Leylek

Leylek

Son dakika leylek haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan leylek gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan leylek haber sayfamızda...

Leylek

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 502 leylek haberi bulunmuştur.
Turna Kuşu Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?
Turna Kuşu Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?Turna kuşu genel olarak bataklık gibi alanlarda yaşayan bir kuş türüdür. Sıklıkla su olan yerlerin kıyısında barınmaktadır. Yapı olarak aşırı bir şekilde leyleğe benzemektedir. Uzun bir bacak yapısı vardır. Son derece dikkat çekici ve zeki bir kuş türüdür. Sizler için turna kuşu nedir, özellikleri nelerdir hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.
24.10.2021Eğitim
Türkiye için çanlar çalıyor! Bu kuşları artık hiç göremeyebiliriz...
Türkiye için çanlar çalıyor! Bu kuşları artık hiç göremeyebiliriz...Yapılan araştırmalara göre, Avrupa'daki her 5 kuş türünden 1'i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye'de de durum pek farklı değil! Türkiye'de yaşayan 491 kuş türünden 52'si yok olma tehlikesi yaşıyor. Üstelik bunların arasında şehir yaşamında görmeye alışkın olduğumuz kuş türleri de var...
20.10.2021Gündem
Tekerlemeler - Dünyanın En Zor Tekerlemeleri... Kısa, Komik, Oyun, Çocuk ve Türkçe Tekerleme Örnekleri
Tekerlemeler - Dünyanın En Zor Tekerlemeleri... Kısa, Komik, Oyun, Çocuk ve Türkçe Tekerleme ÖrnekleriÇocukların gelişiminde önemli yere sahip olan tekerlemeler "ağızda yuvarlanan söz, saçma sapan söz, eş sesli kelimelerle kurulu konuşma" anlamına gelir. Halk edebiyatına özgü bir türdür. Tekerlemelerin masal, oyun, tören ve bağımsız olarak 4 çeşidi bulunur. Tekerlemeler hem eğlenceli vakit geçirmede hem de çocukların konuşma kabiliyetini geliştirmede önemli rol oynar. Çocukların yanı sıra halk ozanları da şiirlerinde tekerlemelere yer vermiştir. Gerçek yaşamla ilgisi olmayan sözlerden meydana gelen söylemesi en zor, kısa, uzun, kolay, iyi diksiyon, komik, oyun, çocuk tekerlemeleri ve tekerleme örneklerine içeriğimizden detaylıca bakabilirsiniz.
18.10.2021Eğlence
Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme Örnekleri
Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme ÖrnekleriUzun, kısa, kolay, komik ve zorlayıcı halleri ile eğlendiren tekerlemeler “ağızda yuvarlanan söz, saçma sapan söz, eş sesli kelimelerle kurulu konuşma" anlamına gelir. Ölçülü ve kafiyeli olan tekerlemeler çocukların dil ve konuşma gelişimine katkıda bulunurken diksiyon için de ayrıca yararlıdır. Masal ve çocuk oyunlarının başında, aralarında ya da sonunda yer alırlar. Gerçek hayatla bağdaşmayan tekerlemelerin amacı şaşırtıcı etki oluşturmak ve hoş vakit geçirilmesine yardımcı olmaktır. Zor, uzun, diksiyon tekerleme örnekleri için “Uzun Tekerlemeler” içeriğimizden faydalanabilirsiniz.
18.10.2021Eğlence
Kolay Tekerlemeler – Söylemesi Kolay, Kısa ve Çocuk Tekerlemeleri ve Tekerleme Örnekleri
Kolay Tekerlemeler – Söylemesi Kolay, Kısa ve Çocuk Tekerlemeleri ve Tekerleme ÖrnekleriTekerlemeler ölçülü ve basmakalıp sözlerdir ve genellikle masal, hikâye, bilmece ve halk tiyatrosu gibi edebi türlerde kullanılır. Masalların ve çocuk oyunlarının baş, orta ve sonunda söylenir. Çocukların dil ve konuşma gelişimine yardımcı olur. Kısa, kolay, zor ve uzun halleri ile eğlendirici özelliği bulunur. Kurmaca oldukları için genellikle yarı anlamlı ve anlamsızdırlar. Söylemesi kolay, kısa ve çocuk tekerlemeleri ve tekerleme örnekleri için “Kolay Tekerlemeler” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
18.10.2021Eğlence
En Komik Tekerlemeler – Kısa, Zor, Uzun ve Komik Çocuk Tekerlemeleri ve Örnekleri
