Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu

Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya 1 .sıra Adayı.Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesi'nde ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bilkent Üniversitesi'nde doktora programına başlayan Çavuşoğlu, İngiltere'de London School of Economics'te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışması yaptı.Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucu üyesi olan Çavuşoğlu, 22 ve 23. dönemde Antalya milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu.Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi. 25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirildi. 62'nci hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Çavuşoğlu, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Mevlüt Çavuşoğlu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 8.503 mevlüt çavuşoğlu haberi bulunmuştur.
'Miçotakis’e kapıyı kapattık o iş bitti'
'Miçotakis’e kapıyı kapattık o iş bitti'Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi kapsamında Yunanistan Başbakanı Miçotakis’le görüşmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Hayır bitti o iş, o kapıyı kapattık. Bundan sonra kendilerine çeki düzen verecekler” dedi.
29.06.2022Siyaset
10 maddelik muhtırada FETÖ ayrıntısı! Uluslararası bir metinde ilk kez 'terör örgütü' olarak geçti
10 maddelik muhtırada FETÖ ayrıntısı! Uluslararası bir metinde ilk kez 'terör örgütü' olarak geçtiİspanya’nın başkenti Madrid’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin ardından memorandum imzalandı. Uluslararası bir anlaşmada ilke kez PKK/YPG/PYD ile birlikte FETÖ de terör örgütü olarak yer aldı.
28.06.2022Dünya
Erdoğan'dan Miçotakis tepkisi: Görüşme yapmam mümkün değil, bitti o iş
Erdoğan'dan Miçotakis tepkisi: Görüşme yapmam mümkün değil, bitti o işİspanya'ya hareketi öncesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah ABD Başkanı Biden ile bir görüşme yaptığını söyledi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e de tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkili görüşme yapmam mümkün değil, bitti o iş." ifadelerini kullandı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in katıldığı dörtlü görüşme başladı.
28.06.2022Siyaset
Cüneyt Arkın'ın vefatı sonra siyasilerden peş peşe mesajlar
Cüneyt Arkın'ın vefatı sonra siyasilerden peş peşe mesajlarTürk sinemasının usta ismi Cüneyt Arkın'ın hayatını kaybetmesinin ardından siyasetçilerden peşe peşe mesajlar geldi.
28.06.2022Siyaset
Çavuşoğlu: Terör hepimizin ortak düşmanı
Çavuşoğlu: Terör hepimizin ortak düşmanıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye - İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 7’nci toplantısı nedeniyle Tahran’a yapacağı ziyaretin takvimi netleşmeye başladı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Ankara’ya ziyarette bulundu. Abdullahiyan’ın ziyaretinin ana nedenini, iki ülkenin cumhurbaşkanları başkanlığında temmuz ayı içinde Tahran’da düzenlenmesi planlanan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 7’nci toplantısına hazırlık konuları oluşturdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
28.06.2022Siyaset
Bakan Çavuşoğlu: İran'a yönelik tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı olduk
Bakan Çavuşoğlu: İran'a yönelik tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı oldukDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile görüşmesine ilişkin, "Güvenlik iş birliği gibi bu konuları da bugün gözden geçirdik. Somut beklentilerimizi de paylaştık. Bu konuda birlikte çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Çünkü terör hepimizin ortak düşmanı” dedi.
27.06.2022Gündem
Bakan Çavuşoğlu: Riskler var, krizler var ama beraberinde fırsatlar da var
Bakan Çavuşoğlu: Riskler var, krizler var ama beraberinde fırsatlar da varDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile katıldığı Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Kendi aramızdaki iş birliğimiz, çevremizdeki sınamalar nedeniyle daha da önem kazandı. Bu gelişmeler beraberinde fırsatları da getiriyor. Riskler var, krizler var ama beraberinde fırsatlar da önümüze çıkıyor” dedi.
27.06.2022Siyaset
Bakan Çavuşoğlu, Singapurlu mevkidaşı Balakrishnan ile görüştü
Bakan Çavuşoğlu, Singapurlu mevkidaşı Balakrishnan ile görüştüDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile Ankara'da bir araya geldi.
25.06.2022Siyaset
Bakan Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı ile görüştü
Bakan Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı ile görüştüDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Görüşmede, ikili ilişkiler, NATO genişlemesi ve Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı konuları ele alındı.
25.06.2022Siyaset
Bakan Çavuşoğlu, Arslantepe Höyüğü’nde incelemelerde bulundu
Bakan Çavuşoğlu, Arslantepe Höyüğü’nde incelemelerde bulunduDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malatya ziyareti çerçevesinde UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan tarihi Arslantepe Höyüğü’nde incelemelerde bulundu.
24.06.2022Gündem
Bakan Çavuşoğlu: Müttefik olmak istiyorsan Türkiye'yi düşman gibi göremezsin
Bakan Çavuşoğlu: Müttefik olmak istiyorsan Türkiye'yi düşman gibi göremezsinDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği süreciyle ilgili, "Müttefik olmak istiyorsan Türkiye'yi düşman bir ülke gibi göremezsin, terörle mücadelesinden dolayı ambargo uygulayamazsın" dedi.
