Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar

Klasik Türk müziği sanatçısı. "Cumhuriyetin Divası" olarak da anılır. Hayatı 1918 yılında Bursa'nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir. Şu anda Bodrum'da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008'de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar'ın sesini kaybettiği açıkladı. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir. 22 Temmuz 2008'de sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır. Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan birisidir.30 Ekim 2009'da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

Müzeyyen Senar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 494 müzeyyen senar haberi bulunmuştur.
Koray Avcı ile karışık kaset tadında bir gece
Koray Avcı ile karışık kaset tadında bir geceDemirören Medya Grubu medya sponsorluğunda, Poll Production organizasyonu ile gerçekleşen Paraf Kuruçeşme Açıkhava Konserleri, dün akşam Koray Avcı ile sevenlerini ağırladı. İki yıl sokak müzisyenliği yaptığını belirten 32 yaşındaki şarkıcı, "Bugün hayalimi yaşıyorum" dedi.
9.06.2022Cadde
Arda Turan: Emeklilik kararımı eşim de bana sordu, 'oturup konuşacağız' dedim
Arda Turan: Emeklilik kararımı eşim de bana sordu, 'oturup konuşacağız' dedimGalatasaray'ın tecrübeli kaptanı Arda Turan, eşi Aslıhan Doğan Turan ile birlikte Galatasaray Televizyonu'na açıklamalarda bulundu.
26.05.2022Galatasaray
ABD ordusu kullanıyordu, şimdi Ankaralı koleksiyoncuda! Saç telinden ince cihaz
ABD ordusu kullanıyordu, şimdi Ankaralı koleksiyoncuda! Saç telinden ince cihazGramofon ve plak koleksiyoncusu Raif Kara, 165 gramofon ve yaklaşık 6 binin üzerindeki taş plak koleksiyonu ile tarihe ışık tutuyor. Kara'nın koleksiyonunun en değerli parçasını ise 1940’lı yıllarda Amerikan ordusunun kullandığı saç telinden ince çelik tel kaydedici oluşturuyor.
11.04.2022Gündem
1940’lı yıllarda Amerikan ordusunun kullandığı tel ses kayıt cihazı Ankaralı koleksiyoncuda
1940’lı yıllarda Amerikan ordusunun kullandığı tel ses kayıt cihazı Ankaralı koleksiyoncudaGramofon ve plak koleksiyoncusu Raif Kara, 165 gramofon ve yaklaşık 6 binin üzerindeki taş plak koleksiyonu ile tarihe ışık tutuyor. Kara'nın koleksiyonunun en değerli parçasını ise 1940’lı yıllarda Amerikan ordusunun kullandığı saç telinden ince çelik tel kaydedici oluşturuyor.
11.04.2022Gündem
'Gözümde canlanır koskoca mazi'
'Gözümde canlanır koskoca mazi'Bir dönemin ünlü gazinoları, geride anılar bırakarak hayattan çekilirken başka konseptlerle devam eden sahne dünyası pandemide büyük yara aldı. Aşı sayesinde koronavirüsle savaş güçlenirken, binlerce kişiye istihdam sağlayan sahne dünyası da şimdi yeni bir gazino anlayışıyla hizmet veriyor
6.02.2022Gündem
‘Büyülü sahne’
‘Büyülü sahne’Derya Uluğ, Bodrum Belediyesi Sarı Yaz konserleri kapsamında Tarihi Bodrum Kalesi’nde izleyici karşısına çıktı.
11.10.2021Cadde
Mustafa Keser Bülent Ersoy için neler söyledi? Mustafa Keser kimdir, kaç yaşında?
Mustafa Keser Bülent Ersoy için neler söyledi? Mustafa Keser kimdir, kaç yaşında?Mustafa Keser kimdir? Bülent Ersoy ile birlikte sundukları Benzemez Kimse Bize programının ardından Youtube kanalında anlattıkları ile gündem olan Mustafa Keser kaç yaşında, nereli?
5.10.2021Cadde
‘Umarım Zeki Müren bizi görüyordur’
‘Umarım Zeki Müren bizi görüyordur’Zeki Müren ölümünün 25’inci yılında hâlâ popüler bir kültür ikonu, hâlâ bir fenomen. Adı geçen her proje tartışmalara yol açıyor, herkes onunla ilgili bir şeyler yazıp çiziyor. Onu hâlâ gündemde tutan ise bir müzik efsanesi olması, gazino kültüründe yepyeni bir dönem başlatması, cesur sahne kıyafetleri, kendisine “Paşam” diye hitap edilirken saklamadığı cinsel yönelimi ve elbette eşsiz bir tarz yaratması
26.09.2021Gündem
Kaynak’ın hayatı film oluyor
Kaynak’ın hayatı film oluyorKlasik Türk sanat müziğinin önemli ismi, besteci Sadettin Kaynak’ın yaşam hikâyesi beyaz perdeye aktarılacak.