En Komik Tekerlemeler – Kısa, Zor, Uzun ve Komik Çocuk Tekerlemeleri ve ÖrnekleriMasal, hikâye, bilmece ve halk tiyatrosu gibi edebi türlerde sıkça karşılaşılan tekerlemeler ölçülü ve basmakalıp sözlerdir. Halk edebiyatına özgür bir tür olan komik tekerlemeler çocukların gelişimine katkı sağlarken hem de eğlendiricidir. Eğitici ve eğlenceli yönü ile tekerlemeler çocukların konuşma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca tekerlemeler büyükler tarafından da hoş vakit geçirmek ve eğlenmek için de söylenir. Kısa, zor, uzun halleri ile zorlayıcı etkisi olan tekerlemelerin genellikle anlamı ve gerçeklik payı yoktur. Kısa, zor, uzun ve komik çocuk tekerlemeleri ve örnekleri için “En Komik Tekerlemeler” içeriğimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.
18.10.2021Eğlence
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
7.10.2021Eğitim
Karadan umudu kesenlere: Deniz taksi
Karadan umudu kesenlere: Deniz taksiİstanbul’da bu ay itibarıyla Boğaz’ın sularına açılmayı bekleyen deniz taksiler hakkında merak edilenleri Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş’a sorduk
3.10.2021Pazar
Altı da, üstü de cevhermiş!
Altı da, üstü de cevhermiş!Marmara Havzası’na yönelik hazırlanan rapora göre megakentteki 2 bin 500 bitki türünden 270’i tehlikede. 32 bini aşkın taşınmaz kültür varlığı bulunuyor. En büyük 100 sanayi kuruluşunun 42’si, en büyük 500 kuruluşun 250’si İstanbul’da.
21.09.2021Gündem
Gönüllüler leylekler için nöbette
Gönüllüler leylekler için nöbetteAvrupa ve Afrika arasında, kuşlar için önemli göç yollarından birisi olan Mersin'de gönüllüler, leyleklerin kondukları elektrik direklerinde akıma kapılmamaları için nöbet tutuyor.
12.09.2021Gündem
Çocuklar oğlak yakalamak, büyükler yemek için yarıştı
Çocuklar oğlak yakalamak, büyükler yemek için yarıştıTekirdağ Tarım ve Teknoloji Fuarı'nda çocuklar arasında düzenlenen oğlak yakalama yarışmasında Fatih Yüksel birinci olurken, yeme yarışmasında ise 10 kiloluk oğlağı 4 dakikada yiyen ekip birinciliği elde etti.
3.09.2021Haberler
Leylekler için göç nöbetindeler
Leylekler için göç nöbetindelerMersin’de göç sırasında leyleklerin tünedikleri elektrik direklerinde akıma kapılmamaları için hayvanseverler 11 Ağustos’tan bu yana nöbet tutuyor.
1.09.2021Gündem
Kılıbık oyuncuları! Kılıbık filmi nerede çekildi, konusu nedir?
Kılıbık oyuncuları! Kılıbık filmi nerede çekildi, konusu nedir?Yerli komedi filmi Kılıbık filmi başrollerinde Kemal Sunal ile Nevra Serezli yer alıyor. Maddi olarak zorluk çeken Kamil, gittiği karakolda başına gelenler yüzünden ailesi ve mahalle sakileri tarafından korkulan biri haline gelmiştir. Kılıbık filmi konusu nedir?
29.08.2021Cadde
Göç yolunda yorulan leylekler aydınlatma direklerinde geceliyor
Göç yolunda yorulan leylekler aydınlatma direklerinde geceliyorGüneye doğru göç eden binlerce leylek, hava kararınca yolculuklarına aydınlatma direklerinde ara veriyor.
24.08.2021Haberler
Güneye doğru yola çıktılar! Leyleklerin 'molası' böyle görüntülendi
Güneye doğru yola çıktılar! Leyleklerin 'molası' böyle görüntülendiGüneye doğru göç eden binlerce leylek, hava kararınca yolculuklarına aydınlatma direklerinde ara veriyor.
24.08.2021Gündem
‘Her bir canlının yardımına koşuyoruz’
‘Her bir canlının yardımına koşuyoruz’Kınık’ta orman işletme görevlisi Ergin Kambur tarafından bulunan yaralı leylek, Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer’in talimatıyla gözetim altına alındı.
23.08.2021Ege
Bacağı yağmur oluğuna sıkışan leyleği itfaiye kurtardı
Bacağı yağmur oluğuna sıkışan leyleği itfaiye kurtardıTokat'ın Turhal ilçesinde sol bacağı cami kubbesinin kenarındaki yağmur oluğuna sıkışan leylek, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
18.08.2021Gündem
Yaren leyleğin ‘Beş numara’ isimli yavrusundan sinyal Ürdün’den geldi
