Metropolis Antik Kenti

Metropolis Antik Kenti

Son dakika Metropolis Antik Kenti haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Metropolis Antik Kenti gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Metropolis Antik Kenti haber sayfamızda...

Metropolis Antik Kenti

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 79 metropolis antik kenti haberi bulunmuştur.
Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi Açıldı
Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi Açıldı Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, kültür sanat dünyasına yeni bir müze daha kazandırdı.
28.01.2024 Mimarlık
Metropolis’in son 30 yılı
Metropolis’in son 30 yılı Sabancı Vakfı’nın desteği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin ve katkılarıyla gerçekleştirilen Metropolis Antik Kenti kazıları, 30 yılında özel bir yayına imza atıyor.
30.12.2023 Kültür Sanat
Metropolis Antik Kenti'nde eserler gün yüzüne çıkarıldı
Metropolis Antik Kenti'nde eserler gün yüzüne çıkarıldı İzmir'de bulunan Metropolis Antik Kenti'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından yürütülen çalışmalarda çok sayıda anıtsal yapı ve eser ortaya çıkarıldı.
20.12.2023 Kültür Sanat
Metropolis’te onurlandırma yazıtı
Metropolis’te onurlandırma yazıtı İzmir’de Torbalı’nın Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında yer alan Metropolis Antik Kenti’nde 2 bin yıllık bir yazıt bulundu.
18.09.2023 Arkeoloji
2 bin yıllık yazıt! İzmir'de bulundu
2 bin yıllık yazıt! İzmir'de bulundu İzmir'de 'Ana Tanrıça Kenti' olarak bilinen Metropolis Antik Kenti'ndeki kazılarda 2 bin yıllık yazıt bulundu.
22.08.2023 Kültür Sanat
Alman kardeşten ziyaret
Alman kardeşten ziyaret 1985 yılından bu yana Türk-Alman ilişkilerine önemli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi kapsamında, Wunsiedel Kaymakamı Peter Berek, eski kent Kaymakamı Dr. Karl Döhler, kaymakam yardımcıları ve eşleri ile Kardeş Kent Koordinatörü Martin Reslake, Torbalı’ya geldi. Belediye Başkanı Mithat Tekin’le yemekte bir araya gelen heyet, Torbalı Belediyesi’ni de ziyaret etti.
20.11.2022 Ege
Metropolis’te sular bugüne akıyor
Metropolis’te sular bugüne akıyor Metropolis Antik Kenti’nde yeni dönem kazılarında kentin suyla ilişkisi aydınlatılıyor. Kazı Başkanı Serdar Aybek, “Suyun bugün olduğu gibi geçmişte de ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu arkeolojik veriler ile açıklamayı hedefliyoruz” diyor.
18.09.2022 Arkeoloji
Amfora ve testi İzmir’de sergilenecek
Amfora ve testi İzmir’de sergilenecek Torbalı’da, Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında açılan kuyuda, 1800 yıllık 150 amfora ve su testisi bulundu.
30.08.2022 Ege
Metropolis'te ilk kez toplu halde amfora ve su testileri bulundu
Metropolis'te ilk kez toplu halde amfora ve su testileri bulundu İzmir'in Torbalı ilçesinde, Metropolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında açılan kuyuda, 1800 yıllık 150 amfora ve su testisi bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek, Metropolis'te ilk kez toplu halde amfora ile su testileri bulunduğunu söyledi.
29.08.2022 Gündem
Metropolis Antik Kenti'ndeki hamamın 'kazan dairesi' gün yüzüne çıkarıldı
Metropolis Antik Kenti'ndeki hamamın 'kazan dairesi' gün yüzüne çıkarıldı İzmir'in Torbalı ilçesinde yer alan Metropolis Antik Kenti'nin tarihi hamamında 'kazan dairesi' olarak adlandırılan, ısı kaynağı sağlayan tonoz bölümü, ortaya çıkarıldı. Tonozun 2 yıl süren çalışmalarla gün yüzüne çıkarıldığını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek, "Romalıların kurdukları merkezi ısıtma sistemi olan 'Hypocaust' yöntemi kullanılmış. Hamamlar hem tabandan hem duvara yerleştirilen delikli tuğlalar vasıtasıyla ısıtılıyor. Burada ısıtmanın ilk basamağında oluşturulan kazanlar yer alıyor" dedi
11.08.2022 Gündem
Metropolis Antik Kenti yeniden hayat buldu
Metropolis Antik Kenti yeniden hayat buldu Binlerce yıllık tarihe sahip Metropolis Antik Kenti’ni tanıtmak amacıyla Torbalı Belediyesi ve Doğa Sporları Kulübü tarafından 1. Metropolis Dağcılık ve Kültür Şenliği düzenlendi.
17.05.2022 Ege
Antik tiyatroda perde açılıyor
Antik tiyatroda perde açılıyor Torbalı Belediyesi, bu yıl ilk kez 19-22 Ağustos günleri arasında Metropolis Tiyatro Festivali’ni düzenleyecek.
4.08.2021 Ege
Metropolis’te yeni dönem başladı
Metropolis’te yeni dönem başladı Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, 31’inci yılında tarihin sırlarını aydınlatıyor. Bu yılın kazı çalışmaları Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında başladı.
