine devam ediyorİmkânları kısıtlı çocukları müzikle buluşturmak için çalışan Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği’nin yeni başkanı Gülfem Yorgancılar Perçin oldu. Derneğe bağlı orkestranın büyüyeceğini ve daha çok çocuğa ulaşacaklarını belirten Perçin, “Hedefimiz çocuk orkestramızın yanında gençlik orkestrası da kurmak” dedi.

Benzer Haber Etiketleri

Cem MansurmüzikBorusan İstanbul Filarmoni OrkestrasıBorusan Sanatklasik müzik

Klasik Müzik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.