Yaren leyleğin ‘Beş numara’ isimli yavrusundan sinyal Ürdün’den geldiBursa'da Yaren leyleğin en küçük yavrusu olan ve takipçilerinin 'Beş numara' ismini verdiği yavru leylek, önceki gün uydu takip cihazından sinyali kaybolunca doğaseverler tarafından büyük üzüntü ve merak konusu oldu. Bir gün sonra yavru leylekten ilk sinyal Ürdün'den geldi.
12.08.2021Yaşam
Sevindiren sinyal! Doğaseverler telaşla Yaren leyleğin yavrusunu arıyordu
Sevindiren sinyal! Doğaseverler telaşla Yaren leyleğin yavrusunu arıyorduBursa'da Yaren leyleğin en küçük yavrusu olan ve takipçilerinin ‘Beş numara’ ismini verdiği yavru leylek, önceki gün uydu takip cihazından sinyali kaybolunca doğaseverler tarafından büyük üzüntü ve merak konusu oldu. Bir gün sonra yavru leylekten ilk sinyal Ürdün’de geldi. Leyleğin yaşadığını öğrenenler büyük sevinç yaşadı.
12.08.2021Gündem
Özgürlüğe kanat çırptılar
Özgürlüğe kanat çırptılarDenizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barındırma ve Rehabilitasyon Merkezi, hasta ve bitkin bir şekilde bulunan leylek, kukumav ve kerkenez kuşlarının tedavisini tamamladı.
3.08.2021Ege
Nallıhan Kuş Cenneti sazlığındaki yangına kuş neden olmuş
Nallıhan Kuş Cenneti sazlığındaki yangına kuş neden olmuşAnkara'nın Nallıhan ilçesinde 200 kuş türünün yaşadığı kuş cennetinin yanındaki sazlık alanda çıkan yangında 45 hektarlık alan zarar gördü. Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, bölgedeki trafonun kuş çarpması sonucu kontak yaparak alev aldığını ve yangına neden olduğunu belirterek, "Yangını, kuşların asıl yaşadığı bölgeye sıçramadan söndürdük. Sıçrasaydı çok büyük bir felaket yaşamış olacaktık" dedi.
3.08.2021Gündem
Turistin sözlerine üzülüp, köyüne orman kurdu
Turistin sözlerine üzülüp, köyüne orman kurduKars'ın Selim ilçesine bağlı Bezirgan köyünde yaşayan Kayahan Avcı (33), geçen yıl köyden geçen turist kafilesindeki kişilerden birinin "Bu nasıl bir duygu ki Allahuekber Dağları'na giderken yol üzerinde bir dikili taş, bir ağacınız bile yok" sözleri üzerine arazisinin bir bölümüne 2 bin 700 fidan dikti. Arazinin tamamına 2023'e kadar 90 bin fidan dikeceğini söyleyen Avcı, "Sarıkamış Şehitler Hatıra Ormanı adını verdiğim alana 21 metre yüksekliğinde 24 metre kare genişliğinde bir Türk bayrağı, 2 çeşme ve 5 tanede leylek yuvası diktim" dedi.
17.07.2021Gündem
Mahalle kahvesi şiiri - Mehmet Akif Ersoy
Mahalle kahvesi şiiri - Mehmet Akif ErsoyMehmet Akif Ersoy, İstiklal marşımızın yazarıdır. Şairin şiirlerinde epik temalar kullandığı sıkça görülür. Bütün şiirlerini aruz ölçüsüyle yazmıştır. Divan edebiyatı nazım biçimlerini, özellikle de mesnevi nazım biçimini kullanmıştır. İstanbul’un yoksul semtlerinin yaşantısını ve yoksulluklarını anlatır. Toplumun eksik noktalarına eleştiriler yönelten şiirleri vardır.
29.06.2021Şiirler
Bir garip kaza! Oturur halde kayarak geldi, elinden tutup kaldırdı
Bir garip kaza! Oturur halde kayarak geldi, elinden tutup kaldırdıSarıyer'de yağmurdan kayganlaşan yolda motosikletten düşen sürücü oturur halde kayarak ilerledi. Yol kenarına kadar kayan sürücüyü çevredeki bir kişi elinden tutarak kaldırdı. İlginç anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
24.06.2021Haberler
Bir  garip kaza! Oturur halde kayarak geldi, elinden tutup kaldırdı
Bir garip kaza! Oturur halde kayarak geldi, elinden tutup kaldırdıSarıyer'de yağmurdan kayganlaşan yolda motosikletten düşen sürücü oturur halde kayarak ilerledi. Yol kenarına kadar kayan sürücüyü çevredeki bir kişi elinden tutarak kaldırdı. İlginç anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
24.06.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

tekerlemelerçocukkısazorleylek

Leylek ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.