24.06.2022Siyaset
İsrail’den Türkiye’ye teşekkür: Şükranlarımızı sunuyoruz
İsrail’den Türkiye’ye teşekkür: Şükranlarımızı sunuyoruzDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya geldi. Lapid, İsraillileri hedef alan İranlı suikast timini etkisiz hale getiren Türk istihbaratına teşekkür etti.
24.06.2022Siyaset
Tahıl için İstanbul’da harekat merkezi
Tahıl için İstanbul’da harekat merkeziMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  dün Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
24.06.2022Siyaset
Bakan Çavuşoğlu ve Lapid'den ortak basın toplantısı
Bakan Çavuşoğlu ve Lapid'den ortak basın toplantısıDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile ortak basın toplantısı düzenledi. İsrail ile yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu ilişkilerin büyükelçi seviyesine çıkarrılacağını duyurdu.
23.06.2022Haberler
Peskov: 'Rusya hiçbir tahılı çalmadı'
Peskov: 'Rusya hiçbir tahılı çalmadı'Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Ukrayna'nın tahılını çalmadığını ifade etti.
23.06.2022Dünya
Bakan Çavuşoğlu ve Lapid'den ortak basın toplantısı
Bakan Çavuşoğlu ve Lapid'den ortak basın toplantısıDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İsrail ile ilişkilerimizde olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletmeyi teyit ettik. Kısa vadede iki ülke arasındaki üst düzey ziyaretler devam edecek. Diplomatik ilişkilerimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmalar başlattık" dedi.
23.06.2022Siyaset
İsveç resmi televizyonu ekranını teröre açtı!
İsveç resmi televizyonu ekranını teröre açtı!Mayıs ayındaki skandal röportajın ardından bu kez YPG terör örgütünün elebaşı Mazlum Abdi ekrana çıkarıldı, teröristten 'Kürt lider' diye söz edildi.
23.06.2022Dünya
Bakan Çavuşoğlu'dan tahıl ihracatı açıklaması
Bakan Çavuşoğlu'dan tahıl ihracatı açıklamasıDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye'ye gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ortak basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, Ukrayna'dan tahıl koridoru açılmasına yönelik Birleşmiş Milletler planı ile ilgili süreci değerlendirdi. İstanbul'da yapılması düşünülen teknik toplantı için Rusya'dan olumlu cevap beklendiğini söyledi.
23.06.2022Siyaset
İngiltere’den Türkiye’ye iki üst düzey ziyaret
İngiltere’den Türkiye’ye iki üst düzey ziyaretNATO Zirvesi'ne bir hafta kala artan diplomasi trafiği, İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine henüz yeşil ışık yakmayan Ankara'yı da uğrak başkentlerden biri haline getirdi.
23.06.2022Dünya
Yeni dönem için ortak kararlılık
Yeni dönem için ortak kararlılıkSuudi Arabistan ile normalleşme süreci kapsamında Erdoğan nisanda Suudi Arabistan’ı ziyaret etmişti. Dün de Veliaht Prens Selman Ankara’ya iadei ziyarette bulundu. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede iş birliğini artırma konusunda mutabık kalındı
23.06.2022Siyaset
Suudi Arabistan ile yeni dönem! Veliaht Prens Selman Ankara'da
Suudi Arabistan ile yeni dönem! Veliaht Prens Selman Ankara'daYaklaşık 2 aylık aradan sonra Riyad yönetiminden iade-i ziyaret gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı Beştepe'de resmi törenle karşıladı. İki liderin yaklaşık olarak 2 saat süren baş başa görüşmesinin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi.
22.06.2022Haberler
Suudi Arabistan Veliaht Prens Selman Ankara'da
Suudi Arabistan Veliaht Prens Selman Ankara'daYaklaşık 2 aylık aradan sonra Riyad yönetiminden iade-i ziyaret gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı Beştepe'de resmi törenle karşıladı.
22.06.2022Haberler
Suudi Arabistan ile yeni dönem! Erdoğan-Selman görüşmesinde önemli kararlar alındı
Suudi Arabistan ile yeni dönem! Erdoğan-Selman görüşmesinde önemli kararlar alındıYaklaşık 2 aylık aradan sonra Riyad yönetiminden Türkiye'ye iade-i ziyaret gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı Beştepe'de resmi törenle karşıladı. İki lider daha sonra birebir ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni iş birliği döneminin başlamasına yönelik kararlılık vurgulandı. Yayımlanan bildirine "Ticaretin kolaylaştırılması, yatırım fırsatlarının araştırılması, somut ortaklıklara dönüştürülmesi için iletişimin artırılması ele alındı." ifadeleri yer aldı.
22.06.2022Gündem
Çavuşoğlu: Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor bunlara fırsat vermeyeceğiz
Çavuşoğlu: Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor bunlara fırsat vermeyeceğizDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosova'da soydaşlara yönelik yaptığı konuşmasında, "Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor, bunlara fırsat vermeyeceğiz" ifadelerini kullanarak, “Kişisel çıkarlarımızı, Türk toplumunun üzerinde tutmayacağız” dedi.
19.06.2022Gündem
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığını ziyaret etti
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığını ziyaret ettiDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosova'nın Prizren kentindeki Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı'nı ziyaret etti.
19.06.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Mevlüt Çavuşoğlu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.