24.09.2021Kültür Sanat
Bülent Ersoy kimdir, kaç yaşında ve nereli?
Bülent Ersoy kimdir, kaç yaşında ve nereli?Bülent Ersoy zaman zaman magazin dünyasının gündemine oturuyor. Bu vesileyle de hakkındaki bilgiler merak konusu oluyor. İşte "Bülent Ersoy kimdir, kaç yaşında ve nereli?" sorusunun cevabı...
24.06.2021Cadde
Ön siparişleri patladı
Ön siparişleri patladıMüzeyyen Senar’ın 2001 yılında vefat etmeden önce piyasaya çıkardığı son albümü ‘En Son Okuduklarım’, plak formatında müzikseverlerle buluştu
24.06.2021Cadde
Selçuk Tekay hayatını kaybetti
Selçuk Tekay hayatını kaybettiEvinde kalp krizi geçiren Selçuk Tekay, vefat etti. Türkiye’nin ünlü keman virtüözlerinden sanatçı, son yolcuğuna uğurlandı
15.06.2021Cadde
Selçuk Tekay hayatını kaybetti! Selçuk Tekay kimdir, kaç yaşındaydı?
Selçuk Tekay hayatını kaybetti! Selçuk Tekay kimdir, kaç yaşındaydı?Besteci ve kemal Virtüözü olarak sanat camiasında adını duyuran Selçuk Tekay hayatını kaybetti. Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda bestesi ile dikkatleri çeken Tekay, Kars'ta doğdu ve konservatuar eğitimi aldı. İşte, Selçuk Tekay yaşamı...
14.06.2021Cadde
Müzeyyen Senar kimdir? Müzeyyen Senar kaç yaşında ve neden öldü?
Müzeyyen Senar kimdir? Müzeyyen Senar kaç yaşında ve neden öldü? Türk Sanat Müziğinin önde gelen isimlerinden Müzeyyen Senar kim sorusu gündemde. Cumhuriyetin Divası olarak anılan ünlü isim, 1918 yılında doğmuştu. Mustafa Kemal Atatürk'ün de beğenisini kazanan Müzeyyen Senar'ın hayatı merak konusu...
24.05.2021Cadde
Rindlerin ölümü şiiri - Yahya Kemal Beyatlı
Rindlerin ölümü şiiri - Yahya Kemal BeyatlıYahya Kemal Beyatlı , saf şiir anlayışının Türk edebiyatındaki iki önemli kurucu isminden biridir. "Siyasi Hikayeler" isimli kitaplarında, Türk edebiyatında büyük ilerleme taşı teşkil eden şiirlerinden başka, makale, deneme, hatıra, tarih gibi çok sayıda düz yazı eseri de ortaya koymuştur. Rindlerin akşamı şiiri şairin ve Türk edebiyatının en ünlü şiirlerinin başında gelir. Rindlerin akşamı şiiri Münir Nurettin Selçuk , Müzeyyen Senar , Tarkan gibi çok önemli sanatçılar tarafından da bestelenmiş ve şarkı haline getirilmiştir. Şair bu şiirde dil ve yapı Divan edebiyatı geleneğine atıfta bulunmuş sonsuzluk ve diğer dünya gibi mistik konuları işlemiştir.
18.05.2021Şiirler
Rindlerin akşamı şiiri - Yahya Kemal Beyatlı
Rindlerin akşamı şiiri - Yahya Kemal BeyatlıYahya Kemal Beyatlı , saf şiir anlayışının Türk edebiyatındaki iki önemli kurucu isminden biridir. "Siyasi Hikayeler" isimli kitaplarında, Türk edebiyatında büyük ilerleme taşı teşkil eden şiirlerinden başka, makale, deneme, hatıra, tarih gibi çok sayıda düz yazı eseri de ortaya koymuştur. Rindlerin akşamı şiiri şairin ve Türk edebiyatının en ünlü şiirlerinin başında gelir. Rindlerin akşamı şiiri Münir Nurettin Selçuk , Müzeyyen Senar , Tarkan gibi çok önemli sanatçılar tarafından da bestelenmiş ve şarkı haline getirilmiştir. Şair bu şiirde dil ve yapı Divan edebiyatı geleneğine atıfta bulunmuş sonsuzluk ve diğer dünya gibi mistik konuları işlemiştir.