29.06.2021 Kültür Sanat
Büyük keşif! Bölgenin geçmişine ışık tutacak
Büyük keşif! Bölgenin geçmişine ışık tutacak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin ve katkılarıyla devam eden, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, 31. yılında tarihin sırlarını aydınlatıyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında başlayan bu yılın kazı çalışmalarında kente ait su yapıları ve kilise gibi kamusal ve dini alanların araştırılmasına devam edilecek. “Ana Tanrıça Kenti” olarak bilinen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında yeni keşfedilen 2 sarnıcın da ortaya çıkarılması ve böylece birbiriyle bağlantılı toplam 4 sarnıçtan oluşan su depolama kompleksinin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.
28.06.2021 Vitrin
1800 yıllık kadın heykeli bulundu
1800 yıllık kadın heykeli bulundu İZMİR Torbalı’daki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, genç kadın tasvir eden, yaklaşık 1.5 metre boyunda 1800 yıllık başsız heykel bulundu.
15.06.2021 Ege
İzmir'de müthiş keşif! Görüntüleri paylaşıldı
İzmir'de müthiş keşif! Görüntüleri paylaşıldı İzmir'in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti'nde 1800 yıllık kadın heykeli bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Dairesi Başkanlığı o anları Twitter hesabından paylaştı.
12.06.2021 Gündem
4 sarnıç bulundu
4 sarnıç bulundu Torbalı’da “Ana Tanrıça Kenti” olarak bilinen ve Sabancı Vakfı desteğiyle sürdürülen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında dört sarnıca ulaşıldı.
28.12.2020 Ege
Metropolis Antik Kenti kazılarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıç bulundu!
Metropolis Antik Kenti kazılarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıç bulundu! İzmir'de 1990 yılından bu yana sürdürülen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıca ulaşıldı. Kazılarda tespit edilen çok sayıda yemek artığı, hayvan kemiği ve seramik parçaları, M.S. 12'inci ve 13'üncü yüzyıllarda Metropolis kent halkının beslenme ve tüketim alışkanlıklarına ışık tuttu.
28.12.2020 Haberler
Kazılarında birbiriyle bağlantılı 4 sarnıç bulundu!
Kazılarında birbiriyle bağlantılı 4 sarnıç bulundu! İzmir'de 1990 yılından bu yana sürdürülen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıca ulaşıldı. Kazılarda tespit edilen çok sayıda yemek artığı, hayvan kemiği ve seramik parçaları, M.S. 12'inci ve 13'üncü yüzyıllarda Metropolis kent halkının beslenme ve tüketim alışkanlıklarına ışık tuttu.
28.12.2020 Gündem
Metropolis Antik Kenti kazılarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıç bulundu!
Metropolis Antik Kenti kazılarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıç bulundu! İzmir'de 1990 yılından bu yana sürdürülen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıca ulaşıldı. Kazılarda tespit edilen çok sayıda yemek artığı, hayvan kemiği ve seramik parçaları, M.S. 12'inci ve 13'üncü yüzyıllarda Metropolis kent halkının beslenme ve tüketim alışkanlıklarına ışık tuttu.
28.12.2020 Gündem
Antik kentte opera
Antik kentte opera Torbalı Belediyesi, kültür-sanat etkinliklerine pandemi gölgesinde devam ediyor.
2.10.2020 Ege
Ana Tanrıça tüm ihtişamıyla ortaya çıkıyor
Ana Tanrıça tüm ihtişamıyla ortaya çıkıyor Metropolis Antik Kenti, konumu, bağları ve zeytinyağlarıyla ünlü... Tarihin gün yüzüne çıkarıldığı kazıların 30’uncu yılında Ana Tanrıça’yı kazı başkanıyla gezdik
23.08.2020 Pazar
Kazılar devam ediyor
Kazılar devam ediyor Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin ve katkılarıyla devam eden, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, 30...
28.06.2020 Ege
Metropolis Antik Kenti'nin sırları aydınlanıyor
Metropolis Antik Kenti'nin sırları aydınlanıyor Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin ve katkılarıyla devam eden, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, 30. yılında tarihin sırlarını aydınlatıyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında Temmuz ayında başlayacak kazı çalışmalarında kentin dokusunun, yaşamın temel kaynağı olan su ve su kaynaklarının araştırılmasına devam edilecek.
25.06.2020 Kültür Sanat
Metropolis’de kazılar başlıyor
Metropolis’de kazılar başlıyor Sabancı Vakfı’nın 17 yıldır desteklediği Torbalı’daki Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, temmuz ayında yeniden başlayacak
23.06.2020 Ege

Benzer Haber Etiketleri

Metropolis Antik Kenti ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.