26.04.2021Şiirler
Melike Şahin'nin ilk solo albümü Merhem çıkıyor
Melike Şahin'nin ilk solo albümü Merhem çıkıyorTutuşmuş Beraber, Deli Kan, Geri Ver gibi parçalarıyla tanıdığımız Melike Şahin, uzun zamandır merakla beklenen ilk solo albümü Merhem'i 26 Şubat'ta yayınlanıyor. Son dönemin en güçlü yorumcularından biri olan Melike Şahin, prodüktörlüğünü ve sanat yönetmenliğini üstlendiği 10 şarkılık albümünde; Mabel Matiz, Sabi Saltiel, Uri Brauner Kinrot, Can Güngör, Emre Malikler, Elif Dikeç ve Dijf Sanders gibi başarılı müzisyenlerle çalıştı.
24.02.2021Kültür Sanat
Tarkan, Pink'in kızıyla düetini paylaştı
Tarkan, Pink'in kızıyla düetini paylaştıMegastar Tarkan, dünyaca ünlü ABD'li şarkıcı Pink ve 9 yaşındaki kızı Willow Sage Hart'ın düeti 'Cover Me In Sunshine'yi beğendiğini açıkladı.
16.02.2021Cadde
Tarkan: Şimdi durum daha da beter!
Tarkan: Şimdi durum daha da beter!Pandemi sürecinde kuaför ve berberlere gidemeyen megastar Tarkan Tevetoğlu, saçlarını uzattı. Tarkan, eski bir karesini sosyal medya hesabından "Saç baş bu halde sabahları... Ki bu fotoğraf birkaç ay önceden. Şimdi durum daha da beter" notuyla paylaştı.
12.02.2021Cadde
Tarkan'dan Müzeyyen Senar paylaşımı
Tarkan'dan Müzeyyen Senar paylaşımıTürk sanat müziğinin önemli sanatçılarından Müzeyyen Senar'ın vefatının ardından 6 sene geçti. Megastar Tarkan da Senar'ı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla andı.
9.02.2021Cadde
Müzeyyen Senar kimdir, kaç yaşında öldü? Müzeyyen Senar nereli?
Müzeyyen Senar kimdir, kaç yaşında öldü? Müzeyyen Senar nereli? Türk Sanat Müziğinin usta ismi Müzeyyen Senar'ın hayatı ölüm yıl dönümünde merak konusu oldu. "Cumhuriyetin Divası" olarak da anılan Senar, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde ilk müzik eğitimini aldı. Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk'ün de dikkatini çekti. Peki, Müzeyyen Senar neden ve ne zaman öldü?
7.02.2021Cadde
‘Klarnetle memleketi parmağında oynattı!’
‘Klarnetle memleketi parmağında oynattı!’Türkiye’nin önemli klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı, önceki gün 90 yaşında hayatını kaybetti. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da tanınan Kandıralı, müzik hayatında 150 kadar plak, 20’den fazla kaset çıkarmıştı...
30.12.2020Kültür Sanat
Ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı kimdir? Mustafa Kandıralı'nın hayatı...
Ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı kimdir? Mustafa Kandıralı'nın hayatı...Mustafa Kandıralı hayatını kaybetti. Usta klarnetçinin ölümü sevenlerini üzdü. Mustafa Kandıralı, yaşlılığa bağlı olarak organ yetmezliği için tedavi görüyordu. Peki, Mustafa Kandıralı kaç yaşındaydı? İşte Mustafa Kandıralı ile ilgili merak edilenler.
28.12.2020Cadde
Selda Bağcan: Sol muhafazakarım, açık giyinmek ayıp geliyor
Selda Bağcan: Sol muhafazakarım, açık giyinmek ayıp geliyorSelda Bağcan (72); hikayesi olan kadınlardan. Üç kez hapse girdi. Şarkı sözleri yüzünden defalarca yargılandı. 50 yıla yayılan bir sanat yolculuğu onunki. Sesi, kendine has tarzı ve duruşuyla hep çok özel bir yerde...
26.12.2020Cadde
Türkiye’nin asi kızları
Türkiye’nin asi kızlarıİlk iki kitabı haftalarca çok satanlar listelerinde kalan “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler” macerası bu defa Türkiye’den hikâyelerle, farklı mesleklerden ve farklı yaşlarda kadınların başarı öyküleriyle kaldığı yerden devam ediyor. 100 asi kadının, illüstrasyonlarla renklenmiş hayatlarını anlatan “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler” 11 Ekim’de hep kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.
14.10.2020Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Müzeyyen Senar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.